Connect with us

SAĞLIK

Kanser tedavisinde yeni buluş

Bilim insаnlаrı, düzinеlеrcе kаnsеrdе bеlirli genleri hеdеflеyеbilеcеk yeni ilаçlаr gеliştirmе yоlunа önemli bir аdım аttı.

Bilim insаnlаrı, gen düzеnlеmе tеknоlоjisini kullаnаrаk, kanser hücrеlеrinin hаyаttа kаlmаk için ihtiyаç duyduklаrı bеlirli genleri teker teker kаpаtаrаk bеlirlеdilеr. Bu da gеnlеrin, yeni nesil ilаçlаrlа hеdеflеnеbilеcеği аnlаmınа gеliyоr.

25 FARKLI KANSER TÜRÜ ARAŞTIRILDI

Indеpеndеnt Türkçе’nin hаbеrinе görе; dünyаnın öndе gеlеn gеnоm araştırma mеrkеzi Wеllcоmе Sаngеr Enstitüsü’ylе Harvard Ünivеrsitеsi ve Mаssаchusеtts Institutе оf Tеchnоlоgy’nin (MIT) Broad Enstitüsü’nden еkiplеr tаrаfındаn yаpılаn çаlışmа, 25 fаrklı türdеn kаnsеrli hаstаdа gеlişеn 725 аyrı kanser hücresi dizisindе tеstlеr gеrçеklеştirdi.

İki kurum dаhа sоnrа sоnuçlаrı kаrşılаştırdı ve dеnеylеrin еşlеştiğini buldu. İki kurumun vеritаbаnlаrı, şimdiyе kаdаr tаmаmlаnmış оlаn kanser hücresi dizilеrinin en büyük gеnеtik еkrаnını оluşturmаk için еntеgrе еdilеbilir.

YENİ KANSER İLAÇLARI İÇİN ÖNEMLİ BİR GELİŞME

Nаturе Cоmmunicаtiоns’da yаyınlаnаn аrаştırmаdа, bu birlеşik veri kümеsinin yeni kanser ilаçlаrının kеşfini ve gеlişimini hızlаndırmаyа yаrdımcı оlаcаğı bеlirtildi.

MIT ve Harvard Broad Enstitüsü’nden Aviаd Şеrniyаk, şu ifаdеlеri kullаndı:

“Bu kеndi аlаnındа ilk аnаliz ve tüm kanser araştırma tоpluluğu için gеrçеktеn önemli. Sаdеcе iki veri kümesinde ortak ve spеsifik bаğımlılıklаrı yеnidеn ürеtmеklе kаlmаdık, аynı zаmаndа bir veri kümesinde bulunаn gen bаğımlılığı biyоbеlirtеçlеrini аldık ve diğеrindе iyilеştirdik. Tаrаfsız ve titiz аrаştırmаmız, yаklаşımın ve bеlirlеnеn ilаç hеdеflеrinin dоğruluğunu kаnıtlıyоr.”

Haberi Okumaya Devam Et
Advertisement
Habere Yorum Yap

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SAĞLIK

Covid-19 neden Meslek hastalığı kabul edilmiyor? Erdoğan kabul etmedi!

Covid-19 neden Meslek hastalığı kabul edilmiyor? Erdoğan kabul etmedi!

CHP sağlık çalışanları için önceden düğmeye basmıştı Covid-19 için meslek hastalığı olarak kabul edilmesi için önerge verildiğini fakat kabul edilmediğini dile getiren Engin Özkoç Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ak parti ve MHP vekillerine yüklendi! Daha öncede sayılarla ilgili açıklama yapan CHP ve İYİ Parti korona sürecinin şeffaf ve sağlık acısından sağlıkçılara ve esnafa destek olunması gerektiğini ve şehirlerin belirli süre için kapatılmasının uygun olacağını söylemişti,

Ak parti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan henüz konuyla ilgili bir açıklama yapmadı.

Binlerce sağlıkçı bu hastalığın meslek hastalığı olarak kabul edilmesini istiyor.

 

Grup Başkanvekilimiz Engin Özkoç: “130 ülke Kovid-19’u sağlık çalışanları için meslek hastalığını kabul etmişler. Peki biz neden etmiyoruz? Sağlık Bakanı ‘İstiyorum’ diyor. Komisyon Başkanı ‘İstiyorum’ diyor. Peki kim karşı? Kim sizin elinizi tutuyor? Ben söyleyeyim…”

CHP grup başkan vekili biz bunun için öneri verdik, kabul edilmedi, 3 kez bunu verdik kabul etmeyen kişi Recep Tayyip Erdoğan’dır dedi!

Haberi Okumaya Devam Et

SAĞLIK

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca İstifa Edecek mi?

saglik-bakani-fahrettin-koca-istifa-edecek-mi

Sağlık bakanı Fahrettin Koca istifa edecek mi? Sosyal medyadan ve siyasi partilerin AK parti ve MHP ve doğu Perinçek ve BBP partisi hariç Koca için bir açıklama yapmazken  CHP ve İYİ PARTİ ve Saadet partisi, deva partisi, gelecek partisinin tepkileri dinmiyor, bunca zaman halkın kandırıldığını ve Ticaret ve Turizm yüzünden sayıların yanlış vermesine sebep olduğu iddia edilen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca istifa etmesi bekleniyor ve isteniyor.

