Connect with us

SAĞLIK

Türkiye’de günlük 30 bin ila 40 bin kişinin koronaya yakalandı! Fatih Portal Ortaya Çıkardı!

Türkiye'de günlük 30 bin ila 40 bin kişinin koronaya yakalandı! Fatih Portal Ortaya Çıkardı!
Türkiye’de günlük 30 bin ila 40 bin kişinin koronaya yakalandı! Fatih Portal Ortaya Çıkardı! Türkiye’de kaç kişi günlük koronaya yakalanıyor, hasta sayıları ve vefat eden kişi sayısı her geçen gün daha şiddetli tartışılmaya başlandı, hastanelerin dolu olduğunu söyleyen sağlık çalışanları 1 ay içinde daha kötü durumlar olacağını iddia ediyor, sağlık çalışanları sokağa çıkma ve en az 3 hafta evden dışarı çıkılmamalı diyor!
Ak parti ve ortağı MHP ise Sokağa çıkmaya yasağı uygulanmamalı diyor.
CHP ve İYİ Parti ise halkı evde tutmalı ve giderlerini devletin karşılaması gerektiğini sürekli olarak dile getirse de Cumhurbaşkanı Erdoğan onay vermedi.
Gelen tepkiler ve konuşmaların ardından olay röportaj gerçekleştirdi.
İzmir’de toprak ile yaşamak için FOX TV’deki görevinden ayrıldığını belirten gazeteci Fatih Portakal, Youtube kanalından gazetecilik faaliyetlerine devam ediyor. Portakal son olarak, Tabipler Birliği Başkanı ile ‘Salgında Tsunami’ başlıklı bir söyleşi gerçekleştirdi. Portakal’a açıklamalarda bulunan TTB Başkanı Fincancı, Türkiye’de günlük 30 bin ila 40 bin kişinin koronaya yakalandığını söyledi.

FOX TV Ana Haber Spikerliğinde önemli bir başarı yakalayan ve görevden ayrılmasına kadar da bu başarılı performansını devam ettiren gazeteci Fatih Portakal, yeni sezonda sürpriz bir şekilde kanaldan ayrılıp, İzmir’e yerleşeceğini duyurmuştu.

Fatih Portakal, kanaldan ayrılık nedeni ile ilgili,Herkes bir senaryo kurdu. Normal karşılıyorum ama benim ne dediğim önemli. Mutlu musun sorusunun cevabını aradım, mutluyum. Ama daha mutlu olabilir miyim? Ben bu sorunun cevabını İzmir’de buldum. Artık bırakmam gerektiğini düşündüm. Ben böyle daha mutluyum şu an için” ifadelerini kullanmıştı.

 

YOUTUBE KANALINDAN YAYINLARA DEVAM EDİYOR

Ancak Fatih Portakal’ın ‘İzmir’de toprak ile uğraşmak istiyorum’ demesinin ardından Youtube kanalı açıp, gazetecilik faaliyetlerine bu kanal üzerinden devam etmesi, izleyicide soru işareti yarattı. Çok sayıda izleyici Portakal’a, “Madem gazeteciliğe devam edecektiniz, neden FOX TV’yi bıraktınız” sorusunu yöneltiyor.

 

SON OLARAK TTB BAŞKANINI KONUK ETTİ

Gazeteci Portakal son olarak kanalında Türk Tabipleri Birliği Başkanı Şebnem Korur Fincancı’yı konuk etti. Portakal ve Fincancı, 40 dakika süren canlı yayın boyunca, korona virüs salgınında Tsunami ve salgının seyri hakkında konuştu.

