Connect with us

SİYASET

Fahrettin Koca, Matt Hancock ve Mikhail Murashko ile görüştü

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs salgını nedeniyle ile zor günler geçiren İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock ve virüsün etkilerini son günlerde gören Rusya Sağlık Bakanı Mikhail Murashko ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İngiltere Sağlık Bakanı Hancock ile telefonda, Rusya Sağlık Bakanı Murashko ile ise video konferans yöntemiyle görüştü.

İngiliz Sağlık Bakanı Hancock, bu zor süreçte İngiltere’nin en çok ihtiyaç duyduğu koruyucu malzemeleri gönderen Türk hükümetine şükranlarını iletti.

“İngiltere’ye çok önemli bir yardımda bulundunuz, Türkiye bu süreçte en büyük tedarikçimiz oldu” diyen Hancock, bundan sonraki süreçte de yakın işbirliğini sürdürmek istediklerini ifade etti.

Rusya Federasyonu Sağlık Bakanı Mikhail Murashko da Türkiye’den satın alınan tıbbi malzemeler için teşekkürlerini iletti.

Tüm dünyanın bu olağanüstü dönemde yakın işbirliği ve yardımlaşma içinde bulunması gerektiğini vurgulayan Koca, Türkiye’deki tedavi süreçleriyle ilgili mevkidaşlarına detaylı bilgi aktardı.

Hastalık belirtisi gösteren tüm vatandaşları vakit kaybetmeden sağlık kuruluşlarına başvurmaya davet ettiklerini belirten Koca, erken dönemde başlanan tedavi ile başarılı sonuçlar aldıklarını söyledi. Görüşmelerde, hem İngiliz hem de Rus bilim insanları ile Koronavirüs Bilim Kurulu arasında bilgi ve tecrübe paylaşımı yapılması konusunda mutabakata varıldı.

Türkiye 53 ülkeye tıbbi malzeme desteğinde bulundu

Türkiye bugüne kadar aralarında Almanya, Bosna Hersek, Kosova, İngiltere, İran, Çin, KKTC, Filistin, İspanya, İtalya, Somali, Sırbistan, Tunus gibi ülkelerin bulunduğu toplam 53 ülkeye tıbbi malzeme desteğinde bulundu.

Haberi Okumaya Devam Et
Advertisement
Habere Yorum Yap

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SİYASET

Bakan Hulusi Akar, Erbil’de Peşmerge Lideri Barzani ile görüştü! Şehit aileleri çıldırdı!

Bakan Hulusi Akar, Erbil’de Peşmerge Lideri Barzani ile görüştü! Şehit aileleri çıldırdı!

Bakan Hulusi Akar, Erbil’de Peşmerge Lideri Barzani ile görüştü! Şehit aileleri çıldırdı! Bir çok şehit ailesinden tepki çeken buluşma MHP içinde de bazı seslerin yükselmesine sebep olduğu konuşuluyor, Sosyal Medya’da bazı Hulusi Akar ve hükumete ağır eleştiriler geldi!

Barzani’nin daha önce Türk askerine yönelik çirkin, küstah sözleri unutulmadığı görüldü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Devlet Bahçeli henüz konuyla ilgili açıklama yapmadı!

Hulusi Akar bizim Kürtlerle sorunumuz yok dedi!

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in de yer aldığı heyetle Bağdat’ta gerçekleştirdiği yoğun temaslarının ardından dün akşam Erbil’e geçti. Mesud Barzani ile görüşen ardından IKBY Başbakanı Mesrur Barzani ile bir araya gelen Akar, “Gerçekleştirilen samimi görüşmelerle açık olarak fikirlerimizi paylaşmaya devam ediyoruz. Kürt kardeşlerimizle problemimiz yok, mücadelemiz teröristlere karşı” dedi.

Bakan Akar ve Orgeneral Güler buradaki yoğun programlarına ilk olarak IKBY eski Başkanı ve KDP lideri Mesud Barzani ile görüşerek başladı. Bakan Akar ve Orgeneral Güler görüşmenin ardından Başbakanlığa geçerek IKBY Başbakanı Mesrur Barzani ile bir araya geldi.

“SORUNLARI BİRLİKTE ÇÖZEBİLECEĞİMİZE İNANIYORUZ”

Erbil’de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden Bakan Akar, “Hem Iraklı kardeşlerimiz hem bölge halkı hem de Türkiye için sorunlarımızı görüşme fırsatı bulacağız. Sorunları birlikte çözebileceğimize inanıyoruz” diye konuştu.

