Connect with us

SAĞLIK

Güneş lekeleri nasıl yok olur? Yüzdeki güneş lekelerine iyi çözüm nedir ?

Güneş lekeleri nasıl yok olur? Yüzdeki güneş lekelerine iyi çözüm nedir ?

 

Güneş lekelerinin en çok görüldüğü ten rengi koyu tenli kişilerdir. Bu olan vücüt içerinde meydana gelen bir cilt problemi olarak tanımlanır. Uzun süre korumasız olarak güneşe maruz kalma sebebi ile ortaya çıkan güneş lekelerine doğal çözümlerle müdahale ederek çözüme ulaşmak mümkündür. Güneş lekelerinin  en temel nedeni ise genetik faktörler ve güneş ışınlarına direkt olarak maruz kalmaktan kaynaklı olduğu bilinmektedir. Yaz sonun da   güneşten yıpranan cilt için düzenli ve sağlıklı bakımların yapılması güneş lekeleri için önerilen en etkili yöntem ve kalkandır. Daha çok doğal çözümlerle başlayan bakım için olumlu sonuçlanmadığımız yerde profesyonel desteğe başvurulabilir.

 

 

GÜNEŞ LEKELERİ NEDEN OLUR? 

Belli saatlerde ve kontrollü şekilde güneşlenmek D vitamini bakımından çok önemlidir. D vitamini, bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı korumaktadır. Kemiklerin güçlenmesine katkı sağlayan D vitamini için gıda takviyesi dışında güneşlenmek tavsiye edilir. Öğlen güneşinde korumasız olarak güneşlenerek direk olarak güneşin zararlı ışınlarına maruz kalmak güneş lekelerinin çoğalmasına ve neden olabilir. Genelde kahverengi lekeler olarak beliren güneş lekeleri kişinin hassasiyetine göre daha koyu ve büyük lekeler olarak da oluşabilir.

Tüm bunların yanında hormanal nedenlerle de güneş lekeleri görülebilir. Gebelik, doğum kontrol ilaçları ve çeşitli hastalıklar güneş lekelerine neden olmaktadır.

GÜNEŞ LEKELERİNE NE İYİ GELİR?

Güneş lekelerine iyi gelen tedavi yöntemlerinden önce güneşten korunmak için günün her saati güneş koruyucu kullanılması, öğlen güneşine maruz kalmamaya çalışılmasına dikkat edilmesi önerilir. Zararlı ultraviyole ışınlarına maruz kalma sonucu oluşan güneş lekelerinin farklı tedavi yöntemleriyle geçmesi mümkündür. Daha çok doğal peeling yöntemleriyle çözüm bulunan güneş lekeleri için uzmanlar güneş lekeleri için ilk adım olarak doğal çözümler önermektedir. Güneş lekelerinin tedavi için önerilen doğal ve bitkisel çözümler şöyledir:

Lavanta yağının faydaları nelerdir? Lavanta çayının saç ve cilde faydaları…

1- Lavanta Kürü: Lavanta, sivilce, güneş lekesi ve diğer birçok cilt sorunları için önerilen kürlerin başında gelmektedir. Doğal ve pratik bir yöntemle uygulanan lavanta kürü için kaynayan 1 litre suyun içine 1 çorba kaşığı kurutulmuş lavanta atılır ve 10 dakika kadar bekletilir. Demlenme işlemi tamamlandıktan sonra temiz bir pamuk yardımıyla cilde uygulanır. Bu işlem 15 gün boyunca devam edilir ve 15 ara verdikten sonra yine 15 süreyle kullanılabilir. Güneş lekelerinin büyük oranda tedavi ettiği görülmektedir. Lavanta, aktarlardan kolaylıkla temin edilebilen bir bitkidir ve 100 gr 5 TL’ye satılmaktadır.

 

Limon suyunun faydaları nelerdir? Yatmadan önce limon su içmek zayıflatır mı?

2- Limon: Güneş ve diğer koyu renkli cilt lekeleri için önerilen etkili çözümlerden biri de limon suyudur. Temiz bir pamuğa limonun suyu bol bol sıkılarak güneş lekesinin olduğu bölgeye sürülür ve yaklaşık 20 – 25 dakika bekletir. Ardından bol su ile durulanır. Limon antiseptik özelliği sayesinde ciltteki ölü hücrelerin ve lekelerin temizlenmesinde oldukça etkilidir.

 

Yoğurdun bağırsaklara faydaları nelerdir? Günde ne kadar yoğurt tüketilmeli?

