Gazeteci Sedef Kabaş'ın tutuklanması dünya basınında yankı uyandırdı! Neden tutuklandı! | SİYASET
DOLAR

18,5033$% -0.15

EURO

18,1806% 0.78

STERLİN

20,5596£% 1.76

GRAM ALTIN

985,90%-0,15

ÇEYREK ALTIN

1.616,00%-0,91

a
  • Baykuş Haber
  • SİYASET
  • Gazeteci Sedef Kabaş’ın tutuklanması dünya basınında yankı uyandırdı! Neden tutuklandı!

Gazeteci Sedef Kabaş’ın tutuklanması dünya basınında yankı uyandırdı! Neden tutuklandı!

Gazeteci Sedef Kabaş’ın tutuklanması dünya basınında yankı uyandırdı! Neden tutuklandı! Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesi ile çıkarıldığı mahkemece tutuklanan Sedef Kabaş dünya basınında yer buldu!

Ne demişti?

“Öküz saraya çıkınca kral olmaz. Ama saray ahır olur.” Çerkes atasözü

Sonrasında hakaret ettiği gerekçesi ile göz altına alınan Sedef Kabaş, çıkarıldığı mahkemece kaçma gerekçesi gösterilerek tutuklanmıştı.

Sedef Kabaş’ın polis otosundan indiği esnada ellerini arkaya neden koyduğu ortaya çıktı

Emniyet otosundan indiği esnada ellerini arkaya koyma gerekçesinin polisin isteği üzerine olduğu belirtildi, polislerin Sedef Kabaş’a iyi davranarak kelepçe takmadığı ortaya çıkmış iniş esnasında ise Polislerin isteği ile ellerini arkaya götürmesi bildirilmiş.

BBC News, ana sayfasında da yer verdiği haberde, ‘Sedef Kabaş: Türk gazeteci bir atasözünü dile getirmekten hapse atıldı’ başlığını kullandı.

Kabaş’a yöneltilen suçlamanın bir ila dört yıl arasında hapis cezasıyla sonuçlanabileceği belirtilen haberde, “Erdoğan’ın muhalifleri susturması ülke dışında alarm yaratırken, AB’yle ilişkilerin soğumasında da payı var. AB, Türkiye’nin üyelik girişimini askıya almış durumda. Cumhurbaşkanı olmasından bu yana, binlerce kişi Erdoğan’a hakaret etmekle suçlandı” denildi.

The Guardian gazetesi ise haberi “Türkiye’de tanınmış gazeteci, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaretten tutuklandı” başlığıyla verdi.

Haberde, “Sedef Kabaş bir atasözünü dile getirmekten dolayı hapis cezasıyla karşı karşıya. Meslektaşları, bu tutuklamayı medyayı sindirme girişimi olarak kınadı” denildi.

“Recep Tayyip Erdoğan’a dair medyadaki haberler Türkiye’de sıkı bir şekilde kontrol ediliyor” denilen haberde, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin ‘özel bir yasa aracılığıyla Cumhurbaşkanına daha fazla koruma sağlanmasının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne (AİHS) aykırı olduğuna’ dair kararına da atıfta bulunuldu.

Reuters ajansı abonelerine geçtiği haberde, Kabaş’a yönelik suçlamanın temelinde ‘sarayla ilgili bir atasözünün bulunduğunu’ vurgularken, Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olmasından bu yana binlerce kişinin ‘hakaret’le suçlandığını belirtti. Haberde, 2014 yılından bu suçlamaya dayanılarak 160 bin 169 soruşturma açıldığına dikkat çekildi.

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Sezen Aksu’nun evinin önünde eylem yapan kişi sahte kimlik ve Çakarlı araçtan ceza yemiş!

HIZLI YORUM YAP