Dün Bağdat’ta önemli görüşmeler gerçekleştirdiklerini dile getiren Bakan Akar; Cumhurbaşkanı Berham Salih, Başbakan Mustafa Kazımi, Savunma Bakanı Cuma Anad Sadun El Cuburi ve İçişleri Bakanı Osman Ali Ferhud El Ganimi ile bir araya geldiklerini hatırlattı.

“GÖRÜŞ ALIŞVERİŞİNDE BULUNDUK”

Görüşmelerin son derece olumlu geçtiğini vurgulayan Akar, “Karşılıklı olarak genel ve bölge güvenliği konularında görüş alışverişinde bulunduk” ifadelerini kullandı.

“ÇOK ÖNEMLİ BAŞARI ELDE EDECEĞİMİZİ DÜŞÜNÜYORUM”

Irak’ta terör örgütü IŞİD’e karşı önemli başarıların elde edildiğini belirten Akar, “Diğer terör örgütleriyle de mücadele ederek onları da etkisiz hale getirerek çok önemli başarı elde edeceğimizi düşünüyorum” dedi.

“PKK’NIN GERÇEK YÜZÜNÜ IRAK’TA BİRÇOK KESİM GÖRMEKTEDİR”

Terör örgütü PKK’nın uyuşturucu, silah ve insan kaçakçılığı yapan eli kanlı uluslararası bir terör örgütü olduğunu vurgulayan Bakan Akar, “PKK’nın gerçek yüzünü Irak’ta birçok kesim daha net bir şekilde görmektedir. PKK, bölge halkının da düşmanıdır. Bu terör örgütünün bölge halkını, Kürt kardeşlerimizi temsil etmediğini aksine onları mağdur ettiğini yıllardır vurguluyoruz” şeklinde konuştu.

“ARAMIZDAKİ İŞ BİRLİĞİNİ DAHA DA GÜÇLENDİRMELİYİZ”

“PKK eşittir YPG” diyen, Türkiye’nin bütün mücadelesinin terör ve teröristle olduğunu belirten Akar, şu ifadeleri kullandı:

* Bizim Kürt kardeşlerimizle bir problemimiz yok. Bütün mücadelemiz terör örgütüne ve teröristlere karşı.

* Aramızdaki iş birliğini daha da güçlendirmeli ve terör örgütü PKK karşısında beraberce kararlı bir şekilde durmalıyız.

* Irak’taki her kesimin Türkiye’nin dostluğunu kazanmanın kendilerine huzur ve refah getireceğini bilmesi gerekiyor.

* Amacımız birlik ve beraberlik içinde terör örgütü PKK sorununu ortadan kaldırıp sınır güvenliğimizi sağlamak ve komşularımızla huzur ve refah içinde yaşamaktır.

“FİKİRLERİMİZİ PAYLAŞMAYA DEVAM EDİYORUZ”

Bakan Akar ve Orgeneral Güler görüşmenin ardından Başbakanlığa geçerek IKBY Başbakanı Mesrur Barzani ile bir araya geldi. Gösterilen misafirperverlikten dolayı teşekkür eden Akar, “Gerçekleştirilen samimi görüşmelerle açık olarak fikirlerimizi paylaşmaya devam ediyoruz.” diye konuştu.

“ORTAK KÜLTÜRÜMÜZ BİZE ÖNEMLİ SORUMLULUKLAR YÜKLEMEKTEDİR”

İki gündür olumlu ve yapıcı görüşmeler gerçekleştirdiklerini dile getiren Bakan Akar, “Ortak kültürümüz, tarihimiz ve komşuluk ilişkilerimiz bizlere önemli sorumluluklar yüklemektedir” dedi.

IKBY Başbakanı Mesrur Barzani ise Bakan Akar ve Orgeneral Güler’i ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Kaynak: Sözcü

Haberi Okumaya Devam Et

SİYASET

Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘Duyuracağız’ deyip reformun müjdesini verdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti’nin il kongrelerine katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ”Daha kendi partisinin içindeki tacizlerin, tecavüzlerin hesabını veremeyenlerin bu ülkenin yönetimine talip olmaları kara mizah örneğidir. Bu kokuşmuş zihniyetten ülkeye ve millete hayır gelmez” dedi. ”Reform gündemimizi oluşturmaya başladık” diyen Erdoğan, reformların kamuoyuna sunulma aşamasına geldiğini belirtti.

