Almanya Türkiye’nin savunma gücünü konuşuyor

Almanya Türkiye’nin savunma gücünü konuşuyor

0
PAYLAŞ

Almanya Türkiye’nin savunma sanayi gücünü konuşuyor

Dünya üzerinde Türkiye’nin savunma sanayide özellikle insansız hava araçlarındaki gücü tartışmasız en ileri seviyeleri gördü. Dış basında yeni süper güç olarak adlandırılan bu alandaki başarımız kanıtsanamaz bir hal aldı.

Almanya merkesli haftalık çıkan Der Spiegel dergisinde “Türkiye’nin savunma projeleri: Yeni insansız hava aracı gücü” adlı bir haber yayına soktu.

Haberede yer alan bilgiye göre Libya’da Türk SİHA’larının sahaya inmesi ile güç dengelerinin bir an da değişmesi, Libya hükümeti lehine olmuştur. Dergide, Cumhurbaşkanı Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın desteğiyle Libya Başbakanı Fayez el Sarrac’ın güç kazandığının altı çizildi.

 

Bir diğer yandan ise Türkiye’nin insansız hava aracı teknolojisine yaptığı büyük yatırımlara da haberde geniş yer tuttu:

“Bayraktar TB2 Türk savunma sanayisinin en gözde ve başarılı tejnolojisi durumunda.

İsrael Defense’ dergisi ise  Türk savunma sanayinin insansız hava aracı alanında sınıfının en iyisi olduğunu duyurdu.

TERÖR ÖRGÜTÜ PKK İLE MÜCADELEYE BÜYÜK KATKI SAĞLADI

tütkiyenin 2014’ten beri TB2’yi PKK ile mücadelede de kullandığına dikkat çeken haberde, “Bu hava aracı, terör örgütü PKK’ya karşı mücadelede Türk ordusuna belirgin bir üstünlük sağladı. Bayraktar TB2 silahsız bir hava aracı ancak silah taşıma kapasitesine sahip. Türkiye başka çatışma bölgelerinde de yıllardır kendi ürettiği hava araçlarını başarıyla kullanmakta.” ifadeleri kullanıldı.

“SELÇUK BAYRAKTAR ANAHTAR ROLDE”

Selçuk Bayraktar’a özel bir yer ayıran Der Spiegel, “Selçuk Bayraktar anahtar rolde. ABD’nin saygın üniversitelerinden MIT’den mezun. Onun çalışmalarıyla Türkiye gizli bir insansız hava aracı gücü haline geldi.” dedi.

 

BİR CEVAP BIRAK