3- Yoğurt Kürü: Ciltteki güneş lekelerinin geçmesi için uygulanan en doğal yöntemlerden biri de yoğur kürüdür. 1 yemek kaşığı yoğurdun içerisine 1 çay kaşığı karbonat ve yarım çay kaşığı taze sıkılmış limon suyu karıştırılarak güneş lekelerinin olduğu bölgeye uygulanır ve 15 dakika beklettikten sonra bol suyla durulanır. Haftada 1 kez uygulanması tavsiye edilen bu yöntem düzenli olarak kullanılırsa güneş lekeleri büyük oranda azalacaktır.

 

Elma sirkesinin faydaları nelerdir? Sirkenin saça ve cilde faydaları nelerdir?

4- Elma Sirkesi: Keskin bir aromaya sahip olan elma sirkesi, içinde bulunan doğal asitler sayesinde güneş lekelerinin geçmesine yardımcı olmaktadır. Cildin ölü hücrelerden arınmasına yardımcı olan elma sirkesi, temiz bir pamuğa sürülerek güneş lekesinin olduğu bölgeye uygulanır. Düzenli kullanım sonucunda güneş lekelerinin tedavi edilmesinde etkili olduğu görülmektedir.

 

Aloe Vera cilde faydaları nelerdir? Aloe vera nasıl kullanılır?

5- Aloe Vera: Cildin daha sağlıklı ve bakımlı görünmesi için en etkili bakım doğal ve bitkisel olandır. Sivilce, güneş ve diğer birçok cilt problemleri için aloe  vera kullanılması önerilmektedir. Aleo vera bitkisinin içerisinde alınan sıvının su ile seyreltilip cilt lekesinin olduğu bölgeye sürülmesi önerilir. Birkaç hafta düzenli kullanılması sonucu hem güneş lekelerinin geçmesine hem de cildin daha sağlıklı ve bakımlı olmasını sağlamaktadır.

Haberi Okumaya Devam Et
Advertisement
Habere Yorum Yap

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SAĞLIK

Covid-19 neden Meslek hastalığı kabul edilmiyor? Erdoğan kabul etmedi!

Covid-19 neden Meslek hastalığı kabul edilmiyor? Erdoğan kabul etmedi!

CHP sağlık çalışanları için önceden düğmeye basmıştı Covid-19 için meslek hastalığı olarak kabul edilmesi için önerge verildiğini fakat kabul edilmediğini dile getiren Engin Özkoç Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ak parti ve MHP vekillerine yüklendi! Daha öncede sayılarla ilgili açıklama yapan CHP ve İYİ Parti korona sürecinin şeffaf ve sağlık acısından sağlıkçılara ve esnafa destek olunması gerektiğini ve şehirlerin belirli süre için kapatılmasının uygun olacağını söylemişti,

Ak parti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan henüz konuyla ilgili bir açıklama yapmadı.

Binlerce sağlıkçı bu hastalığın meslek hastalığı olarak kabul edilmesini istiyor.

 

Grup Başkanvekilimiz Engin Özkoç: “130 ülke Kovid-19’u sağlık çalışanları için meslek hastalığını kabul etmişler. Peki biz neden etmiyoruz? Sağlık Bakanı ‘İstiyorum’ diyor. Komisyon Başkanı ‘İstiyorum’ diyor. Peki kim karşı? Kim sizin elinizi tutuyor? Ben söyleyeyim…”

CHP grup başkan vekili biz bunun için öneri verdik, kabul edilmedi, 3 kez bunu verdik kabul etmeyen kişi Recep Tayyip Erdoğan’dır dedi!

Haberi Okumaya Devam Et

SAĞLIK

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca İstifa Edecek mi?

saglik-bakani-fahrettin-koca-istifa-edecek-mi

Sağlık bakanı Fahrettin Koca istifa edecek mi? Sosyal medyadan ve siyasi partilerin AK parti ve MHP ve doğu Perinçek ve BBP partisi hariç Koca için bir açıklama yapmazken  CHP ve İYİ PARTİ ve Saadet partisi, deva partisi, gelecek partisinin tepkileri dinmiyor, bunca zaman halkın kandırıldığını ve Ticaret ve Turizm yüzünden sayıların yanlış vermesine sebep olduğu iddia edilen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca istifa etmesi bekleniyor ve isteniyor.

Fahrettin Koca İstifa Edecek mi?

