e-Devlet’ten ve ÖSYM'den hack iddialarına cevap geldi! Hacklenmedik! » Baykuş Haber
Connect with us

TEKNOLOJİ

e-Devlet’ten ve ÖSYM’den hack iddialarına cevap geldi! Hacklenmedik!

e-Devlet’ten ve ÖSYM’den hack iddialarına cevap geldi! Hacklenmedik! Geçtiğimiz gün teknoloji dünyası büyük bir olay ile sarsıldı bazı kullanıcılar ÖSYM içinde ve E nabız uygulamasının hacklendiğini hatta satışa sunulduğunun altını çizdi.

Uzmanlar konuyla ilgili detaylı bir araştırma yaparken fark ettikleri yöntemin oltalama olduğunu açıkladı. Bir çok kullanıcı ise bu açıklamalar ile derin bir nefes alırken, bazı yerlerde ve forumlarda bilgilerin satıldığı ise devam ediyor!

Hafta sonu yabancı bir hacker forumu, tüyler ürperten iddialara ev sahipliği yapmıştı. Sitede açılan bir başlığa göre e-Nabız ve ÖSYM hizmetlerindeki verilerin satışa çıktığı öne sürülüyordu. Hatta forum üyelerinden biri, bu veriler için istediği fiyatı bile yazmıştı.

Hal böyle olunca pek çok internet kullanıcısı da verilerinin çalındığı düşüncesiyle korkuya kapıldı. Ancak konuya ilişkin e-Devlet Kapısı resmi bir açıklama yaparak vatandaşların içini rahatlattı.

e-Devlet, e-Nabız, EBA ve ÖSYM verilerine ilişkin açıklama metni

e-Devlet Kapısı’nın bugün akşam saatlerinde sosyal medya üzerinden yaptığı açıklama şöyle:

“2-3 Ekim 2021 tarihlerinde Türkiye’nin e-Devlet, e-Nabız, EBA ve ÖSYM bilişim sistemleri gibi dijital altyapılarından veri sızıntısı iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır. Yapılan detaylı teknik kontrollerle kurumlarımıza ait dijital altyapılar ile ilişkili herhangi bir veri sızıntısı kaydına rastlanmamıştır.

Söz konusu iddialara temel teşkil eden verilerin, siber saldırganlar tarafından çok az sayıda bireysel hesaba yönelik oltalama ve zararlı yazılım saldırıları sonucu elde edildiği anlaşılmıştır.

Siber güvenliğin ana öznesi bireye yönelik alınabilecek tedbirler, ulusal siber güvenliğimizin temelini oluşturmaktadır. Dijital mecraları kullanırken veri mahremiyeti ile parola ve cihaz güvenliği konularında bireyler tarafından alınacak önlemler, bu gibi olayların tekrar yaşanmaması konusunda en etkin koruma yöntemi olacaktır.

Bireylere yönelik siber güvenlik farkındalığı çalışmaları konusunda tüm kurumlarımız iş birliği içinde faaliyet yürütmektedir.”

 

Yukarıdaki açıklamaya göre e-Devlet, e-Nabız, EBA ve ÖSYM verilerine ilişkin herhangi bir sızıntı kaydına rastlanmadı. Fakat iddialara temel teşkil eden verilerin, az sayıda bazı bireysel hesaplardan oltalama ve zararlı yazılım saldırıları sonucu ulaşıldığı paylaşıldı.