Diyette Öğünler Nasıl Düzenlenmeli? Dr. Hidayet Kadiroğlu

Diyette Öğünler Nasıl Düzenlenmeli? Dr. Hidayet Kadiroğlu

0
PAYLAŞ
dr Hidayet kadiroğlu Diyette Öğünler Nasıl Düzenlenmeli?

Diyet

Ofis Şartlarında Diyet Nasıl Yapılır? Dr. Hidayet Kadiroğlu’na Sorduk

Ofis şartlarında diyet yapmak, plaza çalışanları için zor bir zanaat. Saatlerce süren çalışmaların ardından aç kalmamak adına, iyi bir beslenme yöntemi bulunması gerekir. Çünkü aç kaldığınız andan itibaren kan şekeriniz düşer ve performansınız da bu durumla bağlantılı olarak gitgide dibe vurur. Diyet yapan ofis çalışanlarının oluşturacağı beslenme düzeninin ilk kuralı budur.

Günde standart olarak alınan üç öğün de ofis çalışmasıyla doğru orantılıdır. Sabah kahvaltısı iş öncesinde, öğle yemeği işte verilen arada, akşam yemeği de iş sonrasında tüketilen öğünlerdir. Üç yemek formunun da planlanabilmesi önemli. Özellikle spor yapamayacak kadar çok çalışanlar için yemek planlaması, spor yapan insanlara göre bir kat daha önemlidir.

Diyette Öğünler Nasıl Düzenlenmeli? Dr. Hidayet Kadiroğlu Açıklıyor…

Günün en önemli öğünü olarak gördüğümüz kahvaltı, güçlü ve sağlıklı bir beslenmenin ilk adımını oluşturur. Bu nedenle beslenme programında hiçbir şekilde geçiştirilmemesi gerekir. Sabahlar işe aceleyle giden insanlar; genellikle poğaça, açma, börek ve simit tüketmeyi tercih eder. Bu ürünler hamur bazlı olduğu için tok tutar. Ancak bu ürünlerin hem çok yüksek kalorili olması nedeniyle yakması çok zordur; hem de ürünlerde tercih edilen yağın kalitesizliği nedeniyle, tüm gün boyunca “mide yanması” başlatır. Bu nedenle bu ürünlerin tüketimi, kahvaltıda son derece sağlıksız bir tercih olur. Hızlı bir kahvaltı yapmak isteyenlere; süt ile mısır gevreği veya peynirli sandvic tüketmelerini önerebiliriz.

Ofiste içilen çay kahvenin, su içme konusunda yaratacağı sıkıntılar; beslenme düzeni içerisinde dikkatli tüketimini gerektirir. Bitki çayında ise bu sıkıntı oluşmaz. Bu sebeple bitki çayı tüketimine ağırlık vermenizi önerebiliriz.

Öğle yemeğinin besin düzeni; işteki performansınızı doğrudan etkileyen bir öğün olması sebebiyle, itinayla oluşturulması gerekir. Bu yüzden, genellikle iş yerlerinin çalışanlarına sunduğu öğle yemeklerini kaçırmamanızı öneririz. Kalorileri Sağlık Bakanlığı tarafından sıkça kontrol edilen iş yeri yemekleri; hem bütçenizi zorlamanızı engeller, hem de standartları belli olan bir yemek yemenizi sağlar. Bu sayede kalori tüketiminde ucu açık bir besin almamış olursunuz. Ayrıca öğleden sonraları ara öğün olarak meyve, kuruyemiş ya da kuru meyveler tüketmek de; kaloriyi minimumda tutan ve vitamin kaybı yaşatmayan tercihler olur.

Akşam yemeğinde ise; iş yorgunluğunun ardından tüketilecek ağır yemekler, yorgunluğu daha da çok hissetmenize neden olur. Kalori hesabınızda şaşmalara da yol açabilecek yağlı ya da acılı yemekleri, akşam yemeği sırasında tüketmek oldukça sakıncalıdır. Diyetinizin planlandığı gibi ilerlemesine engel olabilecek bu yemek seçimleri, ayrıca sağlıklı bir dinlenme süreci geçirmenize de mani olacaktır. Bu nedenle akşam yemeklerinizde sindirimi kolay yemekler hazırlamanız, sağlığınız için daha faydalı olacaktır. Çünkü ağır yemekler, verimli bir günün en büyük düşmanıdır.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK