Neden ceza evinde çıplak arama yapılır? | Baykus Haber
Connect with us

SİYASET

Neden ceza evinde çıplak arama yapılır?

Ceza evinde çıplak aramalar sizi rahatsız etti mi? Neden ceza evinde çıplak arama yapılır?

Ceza evinde çıplak aramalar sizi rahatsız etti mi? Neden ceza evinde çıplak arama yapılır?: Türkiye gündeminde uzun zamandır çıplak aramalar tartışılıyor, fakat ben olaya siyasi değil dünyadan örnekler vererek bakacağım, herkesin de bu yönü ile ele almasını istiyorum.

Türkiye’de ceza evlerince çıplak arama yapıldı mı yapılmadı mı orasını bilemiyorum, iki cephe var, yapıldı ve yapılmadı diyenler. Kim haklı kim suçlu orasını Allah biliyor birde olayın içinde olanlar elbet.

Avrupa’da ve Asya’da sayısız ceza evinde çıplak arama var biliyor musunuz ama neden ne için yapılıyor bunlar.

  1. Ceza evinde çok ağır suçluların olduğu ve bıçak, telefon, yasa dışı madde olan ceza evlerinde bu tarz olaylar oluyor neden mi genel olarak cinsel organlarında ve vücutlarında saklayarak suçlu bu suç teşkil eden ürünleri içeri sokuyor da ondan
  2. Ceza evinde çete olayları varsa ‘da bunlar oluyor.

Bu iki sebepten ötürü olmakla birlikte mahkumlarda durumdan rahatsız ama işin bir ilginç yanın ‘da şu gardiyan sizden soyunmanızı ister eğer yapmazsanız bir doktor çağırarak sizlere durumu anlatır ve bunu sağlık görevlisi yapar, zorlama asla olmaz. Yani rahatsız olabilirsiniz ama zorlama kesinlikle olmaz.

Bundan rahatsız oluyor mu insanlar evet tabii ‘de oluyor ama bu onlarında can güvenliği için önemli.

Diğer bir  önemli olayda ceza evlerinin Türkiye’de olanlardan çok farklı olması, insanları zorlayıcı değil topluma kazandırmak için ellerinden geleni yapan yerler ‘de var ama hepsi değil. Mesela sizlere Almanya2da ağır bir ceza evinde  oyun konsolu var her mahkumun ve isteyen istediği kadar oynuyor veya televizyon izliyor desek sanırım yanlış olmaz. Ciddi derece suç işlemiş hatta ömür boyu ceza almış insanlar doktorlardan destek alacağını belirtirse bu tip odalarda kalabiliyor.

Suç işleyen kişilerin suçlarına bakmadan onlarla iletişime geçen doktorlar ve görevliler olduğunu düşünün yaptığı işin suç olduğunu ona anlatan birden fazla kişi olduğunu düşünün üstelik bunun ‘da topluma kazandırma projesi olduğunu düşünün.

Bir çok insan 10 yıl sonunda meslek sahibi dahi olabiliyor, önemli olan insanları içeri tıkıp bekletmek değil, asıl önemli olan onları toplumun bir parçası yapabilmek. Bu hastalıklı beyinleri sadece işini bilen sağlıkçı ve doktorlar ile yıkabileceklerine inanıyor çoğu ülke.

Aynı olay Türkiye’de olsa kimse rahatsız olmaz. Ama bunun için ‘de o ceza evinde hukuksuz ve kanun dışı olayların olması gerek, hiç bir suçlu veya göz altında olan kişi ‘de rahatsız olmaz ama doğru şekilde anlatılırsa, kim bir doktordan rahatsız olabilir ki?

sen rahatsız olur musun?

Ben olmam mesela neden olayım, kaldı ki artık dünya değişti buna bile gerek olmadan belirli araçlar kullanarak insanın bedeninde olan bir çok şeyi rahatlıkla görebiliyorsunuz.

Bence bu konuda en büyük eksiklik iletişim bakanlığında. ya anlatamıyor veya tecrübe eksikliği veya hazırlayanlar bunu mecliste anlatamadığı için çözemiyor. 600 vekilin çözmesini beklemiyorum elbette bunun örneklerine bakacak her partiden 1 kişi görevlendirilse ve bilgi verilse daha güzel olmaz mı?

Her şey koskoca Ak parti genel başkanı Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan beklemek bana göre cahillik değil aptallık. Madem her şeye o karar veriyor sen neden seçildin ki sayın vekil seni neden oraya getirdiler sayın bakan, Zamanı gelince elini taşın altına koyamayacaksan orada ne işin var?

