Virüs salgını tedavisi bulunmak üzere

Virüs salgını tedavisi bulunmak üzere

Koronavirüs salgını özellikle Çin ve İtalya'da bir çok ölüme neden olmuş durumda, virüsün aşısı ve tedavisi için bir çok bilim adamı çalışıyor. İtalya'da bu virüse maruz kalan 79 yaşındaki bir hasta Remdesivir ilacı ile kurtulmayı başardı.

0
PAYLAŞ

Koronavirüs salgını özellikle Çin ve İtalya’da bir çok ölüme neden olmuş durumda, virüsün aşısı ve tedavisi için bir çok bilim adamı çalışıyor. İtalya’da bu virüse maruz kalan 79 yaşındaki bir hasta Remdesivir ilacı ile kurtulmayı başardı.

Dünyanın neredeyse her yerinde hayatı durma noktasına getiren koronavirüs salgınını önlemek amacıyla sağlık bilim adamları aşı çalışmalarına devam ederken bir yandan da farklı salgın hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların koronavirüs tedavisinde etkili olup olmadığını test ediyor. Remdesivir adlı ilaç İtalya’da corona virüse yakalanan 79 yaşındaki bir hasta tedaviye yanıt verdi.

Koronavirüs tedavisi için ilaç çalışmaları devam ederken geçmiş dönemde yaşanan SARS ve MERS salgınlarının tedavisinde kullanılan ilaç umut ışığı oldu.

Corona virüse (COVID-19) karşı dünya genelinde önlemler alınırken, yüzün üzerinde ülkede görülen salgına karşı ilaç ya da aşı arayışı da sürüyor.

Uzmanlar şu sıralar özellikle başka hastalıklar için kullanılan ilaç ya maddelerin corona virüse karşı etkili olup olmayacağını araştırıyor.

O ilaçlardan biri olan Remdesivir adlı ilaç İtalya’da corona virüse yakalanan 79 yaşındaki bir hastada denendi ve hastanın tedaviye yanıt verdiği açıklandı.

İngiliz Daily Mail gazetesinde yer alan habere göre, 10 yıl önce Ebola ile mücadele kapsamında geliştirilen ilaç ile tedavi edilen adı açıklanmayan hasta 12 gün sonra taburcu edildi.

Aynı habere göre ABD’de korna virüs testleri pozitif çıkan ve durumu kritik seviyeye gelen bir kadın hasta da Remdesivir tedavisine yanıt verdi.

MERS’E KARŞI ETKİLİ OLMUŞTU

İlk olarak Ebola ile mücadele için geliştirilen Remdesivir klinik incelemelerinde iyi bir sonuç vermemiş, 2012 yılında ise bir başka corona virüs enfeksiyonu olan Mers’e karşı etkili olduğu görülmüştü.

YÜZDE 80’LİK KESİM TEDAVİYE İHTİYAÇ DUYMUYOR

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre koronavirüse yakalananların yüzde 80’i özel bir tedaviye ihtiyaç duymaksızın hastalığı atlatabiliyor. Ancak hastalığın ağır seyrettiği durumlarda insanların solunum sorunları yaşadığı biliniyor.

Kansere karşı kemoterapi tedavisi görenler ile daha önce farklı rahatsızlığı olan yaşlılar en riskli gruplar olarak kabul ediliyor.

BAŞARILI OLDUĞU HASTALIKLAR

Geçmişte Ebola virüsünün tedavisinde de kullanılan remdesivirin, koronavirüs ailesinden olan MERS ve SARS üzerinde başarı elde ettiği açıklandı.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK