Connect with us

TEKNOLOJİ

Vivo kendine ait işletim sistemi Origin OS’un çıkış tarihini duyurdu

Vivo kendine ait işletim sistemi Origin OS’un çıkış tarihini duyurdu

 

Çin merkezli akıllı telefon üretici Vivo, daha önceden kendi telefonlarını kendi işletim sisteminde kullanmaklarını istediklerini ve bu yönde çalışmalar yaptığını  duyurmuştu. Vivo şimdi de yeni işletim sistemi Origin OS için “Cesur Yeni Dünya” sloganıyla bir poster paylaştı ve çıkış tarihini açıkladı.

 

Vivo’nun “orijinal işletim sistemi” anlamına gelen Origin OS adlı yeni bir sistem geliştirdiği söylentileri Vivo’dan gelen resmi açıklama ile kesinleşti.

Şirket, posterlerinde ‘Cesur Yeni Dünya’ sloganına yer verdiği Origin OS’u, 19 Kasım’da gerçekleştirilmesi planlanan Vivo Geliştirici Konferansı’nda tanıtacak. Origin OS’un ilk olarak Vivo X60 cihazlarında yer alacağı düşünülüyor.

Android’den geçiş kolay olacak

Birkaç kaynak, Origin OS’un UI stilinde büyük bir değişiklikle geldiğini ve test edilen sistemin yerleşik bir Android ve Origin OS anahtar düğmesi olduğunu, yani kullanıcıların Android işletim sistemi ile Vivo’nun kendi arasında kolayca geçiş yapabileceğini ortaya koydu.

Origin OS’da yapılan belirli değişiklikler hala bir sır olarak kalmaya devam ediyor ancak Weibo kullanıcılarının birkaçı Origin OS’un nispeten büyük bir değişikliğe sahip yeni bir UI stiliyle geleceğini belirtti.

Huawei’den sonra Vivo

Huawei geçtiğimiz aylarda ABD ambargolarından dolayı kendi işletim sistemi HarmonyOS 2.0’a geçiş yapacağını duyurmuştu. Vivo da benzer bir hamle yaparak kendi işletim sistemi üzerinde çalışmalar yapıyor. Çin merkezli üreticilerin bu atakları ile iOS ve Android tekelinde yürüyen işletim sistemleri çok oyunculu bir pazara dönüşebilir.

Haberi Okumaya Devam Et
Advertisement
Habere Yorum Yap

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TEKNOLOJİ

Lady era nedir ne işe yarar! Dolandırıcılık da son nokta!

Lady era nedir ne işe yarar! Dolandırıcılık da son nokta!

Lady era nedir ne işe yarar! onlarca kişinin internet ortamından sipariş ettiği bu ürünün yıllardır dolandırıcıların üretimi olduğunu biliyormusunuz?

Dolandırıcılar bu cinsel ilacın sahtesini ve resmi sitelerini yaparak sizleri zehirliyor, yapılan araştırmaya göre 2010 yılı itibari ile dolandırıcılar Lady era isimli bir ilacı piyasaya sürdü, bunun üzerinden servet kazandılar, Bunun için bakanlık binlerce siteyi erişime kapattı, kapatmaya ‘da devam ettiği belirtildi. Beylikdüzü, Esenyurt , Fatihgibi yerlerde ofisler açarak halkı zehirlediler.

Satıcıların çoğunun parayı aldıktan sonra kişiye yaşını sormadığı sonrasında alınan telefonlar ile farklı ürünleri gönderdiği ortaya çıktı, hayali şirketler açarak sahte belge ile site açtılar!

Bir çok sahte belge ile internet sitesi açarak halkı kandıran kişiler servet kazanmaya devam ediyor!

Kullanıcılar bu ilaç cinsel dürtü ilacı diyor!

Merdiven altı firmalarda üretilen bu ilaç zehir saçıyor! Bakanlığın onayı ise asla yok! İlacı kullanan kişilerin çok olduğu dolandırıcı zehir tacirlerinin ise kişileri dolandırmak için sosyal medya reklamları ile kandırdıkları görünüyor!

teknolojinin kullanımı arttıkça kişileri dolandırmaya çalışan çalışanlar pandemi sürecini ‘de hesaba katarak reklamlar ile dolandırıcılık yapmaya devam ediyor! Bakanlık kapatsa ‘da yeni site açıp yayın yapmaya devam ediyorlar!

telefonla arayıp bilgi veriyorlar, sonra ise mağdur kişiye farklı ürünler alması için şantaj yapıyorlar!

 

 

Haberi Okumaya Devam Et

TEKNOLOJİ

Tamamı yerli mobil drone ve İHA savar !

Haberi Okumaya Devam Et

TEKNOLOJİ

Facebook beyaz şapkalı hackerlara 2020’de servet dağıttı

Facebook beyaz şapkalı hackerları bu sene de ödüllendirdi. Türkiye’den de bir çok tanıdık isimlerin beyaz şapkalı hacker olarak listeye girdiği, Siyah Sancak (@SiyahSancak) hack grubu üyelerininde bulunduğu hackerlara 1,9 milyon dolar dağıttı.

Facebook, uygulama ve sitesinde bulunan açıkları tespit eden geliştiricilere milyonlarca dolarlık ödüller dağıttı. Açık avı programı sayesinde hatalar bulunup düzeltilirken geliştiriciler de para kazandı. Müslüman ve Türklere fazla para ödülü dağıtmaması da büyük tepkilere yol açtı.

 

Facebook, 2011 yılından bu yana sosyal ağın ürünleri ve sistemlerinin güvenliği ve gizliliğini arttırmak için firma dışı güvenlik araştırmacılarına bir açık avı ödül programı sunuyor. Firma, bu yıl da 50’den fazla ülkede bulunan araştırmacılara, 1,98 milyon dolar ödül dağıttığını açıkladı.

 

 

1500 kişi ödül kazandı

Programın başlangıcından beri 50.000 araştırmacı programa katıldı ve 107 ülkeden yaklaşık 1.500 araştırmacı ödül aldı. Ancak bu araştırmacıların büyük bir kısmı Facebook’un güvenlik ve mühendislik ekiplerine katılarak firmanın platformunu korumaya devam etti.

 

 

WhatsApp, Instagram ve Facebook’ta hatalar bulundu

Açık avı ödül programı ilk olarak sadece Facebook’un internet sayfasını kapsayacak şekilde başlamış olsa da, arada geçen yıllar içerisinde Instagram, WhatsApp, Oculus, Workplace ve diğer internet ve mobil istemcileri kapsayacak şekilde büyüdü.

Facebook’un açık avı ödülü programı 10. yılına yaklaşırken firma, ürün ve sistemlerini daha da güvenli hale getirmeye yardımcı olan güvenlik araştırmacılarını ödüllendirmeye devam etmeyi planlıyor.

Haberi Okumaya Devam Et

Popüler