Dolayısı ile bu kötü ve iğrenç tartışmaların yeri ve vakti ama unutmayın görevli olan polise veya gardiyanın da memur olduğunu unutmayın.

Bu konuda bence toplum bilinçlendirilmeli ve belki bu sene değil ama 5 sene içinde farklı şekilde toplum buna alıştırılmalıdır. Yapılacaksa doğru olan yapılmalı, ceza evlerinin içi dışı her şeyi teknolojik olarak geliştirilmelidir.

Yok olmadı demek bu günü atlatır ama yarını atlatmaz. Ben olsam evet olacak bundan dolayı olmalı der ve üzerine geliştirir ve bunu meclise sunarım, kimsede rahatsız olmaz bundan. 

Ersoy K

Haberi Okumaya Devam Et
Advertisement
Habere Yorum Yap

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SİYASET

Murat Ongun Kanal İstanbul Açıklaması: Sadece oyunlarda hataların geri dönüşü olur

Murat Ongun Kanal İstanbul Açıklaması: Sadece oyunlarda hataların geri dönüşü olur

BB Sözcüsü Murat Ongun, Kanal İstanbul’un yapılması halinde meydana gelebilecek zararların anlatıldığı oyun şeklinde hazırlanan bir animasyonu sosyal medya hesabından paylaşarak “Sadece oyunlarda hataların geri dönüşü olur” dedi.

Kanal İstanbul için bölgede yaşayan insanlar durumdan tedirgin bir çok insan toprakları bizden ucuz aldılar sonra baktık ki kanal yapılacakmış. dedikleri görüldü. özellikle katar şeyhinin anası bölgede büyük araziler aldığı ortaya çıkmıştı.

Uzmanlar ise susuzluk gibi ve nüfus patlaması olacağını dile getirdi.

Haberi Okumaya Devam Et

SİYASET

Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu : Filyos Limanı ana ihracat merkezi olacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Karadeniz doğalgazının karaya çıkarılacağı Zonguldak’taki Filyos Limanı’nda incelemelerde bulundu. Bakan Karaismailoğlu, Filyos Limanı inşaatının yüzde 95,5’inin tamamlandığını söyleyerek, “Batı Karadeniz ve İç Anadolu’nun ana ihracat merkezi haline dönüşecek. Rusya, Balkanlar ve Orta Doğu ülkeleri arasındaki kombine taşımacılık zincirinin aktarma merkezi olarak, tüm bölgenin yükünü Karadeniz’den Rusya’ya, Balkanlar’a hatta İskandinav ülkelerine taşıyacak” ifadesine yer verdi.

 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, sabah saatlerinde helikopterle Zonguldak’ın Çaycuma ilçesine bağlı Filyos beldesinde bulunan Filyos Limanı’na geldi. Bakan Karaismailoğlu, Filyos Endüstri Bölgesi projesi ve liman inşaatıyla ilgili yetkililerden brifing aldı. Basına kapalı gerçekleşen toplantının ardından Bakan Karaismailoğlu, inşaatı yüzde 95,5 tamamlanan ve Karadeniz doğalgazının karaya çıkarılacağı Filyos Limanı’nda incelemelerde bulundu. Bakan Karaismailoğlu, Türkiye’yi kara, hava, demir ve deniz yollarıyla, haberleşme altyapısıyla büyüklüğüne ve hedeflerine yaraşır olanaklara eriştirmek için çalışmaları büyük bir heyecan ve kararlılıkla sürdürdüklerini ifade etti. Filyos Limanı’nın da ülkenin gurur projelerinden biri olduğunu belirten Karaismailoğlu, “Bugün, Sultan Abdülhamit döneminde hazırlanan ‘Anadolu’da Genel Üretim Raporu’nda dahi yer alan, 150 yıllık hayalimiz Filyos Limanı yapım çalışmalarını yerinde incelemek için bir araya geldik. Bu projeyi de hayata geçirmek Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ve onun liderliğindeki AK Parti hükümetlerine nasip oldu. Zonguldak kıyılarında yükselen Filyos Limanı sadece bir liman olmasının ötesinde hem bölgeyi hem de ülkemizi lojistik alanında bir adım daha ileriye taşıyacak dev bir lojistik merkez projesidir” dedi.