“HASTANELERDE YATAK YOK”

Türkiye Tabipleri Birliği Başkanı Şebnem Korur Fincancı, korona virüs salgınında son durum ile ilgili dikkat çeken ifadeler kullandı. Fincancı, Türkiye’de hastanelerde yükün arttığını ve hastaların yatak bulamadığını belirterek, şunları söyledi:

Yoğun bakım üniteleri doldu. Biz insanları hastanede karşılıyoruz ancak vakalar evlerinde tespit edilmeli ve toplumdan ayrılmalı, belirti durumunda hastaneye gelmeliler. Bunu yapmadığınız sürece hastanedeki pozitif oranlarını arttırmış ve bu sayede o hastanedeki anestezi servisindeki ve yoğun bakım servisindeki çalışanların, sahadan uzak kalmasına neden olursunuz. Türkiye’de durum bu.

“BÜTÜN ÇALIŞMA ORTAMLARI KAPATILMALI”

Öncelikle toplum olarak bütün çalışma ortamlarının zorunlu üretim dışında kapatılmasını talep etmeliyiz. Bundan daha sonra insanların insanca yaşayacağı ücreti talep etmeliyiz. Bu ücretlerin sosyal devlet tarafından karşılanmasını talep etmeliyiz. Endişe edip oturmak değil, haklarımızı talep etmemiz gerekiyor.

Toplumsal hareketliliğin sınırlanması ile bulaşma hızı düşüyor, bilimsel araştırmalar bunları söylüyor. Dolayısıyla hızla bu adımların atılması gerekiyor. Doğalgaz, elektrik ve su faturalarının ücretlendirilmemesi gerekiyor.

“GÜNLÜK 30 BİN İLA 40 BİN ARASI POZİTİF VAKA VAR”

Türkiye’de günlük 30 bin ila 40 bin arasında pozitif korona virüs hasta sayısı olduğunu tahmin ediyoruz”

Kaynak Yeniçağ

GÜNDEM

İstanbul’daki vefat sayılarında korkutan tablo Ak Parti ve MHP önlem alamıyor!

İstanbul’daki vefat sayılarında korkutan tablo Ak Parti ve MHP önlem alamıyor! İBB başkanı İmamoğlu’nun sayıları her gün açıklaması sonrası sağlık bakanlığı hasta sayıları açıklamış fakat ölümleri tam anlamı ile açıklayamamıştı, Bir çok şehirde ise durum oldukça vahim Ak parti ve MHP ise önlem alamadığı sağlık sistemi alarm veriyor milyonlarca insan virüs ile karşı ,karşıya kalmaktan korkuyor, Hükumette seslerini duyuran milyonlar tam anlamı ile kapanalım demesine karşın Hükümet ise bu şekilde bir kapanma istemiyor! MHP ve AK parti kapanmaya gerek olmadığını açıkladı!

Ak troller ise ölüm sayıları ile ilgili algı yapmaya devam ediyor, ölüm yok, herkes işine baksın, CHP algı yapıyor diyerek iktidar partisini savunduğu görüldü. savunan içinde Nedim Şener, Ahmet hakan, gibi isimlerde var.

Corona virüs salgının merkezi olan İstanbul’daki toplam ölüm sayısı, Kasım ayında geçtiğimiz yıllara göre 2 katına çıkmış durumda. 2018 ve 2019’da günlük ortalama 200’ler civarında olan vefat sayısı, bu yıl Kasım ayında 400’lere ulaştı

Corona virüs salgınında vaka sayılarının tekrar zirve yapması ile birlikte açıklanan vefat sayıları ile ilgili tartışmalar da yeniden gündemde. Salgının merkezi durumunda olan İstanbul’daki vaka ve vefat sayısı da bu tartışmaların odağında yer alıyor.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, corona virüs salgınının İstanbul’da geldiği nokta ile ilgili geçtiğimiz günlerde uyarılarda bulunarak İBB Mezarlıklar Daire Başkanlığı’na sağlık kurumlarından “bulaşıcı hastalık” kodu ile her gün gönderilen vefat sayısının, Türkiye için açıklanan vefat sayısının en az 50 kadar fazlası olduğunu söylemişti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da  “Açıkladığımız tüm rakamlar doğru, herkes icraata odaklanmalı” demişti. İmamoğlu da bakana yanıt vererek İstanbul’da geçen senenin Kasım ayı ile bu yılın Kasım ayı arasında son 10  günde iki katından fazla ölüm sayısına ulaşıldığını belirterek “Geçen sene ile bu sene arasında başka bir bulaşıcı hastalık yok ki; bir tek covid var. Geçen sene ile bu sene arasında başka bir bulaşıcı hastalık varsa açıklasınlar. İki katını aşan vefat sayısı var” demişti.

