Ak partili Bekir Bozdağ: Erdoğan'ın adaylığı önünde bir engel yok, 2023'te ikinci adaylığı olacak | SİYASET
DOLAR

32,4070$% 0.27

EURO

35,2634% 0.09

STERLİN

41,5221£% 0.36

GRAM ALTIN

2.432,40%0,17

ÇEYREK ALTIN

3.953,00%1,28

a
 • Baykuş Haber
 • SİYASET
 • Ak partili Bekir Bozdağ: Erdoğan’ın adaylığı önünde bir engel yok, 2023’te ikinci adaylığı olacak

Ak partili Bekir Bozdağ: Erdoğan’ın adaylığı önünde bir engel yok, 2023’te ikinci adaylığı olacak

Ak partili Bekir Bozdağ: Erdoğan’ın adaylığı önünde bir engel yok, 2023’te ikinci adaylığı olacak, Dünyanın yakından takip ettiği, Recep Tayyip Erdoğan’ın seçimlere katılıp, katılmayacağı merak ediliyor, Adalet Bakanlığı konuyla ilgili olarak açıklama yaptı.

BEKİR BOZDAĞ: ERDOĞAN 2023 ADAY OLACAK

muhalefet ise bunla ilgili olarak yasal bir kanun maddesi olduğunu ve erken seçim olmaması durumunda katılamayacağını belirterek, Sakın bunu denemeyin açıklaması yapmıştı.

RECEP TAYİP ERDOĞAN’IN ADAY OLMASINDA ENGEL YOK

Bekir Bozdağ konuşmasında önemli belirtiği konu ise her hangi bir engelin olmaması durumuydu. Muhalefet ise kanun maddesi 101 öne sürüyor..

2. Adaylık ve Seçimi (Madde 101)

 • Cumhurbaşkanı, kırk yaşını doldurmuş, yükseköğrenim yapmış, milletvekili seçilme yeterliliğine sahip Türk vatandaşları arasından, doğrudan halk tarafından seçilir.
 • Cumhurbaşkanının görev süresi beş yıldır. Bir kimse en fazla iki defa Cumhurbaşkanı seçilebilir.
 • Cumhurbaşkanlığına, siyasi parti grupları, en son yapılan genel seçimlerde toplam geçerli oyların tek başına veya birlikte en az yüzde beşini almış olan siyasi partiler ile en az yüz bin seçmen aday gösterebilir.
 • Cumhurbaşkanı seçilen milletvekilinin Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeliği sona erer.
 • Genel oyla yapılacak seçimde, geçerli oyların salt çoğunluğunu alan aday, Cumhurbaşkanı seçilir. İlk oylamada bu çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamayı izleyen ikinci pazar günü ikinci oylama yapılır. Bu oylamaya, ilk oylamada en çok oy almış iki aday katılır ve geçerli oyların çoğunluğunu alan aday, Cumhurbaşkanı seçilir.
 • İkinci oylamaya katılmaya hak kazanan adaylardan birinin herhangi bir nedenle seçime katılmaması halinde; ikinci oylama, boşalan adaylığın birinci oylamadaki sıraya göre ikame edilmesi suretiyle yapılır. İkinci oylamaya tek adayın kalması halinde, bu oylama referandum şeklinde yapılır. Aday, geçerli oyların salt çoğunluğunu aldığı takdirde Cumhurbaşkanı seçilir. Oylamada, adayın geçerli oyların çoğunluğunu alamaması halinde, sadece Cumhurbaşkanı seçimi yenilenir.
 • Seçimlerin tamamlanamaması halinde, yenisi göreve başlayıncaya kadar mevcut Cumhurbaşkanının görevi devam eder.
 • Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin diğer usul ve esaslar kanunla düzenlenir.

Ak partili Bekir Bozdağ: Erdoğan'ın adaylığı önünde bir engel yok, 2023'te ikinci adaylığı olacak

AKP İl Danışma Meclisi Toplantısı’na katılmak ve bazı temaslarda bulunmak üzere Ağrı’ya gelen Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, kentte açıklamalarda bulundu.

Bozdağ Ağrı’da yaptığı konuşmada AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘3. kez aday olabilir mi’ tartışmalarına değindi. Bozdağ, Erdoğan’ın adaylığının önünde herhangi bir engel olmadığını öne sürerek, “Erdoğan’ın adaylığı önünde bir engel yok, 2023’te ikinci adaylığı olacak” ifadelerini kullandı.

Bakan Bozdağ’ın açıklamaları şöyle:

“Tartışılan bir konuda Adalet Bakanı’nın hele anayasa ve hukukla ilgili bir konuysa konuşması kadar doğal bir şey olamaz. Sayın Cumhurbaşkanımızın ‘2023 seçimlerinde aday olamaz’ tartışmasını Millet ittifakı, bileşenleri ve onlara destek verenler televizyonlarda, gazetelerde, değişik mekanlarda yapıyorlar. Siyasiler de yapıyor, herkes yapıyor. Onlar tartışıyor bu konuyu. Biz tartışmaya açmadık.

Onun için ben şunu da ifade edeyim. Sayın Cumhurbaşkanımızı 2023 seçimlerinde yenemeyeceğini anlayanlar umutlarını Cumhurbaşkanımızın anayasal ve yasal adaylığını engellemeye bağlamış durumdadırlar. Bu fevkalade onlar için üzüntü verici bir durumdur. Meydana çıkmaktan, adil bir yarışa katılmaktan, milletin hakemliğine başvurmaktan ve milletin verdiği karara rıza göstermekten bu kaçındıklarını gösteriyor.

Anayasa ne diyor, cumhurbaşkanı seçimi statüsü, değişikliği ilk seçimde yürürlüğe girer. Bu değişikliğe göre Başkan Erdoğan ilk defa 2018’in 24 Haziranı’nda seçildi. 2 defa seçilemez kuralı burada işlemeye başlıyor. 2023’te yapılacak seçim Başkan Erdoğan’ın 2. seçimi olacaktır.”

‘İDAM’ AÇIKLAMASI

Bahçeli, Soylu ve son olarak da Erdoğan’ın güneme getirdiği ‘idam’ tartışması hakkında da konuşan Bozdağ, “Biz de bu cezaların tekrar ele alınması gerektiğini düşünüyoruz. Çalışmalara başladık, tamamlandığında açıklayacağız” dedi.

Bozdağ, “Orman yangınları her bir vatandaşımızı derinden üzmektedir. Şu anda Sayın Cumhurbaşkanımız dün yaptığı açıklamayla mevcut cezaların yeterli olmaması konusunda kanaatini ortaya koydu. İdam dahil her değerlendirmenin ortaya konmasını istedi. Orman yakanların alt ceza sınırı 10 yıldan başlıyor üst sınıyor. Terör örgütleri için 20 yıldan başlıyor. Biz de bu cezaların tekrar ele alınması gerektiğini düşünüyoruz. Çalışmalara başladık, tamamlandığında açıklayacağız” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Bilge Lider Bahçeli’nin önerisi ile il sayısı 100 olacak, Ahlat il oluyor!

HIZLI YORUM YAP