’25 MİLYON TON KAPASİTESİYLE GEMİLERİN YENİ ADRESİ OLACAK’

Bakan Karaismailoğlu, Filyos Limanı’nın bu noktada Zonguldak’ı hak ettiği yere taşıyacak ve bölgesel deniz ticaretinin merkezi yapacağını ifade etti. Liman hizmete girdiğinde yıllık 25 milyon ton konteyner elleçleme kapasitesi ile büyük tonajlı gemilerin yeni adresi olacağını anlatan Bakan Karaismailoğlu şöyle konuştu:

“Sadece Zonguldak’ın değil, başta Karabük ve Bartın olmak üzere tüm Batı Karadeniz ve İç Anadolu’nun ana ihracat merkezi haline dönüşecek. Rusya, Balkanlar ve Orta Doğu ülkeleri arasındaki kombine taşımacılık zincirinin aktarma merkezi olarak, tüm bölgenin yükünü Karadeniz’den Rusya’ya, Balkanlar’a hatta İskandinav ülkelerine taşıyacak. Aynı zamanda Marmara limanları ve boğazların yükünü hafifletecek. Hatta artan gemi trafiği nedeniyle boğazların karşı karşıya kaldığı tehdidi azaltacak. Şu an itibariyle proje genelinde altyapı gerçekleşme oranı yüzde 99,5’e ulaşan limanımız 14 metre derinliğindeki rıhtım ile 70 bin detveyt tonluk genel kargo gemileri ile 8 bin TEU’luk konteyner gemilerine, 19 metre derinliğindeki rıhtım ile 180 bin detveyt tonluk kuru yük gemileri ile 14 bin TEU’luk konteyner gemilerine hizmet verecektir.”

KARADENİZ DOĞALGAZI FİLYOS’TAN ÇIKACAK

Filyos Limanı’nın Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın (TPAO) Karadeniz’deki doğalgazı çıkarılacağı yer olacağını hatırlatan Bakan Karaismailoğlu, “Bizleri milletçe sevince boğan doğalgaz keşfinden sonra, TPAO’nun Filyos Limanı ve geri sahasından yararlanması için limanımıza tahsis edilen alan da genişlemiştir. Doğalgaz çalışmaları için gereken lojistik destek limanımızdan sağlanacak. Filyos Limanı hizmete girdiği ilk günden itibaren bölgemizi kalkındıracak, ekonomiye, istihdama büyük bir katkı verecektir. Ayrıca Filyos Limanı ve Filyos Endüstri Sanayi Bölgesi İltisak Hattı Bağlantısı Projesi ile 12 kilometre demiryolu ve 4.5 kilometre karayolu inşa edeceğiz” diye konuştu.

BAKANLIK ÇALIŞMALARINI ANLATTI

Bakanlık olarak, daha güçlü ve müreffeh bir Türkiye hedefiyle, milli bağımsızlık ve milli ekonomi ekseninde çalışmalara devam ettiklerini anlatan Karaismailoğlu, şunları söyledi:

“Bütünsel kalkınmamızı tesis etmek, ülkemizi lojistik bir süper güç yapmak amacıyla projelerimizi birbiri ardına hayata geçiriyoruz. Bütün bu işler yarını bugünden kuran bir devlet aklının eseridir. Son 30 yılda başta Avrupa olmak üzere deniz aşırı ülkelerde bulunan zenginlik merkezlerinin yavaş yavaş doğuya hareket ettiği görülmektedir. Yeni dönem, Anadolu coğrafyasının da içinde bulunduğu Avrupa-Asya-Afrika üçgeninin yükselişine sahne olacaktır. Bu bölgenin tam kalbinde yer alan ülkemizi en kısa sürede bu bölgenin ticaretinde hakimiyet kuracağı bir uluslararası koridora dönüştürüyoruz. Bu strateji doğrultusunda, bölünmüş yol uzunluğumuzu 6 bin 100 kilometreden 28 bin 200 kilometrenin üzerine çıkardık. Türkiye’yi Avrupa’nın 6’ncı, dünyanın 8’inci yüksek hızlı tren işletmecisi yaptık. 26 havalimanı sayısını 56’ya yükselttik. Ülkemizi dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri haline getirmek hedefi doğrultusunda kararlı adımlarımıza devam edeceğiz.”

Haberi Okumaya Devam Et

SİYASET

Prof.Dr. Sencer : ‘Ermenistan’daki darbe girişimi, ABD ve Rusya çekişmesidir’

Ufuk Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof.Dr. Sencer İmer, Ermenistan’daki darbe girişimiyle ilgili, “Ermenistan ordusu, Rusya Federasyonu’na yakındır. Paşinyan da batının oraya yerleştirdiği bir kişidir. Dolayısıyla burada cereyan eden olay tamamıyla bir ABD ve Rusya çekişmesidir” dedi.