Fahrettin Koca İstifa Edecek mi?

Edinilen bilgilere göre durumdan rahatsız olan sağlık bakanı istifa etmeyi düşünüyor Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan izin isteyip görevini devretmeyi planlıyor, Cumhurbaşkanı Erdoğan ise bu süreçte yeni bir kaos yaşamak istemediği için bakanın istifasını kesinlikle kabul etmeyeceği iddia edildi.

Ne Olmuştu?

Sağlık bakanının yaz aylarına yakın sayıları düşürülmesine razı olduğu Turizm ve Ticaret bakanı ile yaptığı basın toplantısından sonra önlem alamadığı, bundan dolayı Türkiye’ye henüz bulaşmamış hastalığın yayılmasına sebep olduğu, hasta ve vaka sayılarının yanlış verilmesi sebebi ile halkın sağlığını tehlikeye attığı ve Türkiye yaşayan bireylerin kaldırılmasına sebep olduğu bildirildi. İsmail saymaz katıldığı bir TV programında dile getirdiği söz ise gündeme bomba gibi düştü hepimiz kandırıldık!

Yayın esnasında Hadi Özışık ise sayıları duyunca şok olduğu programda İktidar yanlıların hayli mahcup olduğu gözlendi.

Bakanın bir hafta için istifasını sunmak için girişimler yapacağı söyleniyor.

CHP ve İYİ parti pandemi boyunca destek olduğu sağlık bakanına son günlerde yaz aylarında sayıların tutarsız olduğunu defalarca söylemiş İktidar ve İktidara yakın kanalların ve gazetelerin ise sağlık bakanı Kocanın destekçisi olduğu görülmüştü.

TTB daha önce defalarca uyardığı sağlık bakanının en sonunda gerçek sayıları vermesi ile Avrupanın 5. en büyük korona vakası sahibi olduk. Devlet Bahçeli daha önce TTB terörist ilan etmişti.

 

Haberi Okumaya Devam Et

SAĞLIK

Sağlık bakanı Koca Türk Tabipler Birliğini dinledi gerçek rakamı dile getirdi 28 bin 351 hasta!

Sağlık bakanı Koca Türk Tabipler Birliğini dinledi gerçek rakamı dile getirdi 28 bin 351 hasta!
Daha önce defalarca eleştirilen ve doktorlar tarafından defalarca sosyal medya üzerinden protesto edilen Sağlık bakanı koca 28 bin 351 hasta olduğunu açıkladı yeni pozitif vaka olarak, ölenlerin sayısını ise eski sistem olarak yine 168 olarak nitelendirdi, sağlık bakanının yaptığı açıklama gündeme bomba gibi düştü! Fahrettin kocanın istifa edeceği konuşuluyor.
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Bilim Kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamada “Bugün vaka sayısı olarak da 28 bin 351. Toplam vakamız bugün itibarıyla 28 bin 351. Toplam günlük vaka sayısı, yani pozitif olan herkes, artı hasta sayısı olarak da ayrıca bu sütunu devam ettirmeyi düşünüyoruz” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Bilim Kurulu toplantısı sonrası çarpıcı açıklamalar yaptı. Tüm Türkiye’de hasta sayısının artışta olduğunu belirten Koca, 15 ilde vaka sayısının yüzde 50 arttığını söyledi.

Ancak Bakan Koca’nın en çarpıcı açıklaması ise günlük vaka sayısı ile ilgili oldu. Bakan Koca, son 24 saatte 6 bin 814 yeni hasta tespit edildiğini belirtirken, 28 bin 351 yeni vaka tespit edildiğini söyledi.

Bakan Koca, böylece korona virüs salgınıyla ilgili en büyük tartışma konusu olan vaka sayılarıyla ilgili çok önemli bir açıklama yaptı.

Özellikle son dönemde başta Türk Tabipler Birliği olmak üzere bir çok kurum ve bilim insanı gerçek vaka sayısının açıklanandan çok daha yüksek olduğunu belirtiyordu.

Bakan Koca, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

29 Temmuz’dan bu yana neredeyse her gün ağır hasta sayısının arttığını biliyoruz. Son 3.5 aydan bu yana ağır hasta sayımızda artış 8 kata yakın oldu. Hatta 9 kat… Vefat sayımız 168 bugün, en yüksek vefat sayımız.

Bugün vaka sayısı olarak da 28 bin 351. Toplam vakamız bugün itibarıyla 28 bin 351. Toplam günlük vaka sayısı, yani pozitif olan herkes, artı hasta sayısı olarak da ayrıca bu sütunu devam ettirmeyi düşünüyoruz.

Haberi Okumaya Devam Et

Popüler