ABD: Radikal İslamcı El Kaide’nin liderlerinden Abdülhamid El Matar’ı öldüğünü duyurdu » Baykuş Haber
Connect with us

DÜNYA

ABD: Radikal İslamcı El Kaide’nin liderlerinden Abdülhamid El Matar’ı öldüğünü duyurdu

Abdülhamid El Matar’ı öldü

ABD: Radikal İslamcı El Kaide’nin liderlerinden Abdülhamid El Matar’ı öldüğünü duyurdu, Dünya lideri ABD devletinin açıklaması dünyada geniş yer buldu, Radikal İslamcı el kaide liderinin öldürüldüğünü açıkladı.

Radikal İslam nedir: İslam dışı davranışlar ile farklı ritüeller ile insanların inanç zayıflığından yararlanarak onları elde eden kullanan bir tarikat veya cemaattir. İslam’ı geleneklere uymayan bu kişilerin oluşturduğu gruplar genel olarak darbe ve terör ve ülkeleri silahlı ve bombalı saldırılar ile hedef almaktadır. Genel olarak 2019 içinde İHVAN grupları içerisinde radikal islama dair kanıtlar bulunmuştur.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı, Suriye’nin kuzeybatısına yönelik düzenlediği insansız hava aracı saldırısında, El Kaide’nin önde gelenlerinden Abdülhamid El Matar’ın öldürüldüğünü duyurdu. Komutanlığın bir sözcüsü, ilk bilgiye göre, saldırıda sivil kayıp olmadığını kaydetti.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı sözcüsü, El Matar’ın öldürülmesiyle El Kaide’nin dünya çapında yeni saldırılar düzenleme kabiliyetinin azaldığını da iddia etti.

“SIĞINAK OLARAK” NİTELEDİ

Sözcü, terör örgütü El Kaide’nin ABD ve partnerleri için küresel bir tehlike arz ettiğini de belirtti. Sözcü, Suriye’yi, El Kaide’nin “güç toplamak ve yeni saldırılar planlamak için geri çekildiği bir sığınak” olarak da niteledi.

Suriye’de 2011’de başlayan iç savaşta şimdiye kadar en az 500 bin kişinin hayatını kaybettiği, en az 6 milyon 600 bin kişinin de yerini yurdunu terk ederek ülke dışına kaçtığı tahmin ediliyor.

Kaynak: DW Türkçe