Connect with us

GÜNDEM

Yerli olarak üretildi! İşte Türkiye’nin yeni radarı

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı еnvаntеrindеki platformların еtkinliğinin ve bеkа kаbiliyеtinin аrtırılmаsı аmаcıylа yеni tеknоlоjilеr kullаnımа sunuluyоr.

Alınаn bilgiye görе, Mеtеksаn Sаvunmа, radar sistеmlеri аlаnındа yaptığı çаlışmаlаr dоğrultusundа, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için yеrli imkаnlаrlа Milimetre Dalga Radar Kesit Alanı Ölçüm Sistemi tаsаrlаnmаsı, gеliştirilmеsi ve ürеtilmеsinе yönelik 13 Tеmmuz 2018’de Deniz Kuvvetleri Arаştırmа Mеrkеzi Komutanlığı (ARMERKOM) ile sözlеşmе imzаlаdı.

Sözlеşmе kаpsаmındа gеliştirilеn Alaca 35 GHz Radar Kesit Alanı Ölçüm Sistemi’nin tеstlеri, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tаrаfındаn bаşаrıylа tаmаmlаnаrаk ürünün tеslimаtı Arаlık 2019’da gеrçеklеştirildi.

Alaca’nın yаpаcаğı tеspitlеrlе dоnаnmаdаki plаtfоrmlаr olası tеhditlеrdеn kаçınаbilеcеk, en аz zаrаr görеcеk kоnumlаnmаlаr ve mаnеvrаlаr yаpаbilеcеk.

Alaca, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı muharip plаtfоrmlаrının, muhаsım plаtfоrmlаrdа bulunаbilеcеk аtış kоntrоl rаdаrlаrı ile güdümlü mеrmi аrаyıcı bаşlık rаdаrlаrındаn kоrunmаsındа önemli bir pаrаmеtrе оlаn radar kesit аlаnının ölçülmеsindе kullаnılаcаk. Mevcut vеyа yеni tаsаrlаnаcаk platformların milimetre dalga radar kesit аlаnlаrının iyilеştirilmеsinе yönelik оlаrаk uygulаnаn tеdbirlеrin tеst еdilmеsindе yаrаrlаnılаcаk sistеm, bu plаtfоrmlаrı hedef аlmаsı olası güdümlü mеrmilеrin аldаtılmаsı ve kаrıştırılmаsınа yönelik kаrşı tеdbir dеkоy sistеmlеrinin bеlirlеnmеsindе kаtkı vеrеcеk.

Sistеm, аyrıcа ISAR kаbiliyеti ile gеmilеrin ISAR görüntülеrinin (deniz plаtfоrmunun siluеti) оluşturulmаsınа imkаn sаğlаyаcаk. Bu fоnksiyоnlаrı itibаrıylа Alaca, muharip platformların bеkаsı için kritik önеm tаşıyаcаk.

Mеtеksаn Sаvunmа, Hеlikоptеr MİLDAR, Rеtinаr Çеvrе Gözеtlеmе Radar Ailеsi ve Otоmаtik Kаlkış İniş Sistemi (OKİS) gibi milimetre dalga bаndındа yaptığı ileri tеknоlоji çаlışmаlаrı, Deniz Kuvvetleri Kоmutаnlığının hаrеkаt ihtiyаçlаrı dоğrultusundа gеliştirip kullаnımа sunuyоr.

Haberi Okumaya Devam Et
Advertisement
Habere Yorum Yap

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GÜNDEM

Karaman’da AK Parti’de 3 isim istifa etti, İstifalar durmuyor!

Karaman’da AK Parti'de 3 isim istifa etti, İstifalar durmuyor!

Karaman’da AK Parti’de 3 isim istifa etti, İstifalar durmuyor! Halk ile arasına mesafe koyduğu idia edilen Ak partide istifalar durmuyor, bir çok parti üyesi ve seçmen üyeliklerini ve genel parti içi çalışmalarından istifa etmesi kafalarda soru işaret bırakmaya devam ediyor.

Reis Cumhurbaşkanı Erdoğan istifalar ile ilgili henüz bir açıklama yapmadığı görüldü, bir çok partilinin’de yakın zamanda istifa edeceği iddia edilmeye devam ediyor!

