Sigara içenlere Biontech aşısında kötü haber: Bağışıklık tepkisinin daha düşük olabileceği tespit edildi » Baykuş Haber
Connect with us

SAĞLIK

Sigara içenlere Biontech aşısında kötü haber: Bağışıklık tepkisinin daha düşük olabileceği tespit edildi

Sigara içenlere Biontech aşısında kötü haber

Sigara içenlere Biontech aşısında kötü haber: Bağışıklık tepkisinin daha düşük olabileceği tespit edildi, Aşılarla ilgili ilginç bilgiler gelmeye devam ediyor, Japonya’da ise bir araştırma dikkat çekici sonuçlar ortaya çıktı.

Türkiye’de Radikal İslamcı ve İhvancılar Aşıyı Ret Ediyor!

İslam dışı görüşleri ile ortaya çıkan İhvancı ve Radikal İslamcılar aşı karşıtı sözleri ile dikkat çekiyordu. Bir çok siyasal islamcı aşı konusunda güvenmediklerini ve bunun küreselcilerin oyunu olduğunu belirten açıklamalarına inanan cahil ve bilinçsiz kesim, aşı olmamak için her yolu deneyeceklerini iddia ediyor.

TERÖR ÖRGÜTLERİ’DE AŞI YAPTIRMIYOR

Aşı karşıtı sözleri ve uygulanmaları ile yüzlerce terör örgütü ‘de aşıya karşı olduklarını belirtmeye devam ediyor, Aşı karşıtı terör gruplarının en fazla etkilediği bölge ise Türkiye olduğu görünüyor, tarikat ve cemaatlerin aşı konusunda acele etmeyin dediği iddia ediliyor!

Dünyada koronavirüse karşı aşılama çalışmaları devam ederken, ortaya çıkan varyantlar nedeniyle aşıların etkililiği tartışma konusu oluyor. Japonya’da yapılan bir araştırmadan çıkan sonuç ise dikkat çekti. Araştırmaya göre, sigara içenlerin koronavirüs aşısına verdiği bağışıklık tepkisinin daha düşük olabileceği tespit edildi.

Japonya’da BioNTech aşısına yönelik 32-54 yaş aralığındaki 378 sağlık çalışanının, aşı sonrası koruyucu antikor seviyeleri analiz edildi. Kişilerden ikinci dozdan yaklaşık 3 ay sonra alınan kan örnekleri incelenirken, sigara kullanımının antikor seviyelerine ve etkisine bakıldı.

SİGARA İÇENLERE KÖTÜ HABER
Ayrıca daha önceki araştırmalarla paralel olarak yaşla birlikte antikor seviyelerinin düştüğü de tespit edildi. Yaş değişkeni hesaba katıldıktan sonra varılan sonuçta “erkek olmak” ve “sigara kullanımı” düşük antikor için risk faktörü gösterildi.

SİGARA İÇMEYENLERİN ANTİKOR SEVİYESİ DAHA YÜKSEK
Araştırmacılar bu sonucu erkeklerde sigara kullanımı oranının kadınların neredeyse iki katı olmasına bağladı. Önceden sigara kullanıp, bırakmış kişilerde de halihazırda sigara içenlere göre antikor seviyelerinin daha yüksek olduğu görüldü.

Araştırmacılar, sigara kullanımı ve aşıya verilen bağışıklık tepkisi ilişkisiyle ilgili net sonuçlara varmak için daha fazla araştırma yapılması gerektiğini vurguladı.

Kaynak: Aykırı