KKTC Başbakanı Ersin Tatar’dan Kapalı Maraş açıklaması ‘ Rumlar delircek’

KKTC Başbakanı Ersin Tatar’dan Kapalı Maraş açıklaması ‘ Rumlar delircek’

0
PAYLAŞ

KKTC Başbakanı Ersin Tatar’dan Kapalı Maraş açıklaması: Süreç hızlandırılıyor

Ankara ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) yönetimi, koronavirüs salgını sebebi ile süreci yavaşlarayan 1974’ten beridir kapalı olan Maraş’ın açılmasıyla ilgili çalışmalara hız verdi. 46 yıldır kapalı olan nam-ı diğer “Hayalet Şehir”in yeniden gözde şehir olması  için yol haritası duyurdu.

KKTC Başbakanı Tatar'dan Kapalı Maraş açıklaması: Açılma süreci ...

Ankara ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) yönetimi, koronavirüs salgını sebebi ile süreci yavaşlarayan 1974’ten beridir kapalı olan Maraş’ın açılmasıyla ilgili çalışmalara hız verdi. 46 yıldır kapalı olan nam-ı diğer “Hayalet Şehir”in Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın, “Bugün Maraş hemen açılmalı” demesiyele KKTC’den sevinçle birlikte destek geldi. KKTC Başbakanı Ersin Tatar, Oktay’ın açıklamalarından büyük bir memnuniyet duyduklarını açıkladı.

KKTC Başbakanı Ersin Tatar, “Hükümetimiz kararlıdır ve Türkiye ile işbirliği içinde halkımızın desteğiyle gereken tüm kararlar gecikmeksizin alınacaktır. Maraş konusundaki çalışmalar diğer tüm çalışmalarımız gidi Covid-19’la mücadelemiz nedeniyle duraksamıştır ancak yakında yeniden hız kazanacaktır” ifadelerini kulladı.

Başbakanlık bünyesinde komisyon kurulacak

Başbakan Tatar “Türkiye Cumhuriyeti ile kardeşçe, karşılıklı sevgi ve saygıya dayalı ilişki içinde olmak, birimizin diğeri için taşıdığı önemin bilincinde birlik ve beraberlik içinde hareket etmek, işbirliği yapmak halkımız için yaşamsal öneme sahiptir. Unutmamalıyız ki Doğu Akdeniz’de haklarımızın gaspı için yoğun çaba içine girenler ve işbirliği yapanlar var. Bunların temel hedefleri Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni ortadan kaldırmak, Türkiye’yle bağlarımızı koparmak, Türkiye askerini Kıbrıs’tan çıkarmak, Garanti Sistemi’ni sulandırmak veya sıfırlamak, Kıbrıs’ı tamamıyla hegemonyaları altına alıp Doğu Akdeniz’de kendi çıkar düzenlerini kurmaktır” dedi.

“KKTC bir Singapur olabilir”

Oktay’ın KKTC’nin bir Singapur olabileceği yönündeki söylemlerini çok önemli bulduklarını ifade eden Tatar, “Türkiye’nin KKTC’nin Singapur olması için ortaya koyduğu görüşler, bizler için büyük değer taşır. Gerisi bizlere, Kıbrıs Türk Halkı’na ve devletimize kalmıştır” dedi.

Tatar, “Ben inanıyorum ki en kısa sürede halkımız da bu vizyonla hareket edecek ve bir atılım içine girilecektir. Bir ekonomist Başbakan olarak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın KKTC’nin kalkınması, Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon aramaları, Maraş’ın açılması konusundaki açıklamalarından son derece memnun oldum. Hükümetimiz, her iki konuda da kararlıdır. Türkiye ile işbirliği içinde, halkımızın desteği ile gereken tüm kararlar gecikmeksizin alınacaktır” ifadelerine yer verdi .

“Anavatan Türkiye yanımızda”

“Hakkını koruyabilen bir Kıbrıs Türk halkı ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti için sürdürülebilir, güçlü bir ekonomik yapı oluşturmamız lazımdır. Bu hedef artık ertelenemez, geciktirilemez” sözlerin devamın da :

Başkan Tatar, “Anavatan Türkiye, Cumhurbaşkanı, Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Türk halkı ile yanımızdadır. İnsan potansiyelimiz, sahip olduğumuz değerler, özel sektörümüz, bürokrasimiz bu hedefi gerçekleştirebilecek düzeydedir. Kıbrıs Türk Halkı olduğu noktadan çok daha yüksek bir yaşam kalitesini, gelir seviyesini, refah düzeyini hak etmektedir” ifadelerine yer verdi.

BİR CEVAP BIRAK