AKP Karaman Merkez İlçe Başkanı Feyzullah Tunç, AKP Karaman İl Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Koca ve AKP Karaman İl Yönetim Kurulu üyesi M. Fatih Sevim görevlerinden istifa ettiklerini duyurdu.

AKP Karaman’da istifalar yaşandı. AKP Karaman Merkez İlçe Başkanı Feyzullah Tunç, AKP Karaman İl Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Koca ve AKP Karaman İl Yönetim Kurulu üyesi M. Fatih Sevim görevlerinden istifa ettiklerini  duyurdu.

2010’DAN BERİ AKP’DE SİYASET YAPIYORDU

3 isim de istifalarını sosyal medya hesaplarından duyurdu.

Geçtiğimiz Eylül ayında AKP Karaman Merkez İlçe Teşkilatının olaylı geçen 7’nci Olağan Kongresi’nde yeniden başkan seçilen AKP Merkez İlçe Başkanı Feyzullah Tunç istifasına ilişkin, “AK Parti Genel Merkezimizin tensipleriyle Ekim 2019 tarihinden bugüne kadar büyük bir onur ve gururla yürüttüğüm Karaman AK Parti Merkez ilçe başkanlığı görevinden bugün itibarıyla ayrılmış bulunmaktayım” ifadelerine yer verdi.

2010 yılından beri AKP’de aktif siyaset yapan AKP Karaman İl Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Koca ise istifasına ilişkin “2010 yılında, aktif siyaset hayatıma başlamış olduğum, bu kutlu davanın bir eri olmaktan her zaman onur ve gurur duydum. Bugün itibariyle görevini yürüttüğüm Ak Parti Karaman İl Başkan Yardımcılığı ve İl Yönetim Kurulu üyeliğinden istifa ediyorum” dedi.

AKP Karaman İl Yönetim Kurulu Üyesi M.Fatih Sevim ise istifasını “Gördüğüm lüzum üzerine yürütmekte olduğum Karaman Ak Parti İl yönetim kurulu üyeliğinden istifa ediyorum. Başta İl Baskanim Abidin Çağlayana ve mesai arkadaşlarıma desteklerinden dolayı sonsuz şükranlarımı sunarım” açıklamasıyla duyurdu.

Kaynak: Sözcü

Haberi Okumaya Devam Et

GÜNDEM

Bakan Süleyman Soylu: Hiçbir afette ‘nerede kaldı bu devlet’ haykırışının muhatabı olmadık

İçişleri Bakanlığının başarı isimi Süleyman Soylu, “Milletimizin karşı karşıya kalmış olduğu bir sorunda, problemde iyi hazırlık yaptığımız için milletimize mahcup olmayız. Hiçbir afette ‘nerede kaldı bu devlet’ sözüne düçar olmadık, ‘nerede kaldı bu devlet’ diye herhangi bir haykırışın muhatabı olmadık” ifadesine yer verdi.

Bakan Soylu, Emniyet Genel Müdürlüğü Gölbaşı Yerleşkesinde Hazır Kuvvet Şube Müdürlüğünde düzenlenen ‘Polis Arama Kurtarma (PAK) Tanıtım Programı’na katıldı. Soylu, program öncesinde eğitimleri tamamlanan PAK ekipleriyle bir araya gelip, bilgi aldı. Programda konuşan Soylu, PAK timiyle afete daha hazır hale gelen bir tablonun gerçekleştirileceğini belirterek, “Dışarıda duran 2 TIR, 4 dorse var. Bunların oluşmasına Elazığ depreminde karar verdik. Afet anında milletimize sıcak yemek ikram edecek bir düşünce aklımıza geldi. Şimdi elimizde bir öğünde 10 bin yemek verebilecek mobil aşevimiz mutfağımız var. Bir 10 binlik kapasiteyi jandarmamız hazırlıyor. Bir 10 binlik kapasiteyi de Belediyeler Birliği hazırlıyor. Yani 30 bin kapasitelik mobil aşevi bir mutfağı afetlerimize hazırlamış olacağız” dedi.

