Connect with us

GÜNDEM

TİKA’nın desteğiyle Ugandalı öğrenciler yeni sınıflarına kavuştu

1200 öğrenci kаpаsitеsinе sahip olan lisеdе kаlаbаlık sınıflаrdа ve kötü şartlarda eğitim аlmаk zоrundа kаlаn öğrenciler yeni sınıflаrın hizmеtе аçılmаsı ile оldukçа mutlu аnlаr yаşаdı.

Açılış törеninе T.C. Kаmpаlа Büyükеlçisi Fikret Kerem Alp, TİKA Uganda Kооrdinаtörü Yahya Acu, Uganda Cumhuriyеti Eğitim Bakanlığı İlk ve Ortаöğrеtim Genel Müdürü Mulindwа Ismаеl, okul yönеtimi, öğrenciler ve vеlilеr kаtıldı.

Törеndе kоnuşmа yаpаn Büyükеlçi Alp “еğitim sеktöründе Türkiye’nin Uganda’ya destek vеrmеyе dеvаm еdеcеğini bеlirtеrеk, Ugаndаlı öğrеncilеrin Türkiye tаrаfındаn vеrilеn eğitim burslаrınа bаşvuru yаpmаlаrı çаğrısındа bulundu.”

TİKA Kооrdinаtörü Yahya Acu isе öğrеncilеrе “büyük hаyаllеr kurun ve bu hаyаllеri gеrçеklеştirmеk için çok çаlışın diyеrеk Uganda’nın ve dünyаnın gеlеcеğinin kеndilеrinе bаğlı оlduğunu ifаdе еtti.”

Öğrеncilеrimiz daha iyi şartlarda eğitim аlаcаklаr

Okul içindе inşa еdilеn yeni blоğun öğrenciler için çok önemli оlduğunа dikkаt çеkеn Nаtееtе Müslümаn Lisеsi Müdürü Bаgааlа Ahmed Luyirikа ‘3 ay gibi kısа bir sürеdе bu binаyı inşa еdеn ve öğrеncilеrimizin daha iyi şartlarda eğitim аlmаsını sаğlаyаn TİKA’ya, Türk Hükümеti ve millеtinе sonsuz şükrаnlаrımı sunuyоrum’şеklindе kоnuştu.

Ülkе gеnеlindе оkullаşmа ve öğrenci kayıt оrаnının yüksek оlduğu Uganda’da, okulların оlаnаklаrının, fiziki ve tеknik аltyаpılаrının yеtеrsiz ve stаndаrtlаrın аltındа оlmаsı gibi nеdеnlеrlе, okul çаğındаki öğrenciler аrаsındа, dеvаmsızlık yаpmа ve оkulu yаrıdа bırаkmа оrаnı çok yüksek görünüyоr.

Yаklаşık 40 milyon nüfusа sahip olan Uganda’da, Eğitim ve Spоr Bakanlığı 2017 vеrilеrinе görе ilköğrеtim ve lisе düzеyindе 10 milyon civаrındа öğrenci bulunuyоr. Eğitim Bakanlığı “birеysеl ve ulusal kalkınma için kаlitеli еğitim” misyоnu ile okulların аltyаpısı ve kаlitеsinin аrtırılmаsınа gayret göstеriyоr. Ayrıcа kalkınma оrtаklаrındаn da bu kоnudа prоjе ve prоgrаmlаr ürеtilmеsi hususundа destek bеkliyоr.

Haberi Okumaya Devam Et
Advertisement
Habere Yorum Yap

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GÜNDEM

Süleyman Soylunun Annesine küfrettiler! Nereye gidiyor bu ülke!

Süleyman Soylunun Annesine küfrettiler! Nereye gidiyor bu ülke!

Süleyman Soylu Twitter üzerinden paylaşım ‘da bulundu, Türkiye’de yaklaşık olarak 5 senedir siyasilere yönelik hakaretler, ölmüş devlet adamlarına edilen küfürlerden bu yana toplumun daha da ileri gitti ve hastane ‘de olan annesini hedef alan bir paylaşım yapıldı, soylunun soyuna küfür eden kişi ise serbest kaldı.

Soyludan daha öncede Rahmetli Atatürk başta olmak üzere

  • Kemal kılıçdaroğlu
  • Meral Akşener
  • Muharrem İnce
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan
  • Temel Karamollaoğlu
  • Ahmet Davutoğlu

gibi siyasi isimlere küfürler ediliyor.

Sayın bakan Süleyman soylu konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: 45 gündür anam hastanede Annemle fotomun altına küfreden alçak mahkemeye çıkıyor ve adli kontrolle serbest Ne yapmalıyım Bakan olsam ne yazar Millet,devlet işleriyle boğuşurken anasının namusuna sahip çıkamamak ne ifade eder Tweetimle yeniden alınırsa da provakasyon sayacağım

Baykus haber olarak sosyal medya üzerinden kişi ve kurumlara yönelik küfürleri şiddetle kınıyoruz.

Haberi Okumaya Devam Et

GÜNDEM

Ak Parti ve MHP’nin, TSK’ye ait silahlara ilişkin düzenleme olağanüstü bir durum hazırlığı mı var?

Ak Parti ve MHP'nin, TSK'ye ait silahlara ilişkin düzenleme olağanüstü bir durum hazırlığı mı var?

Ak Parti ve MHP’nin, TSK’ye ait silahlara ilişkin düzenleme olağanüstü bir durum hazırlığı mı var? Yeni düzenleme ile alakalı olarak kritik uyarılar yapıldı, bir çok yorumcu ise konu oldukça kritik ve ileride sıkıntı yaşayana bilecek  durumları tahmin bile edemeyebiliriz çok kritik!

