Connect with us

TEKNOLOJİ

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Fatih Sayan kendi, borcunu silecek iddiası!

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Fatih Sayan kendi, borcunu silecek iddiası!
Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Fatih Sayan kendi, borcunu silecek iddiası! Meclise getirilen yasa onaylanırsa bakan yardımcısı kendi borcunu silecek iddiası Ak parti için kargaşaya neden oldu, Detaylar haberimiz:
İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Fatih Sayan tarafından Meclis’e getirilen bir yasa tasarısının Türk Telekom’un borçlarını silmeye yönelik olduğunu söyledi. Sayan aynı zamanda Türk Telekom’un yönetim kurulu başkanı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Fatih Sayan tarafından getirilen yasa tasarısının arka planına ilişkin dikkat çeken detaylar ortaya çıktı.

Oda TV’de yer alan habere göre İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, yasa tasarısının arka planına ilişkin açıklamalarda bulundu.

YASALAŞIRSA NE OLACAK?

Ataş, iktidarın insan sağlığına zararlı olan baz istasyonlarını yasal hale getirmek istediğini belirterek, “Eğer söz konusu teklif, yasalaşıp hayata geçirilse arsalara 15 metrelik, bina çatılarına da 10 metrelik baz istasyon antenleri dikilebilecek. Ayrıca bugüne kadar ruhsatsız kurulan ve belediyelerin ruhsatsız baz istasyonları nedeniyle telefon operatörlerine kestiği 6,8 milyar lira ceza da affedilecek” dedi.

TÜRK TELEKOM’UN YÖNETİM KURULU BAŞKANI

Çarpıcı bir konuyu da gündeme taşıyan Ataş, “Bu maddeyi savunan Bakan Yardımcısı aynı zamanda Türk Telekom’un da yönetim kurulu başkanı ve kendi şirketinin borcunu siliyor” diye konuştu.

Ataş, “İş bulamadığı için bunalımda olan gençlerin öğrenim kredi borçlarını silmeyenler, çiftçilerin kredileri faizsiz ertelemeyenler, esnafın kredi borçlarının ötelemeyenler, ‘Evime ekmek götüremiyorum.’ feryatlarına kulak tıkayanlar, milleti ekmeğe muhtaç edenler, vatandaşa iban atanlar şimdi devasa telekom şirketlerinin borçlarını siliyor, hem de üstüne vatandaşı zehirleyen düzenlemeyle beraber yapıyor” şeklinde konuştu.

“İNSAN SAĞLIĞINA ZARAR VERİYOR”

İktidarın hayata geçirmek istediği uygulamaya tepki gösteren İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, baz istasyonlarının insan sağlığına verdiği zararlara dikkat çekti.

“İlgili komisyonda kabul edilen maddeye göre umumi hizmet alanları, yol, otopark, yaya bölgesi gibi yerler ile kamu ve özel mülkiyete tabi arsa ve arazilerde baz istasyonu kurulabilecek ve ruhsatlandırılabilecektir” diyen Ataş, “Bu maddenin Komisyon görüşmeleri sırasında Ulaştırma Bakan Yardımcısı Fatih Sayan, haberleşme altyapısının güçlendirilmesinin amaçlandığını belirterek bu maddeyi savunmuştur, ancak bu maddeyi savunan Bakan Yardımcısı aynı zamanda Türk Telekom’un da yönetim kurulu başkanıdır. Yani kendi yönettiği şirketin borcunu da silmektedir” dedi.

Kaynak Yeniçağ

TEKNOLOJİ

Facebook beyaz şapkalı hackerlara 2020’de servet dağıttı

Facebook beyaz şapkalı hackerları bu sene de ödüllendirdi. Türkiye’den de bir çok tanıdık isimlerin beyaz şapkalı hacker olarak listeye girdiği, Siyah Sancak (@SiyahSancak) hack grubu üyelerininde bulunduğu hackerlara 1,9 milyon dolar dağıttı.

Facebook, uygulama ve sitesinde bulunan açıkları tespit eden geliştiricilere milyonlarca dolarlık ödüller dağıttı. Açık avı programı sayesinde hatalar bulunup düzeltilirken geliştiriciler de para kazandı. Müslüman ve Türklere fazla para ödülü dağıtmaması da büyük tepkilere yol açtı.

 

Facebook, 2011 yılından bu yana sosyal ağın ürünleri ve sistemlerinin güvenliği ve gizliliğini arttırmak için firma dışı güvenlik araştırmacılarına bir açık avı ödül programı sunuyor. Firma, bu yıl da 50’den fazla ülkede bulunan araştırmacılara, 1,98 milyon dolar ödül dağıttığını açıkladı.

 

 

1500 kişi ödül kazandı

Programın başlangıcından beri 50.000 araştırmacı programa katıldı ve 107 ülkeden yaklaşık 1.500 araştırmacı ödül aldı. Ancak bu araştırmacıların büyük bir kısmı Facebook’un güvenlik ve mühendislik ekiplerine katılarak firmanın platformunu korumaya devam etti.