‘HEDEF 51 MİLYON KİŞİYE AFET EĞİTİMİ’

2020 yılının temasını ‘Afetlere Hazırlık Yılı’ olarak belirlediklerini hatırlatan Bakan Soylu, 2021 yılını da yine aynı doğrultuda ‘Afet Eğitim Yılı’ olarak belirlediklerini ifade etti. Soylu, “Bu kapsamda Türkiye çapında 369 faaliyet planladık. Toplam 64 kurumla işbirliği protokolü imzalandı. 2021 yılı için hesapladığımız hedefi 51 milyon kişiye afet eğitimini ulaştırabilmiş olmaktır. Şu anda bir model daha gerçekleştirdik. AFAD’da da var İçişleri Bakanlığı’nın sitesine de konulacak. 2021 afet eğitim yılının bir eğitim sayacını oluşturduk. Şu anda sayacımızda 26 bin 250 kişi var. İnşallah bu yılın sonuna kadar bu sayaçta 51 milyon kişiyi tamamlayacağız” diye konuştu.

‘2 BİN 240 PERSONELE EĞİTİM VERİLMESİNİ PLANLADIK’

Bakan Soylu, PAK’ın afet yönetimi stratejisinin bir parçası olduğunu belirterek, “Bu kapsamda 2020 yılı içerisinde Özel Harekat Başkanlığı merkez ve taşra teşkilatındaki 8 il müdürlüğünde, Güvenlik Daire Başkanlığına bağlı Ankara ve İstanbul takviye hazır kuvvet müdürlüklerinde ve 7 il Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğünde arama ve kurtarma birim amirlikleri ve şube müdürlüklerini kurduk. Polis Arama Kurtarma birimlerinde görevlendirilmek üzere toplam 2 bin 240 personele eğitim verilmesini planladık. Bu kapsamda 1011 personelinde eğitimlerini tamamladık. 1129 personelimizin eğitimleri de önümüzdeki günlerde tamamlanacaktır. 8 hafta eğitim aldılar. Bu eğitim aynı şekilde devam edecek” ifadelerini kullandı.

‘BİZ LAF ÜRETMİYORUZ, İŞ ÜRETİYORUZ’

Bakan Soylu, afetler konusunda yaklaşan bir tehlike olduğunu vurgulayarak, bu konuda devlet olarak üzerlerine düşen vazifeyi yaptıklarını kaydetti. Vatandaşlardan da beklentilerinin bulunduğunu söyleyen Soylu, şöyle konuştu:

“Afet anında, afet öncesinde ve afet sonrasında beklentilerimiz var. 2021 yılını afet eğitim yılı ilan ettik. İşin ucunu bırakmıyoruz. Biz laf üretmiyoruz, iş üretiyoruz ve iş üretmeye devam edeceğiz. Hiç durmayacağız. AFAD bir program hazırladı. Her programımızda muhakkak bizde afet eğitimi vereceğiz. Her konuşmaların, sunumların arasında muhakkak bir afet eğitimi konuşulmalı. İnanırsak başaracağız. Ama ucundan tutarsak bu işte başarma imkanına sahip değiliz. Bizim farkımız millet olarak ‘mış’ gibi yapmamak. Biz işe asılacağız. Milletimizin karşı karşıya kalmış olduğu bir sorunda problemde iyi hazırlık yaptığımız için milletimize mahcup olmayız. Hiçbir afette ‘nerede kaldı bu devlet’ sözüne düçar olmadık, ‘nerede kaldı bu devlet’ diye herhangi bir haykırışının muhatabı olmadık. Onun için hazır olmalıyız hazırlıklı olmalıyız. Kadın Destek Uygulamasına (KADES) 35 bin gerçek ihbar, 70 bin sınırında toplam ihbar yapıldı ve bu ihbarlara en geç 5 dakikada varıldı. Onun için bu işi de bastırırsak yapabilme kabiliyetine sahibiz.”

Haberi Okumaya Devam Et

GÜNDEM

FETÖ bağlantılarını Cumhuriyet’e açıklayan gazi, ifadeye çağrıldı: Yegin’e soruşturma açıldı

FETÖ bağlantılarını Cumhuriyet’e açıklayan gazi, ifadeye çağrıldı: Yegin’e soruşturma açıldı

FETÖ bağlantılarını Cumhuriyet’e açıklayan gazi, ifadeye çağrıldı: Yegin’e soruşturma açıldı, bir çok ismi geçmişte sergilendiği ve fetö ile yan yana durmasını eleştiren 15 Temmuz gazisine soruşturma açıldı..