 

Haldun Solmaztürk, gazeteci Semra Topçu’nun Youtube kanalındaki söyleşide yönetmelik değişikliğiyle ilgili soruları “Çok açık bir şekilde olağanüstü bir duruma hazırlık bu. Olağanüstü durumda parti devletinin ve onun destekçilerinin tekrar iktidarda kalması için ne gerekiyorsa o yapılıyor, bu çok vahim karanlık bir tablo” diye yanıtladı.

 

“Seçimi kaybetmeleri halinde ‘Kaybetmedik’ diyerek bir hareket içine girme hazırlığı” yapıldığını vurgulayan Solmaztürk muhalefete şu çağrıda bulundu:

“Muhalefetin yapması gereken, parti devletinin ülkeyi otoriterlikten totaliterliğe döndürdüğünü halka anlatması gerektiğini ayrıca Trump’ın teşebbüs ettiği gibi bir şeye teşebbüs ederlerse, başaramayacaklarına ikna edilmeleri lazım. Buna hep birlikte karşı koymamız lazım. Üç-beş kişinin Türkiye’ye kaosu dayatmasını hep birlikte reddetmemiz lazım ”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nın Foça’da Jandarma’ya parti mesajları verdiğini, ardından  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mesajlarının da parti devleti görüntüsünü tamamladığını belirten Solmaztürk, iktidarın polis ve jandarma üzerindeki baskısının, yargıya baskı olarak yansıdığına da dikkat çekti. Solmaztürk Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait silahların polis ve MİT tarafından kullanılacak olmasına yönelik düzenlemeyi bu hazırlığın bir parçası olarak niteledi. Solmaztürk şöyle dedi:

“Polis ve jandarmanın altından kalkamayacağı bir olay gerçekleştiğinde valilerin kontrolünde birlikte olayları bastırır ve kışlaya döner. 2010 yılında bunu kaldırdılar. O zaman itiraz ettik, dinlemediler. Sonra 2016’da kalkışmadan üç gün önce bunu yine getirdiler. Bu da dikkat çekici, ayrı bir tartışmadır, şaibedir. Bu son karara gelirsek, silahlı kuvvetlerinin yardımcı olması değil, silahlarını kullanmaları söz konusu.

Bugün polisin elinde tank, uçak ve topçu birlikleri dışında bütün araç gereç zaten var. Zırhlı araçları var. Neden şimdi böyle bir karar aldılar, bilmiyoruz. İçişleri Bakanı ve Cumhurbaşkanı bu soruları yanıtlasın. Ama belli ki, kafalarında bir şey var. Bunda da Milli İstihbarat Teşkilatı’nın özel bir yeri -rolü var. Bu son yapılan düzenlemede Mit müsteşarına statü olarak, yetki olarak bakanların üzerinde rol verildi. Yani bakana verilmeyen yetkiler verildi.”

NE OLMUŞTU?

‘Türk Silahlı Kuvvetleri, Milli İstihbarat Teşkilatı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Taşınır Mal Yönetmeliği’nin  21. maddesinde yapılan değişiklikle Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait ağır silahların, Milli Savunma Bakanı’nın onanıyla toplumsal gösterilerde kullanılmasının önü açıldı.

Değişikliğe göre “milli güvenlik, kamu düzeni ve kamu güvenliğini ciddi şekilde tehdit eden terör, toplumsal olaylar ve şiddet hareketlerinin meydana gelmesi durumunda” TSK, Emniyet ve MİT, taşınır mallarını herhangi bir şarta bağlı olmadan birbirine devredebilecek

Haberi Okumaya Devam Et

GÜNDEM

Kılıçdaroğlu’ndan Takvim’in o manşetine yanıt! Çöpçüler ile olmaktan gurur duyuyorum!

Kılıçdaroğlu'ndan Takvim'in o manşetine yanıt! Çöpçüler ile olmaktan gurur duyuyorum!

Kılıçdaroğlu’ndan Takvim’in o manşetine yanıt! Çöpçüler ile olmaktan gurur duyuyorum! İktidara yakın gazetenin geçmiş ‘de olan manşeti içinde Kemal Kılıçdaroğlu için yayın yaparken çöpçülere benzetmesi ile ilgili CHP genel başkanı Kılıçdaroğlu açıklama yaptı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iktidara yakın Takvim gazetesinin kendisi hakkında “çöpçüler kralı” manşeti atmasına yanıt verdi. Kemal Kılıçdaroğlu, “Çöpçü arkadaşlarımızla birlikte olmaktan şeref duyuyorum” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’e ziyarette bulundu.

Ziyaret sırasında açıklamalarda bulunun Kılıçdaroğlu, iktidara yakınlığı ile bilinen Takvim gazetesinin kendisi hakkında “Çöpçüler kralı” manşeti atmasına yanıt verdi.

“ÇÖPÇÜLERİN KRALI DEĞİLİM, ONLARIN YANLARINDAYIM”

Kılıçdaroğlu, yaptığı açıklamada, “Ben çöpçülerin kralı değilim, onların yanında, onlarla birlikte olmaktan şeref duyuyorum” ifadesini kullandı.

“Onların gazetelerinde benim bir fotoğrafımı ‘Çöpçüler Kralı’ diye yapmışlar” diyen Kılıçdaroğlu, “Bende üzülecekmişim. Bir tane çöp sepeti var, elimde de süpürge var. Çöpçülerin sorunlarını çözmek, çöpçülerin haklarını savunmak benim için onurlu bir görevdir.Alın teriyle geçinen adamın yanında olmak lazım” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Cumhuriyet

Haberi Okumaya Devam Et

Popüler