Dr. Gamze Akkuş İlgezdi, Depremde çadır satan Kızılay'dan 'kana' yüzde 100 zam! Bir torba kan fiyatı 980 TL'ye çıktı | Sağlık
DOLAR

27,4515$% 0.24

EURO

29,0841% 0.17

STERLİN

33,5566£% 0.23

GRAM ALTIN

1.627,46%0,01

ÇEYREK ALTIN

2.721,00%-0,65

a
resme alternatif yazı

Dr. Gamze Akkuş İlgezdi, Depremde çadır satan Kızılay’dan ‘kana’ yüzde 100 zam! Bir torba kan fiyatı 980 TL’ye çıktı! AKP’ye Yakınlığı ile bilinen Kızılay ile ilgilib ir skandal olay daha sosyal medyanın gündeminde!

BİT RORBA KAN 980 TL!

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Dr. Gamze Akkuş İlgezdi, konuyla ilgili sosyal medyan bir paylaşım yaptı!

Kızılay konuyla ilgili yalanlama yaptı:

“Dikkat: Kızılay kan satışı yapmamaktadır. SGK ile bağlantısı bulunan hiçbir hastanede hiçbir hastadan kan kullanımına ilişkin ücret alınmamaktadır.  Laboratuvar işlemleriyle ilgili tüm masrafları SGK karşılamaktadır. Ücret istenilmesi halinde şikayet mercii Sağlık Bakanlığı’dır. Halk sağlığını doğrudan etkiyecek bu tür asılsız haberlere karşı hukuki yollara başvurulacaktır.”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Dr. Gamze Akkuş İlgezdi, Kızılay’ın kan üzerinden yaptığı fiyat artışlarını eleştirdi.

“BU DURUM KABUL EDİLEMEZ”

Dr. Gamze Akkuş İlgezdi, Depremde çadır satan Kızılay'dan 'kana' yüzde 100 zam! Bir torba kan fiyatı 980 TL'ye çıktı

İlgezdi, “155 yıllık devlet kurumu Kızılay halktan bedava aldığı kanı KDV’si sıfır ürün olarak hastanelere satıyor. Kızılay Başkanı Kerem Kınık’ın ‘SGK’ya verdiğimiz kandan zarar ediyoruz’ açıklamaları insan hayatına bakış açılarının ve Kızılay’ın kurumsal kimliğinden ne kadar uzaklaştığının kanıtıdır. Skandallarına yeni skandallar ekleyen Kızılay, kan saklama koşullarını bahane ederek yüzde yüze yakın bir zamla bir torba kanın fiyatını 502 TL’den 980’e çıkararak Sosyal Güvenlik Kurumu’na büyük bir maddi külfet yüklüyor. Bu durum kabul edilemez. Depremin açtığı yaralar henüz sarılamamışken yapılan bu hamle vicdansızlıktır” dedi.

“DEVLET KURUMLARI VATANDAŞIN VERGILERIYLE DÖNMÜYOR MU?”

İlgezdi, şöyle devam etti:

“Özel Hastanelerde tedavi gören hastalarımız, sağlık hizmetlerine ücretli erişebildiği için kanı da ücretli bir şekilde almış oluyorlar. Devlet hastanelerinde ise vatandaşın cebinden kan parası çıkmadığını iddia eden Kızılay bir şeyi atlıyor veya görmezden geliyor. 502 TL olan bir torba kanın parasını 980 TL yapan Kızılay, bu parayı SGK’dan yani devletten tahsis ederek yine vatandaşın cebinden çıkarmış oluyor. Devlet kurumları vatandaşın vergileriyle dönmüyor mu? Bunu sokaktan geçen bir çocuğa dahi sorsanız bilecekken Kızılay yetkilileri bunu bilmiyor mu? Kısacası Kızılay dolaylı yollardan da olsa kanın ücretini yine vatandaşın cebinden çıkarmanın yolunu bulmuş.”

11 İLDE EN ÇOK İHTİYAÇ OLAN KANA ZAM YAPIYORLAR

Kızılay’a olan güvenin yerle bir olmasına rağmen alternatifsiz bir kuruluş olmasından dolayı kan bağışı çağrısını da yineleyen Akkuş İlgezdi, sözlerine şöyle devam etti:

“Kızılay, Kızılay yetkililerince bilinçli bir şekilde itibar kaybına uğratılıyor ve uğratılmaya da devam ediliyor. Bilinçli diyorum çünkü ancak bilinçli bir şekilde bu kadar büyük hatalar sıralanabilirdi. 6 Şubat Kahramanmaraş depremindeki çadır skandalını daha unutmadık. Son zamanlarda kan stoklarının azaldığına dair iddialar daha gün yüzüne çıkmadı.

Kızılay Genel Başkanı hakkında ve kurum hakkında şaibeli ticari ilişkilerin iddiaları da ortadayken, daha 2 ay önce büyük bir doğal afet yaşamışken ve 11 ilimizde en çok ihtiyaç olan şeyin kan olduğu gerçeği gün gibi ortadayken böyle bir zamanda kana SGK üzerinden zam yapmak, yağmur yağıyorken şemsiye satmaya benzer. SGK’nın içini boşaltmak demek vatandaşlarımızı ücretsiz sağlık hizmetlerinden de mahrum bırakmak demektir. İnsan hayatını ticarileştiren, sağlık hizmetlerini piyasalaştıran bu anlayışın tam da karşısındayız.”

KIZILAY’DAN SOSYAL MEDYA TEYAKKUZU: ALELACELE AÇIKLAMA GELDİ

Söz konusu haberlerin gündem olmasının ardından; Kızılay’ın resmi sosyal medya hesabından açıklama geldi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

7 Hafta Gebelik Dönemi, Bebeğin Gelişimi

HIZLI YORUM YAP