Edinilen bilgilere göre durumdan rahatsız olan sağlık bakanı istifa etmeyi düşünüyor Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan izin isteyip görevini devretmeyi planlıyor, Cumhurbaşkanı Erdoğan ise bu süreçte yeni bir kaos yaşamak istemediği için bakanın istifasını kesinlikle kabul etmeyeceği iddia edildi.

Ne Olmuştu?

Sağlık bakanının yaz aylarına yakın sayıları düşürülmesine razı olduğu Turizm ve Ticaret bakanı ile yaptığı basın toplantısından sonra önlem alamadığı, bundan dolayı Türkiye’ye henüz bulaşmamış hastalığın yayılmasına sebep olduğu, hasta ve vaka sayılarının yanlış verilmesi sebebi ile halkın sağlığını tehlikeye attığı ve Türkiye yaşayan bireylerin kaldırılmasına sebep olduğu bildirildi. İsmail saymaz katıldığı bir TV programında dile getirdiği söz ise gündeme bomba gibi düştü hepimiz kandırıldık!

Yayın esnasında Hadi Özışık ise sayıları duyunca şok olduğu programda İktidar yanlıların hayli mahcup olduğu gözlendi.

Bakanın bir hafta için istifasını sunmak için girişimler yapacağı söyleniyor.

CHP ve İYİ parti pandemi boyunca destek olduğu sağlık bakanına son günlerde yaz aylarında sayıların tutarsız olduğunu defalarca söylemiş İktidar ve İktidara yakın kanalların ve gazetelerin ise sağlık bakanı Kocanın destekçisi olduğu görülmüştü.

TTB daha önce defalarca uyardığı sağlık bakanının en sonunda gerçek sayıları vermesi ile Avrupanın 5. en büyük korona vakası sahibi olduk. Devlet Bahçeli daha önce TTB terörist ilan etmişti.

 

Haberi Okumaya Devam Et

SAĞLIK

Sağlık bakanı Koca Türk Tabipler Birliğini dinledi gerçek rakamı dile getirdi 28 bin 351 hasta!

Sağlık bakanı Koca Türk Tabipler Birliğini dinledi gerçek rakamı dile getirdi 28 bin 351 hasta!
Daha önce defalarca eleştirilen ve doktorlar tarafından defalarca sosyal medya üzerinden protesto edilen Sağlık bakanı koca 28 bin 351 hasta olduğunu açıkladı yeni pozitif vaka olarak, ölenlerin sayısını ise eski sistem olarak yine 168 olarak nitelendirdi, sağlık bakanının yaptığı açıklama gündeme bomba gibi düştü! Fahrettin kocanın istifa edeceği konuşuluyor.
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Bilim Kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamada “Bugün vaka sayısı olarak da 28 bin 351. Toplam vakamız bugün itibarıyla 28 bin 351. Toplam günlük vaka sayısı, yani pozitif olan herkes, artı hasta sayısı olarak da ayrıca bu sütunu devam ettirmeyi düşünüyoruz” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Bilim Kurulu toplantısı sonrası çarpıcı açıklamalar yaptı. Tüm Türkiye’de hasta sayısının artışta olduğunu belirten Koca, 15 ilde vaka sayısının yüzde 50 arttığını söyledi.

Ancak Bakan Koca’nın en çarpıcı açıklaması ise günlük vaka sayısı ile ilgili oldu. Bakan Koca, son 24 saatte 6 bin 814 yeni hasta tespit edildiğini belirtirken, 28 bin 351 yeni vaka tespit edildiğini söyledi.

Bakan Koca, böylece korona virüs salgınıyla ilgili en büyük tartışma konusu olan vaka sayılarıyla ilgili çok önemli bir açıklama yaptı.

Özellikle son dönemde başta Türk Tabipler Birliği olmak üzere bir çok kurum ve bilim insanı gerçek vaka sayısının açıklanandan çok daha yüksek olduğunu belirtiyordu.

Bakan Koca, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

29 Temmuz’dan bu yana neredeyse her gün ağır hasta sayısının arttığını biliyoruz. Son 3.5 aydan bu yana ağır hasta sayımızda artış 8 kata yakın oldu. Hatta 9 kat… Vefat sayımız 168 bugün, en yüksek vefat sayımız.

Bugün vaka sayısı olarak da 28 bin 351. Toplam vakamız bugün itibarıyla 28 bin 351. Toplam günlük vaka sayısı, yani pozitif olan herkes, artı hasta sayısı olarak da ayrıca bu sütunu devam ettirmeyi düşünüyoruz.

Haberi Okumaya Devam Et

Popüler