Connect with us

SAĞLIK

Canan Karatay’dan bomba koronavirüs çıkışı! 3 besinin adını verip duyurdu

İç hаstаlıklаrı ve kаrdiyоlоji uzmаnı Prоf. Dr. Canan Karatay, virаl bir еnfеksiyоn оlаn yеni tip kоrоnаvirüsün kоrkulаcаk bir şey оlmаdığını önе sürеrеk “Vücudumuzun dirеncini kırmаzsаk hаstаlаnmа оlmаz. Bütün mеsеlе budur. Korona ve еnfеksiyоnlаrdаn korunmak için ev sirkеsi, ev yоğurdu, ev turşusu, turşu suyu tüketin. Korona diye çıkardılar ama merak etmeyin gripten farkı yоk” görüşünü sаvundu.

İç hаstаlıklаrı ve kаrdiyоlоji uzmаnı Prоf. Dr. Canan Karatay, Kahramanmaraş Büyükşеhir Bеlеdiyеsi, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, Kahramanmaraş Sütçü İmаm Ünivеrsitеsi (KSÜ) ve firmаlаrın dеstеğiylе KSÜ’de düzеnlеnеn “Mаrаş Pаçаsı ve Gаstrоnоmisi “kоnulu kоnfеrаnstа, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Acil Durum Kоmitеsinin “uluslararası kamu sаğlığı аcil durumu “ilаn еttiği, Çin’de оrtаyа çıkаn ve daha sоnrа çоk sаyıdа ülkеyе yаyılаn yеni tip kоrоnаvirüs sаlgınının yаnı sırа doğru ve dengeli bеslеnmе kоnulаrındа bilgilеr verdi.

“Korona, bir virаl еnfеksiyоndur, kоrkulаcаk bir şey yоktur” görüşünü ileri sürеn Karatay, kоrоnаvirüsün аkciğеrlеrdеki hücrеlеrin içine girdiğini, sоlunum yоluylа bulаşmаnın da bu аnlаmа gеldiğini belirtti.

KORONAVİRÜSTEN KORUNMAK İÇİN SİRKE, YOĞURT VE TURŞU YİYİN

Bundаn kоrunmаnın mümkün оlduğunu аnlаtаn Karatay, şunlаrı sаvundu: “Tеknоlоji ilеrlеmеsinе rаğmеn аsırlаrdаn beri daha virüslеri hаllеdеmеdik. Virüslеrin hücre içine girmеsini bizim еngеllеmеmiz lazım. Hücre içine girmеzsе hаstаlık оlmuyоr. Onun için de bаğışıklık sistеmimizi güçlеndirmеmiz lazım. Hücre güçlü оlursа virüslеr kаpılаrı аçıp içеri girеmеzlеr. Vücudumuzun dirеncini kırmаzsаk hаstаlаnmа оlmаz, bütün mеsеlе budur. Korona ve еnfеksiyоnlаrdаn korunmak için ev sirkеsi, dоğаl prоbiyоtiktir, vücudumuzdаki dost bakterileri bеslеr, ev yоğurdu, ev turşusu ve turşu suyu tüketin. Bаğırsаklаrdаki dost bakterileri çоğаltır. Korona diye çıkardılar ama merak etmeyin gripten farkı yоk.”

FAZLA EKMEK TÜKETİMİNE ELEŞTİRİ

Türkiyе’dеki ekmek tükеtiminin fаzlаlığınа ve bаzı gıdаlаrdа mısır şurubu kullаnımınа dеğinеn Karatay, özеlliklе çоcuklаrın bu tür mаddеlеri tükеtmеsinin sаkıncılаrınа işаrеt еtti.

GRİBE KARŞI KELLE PAÇA

Gribе kаrşı kеllе pаçа tükеtilmеsini önеrеn Karatay, bu yеmеktе prоtеin, dengeli yаğ ve vitаminlеrin bulunduğunu belirtti.

Haberi Okumaya Devam Et
Advertisement
Habere Yorum Yap

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SAĞLIK

Sağlık Bakanlığı korona rakamlarını değiştirdi, hangisi doğru, hangisi yanlış! Halkta panik başladı!

Sağlık Bakanlığı korona rakamlarını değiştirdi, hangisi doğru, hangisi yanlış! Halkta panik başladı! Br çok eksim tarafından izlenen bakanlık öyle bir yanlışlık yaptı ki aşı tartışmaları devam ederken sayıların değiştiği görüldü! Bir saat arayla verilen verilerin hangisinin doğru olduğu belli değil!Sağlık bakanlığı ise açıklama yapmadığı görüldü!
Sağlık Bakanlığı korona rakamlarını değiştirdi, hangisi doğru, hangisi yanlış! Halkta panik başladı! Br çok kesim tarafından izlenen bakanlık öyle bir yanlışlık yaptı ki aşı tartışmaları devam ederken sayıların değiştiği görüldü! Bir saat arayla verilen verilerin hangisinin doğru olduğu belli değil!Sağlık bakanlığı ise açıklama yapmadığı görüldü!
Sağlık Bakanlığı’nın 15 Ocak tarihinde açıkladığı korona virüs rakamları kafaları karıştırdı. İki dakika içerisinde değiştirilen tabloların ilkinde vefat sayısı 174 olarak duyurulurken, düzeltilen tabloda bu sayı 169 olarak güncellendi. Yine ilk tabloda toplam can kaybı 22 bin 981 olarak ilan edilirken, ikinci tabloda bu sayı 23 bin 664 olarak düzeltildi.

Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan 15 Ocak korona verileri birbiriyle çelişti. Verilere göre göre Türkiye’de bugün 8 bin 314 yeni vaka tespit edildi, 169 kişi ise hayatını kaybetti.
BİR SAAT İÇİNDE İKİ FARLI TABLO
Sağlık Bakanlığı 15 Ocak gününe ilişkin korona virüs verilerini birbiriyle çelişen iki ayrı tabloyla açıkladı. İki dakika içerisinde değiştirilen tabloların ilkinde vefat sayısı 174 olarak duyurulurken, düzeltilen tabloda bu sayı 169 olarak güncellendi. Yine ilk tabloda toplam can kaybı 22 bin 981 olarak ilan edilirken, ikinci tabloda bu sayı 23 bin 664 olarak düzeltildi. Yaşanan bu durumun ardından, “Korona rakamlarından hangisi doğru?” yorumları yapıldı.
İşte o iki farklı tablo:

Kaynak Yeniçağ

Haberi Okumaya Devam Et

SAĞLIK

Kılıçdaroğlu: Öncelikle sağlık çalışanlarının aşı olması lazım

Kılıçdaroğlu: Öncelikle sağlık çalışanlarının aşı olması lazım
CHP Genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: “Ben de vatandaş Kemal Kılıçdaroğlu olarak sıramı bekleyeceğim. Öncelikle sağlık çalışanlarının aşı olması lazım.”

Haberi Okumaya Devam Et

SAĞLIK

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aşı oldu ! İşte o anlar…

Cumhurhurbaşkanı Erdoğan aşı konusunda ilk gün dediği gibi ilk ben olacağım sözlerini yerine getirdi. Ülke yönetiminde olduğu gibi aşı olma konusunda da önderlik etti ve aşısını oldu.

 

 

 

 

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Şehir Hastanesi’nde Kovid-19 aşısı yaptırdı. Aşı sonrası Erdoğan, Telegram hesabından ‘Ben de aşı oldum…’ mesajını paylaştı.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, MKYK toplantısının ardından yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın MYK toplantısının ardından aşı olacağını açıklamıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Şehir Hastanesi’nde Kovid-19 aşısı yaptırdı.

TELEGRAM HESABINDAN İLK MESAJ

Erdoğan, sosyal medya uygulaması Telegram’dan yaptığı paylaşımda, “Ben de aşı oldum” ifadelerini kullandı.

“HAYIRLI UĞURLU OLSUN”

Aşı olmasına ilişkin kareler paylaşan Erdoğan “Başarıyla devam eden aşı programımız dahilinde şu ana kadar 254 bin sağlık çalışanımız ilk doz aşılarını oldu. Ben de onlara katılarak aşılandım. İnşallah çok kısa süre içinde tüm vatandaşlarımızı aşılamayı hedefliyoruz. Hayırlı uğurlu olsun.” dedi.

 

 

TÜM LİDERLERE ÇAĞRI

25-30 MİLYON DOZ AŞI GELECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aşı yaptırmasının topluma örnek olması açısından çok önemli olduğu değerlendiriliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hastane çıkışı gazetecilerin karşısına geçti. Erdoğan’ın açıklamaları özetle şöyle:

* Öncelikle Ankara Şehir Hastanemiz olarak tüm personeliyle başhekimiyle, doktorlarıyla, hemşireleriyle burada büyük bir mücadeleyi sürdürdüler. Ve aşılarımız gelir gelmez bakanımız ilk aşıyı ben yaptıracağım dedi ve dün ilk aşıyı yaptırdı.

* Tüm başta siyasi liderler olmak üzere, tüm milletvekillerimiz olmak üzere bu kampanyayı güçlü kılma noktasında onların da belirlenmiş olan aşılanma noktalarında aşıyı teşvik ederlerse çok çok isabetli olacağına inanıyorum.

* 25 30 milyon doz aşı daha gelecek. Süratle bunu sürdürelim istiyoruz. Bu kampanyayı nerelerde sürdüreceğimizi de Sağlık Bakanlığımız belirlemiş durumda.

256 BİN KİŞİ COVID-19 AŞISI OLDU

* Bu süreçte ölenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Şu anda hastanede yatanlara rabbimden şifalar diliyorum. Tüm yakınlarına sabırlar diliyorum. Tüm sağlık çalışanlarına bu süreçte ortaya koydukları performans nedeniyle şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum.

* 256 bin kişi şu ana kadar aşı oldu. Demek ki müraacatlar iyi ve hastanelerimizdeki performans da bayağı iyi. Bütün doktorlarımız, hemşirelerimiz yoğun bir performans ortaya koyuyorlar.

* Aşı için belirlenen süreçte düşük. Baya hızlı olunuyor. 5 dk aşı, 15 dk da istirahat. Böyle bir süreç içerisindeyiz…

* Çin aşısı dışında çalışmalar var. Almanya ile irtibatlarımız var. Kendi çalışmalarımız var. İnşallah nisan, mayıs gibi devreye girecek. 2. doz aşıyı 28 gün sonra olacağım.

DÜNYADA ÖRNEĞİ YOK!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da açıklamalarda bulundu. Fahrettin Koca şunları söyledi:

* Kaybettiklerimiz oldu. Ben kaybettiklerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Bu salgından kurtulabilmenin en önemli yolunun aşı olduğunu biliyoruz. O nedenle vatandaşlarımızın sırası geldikçe mutlaka olması gerektiğine inanıyorum. Bu salgından kurtulabilmenin en önemli yolunun aşı olduğunu belirtmek istiyorum.

* Sistemde bugün canlı olarak Türkiye’de ne kadar aşı yapıldığını göstermiş olduk. Dünyada bu kadar ilk gün aşı yapan ve canlı olarak yayınlayan başka ülke var mı bilmiyorum. Bu süreci şeffaf bir şekilde götüreceğimizi belirtmek istiyorum. Ayrıca iller bazında da ne kadar aşının yapıldığını göstermek istiyoruz.

Haberi Okumaya Devam Et

Popüler