Ecevit'in Medine'de hacılar için bağışladığı Arazi'ye ne oldu? | SİYASET
DOLAR

32,6019$% 0.38

EURO

34,7900% 0.14

STERLİN

40,6126£% 0.03

GRAM ALTIN

2.496,12%0,49

ÇEYREK ALTIN

4.255,00%0,21

a

Ecevit’in Medine’de hacılar için bağışladığı Arazi’ye ne oldu?

Ecevit’in Medine’de hacılar için bağışladığı Arazi’ye ne oldu? CHP’li millet vekili Ahmet Kaya konuyla ilgili soru sordu. Ak Partili millet vekilleri konuyla ilgili henüz bir açıklama yapmazken, Hacılar için arazinin akıbetinin ne olduğu merak konusu oldu!

MİLYONLARCA KİŞİ DURUMDAN HABERDAR DEĞİL!

Rahmetli Bülent Ecevit’in hacılar için bağışladığı araziden hacıların dahi haberi şuan için olmadığı iddia edilirken, Arazinin ne olduğu merak konusu oldu. Türkiye’de ise milyonlarca kişi Ecevit’in bağışladığı araziden habersiz olduğu ‘da ortaya çıktı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın partisinin grup toplantısında yaptığı Bülent Ecevit’i hedef alan konuşmasına tepki göstererek, “Rahmetli Bülent Ecevit’in arkasından konuşmayı marifet sayıyorsunuz. Çıkın önce, sümen altı etmeye çalıştığınız Merhum Ecevit’in Türk Hacıları için bağışladığı arazinin akıbetini açıklayın.” dedi.

Merhum Başbakan Bülent Ecevit’in, Suudi Arabistan’ın Medine şehrinde büyük dedesi Hacı Emin Paşa’dan miras olarak ailesine kalan ve Türk hacılarının faydalanabileceği bir tesis yapılması şartıyla Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne bağışladığı; bugünkü değerinin 2 milyar doların üzerinde olduğu tahmin edilen arazinin akıbetiyle ilgili Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdiğini hatırlatan Kaya, “Bir sene önce bu konuya ilişkin bir soru önergesi verdim. Tek cümle cevap verilmedi. Bu arazinin akıbeti ile ilgili Suudi Arabistanlı yetkililerle görüştünüz mü? Bu kıymetli araziye ne oldu? Bunu da mı sümen altı etmeye çalışıyorsunuz yoksa?” dedi.

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya açıklamasında şunları söyledi:

“ECEVİT, SUUDİ ARABİSTAN’DAKİ ARAZİYİ TÜRK HACILARI İÇİN BAĞIŞLADI”

“AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin grup toplantısında rahmetli Başbakanlarımızdan kıymetli devlet adamı büyük insan Bülent Ecevit’i hedefe koyan bir açıklama yaptı. Şimdi buradan ben Sayın Erdoğan’a ve AKP yetkililerine sormak istiyorum. Bugüne kadar hanginiz 1 metrekare toprağınızı Türkiye Cumhuriyeti Devletine ve Türk Milleti’ne bağışladınız? Ya da herhangi bir bağış yaptınız mı? Bakın bugün eleştirdikleri, hedefe koydukları rahmetli Bülent Ecevit, Suudi Arabistan’ın Medine şehrinde büyük dedesi Hacı Emin Paşa’dan miras olarak ailesine kalan ve tahmini değeri bugünkü rakamlarla 2 milyar doların üzerinde olduğu düşünülen çok büyük bir araziyi Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne ve Diyanet İşleri Başkanlığına bağışlamıştır. Bağışlarken de şart olarak bu arazinin Türk hacılarının faydalanabileceği bir tesis yapılması şartını koymuştur.

“ARAZİNİN AKBETİNİ SORDUM, SÜMEN ALTI ETTİLER”

“Bu bağış yaklaşık 16-17 yıl önce yapıldı. Fakat bugüne kadar arazinin akıbeti konusunda hiçbir açıklama yapılmadı. Bu konuya ilişkin Meclis Başkanlığına verdiğim bir soru önergesi var. Buradan AKP yetkililerine tekrar çağrı yapıyorum. Her fırsatta eleştirmeye çalıştığınız, hedefe koymaya çalıştığınız rahmetli Bülent Ecevit’in dedesinden kalan o kıymetli arazinin akıbeti ne olmuştur? Bir sene önce bu konuya ilişkin bir soru önergesi verdim. Tek cümle cevap verilmedi. Bir sene oldu. O arazi ne oldu? Bu arazinin akıbeti ile ilgili Suudi Arabistanlı yetkililerle görüştünüz mü? Bu kıymetli arazi ne oldu? Bunu da mı sümen altı etmeye çalışıyorsunuz yoksa?”

“SATMAYA ALIŞMIŞ İKTİDAR, ECEVİT’İN ARAKSINDAN KONUŞMAYI MARİFET SAYIYOR”

“Cumhuriyetin bütün birikimlerini sattınız, fabrikalarımızı sattınız; birçok kurumu kuruluşu yandaşlarınıza peşkeş çektiniz. Siz böyle bir iktidarsınız. Ama mal varlığının önemli bir kısmını Türk Milletine ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne bağışlayan rahmetli Ecevit’in arkasından konuşmayı marifet sayıyorsunuz.”

“BÜLENT ECEVİT’İ RAHMETLE ANIYORUM”

“Buradan tekrar soruyorum o kıymetli arazinin akıbeti ne oldu? Bu konuda herhangi bir adım attınız mı iktidar olarak? Aradan 16-17 yıl geçti. Suudi yetkililerle görüşerek bu arazinin akıbeti ne oldu diye sordunuz mu? Türk Milleti sizden açıklama bekliyor. Bu vesileyle Merhum Başbakanımız, Genel Başkanımız, kıymetli devlet adamı Bülent Ecevit’i aramızdan ayrılışının 16. yıl dönümünde saygı, rahmet ve özlemle anıyorum.”

Baykushaber.com / Politika

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Ak Parti heyeti Anayasa değişikliği için HDP’yi ziyaret etti

HIZLI YORUM YAP