İBB Mezarlıklar Daire Başkanlığı Küçükçekmece Mezarlıklar Gasilhanesi (Fotoğraf: Fahrettin ÖZTÜRK)

VEFAT SAYISI 2 KATINA ÇIKTI

Son olarak Küçükçekmece’deki gasilhane önünde yıkanmayı bekleyen cenazeler nedeniyle oluşan uzun kuyruk görüntüsü İstanbul’daki son durumu da özetler nitelikte. İstanbul’da son 3 yılın Kasım ayındaki vefat sayıları arasında neredeyse 2 katı ulaşan bir fark dikkat çekiyor. 2018 ve 2019 yılının Kasım aylarında günlük ölüm sayısının 200’ler civarında olduğu İstanbul’da, bu yıl sayı 400’ler seviyesinde. E-Devlet uygulaması üzerinde İstanbul’daki vefat sayıları sorgulandığında 2018 yılında 1-26 Kasım arasında  toplam vefat sayısı 5 bin 385 iken 2019’da aynı dönemde bu sayı 5 bin 312 oluyor. 2020 yılına gelindiğinde ise 1-26 Kasım tarihleri arasındaki toplam vefat sayısı 9 bin 828’e çıkıyor.

“BULAŞICI HASTALIK” KODU TARTIŞMASI

Bulaşıcı hastalık kodu ile sağlık kurumlarından İBB Mezarlıklar Daire Başkanlığı’na gönderilen ölüm bildirimleri de tartışma konusu. Salgın öncesinde ölüm raporlarında bu kod pek kullanılmadığı için geçtiğimiz yıllar ile karşılaştırma yapmak mümkün değil. “Bulaşıcı hastalık” olarak kayıtlara geçen her ölümün Covid-19’a bağlı olup olmadığı da tartışmalı.  İstanbul’da son 9 ayda İBB Mezarlıklar Daire Başkanlığı’na sağlık kurumlarının “bulaşıcı hastalık” kodu ile bildirdiği vefat sayıları; Nisan ve Mayıs ayında binlerle ifade edilmeye başlarken Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül’de yüzler seviyesine indi. Ekim ayında ise vefat sayısı tekrar binlerle ifade edilmeye başlanmış durumda. İlk vakanın görüldüğü Mart ayından Kasım ayına kadar bulaşıcı hastalığa bağlı olarak İstanbul’da hayatını kaybedenlerin sayısı ise 11 bin 600’ü buldu.

istanbuldaki-vefat-sayilarinda-korkutan-tablo-ak-parti-ve-mhp-onlem-alamiyor

Kaynak: Özlem GÜVEMLİ

Haberi Okumaya Devam Et

GÜNDEM

AK parti ve MHP’nin sakladığı Bursa’da koronavirüs kaynaklı ölümler artınca yüzlerce yeni mezar yeri açıldı

AK parti ve MHP'nin sakladığı Bursa'da koronavirüs kaynaklı ölümler artınca yüzlerce yeni mezar yeri açıldı

AK parti ve MHP’nin sakladığı Bursa’da korona virüs kaynaklı ölümler artınca yüzlerce yeni mezar yeri açıldı. Görüntüler korkunç derecede olması ise vatandaşı tedirgin ederken çalışmak ve işe gitmek zorunda kalanlar ise yarının ne olacağını bilmiyoruz her gün ölüme yürüyoruz, devletimizin kapanma yapması gerek, bizi duymuyorlar, 15 – 20 gün kapanmada hiçbir iş yeri batmaz, devletimiz elektrik, su, doğalgaz gıda yardımı yapmalı, bunu yapmalı.

