CumhurBaşkanı Erdoğan bayram için kısıtlama kararını açıkladı

CumhurBaşkanı Erdoğan bayram için kısıtlama kararını açıkladı

0
PAYLAŞ

Erdoğan bayram için kısıtlama kararını açıkladı

Son dakika : Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında telekonferans yöntemiyle toplandı. Toplantı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan, bayramda sokağa çıkma yasağı, eğitim ve öğretimde atılacak adımlar ve diğer önlemlerle ilgili alınan kararları açıkladı.

 

Cumhurbaşkanlığı , Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Kabine toplantısı saat 15.30’da başladı. Toplantı, video konferans yöntemiyle yapıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı’nın ardından açıklama yaptı.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

YENİ NORMALLEŞME ADIMLARI

BAYRAMDA 4 GÜN SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI

Arefe gününden bayramın son gününe kadar 23-26 Mayıs’ta 81 ilimizin tamamında sokağa çıkma kısıtlaması geldi.

15 İL İÇİN ŞEHİRLER ARASI SEYAHAT KISITLAMASI

15 ilimiz için geçerli olan şehirlerarası seyahat kısıtlaması 15 gün süreyle uzatıldı. Cezaevlerinde bir süredir yapılmayan kapalı görüşleri belirli sınırlandırmalar ve tedbirler eşliğinde Haziran ayında yeniden başlıyor.

60 bin mahkumun Mayıs sonunda dolan izin süreleri 2 ay süreyle uzatıldı.

CAMİLER 29 MAYIS KISMEN İBADETE AÇILIYOR

29 Mayıs Cuma günü cuma namazıyla birlikte valilik ve müftülüklerce belirlenen şartları uygun görülen camilerimizde ibadete açılıyor. Bir süreliğine sadece öğlen namazı kılınacaktır. Cemaatle namazı kurallar içerisinde söylenecek.

EĞİTİM ÖĞRETİM YILI SONA ERDİRİLDİ

Milli Eğitim Bakanlığımıza bağlı eğitim öğretim yılını sona erdi. Yeni eğitim öğretim yılı önümüzdeki Eylül ayında başlayacağı duyruldu.

Üniversitelerle ilgili duyuruyu Yüksek Öğretim Kurumumuz daha önce yapmıştır. Kreşler ve bakım evleri 15 Haziran’da faaliyete geçeceği belirtildi.

“LEYLEİ KADİRİNİZİ TEBRİK EDİYORUM”

“Aziz milletim, sizleri en kalbi duygularımla muhabbetle selamlıyorum. Artık son haftasına girdiğimiz Ramazanı Şerif’in en büyük müjdelerinden olan ve yarın idrak edeceğimiz leylei kadirinizi tebrik ediyorum.

Ülkemizde Suriye’de, Libya’da ve dünyanın başka yerlerinde mubarek günlerde bile masumların kanını akıtmaktan çekinmeyen teröristleri ve zalimleri Rabbim kahhar sıfatıyla kahretsin diyorum.” dedi.

BAŞKAN ERDOĞAN’DAN CHP’YE TEPKİ GELDİ

ERDOĞAN ”İçişleri Bakanlığımız tarafından oluşturulan Vefa Sosyal Destek gruplarına PKK’lıların Van’da yaptığı eylem ile CHP’lilerin Adana’da gerçekleştirdiği saldırı aynı gayeye yöneliktir.

Varlık sebeplerini bu milletin yokluk ve acı çekmesine bağlayanların artık makyajları yetmiyor. İnsanların işine, aşına, ekmeğine, sağlığına gösterdiğimiz hassasiyetle özellikle bu tahammül edemeyen kirli zihniyet iki olayda kendini açıkça ifşa etmiştir. Siyasette kurdukları ittifakı sahada devlete, kamu görevlilere saldıranların hesabını elbette milletimiz sandıkta görecektir.

Eli kanlı teröristler ve uzantılarıyla gizli açık ittifaklara girenlerin yakasından milletimizin eli eksik olmayacaktır. Bu kanayan yarayı kalıcı olarak çözmek için gayret göstermiştik. Bu samimi mücadeleyi en ağır ifadelerle itham edenlerin bu gün üç beş milletvekilliği ve belediye başkanlığı için düştüğü zilleti takip ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

“MİLLETVEKİLİ PAZARI KURANLARIN İÇİN YOLUN SONU GÖRÜNMÜŞTÜR”

Konuşmasının devamın da Erdoğan ”Milletvekili pazarı kurmaktan terör örgütleriyle ittifaka, ülkesini yurt dışında karalamaya kadar her türlü kepazeliği sergileyenler için yolun sonu görünmüştür. Demokrasiden ve milli iradeden ümitlerini kestikleri için her fırsatta darbe, cunta, kaos, felaket çığırtkanlığı bekleyenler cevabı her zaman olduğu gibi milletimizden alacaklardır.

Ülkenin ortak değerlerini istismar ederek foyaları birer birer ortaya çıkıyor. Türkiye önümüzdeki dönemde sadece salgını yenmekle ve 2023 hedeflerine ulaşmakta kalmayacak aynı zamanda bu hastalıklı siyasetçilerden kurtulacaktır.”diye konuştu.

“SAĞLIKÇI VE EMEKÇİ KARDEŞLERİME TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Sağlıkçı ve emekçilere teşekkür eden Erdoğan ,”Bu vesile ile bir kez daha salgın döneminde 65 yaş üstü ve kronik hastalığı olan vatandaşlarımız başta olmak üzere milletimize hizmet için gece gündüz çalışan Vefa Sosyal Destek grubu çalışanlarına şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum. Tüm sağlıkçı ve emekçi kardeşlerime teşekkür ediyorum. ” dedi.

“HAYATIMIZI YENİ DÜZENE GÖRE YÜRÜTMEK MECBURİYETİNDEYİZ”

Yeni düzene uyuması gerektiğinin altını çizen Erdoğan ”Türkiye olarak yıllarca sınırlarımızı dışarıya tamamen kapatıp, günlük hayatı durdurup salgının bitişini bekleyemeyiz. Hayatımızı salgın gerçeğine göre yeniden düzenlemeliyiz. Ne ülkemizde ne de dünyada hiçbir şey birkaç ay öncesi gibi olmayacaktır. Hayatımızı tedbir öncelikli yeni düzene göre yürütmek mecburiyetindeyiz. Yeni dönemi kontrollü sosyal hayat olarak tanımlıyoruz.” ifadelerine yer verdi.

“MASKE ARTIK HAYATIMIZIN VAZGEÇİLMEZ BİR PARÇASI HALİNE GELECEKTİR”

Sağlık konusun da masker takmanın önemini vurgulayan Başkan Erdoğan ”Maske kullanmayı alışkanlık haline getireceğiz. Sokakta, iş yerinde, toplu taşıma alanında, sosyal hayatın her alanında insanlarla aramızda en az 1,5-2 metre mesafe bırakacağız, ellerimizi her fırsatta yıkayacağız. Maske, mesafe ve temizlik üçlüsü artık hayatımızın vazgeçilmez birer parçası haline gelecektir.” dedi.

 

 

BİR CEVAP BIRAK