 

Prof. Dr. Sencer İmer, Ermenistan’daki darbe girişimiyle ilgili, yaşanan bu olayı anlayabilmek için Paşinyan’ın nasıl iktidara geldiğinin bilinmesi gerektiğini söyledi. Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın sokak hareketleriyle, ve batının desteğiyle göreve geldiğini belirten Prof. Dr. İmer, “Özellikle Fransa ve Amerika’daki Ermeni diasporasının desteği ile iş başına geldi. Fakat bu iş başına gelişi bir noktada batının burada bir hakimiyet kurması ile ilgili bir olaydı. Ancak Paşinyan hatalar yaptı” dedi.

‘TAMAMIYLA ABD VE RUSYA ÇEKİŞMESİ’

Azerbaycan ve Ermenistan ordusu ile karşı karşıya kaldığında Ermenistan’ın Rusya’dan müdahale beklediğini belirten İmer, şunları söyledi:

“Orada asıl amaç Rusya ile Türkiye’yi karşı karşıya getirmekti. Bu yapılmak istenen şey muvaffak olamadı. Ama Paşinyan’ın yaptığı yanlış hareketler sebebiyle halk ve ordu ayaklandı. Çünkü büyük kayıplara uğradı. Ve kendisinin iktidardan indirilmesi istendi. Mesele unutuldu zannedildi ama ordu bugün tekrar harekete geçti. Bunu bir askeri müdahale olarak değerlendirmek mümkün. Ama gerçekte kayıpları veren orduydu. Halkın büyük bir kısmı da böyle düşünüyordu. Fakat esasen buradan cerayan eden olay, bir Amerika ve Rusya çekişmesi haline gelmiştir. Çünkü ABD’de 50 senatörün ABD Başkanı Biden’a verdiği mektupta, Azerbaycan topraklarının kurtarılması konusunda Türkiye’nin yaptığı girişimler kınanmakta ve Ermenistan’ın yanında yer alınmaktadır. Bu tamamen gayri meşru olan bir davranış tarzı. Dolayısıyla buradan da anlaşılacağı üzere ABD ve Fransa hiçbir şekilde Dağlık Karabağ Bölgesi’nin kurtarılması ve Azerbaycan tarafından tekrar geri alınmasını kabul etmediler. Dolayısıyla burada Paşinyan ve ordu arasındaki mücadelede, Ermenistan ordusu Rusya Federasyonu’na yakındır. Çünkü Ermeni sınırları Rus Silahlı Kuvvetleri tarafından korunmaktadır. Bundan dolayı Ermenistan ordusunun Rusya’ya sempati duyması ve onun yanında olması şaşırılacak bir şey değildir. Paşinyan da batının oraya yerleştirdiği bir kişidir. Dolayısıyla burada cereyan eden olay tamamıyla bir ABD ve Rusya çekişmesidir.”

‘ERMENİSTAN, TOPRAKLARINI KAYBEDEBİLİR’

İmer ayrıca Ermenistan’ın ekonomik yönden çok zor durumda olduğunu kaydederek, şöyle dedi:

“Halk aç ve sıkıntıda. Sokak eylemlerini desteklemek amacıyla para dağıtılarak yapılan bu şeylerin sonunda aklıselimin galip gelmesini umuyoruz. Aklıselimin galip gelmesi demek, bir noktada Ermenistan’ın 6’lı platform meselesi içinde yer alarak barış içerisinde, çatışma yaratmadan, bu bölgenin gelişmesini katkı koyması demektir. Türkiye’nin çıkarı da bölgenin çıkarı da bütün dünyanın çıkarı da bu yöndedir. Ama Türkiye’nin doğusunda yeni bir cephe açmak isteyen, Türkiye’yi sıkıntıya sokmak isteyen güçlerin ve özellikle ABD’yi bugün yöneten Biden yönetimini de burada kast ediyorum; bunların niyetleri bugün maalesef bu yönde değil. Onların isteği burada kendilerine uygun bir adamın iş başına gelmesi ve orada sıkıntı çıkarması. Bunu yapacak olurlarsa bu Ermenistan’a fayda değil zarar getirir. Ermenistan, topraklarının bir kısmını daha kaybetmek zorunda kalabilir. ABD’nin ve Fransa’nın, Ermeni lobilerinin oraya koyacakları bir karıştırıcı unsur, Ermenistan’a fayda değil zarar getirir. Zaten şu anda çok zor durumda olan Ermenistan, yerle bir olacak duruma gider.”

Haberi Okumaya Devam Et

Popüler