 

 

WhatsApp, Instagram ve Facebook’ta hatalar bulundu

Açık avı ödül programı ilk olarak sadece Facebook’un internet sayfasını kapsayacak şekilde başlamış olsa da, arada geçen yıllar içerisinde Instagram, WhatsApp, Oculus, Workplace ve diğer internet ve mobil istemcileri kapsayacak şekilde büyüdü.

Facebook’un açık avı ödülü programı 10. yılına yaklaşırken firma, ürün ve sistemlerini daha da güvenli hale getirmeye yardımcı olan güvenlik araştırmacılarını ödüllendirmeye devam etmeyi planlıyor.

Haberi Okumaya Devam Et

TEKNOLOJİ

Çin uzay yarışana tepeden giriş yaptı ! Önemli adımlar attı

Amerika ve Rusya’dan sonra Çin uzay savaşına tepeden bir giriş yaptı. Son yıllarda dünya’da büyütülen Çin etkisinin yeni yansıması Uzay oldu. Küreselci mekanizmanın desteklediği Çin’in yeni savaş cephesiÇ Uzay oldu.

Çin, son yıllarda Ay ve Mars keşif görevleri, uydu teknolojisi ve insanlı uzay seferlerine yönelik iddialı adımlarıyla ABD ve Rusya’nın öncülük ettiği uzay yarışında yeni güç olarak ortaya çıkıyor.

 

Çin, 20. yüzyılda Soğuk Savaş dönemi rekabetin tetiklediği uzay yarışında bayrağı yeni yüz yıla taşıyarak lider olmayı hedefliyor.

Ülke, son 20 yılda ürettiği uydu, roket, mekik, keşif araçları ve diğer donanımlar ile kendine yeterli uzay programı geliştirme konusunda ciddi mesafe kaydetti.

Son yıllarda uzayın keşfinde iddialı adımlar atan Çin, insanlı uzay seferlerinde ABD ve Rusya’nın yanında üçüncü güç olarak konumunu pekiştirdi.

 

Ay keşif görevi

2019’da “Çang’ı 4” robotik aracını Ay’ın karanlık yüzüne indiren Çin, bunu başarabilen ilk ülke oldu. Ay’ın yüzeyinden örnek toplaması planlanan “Çang’ı 5” aracını da 24 Kasım’da uzaya fırlattı.

Çin Ulusal Uzay İdaresi (CNSA), 2023-2024 yıllarında yeni Ay görevine daha başlayacağını duyurdu. Kaya ve toprak örnekleri toplamak üzere Çang’ı 6 aracının ve Ay’ın güney kutbunda keşif yapmak üzere Çang’ı 7 görevlerinin planlandığını bildirdi.

Çin mitolojisindeki Ay tanrıçasının adını taşıyan keşif görevleri, ülkenin uzay yarışındaki iddiasını ortaya koyuyor. ABD Havacılık ve Uzay Ajansı NASA da Yunan Ay tanrıçası “Artemis”in adı verilen yeni keşif görevi kapsamında 2024’e kadar Ay’a insanlı seferler düzenlemeyi amaçlıyor. 2028’e kadar sürmesi planlanan seferlerin ardından Ay yörüngesinde uzay istasyonu kurulması ve burayı basamak olarak kullanarak Mars’a insanlı seferler düzenlenmesi hedefleniyor.

 

Mars’a keşif görevi

Öte yandan Çin, uydu ve gezginci robottan oluşan Mars keşif görevi “Tienvın-1″i 23 Temmuz’da Kızıl Gezegen’e yolladı.

Uydu ve gezginci robotun, ülkenin güneybatısında Hainan Adası’ndaki uzay merkezindeki fırlatılıştan 45 dakika sonra, Dünya yörüngesinde, Mars’a transfer edileceği konuma ulaştığı bildirildi.

Keşif araçlarının 7 aylık yolculuğun ardından Kızıl Gezegen’e ulaşması planlanıyor.

Çin, 2011’de Rusya iş birliğinde Mars’a uydu yollamaya teşebbüs etmiş ancak uydu Dünya yörüngesine ulaşamadan atmosferde yanarak tahrip olmuştu.

Çince “göklerdeki hakikati aramak” anlamına gelen “Tienvın” misyonu, adını milattan önce (MÖ) 4. yüzyılda yaşayan Çinli şair Qu Yuan’ın dizelerinden alıyor.

 

İnsanlı uzay seferleri

Çin, ilk kez 1967’de Devlet Başkanı Mao Zedung ve Başbakan Cou Inlai döneminde insanlı uzay yolculuğu yapma kararı aldı.

ABD’nin “Gemini” mekiğinden kopya edilerek 1970’lerde yapılan Şuguang uzay aracı başarısız oldu. Ülke ardından Rusya’nın Soyuz mekiğini örnek alan Şıncou mekiğini geliştirerek yıllar sonra hedefine ulaşabildi.

Çinli taykonot Yang Livei, 15 Ekim 2003’te “Şıncou-5” mekiğiyle uzayda 21 saat uçarak ülkesinin ilk insanlı uzay yolculuğunu gerçekleştirdi.