 

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti 7. Olağan Düzce, Çorum,  Amasya, Bartın, Karabük İl Kongrelerine telekonferans yöntemiyle bağlanarak önemli değerlendirmelerde bulundu.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

AK PARTİ’NİN YOLU MİLLETİN YOLU

İl kongrelerimizi salgın şartları sebebiyle canlı bağlantıyla gerçekleştirmekten elbette memnun değiliz. İçinden geçtiğimiz kritik dönemde başka bir çare olmadığı için süreci bu şekilden nihayete erdireceğiz. En kısa sürede vatandaşlarımızla ve teşkilatımızla kucaklaşmayı diliyoruz. AK Parti teşkilatlarımızın geçtiğimiz yıl 1 milyon yeni üyeyi partimize kazandırmış olmasından büyük bir memnuniyet duyuyorum.

AK Parti’nin yolu milletin yolu, davası milletin davası, gücü milletin gücüdür. Böyle bir misyonla yola çıkmış ve girdiği her seçimden birinci çıkarak 18 yıldır iktidarda kalmış bir parti mensuplarına düşen görev hep daha iyisine çalışmaktır.

‘KARŞIMIZA ÇIKAN ENGELLERİ UNUTMADIK’

Karşımıza çıkan engelleri unutmadık unutmayacağız. AK Parti’nin ülkeyi yönetmesini engellemek için sergilenen ahlaksızlar, yapılanları unutmadık. FETÖ’nün milli iradeyi esir almak için giriştiği saldırıları da bunların borazanlığı yapanları da hep hatırlayacağız.

‘BU KOKUŞMUŞ ZİHNİYETTEN BU ÜLKEYE HAYIR GELMEZ’

Türkiye bugün bölgesinde ve dünyada dengeleri değiştirecek bir konuma ulaşmıştır. Her projemizi engellemeye çalışanlara bakamayın. Her yatırımdan onlar da istifade ediyor. Milletimiz ‘istemezükçülerin’ gerçek yüzünü gördüğü için 18 yıldır hiçbirine rağbet etmiyor.

Eski Türkiye kalıntısı polemiklerle siyaset yapıyormuş gibi vakit öldürüyorlar. Kendi partileri içindeki tacizlerin hesabını veremeyenlerin, bu ülkenin yönetimine talip olmaları kara mizah örneğidir. Bu kokuşmuş zihniyetten bu ülkeye hayır gelmez.

Haberi Okumaya Devam Et

SİYASET

RTE Faşizmi’ ifadesi hakaret değil mahkeme siyasiler buna katlanmak zorunda denildi!

RTE Faşizmi' ifadesi hakaret değil mahkeme siyasiler buna katlanmak zorunda denildi!

Ak parti ve MHP’nin Cumhurbaşkanı Reis Cumhurbaşkanı Erdoğan bir çok kişiye avukatları aracılığı ile dava açtığı bir kişiye mahkemece karar verildi. RTE Faşizmi’ ifadesi hakaret değil mahkeme siyasiler buna katlanmak zorunda denildi! Daha önce ‘de Muharrem İnceye hakaret edilmiş ve mahkeme karar olarak siyasiler buna katlanmalı denmişti, Erdoğan için ilk defa bir mahkeme karşı tarafa ceza vermemesi ise şaşkınlık oluşturdu!

Manisa 7. Asliye Ceza Mahkemesi, “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla açılan bir davada “RTE faşizmi” ibaresinin eleştiri niteliğinde olduğuna, Cumhurbaşkanına hakaret suçu teşkil etmeyeceğine karar verdi.

Mahkemenin gerekçeli kararında, sosyal medya hesabından “RTE faşizmi var olduğu sürece ülkemizde demokrasiyi ve adaleti zor görürüz” şeklinde paylaşımda bulunduğu belirtilen sanıkla ilgili “Demokratik toplum düzeni içerisinde siyasiler, üst düzey bürokratlar ile kamuya mal olmuş kişilerin diğer insanlara nazaran ağır eleştirilere daha fazla katlanmak zorunda olmaları dikkate alındığında, paylaşımlar kırıcı, şok edici veya rahatsız edici olsa bile paylaşımların doğrudan katılana yönelik hakarette bulunmak kastıyla hareket etmeyip eleştirme amacı güttüğü” tespitinde bulunarak ceza istemi reddedildi.

Ancak mahkeme, sanığın yine sosyal medya hesabından “Tayyip Efendi Çiller seni kurtaramaz hırsızın hırsıza ne faydası olur” şeklinde paylaşımda bulunması ile “Cumhurbaşkanına hakaret” suçunun işlendiği tespitiyle hapis cezası kararı verdi.

11 ay 20 gün hapis cezasına çarptıran mahkeme, bunu da 7 bin lira adli para cezasına çevirdi.

KAYNAK: Cumhuriyet

Haberi Okumaya Devam Et

Popüler