ABD mahkemesinden kritik Halkbank kararı: Halkbank'ın avukatlarının başvurusunu reddetti » Baykuş Haber
Connect with us

DÜNYA

ABD mahkemesinden kritik Halkbank kararı: Halkbank’ın avukatlarının başvurusunu reddetti

Halkbank'ın avukatlarının başvurusunu reddetti

ABD mahkemesinden kritik Halkbank kararı: Halkbank’ın avukatlarının başvurusunu reddetti, konuyla ilgili Halkbank’ın açıklama yapması beklenirken, Cumhur ittifakın2dan konuyla alakalı henüz resmi bir açıklama gelmediği görüldü.

Halkbank davası Reza Sarraf’ın ABD’de itirafçı olması ile birlikte görülmeye başlamış ve bir takım yaptırımlar uygulanması gündeme gelmişti.

ABD Temyiz Mahkemesi, Halkbank’ın İran’ın ABD yaptırımlarını ihlal etmesine yardımcı olduğu iddiasiyla yargılanabileceğine hükmetti.

Mahkeme, Yabancı Devlet Dokunulmazlığı (FSIA) kanunu kapsamında Halkbank koruma altında olsa bile, bankaya karşı suçlamaların ticari faaliyet istisnası kapsamına girdiğini belirtti.

Savcılar, Halkbank’ı İran’ın yararına bir şekilde petrol gelirini altına ve sonrasına nakde dönüştürmekle ve petrolden elde edilen gelirin transferini aklamak için gıda sevkiyatı yapıyor gibi göstermekle suçladı.

Savcılar aynı zamanda Halkbank’ın erişimi sınırlandırılmış fonlardan İran’a gizlice 20 milyar dolar aktarılmasına yardım ettiğini ve bunun en az 1 milyar dolarının ABD finansal sistemi üzerinden kara para aklama yöntemiyle yapıldığını açıkladı.

Halkbank’ın avukatı, nisan ayında ABD Temyiz Mahkemesi’nde bankanın ABD yasaları karşısında dokunulmazlığı olduğunu belirterek ABD’nin İran yaptırımlarını ihlal ettiği iddiasıyla yargılandığı davanın düşürülmesi gerektiğini söylemişti.

Halkbank, dolandırıcılık, kara para aklama ve gizli anlaşma suçlamalarını reddediyor.

Kaynak: Cumhuriyet