Erdoğan’ın açacağı TÜRGEV sırrı TÜRKEN Vakfı ve Ensar Vakfı tarafından yapılmış olmasında yatıyor! » Baykuş Haber
Connect with us

SİYASET

Erdoğan’ın açacağı TÜRGEV sırrı TÜRKEN Vakfı ve Ensar Vakfı tarafından yapılmış olmasında yatıyor!

TÜRGEV sırrı TÜRKEN Vakfı ve Ensar Vakfı

Erdoğan’ın açacağı TÜRGEV sırrı TÜRKEN Vakfı ve Ensar Vakfı tarafından yapılmış olmasında yatıyor! Geçtiğimiz yıllarda taciz ve çeşitli skandallarla adı duyulan Ensar vakfının ‘da bina yapımında olması gözlerden kaçmadı, bir çok kişi ise açılan binaya tepki gösterdi.

ODA TV adlı internet sitesi ise olaya farklı bir habercilik ile okuyucularına bildirdi.

Ensar Vakfı’nın olması gözlerden kaçmadı sosyal medyadan tepkiler gecikmedi, Ensar vakfı için ise geçtiğimi yıllarda 40’dan fazla çocuğa taciz olayı iel adı duyulmuş TBMM meclisinde Ak partili bir millet vekilinin bir kereden bir şey olmaz sözleri ise tepkilere neden olmuştu!

Yaklaşık 20 bin metrekare alana sahip Yeni Türkevi Binası, 171 metre yükseklikle hemen karşısındaki BM binası, yanındaki UN Plaza ve ABD’nin BM Daimi Temsilciliğin yanında yer alıyor…

New York’ta Türkiye’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilciliği ile New York Başkonsolosluğunun yer alacağı Yeni Türkevi Binası’nın açılışını yarın (20 Eylül) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapacak.

Fakat binanın sırrı Erdoğan ailesinin hakimiyetindeki TÜRKEN Vakfı ve Ensar Vakfı tarafından yapılmış olmasında yatıyor.

İki vakıf söz konusu 171 metre yüksekliğindeki gökdeleni “bağışlarla” yaptırdı. Bu kadar bağışın nereden geldiği ise vakıf tarafından sitesinde açıklanmıyor.

Yönetim Kurulunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı, Berat Albayrak’ın eşi Esra Albayrak da var.

Merkezi New York’ta bulunan bu vakfın adı daha önce boksör Muhammet Ali’ye ait çiftliğin satın almasıyla gündeme gelmişti. Göllerle çevrili Michigan eyaletindeki St. Joseph nehri kıyısındaki 328 dönümlük çiftlik 2 milyon 895 bin 37 dolara satılığa çıkarılmıştı. Çiftliğin, Erdoğan ailesinin hâkimiyetindeki vakıf tarafından alınmasının amacı hiçbir zaman açıklanmadı.

Behram Turan’ın özelliği ise Erdoğan’ın arkadaşı olması. Turan, 1959 yılında Rize’de doğdu. Öyle ki önceki TÜRKEN Vakfı Başkanı Halil Mutlu da Erdoğan’ın dayı oğluydu.

TÜRKEN Vakfı, Ensar Vakfı ile TÜRGEV tarafından ABD’de 2014 yılında kuruldu. Amacı, ABD’deki öğrencilere burs, konaklama ve diğer kültürel programlar aracılığıyla yardımcı olmak. Türk öğrencileri anahtar teslim mobilyalı iki odalı iki banyolu evlerde konaklatıyorlar.

Vakfın kuruluş senedinde milyonlarca dolar gözüküyor.

Şimdi de “Türkevi” açılarak bu burs ve yardım faaliyetlerinin geliştirileceği açıklandı.

Yaklaşık 20 bin metrekare alana sahip Yeni Türkevi Binası, 171 metre yükseklikle hemen karşısındaki BM binası, yanındaki UN Plaza ve ABD’nin BM Daimi Temsilciliğin yanında yer alıyor.

BM Daimi Temsilciliği ve New York Başkonsolosluğunun yanı sıra 200 kişilik oditoryum, toplantı ve sergi salonları, 20 araçlık otopark ve üstünde lojmanların yer alacağı Türkevi Binası birçok hizmeti aynı anda verebilecek dinamik ve güvenlikli bir bina olacak.

Türkevi Binası’nın projesi Amerikan mimarlık firması Perkins Eastman tarafından tasarlandı. Baş mimarı Jonathan Stark, Türkiye’ye gidip inceleme yaptıktan sonra projeye son halini verdi.

Başta Selçuklu olmak üzere geleneksel Türk mimari motifleri taşıyan, lale şeklinde gökyüzüne yükselen Türkevi Binası, Downtown Manhattan, East River ve Long Island City’den görülebiliyor.

Bina, dünyanın en önemli şehirlerinden New York’un siluetine eklenecek, Türk kültürü, tarihi ve çeşitliliğini yansıtacak simgesel bir gökdelen şeklinde tasarlandı.

Türkevi Binası’nın kapısı da Selçuklu ve Osmanlı kervansaraylarının mimarisinden esinlenerek yapıldı.

Yağmur sularının biriktirilerek kullanılmasına olanak sağlayan depo sistemi ve yeşil bina kapsamında “Leed Silver” sertifikasına sahip bina, çevre dostu gökdelen özelliği taşıyor.

Ensar Vakfı’nın TÜRKEN Vakfına bina yapımı için gönderdiği milyonlarca dolarlık ödeme dekontları:

türgev dekont türgev dekont