Pfizer/BioNTech aşısında sevindiren gelişme Covid-19 hastalığını daha hafif atlatacaklar! | Baykuş Haber
Connect with us

TEKNOLOJİ

Pfizer/BioNTech aşısında sevindiren gelişme Covid-19 hastalığını daha hafif atlatacaklar!

Pfizer/BioNTech aşısında sevindiren gelişme Covid-19 hastalığını daha hafif atlatacaklar!

Pfizer/BioNTech aşısında sevindiren gelişme Covid-19 hastalığını daha hafif atlatacaklar! Dünya gündemi salgınla mücadele ederek kendi aşıları üreten gelişmiş ülkeler aşıları ile ilgili açıklama yapmaya devam ediyor.

Gelişme kaydetmeyen ve 3. sınıf ülkeler ise aşı almaya devam ederken Pfizer/BioNTech ile alakalı bir açıklama geldi. Covid_19 hastalığını daha hafit atlatacak kişilerin %90 üzerinde etkisi ortaya çıkmaya başlandı.

Aşı ile ilgili olarak ise dünya genelinde araştırmalar ve geliştirmeler ise son hızı ile devam ediyor. Dünyanın gelişmiş ülkeleri %50 fazla aşı olurken gelişmeyen ülkelerde aşılama oranı düşük seviyelerde yer alırken iki doz olarak kullanılan aşı dünyanın gelişmiş ülkelerinde %50 seviyesinin üzerine çıkarken tok doz olan veya hiç olmayan ülkelerin ise ekonomik problemleri devam ediyor…

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nin (CDC) yeni bir araştırmasına göre, koronavirüs aşılarını olan kişiler, enfekte olurlarsa, aşısız insanlara göre Covid-19 hastalığını daha hafif atlatırlar.

3 bin 900’den fazla çalışanın incelendiği çalışmada, tam aşılı kişilerin enfeksiyona karşı korunma oranı yüzde 90’dan fazla. Devam eden araştırmaya göre, kısmen aşılanmış kişilerin bile enfekte olma olasılığı, aşılanmamış kişilere göre yüzde 81 daha az.

Pfizer/BioNTech’in ya da Moderna’nın iki dozluk koronavirüs aşısını olan çalışanlar, semptomları olup olmadığına bakılmaksızın, aşıların asemptomatik enfeksiyonları önleyip önlemediğini anlamak için Aralık ayından beri her hafta kendilerini test ediyorlar.

CNN International‘ın aktardığına göre, CDC tarafından araştırmaya dair şunlar kaydedildi:

“Bu çalışmadan elde edilen bulgular, mRNA Covid-19 aşılarının etkili olduğuna ve çoğu enfeksiyonu önleyeceğine dair biriken kanıtlara katkıda bulundu. Ancak yine de Covid-19’a yakalanan tam aşılı kişilerin hastalığı daha hafif ve kısa geçirme olasılığı daha yüksek. Ayrıca virüsü başkalarına bulaştırma ihtimalleri daha düşük. Bu faydalar aşı olmak için bir başka önemli neden.”

Bulgular geçen hafta bir sağlık hizmeti web sitesinde bildirildi ancak hakemli bir incelemeden veya bir tıp dergisinde yayınlanmadı.

Kaynak: Cumhuriyet