BioNTech Delta varyantına karşı etkili mi? » Baykuş Haber
Connect with us

SAĞLIK

BioNTech Delta varyantına karşı etkili mi?

BioNTech Delta varyantına karşı etkili mi?

BioNTech Delta varyantına karşı etkili mi? Dünya genelinde etkisini sürdüren delta varyantı bir çok kişinin ölümüne sebep olmaya devam ediyor, Türkiye’de görülmeye ve hızla yayılmaya başlayan delta varyantın hızla artması endişe oluşturmaya devam ediyor, bir çok ülke ise kısıtlamalar için yeni önlemler almaya özen gösteriyor.

Almanya bu konuda yeni sinyaller verdi, İngiltere’de  ise durum aynı, Amerika’da aşı karşıtlarının öldüğü bilinmekte.

Her ülke yeni kapanma sinyali vermeye devam ediyor ve aşısız olanları asla ülkelerine almıyor.

BioNTech ise delta varyantına karşı %88 etkili olduğunun altı çizildi ve sonuçlar paylaşıldı.

Yapılan yeni bir araştırmaya göre, Pfizer/BioNTech ve AstraZeneca aşılarının iki dozda Covid-19’un daha bulaşıcı olduğu bilinen Delta varyantına karşı, Alfa varyantındaki seviyeye yakın derecede etkili olduğu tespit edildi. 

New England Journal of Medicine tıp dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, Pfizer/BioNTech ile AstraZeneca aşılarının iki doz uygulanmaları hâlinde Delta varyantına karşı yüksek oranda etkili olduğu gösterildi.

Araştırma, İngiltere’nin kamu sağlığı kurumu PHE’nin mayıs ayındaki bulgularını doğruladı.

DELTA VARYANTINDA YÜZDE 88 ETKİLİ

Pfizer/BioNTech aşısının Alfa varyantına karşı iki dozda yüzde 93.7 oranında, Delta varyantına ise yüzde 88 oranında etkili olduğu belirtildi.

AstraZeneca aşısı ise Alfa varyantına karşı yüzde 74.5 oranında etkiliyken, Delta varyantına karşı yüzde 67 oranında etkili olduğu açıklandı.

PHE daha önce iki aşının da tek dozda Delta varyantının semptomatik vakalarına karşı yüzde 30 oranında etkili olduğunu duyurmuştu.