Eski FETÖ gazetesi yazarları 'da Montrö'nün fesih süreci başlayacak dedi | Baykus Haber
Connect with us

SİYASET

Eski FETÖ gazetesi yazarları ‘da Montrö’nün fesih süreci başlayacak dedi

Eski FETÖ gazetesi yazarları 'da Montrö'nün fesih süreci başlayacak dedi

Eski FETÖ gazetesi yazarları ‘da Montrö’nün fesih süreci başlayacak dedi, 104 amiralin bildirisi sonrası başlatılan soruşturma kapsamın ‘da fetö mensubu hain terör örgütleri ‘de anlaşmanın fesih süreci başlayacak dedi! Konuyla ilgili hükümet henüz açıklama yapmazken FETÖ mensupların sosyal medya üzerinden algı operasyonu yaparak Montrö’nün fesih edilmesine çanak tuttuğu görüldü.

Emekli amirallerin Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin önemine vurgu yapan bildirisi tartışılırken, FETÖ’nün kapatılan Zaman Gazetesi’nin eski yazarı ve Atatürk karşıtlığı ile bilinen Mustafa Armağan Montrö’yü hedef aldı. Armağan, Boğazlar Sözleşmesi’ne ilişkin, “Montrö’nün fesih süreci başlayacaktır. Bu kadar. Önünde bir engel yok” dedi.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un başlattığı Montrö Boğazlar Sözleşmesi tartışması, emekli amirallerin açıklaması sonrası tekrar gündeme oturdu.

Atatürk’e yönelik düşmanlığı ile bilinen Mustafa Armağan ise sosyal medya hesabından tartışmalara ilişkin yaptığı paylaşımda, “Montrö’nün fesih süreci başlayacaktır. Bu kadar. Önünde bir engel yok” dedi.

Armağan şunları yazdı:

“Emekli amiraller Montrö’yü de okumamış Madde 28’e göre bal gibi feshedilir Öyle mantıksız bir sözleşme ki, tadilini zorlaştırıyor ama feshine kapıyı sonuna kadar açıyor Madde 28 20 yıl dolunca taraflardan biri FESİH İHBARNAMESİ gönderirse 2 yıl içinde fesh olunacaktır diyor.

Madde 28 Öztürkçeye çevireceğim diye bulanıklaştırılmış ama anlaşılabiliyor Süre 20 yıl 20 yıl içinde fesih ihbarnemesi yapılmamışsa sonrasında sona erdirme (fesih) ön-bildirimi (ihbarnamesi) herhangi bir zamanda yapılabilir Fransa’ya yapılacak, o da ilgili taraflara bildirecek.

Türkiye Cumhuriyeti de Montrö Sözleşmesinde Akit (imzacı) devletlerden biri olarak 28. maddeye binaen Montrö’nün feshini istediğine dair ihbarnameyi Fransa’ya gönderecek ve Montrö’nün fesih süreci başlayacaktır Bu kadar Önünde bir engel yok Yeter ki çıkarımıza olsun Topunuz Gelin. Amerika Birleşik Devletleri’nin Montrö Sözleşmesinde imzası yoktur ve taraf değildir.”

Kaynak Yeniçağ