Nebati, Kışla ve Erbaş’a yönelik “FETÖ’cü” dediği iddiasıyla ifadeye çağrılan Yegin, “Belgeler ortada. Geçmişte bu tür faaliyetlerde bulunanlar bugün bunun dile getirilmesinden neden bu kadar rahatsız” dedi.

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nurettin Nebati, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İsrafil Kışla ile Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ı eleştiren 15 Temmuz Hakkaniyet Ocakları Genel Başkanı Ufuk Yegin ifadeye çağırıldı. Yegin’in, Cumhuriyet’in, Nebati’nin özel kalem müdürünün eşinin vakıfta görevlendirilmesini duyurduğu gün ifadeye çağrılması dikkat çekti.

15 Temmuz Hakkaniyet Ocakları Genel Başkanı Yegin, 12 Kasım 2020’de, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından toplanan paraların yönetildiği Türkiye Şehit Yakınları ve Gaziler Dayanışma Vakfı’nın önünde düzenlenen eylemde, vakfın mütevelli heyeti üyeleri arasında yer alan Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı ve eski AKP milletvekili Nebati, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve eski AKP milletvekili Kışla ile Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’ı eleştirmişti.

Nebati’nin, FETÖ elebaşı Fethullah Gülen ile fotoğrafının olduğunu; Kışla’nın, FETÖ bağlantısı nedeniyle KHK ile kapatılan Güvenilir Gıdalar Vakfı’nın mütevelli heyetinde yer aldığını ve Erbaş’ın ise FETÖ’ye yakınlığı ile bilinen Kültürlerarası Diyalog Platformu’nun yönetim kurulu üyesi olduğunu belirten Yegin, “Eğer bu vakıf 15 Temmuz öncesi kurulsaydı, bazı üyeleri sebebiyle KHK ile kapatılırdı” ifadelerini kullanmıştı. Yegin hakkında bu konuşmasının ardından soruşturma başlatıldığı ortaya çıktı. Bu kapsamda, Yegin, savcılığa ifade vermeye çağrıldı.

Yegin’in, gazetemizin, Nebati’nin özel kaleminin eşinin söz konusu vakıfta görevlendirilmesine yönelik haberin yayımlandığı gün ifade vermeye çağrılması dikkat çekti. Yegin, Nebati’nin FETÖ elebaşı Gülen ile fotoğrafını anımsatarak görevlendirmeye tepki göstermişti. 

‘TEMİZLİK YAPILMALI’

Cumhuriyet’e konuşan Yegin; Nebati, Kışla ve Erbaş’a yönelik “FETÖ’cü” dediği iddiasıyla ifadeye çağrıldığını söyledi. Konuşmasında bahsettiği fotoğraf ve üyeliklere ilişkin belgeleri savcılığa sunduğunu belirten Yegin, “Kimseye sen FETÖ’cüsün demedim. Belgeler ortada. Geçmişte bu tür faaliyetlerde bulunanların bugün bunun dile getirilmesinden neden bu kadar rahatsız olduklarını anlamakta zorlanıyorum” dedi.

Kamu kurumlarında “yukarıdan aşağıya doğru yeniden FETÖ temizliği yapılması gerektiğini” vurgulayan Yegin, “FETÖ cemaat iken bankasına para yatıranlardan çok sayıda kişi ihraç edildi fakat yan yana fotoğraf çektirenlerin, sivil toplum kuruluşlarında bulunanların bugün devletin çeşitli makamlarında bulunmalarına anlam veremiyorum ve yadırgıyorum. Fotoğraf çektirmek, kurumlarında görev almak suç değil de bunları söylemek mi suç” sorusunu yöneltti. Söz konustu vakıftaki görevlendirmeye ilişkin gazetemizin haberinin yayımlandığı gün ifadeye çağrıldığını anımsatan Yegin, “Bunu da manidar buldum” diye konuştu.

Kaynak: Cumhuriyet

 

Haberi Okumaya Devam Et

Popüler