Görüntü sonrası Hükumete sesler yükselirken, sağlık bakanı Kocanın yakın Zaman’da istifa edeceği koşuluyor.

CHP ve İYİ parti aylar önce uyarmıştı, hükumet dikkate almamıştı.

Hükumet henüz yeterli adımları atmaması sebebiyle eleştiriliyor, sayıların bu şekilde artması sonrası ise bir çok bakan ve vekilin Ak partiden istifa etmesi bekleniyor.

 

Haberi Okumaya Devam Et

SAĞLIK

Ordu Devlet Hastanesi’nde Hastanelerin boş alanları yoğun bakıma dönüştürülüyor

Ordu Devlet Hastanesi'nde Hastanelerin boş alanları yoğun bakıma dönüştürülüyor

Ordu Devlet Hastanesi’nde Hastanelerin boş alanları yoğun bakıma dönüştürülüyor! Korona sayılarının sürekli artması sebebiyle gözler İstanbul ve Ankara’ya çevrilse ‘de Türkiye’nin diğer illerde durum pekte iç açıcı değil, Ak trollerin sürekli hastalık yok vaka sayısı az demesi ve İktidara yakın medyanın ise sayılar az iddialar doğru değil demesi dahi durumun gerçekliğini gizleyemedi. Hükumete baskılar her geçen gün artıyor, İYİ parti ve CHP esnafa ve millete destek olmak ve kapanmak gerekiyor bu şekilde yapılması gerekiyor doktorları dinlemek gerekiyor dense ‘de MHP lideri ve AK parti üyeleri ve vekilleri ise kapanmaya tamamen karşı olduklarını belirtiyor.

Ordu’da artan korona virüs vakaları nedeniyle salgın kapsamında ilave tedbirler alınmaya başlandı. Buna göre, Ordu Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi ana hizmet binasında bulunan yemekhane ve birinci katında bulunan birimlerin de boşaltılarak, yoğun bakım olarak hizmete açılması kararlaştırıldı.

DHA’da yer alan habere göre, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın vaka sayısında yüzde 100’e yakın artış yaşandığı iller arasında olduğunu bildirdiği Ordu’da salgın kapsamında yeni tedbirler alınmaya başlandı.

BİRÇOK ÖNLEM ALINDI

Korona virüs vaka sayılarındaki artış nedeniyle hastanelerin prefabrik binalarındaki polikliniklerin kapatılmasına, otopark, yemekhane ve ek binaların da yoğun bakım servisine dönüştürülmesine karar verildi. Kentte ayrıca acil olmayan cerrahi işlemlere ara verilecek, ameliyathaneler yalnızca acil cerrahi girişimler yapılacak şekilde düzenlenecek.

Ayrıca kentte bulunan Altınordu İlçe Sağlık Müdürlüğü ve Ordu Verem Savaş Dispanseri hizmet binalarının boşaltılarak, yataklı servis ve yoğun bakım oluşturmak üzere Eğitim Araştırma Hastanesi’ne tahsis edilmesine karar verildi.

ACİL DURUM DIŞINDA AMELİYAT YAPILMAYACAK

Alınan kararlar kapsamında, hastane idarelerince Covid-19 yoğun bakım, servis ve polikliniklerinde branş farkı gözetmeksizin bütün klinisyen hekimlerin görev almasını sağlayacak şekilde planlama ve düzenleme yapılacak. Ayrıca acil olmayan cerrahi işlemlere ara verilecek, ameliyathaneler yalnızca acil cerrahi girişimler yapılacak şekilde düzenlenecek.

Ameliyathanelerde çalışan personel, hastanelerin diğer alanlarında görevlendirilecek. Personel ihtiyacı duyulması halinde ise Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında çeşitli kurumlarda çalışan personeller, İl Sağlık Müdürlüğü’nce ihtiyaç duyulan alanlarda çalıştırılacak.

Kaynak Yeniçağ:

 

Haberi Okumaya Devam Et

Popüler