Öte yandan mekiğinin geliştirilmiş ve kapasitesi artırılmış 6 kişilik uzay gemisi versiyonu, insansız test uçuşu için 5 Mayıs’ta uzaya fırlatıldı. 7 Mayıs’ta yörüngeye başarıyla yerleşip 8 Mayıs’ta Dünya’ya geri dönen mekiğin, Çin’in yörüngede kurmayı planladığı uzay istasyonuna taykonotları taşımak için kullanılması hedefleniyor.

Çin, bugün ABD ve Rusya dışında insanlı uzay yolculuğu yapabilme kapasitesine ve tecrübesine sahip tek ülke konumunda bulunuyor.

 

Uzay istasyonu kurma planı

Çin, ABD’nin uzay araştırmaları alanında iş birliğini yasaklaması ve Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) programına katılımını engellemesi nedeniyle bir süredir kendi uzay istasyonunu kurmak için çalışmalar yürütüyor.

Çin İnsanlı Uzay Programı Ajansı (CMSA), 6 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, istasyonun 2022 içinde tamamlanabilmesi için dört insanlı sefer ve dört kargo seferi düzenleneceği bildirdi.

Bir çekirdek modül, iki laboratuvar modülü ve bir uzay teleskobundan oluşacak istasyonunun Rusya’nın artık faal olmayan Mir Uzay İstasyonu ile yaklaşık aynı boyutlarda olması planlanıyor.

“Tienhı” (Göklere Katılmak) adı verilen çekirdek modülün 2021’de fırlatılması planlanırken “Vıntien” (Gökleri Aramak) ve “Mıngtien” (Gökleri Düşlemek) adlarını taşıyan laboratuvar modülleri ise 2022’te uzaya yollanacak.

İstasyonun ana iskeletin oluşmasının ardından, sonraki yıllarda “Şüntiyen” (Gökleri Dolaşmak) adı verilen uzay teleskobu eklenecek.

Bu parçalar, “Tiencou” (Göksel Gemi) adı verilen kargo mekiği ile yörüngeye taşınacak. Mekik, ilk kez 2017’de test edilmişti.

 

Uydu altyapısı

Çin, son yirmi yılda uydu teknolojisi alanındaki atılımlarına da hız verdi. Hay Yang okyanus gözlem uyduları, BeyDou küresel konumlama uyduları, Gaofın ve Yaogan yer gözlem uyduları, Şingyün internet uyduları gibi ağlarla altyapısını güçlendirdi.

Öte yandan Çinli bilim insanları 2017’de yaptıkları deneyde, bir kuantum-iletişim uydusundan gönderilen ışık partiküllerini (foton) kullanarak Dünya’da birbirinden bin 200 kilometre uzaklıktaki iki istasyon arasında anlık bağlantı kurabilen iletişim ağı oluşturdu.

MÖ 5. yüzyılda yaşamış Çinli filozof Micius’un adını taşıyan Uzay Ölçeğinde Kuantum Deneyleri (QUESS) uydusu 2016’da uzaya fırlatmıştı.

 

 Uzay araçları, fırlatma sistemleri

Çin, tüm bu projeler için fırlatma ve taşıma araç ve donanımlarını yıllar içinde aşamalı şekilde geliştirdi.

Ana fırlatıcı işlevi gören Long March (Uzun Yürüyüş) roketleri hem ağır yükleri hem de daha hafif unsurları uzaya taşımakta kullanılıyor.

İlk kez ülkenin ilk yerli uydusu Donfanghong 1’i 1970’de uzaya fırlatan Long March 1 roketinden bugüne dek 16 nesil üretildi. Halen Long March 2C’den Long March 11’e kadar aşamalı roketler, farklı fırlatış görevlerini yerine getiriyor.

Öte yandan personel mekiği Şıncou ve kargo mekiği Tiencou da Çin uzay programının ana taşıyıcı unsurlarını oluşturuyor.

Haberi Okumaya Devam Et

TEKNOLOJİ

Trendyol indirim dedi ama fiyatlar arttı! Vatandaş isyan etti devlet el atsın!

Trendyol firmasının indirimleri başlar başlamaz kullanıcılar kayıt ettikleri rakamları paylaştı, Binlerce vatandaş paylaştıkları fiyatlar ile trendyol firmasına tepki yağdırdı.

Trendyol firması henüz bir açıklama yapmazken, bu tarz işlemlerin trendyol üzerinde olması şok etkisi oluşturdu, daha öncede bir çok olaya şahit olan firmalar için bir yaptırım yapılacak mı ve ceza ödeyecekler mi henüz resmi açıklama yapılmadı.

Trendyol firması indirim değil ürünlerin fiyatını arttırdığı resimleri şu şekilde!

Daha onlarca ürün var, bu rezalet bakanlığın bu olaya el atması gerekiyor! Türk milletini kandırmaya ve aldatmaya kimsenin hakkı yok!

Ersoy .k

Haberi Okumaya Devam Et

Popüler