Connect with us

GÜNDEM

Mustafa Destici’den Ayasofya açıklaması: Mutlaka beklemeden açılmalı !

Mustafa Destici’den Ayasofya açıklaması: Mutlaka beklemeden açılmalı !

Fox TV’de yayınlanan Çalar Saat programına misafir olarak konuk olan Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici’den Ayasofya açıklaması geldi.

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, Fox Tv’de yayınlanan Çalar Saat programında İsmail Küçükkaya’nın misafiri oldu.

İsmail Küçükkaya’nın, “Bir mesele var, biz işin içinden çıkamıyoruz. Ayasofya İbadete açılmalı mı?” sorusu geldi. Destici sorulan soru üzerine dikkat çeken açıklamada bulundu.

“Biz Büyük Birlik Partisi olarak kurulduğumuz günden beri Ayasofya’nın ibadete açılmasını savunuyoruz. Biz Alperenler olarak Ayasofya’nın mutlaka ama mutlaka hiç beklemeden açılmasından yanayız. Ayasofya müze değildi, zaten Camiiydi. Ayasofya Fethin timsali ve kılıç hakkıdır.”

Destici, ayrıca “1978’de Ankara’da ilk gözaltına alınışım “Ayasofya ibadete açılsın” eylemiydi” ifadelerine yer verdi.

Haberi Okumaya Devam Et
Advertisement
Habere Yorum Yap

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GÜNDEM

Bakan Akardan flaş çıkarma ile ilgili son dakika açıklaması: Karlar eriyince…

Son dakika haberileri: Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, dün Irak’ın başkenti Bağdat’a gitti. Bu  gidiş ile beraber bağdat çıkarması, Sincar harekatının ayak sesleri olarak yorumlandı. Terör ve Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar, kritik ziyaret ile iligli olarak değerlendirmelerde bulundu.

 

 

 

Abdullah Ağar, “Türkiye’nin Güney Doğu bölgesinde, Pençe Harekat bölgesinde bir hareketlilik bekliyorum. Sincar’a bir harekat, ister birebir, ister destek vererek buna da şaşırmayacağım.” dedi.

Türkiye, terörle mücadelede tarihi bir dönüm noktasında. Yurt içinde terörün beli kırılırken, Suriye ve Irak’ın kuzeyinde de büyük etki yaratıldı. Kandil’de bozguna uğrayan PKK, ikinci merkezi olarak gösterilen Sincar’a çekildi. Irak hükümeti, polis ve askerleri ile PKK’yı Sincar’dan çıkarmak için harekete geçse de, çok da başarılı sonuçlar elde edemedi. Türkiye süreci dikkatle takip ederken dün Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler Irak’ın Bağdat şehrine gitti. Irak Cumhurbaşkanı başta olmak üzere birçok kritik görüşme gerçekleştirilirken, akıllara Sincar harekatı geldi. ‘Türkiye Sincar harekatına başlamak için mi Bağdat çıkarmasını yaptı?’ sorusunu Terör ve Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar’a sorduk. Ağar, bölgedeki zorlu denklemi ve kritik ziyaretin şifrelerini sabah.com.tr okuyucuları için değerlendirdi.

SİNCAR’DA KİM ETKİLİ?

Sincar’daki olası harekat durumunu değerlendiren Ağar, bölgedeki güçler dengesine dikkat çekti, şu ifadeleri kullandı:

Harekat ortaya koymuş olacağı etki ile pek çok jeopolitik denklemi değiştirir. Çünkü Sincar’daki denklem Türkiye’siz kuruldu. Ezidiler için kutsal bir şehir. Ezidi dramı herkes tarafından istismar edildi, orada fiili bir durum ortaya çıktı. Şimdi Sincar’da kim etkili? Irak Merkezi Hükümeti etkili gibi görünüyor ama orası tam bir kaynayan kazan. İran var, ABD var, PKK var, Haşdi Şabiler var, Irak ordusu var, Ezidiler var.

“TÜRKİYE ŞİMDİ BİR BASKI ORTAYA KOYACAKTIR”

Türkiye’nin baskılarını artırmasının ABD ve İran’ı rahatsız edeceğini belirten Ağar şu dikkat çeken ifadeleri kullandı:

Şimdi biz PKK üzerinden ortaya koyduğunuz hassasiyet üzerinden bir etki ortaya koymaya çalışmamız, oradaki İran ve ABD varlığını etkileyeceği için büyük bir hassasiyet taşıyor. Irak Merkezi Hükümeti, Türkiye ile bir Sincar operasyonuna yanaşır mı, bunu zaman içinde göreceğiz. Buna dair bir söylem var ama şu an için bir emare yok. Irak Merkezi Hükümeti ile Barzani anlaştı, orada kendi güçleri ile bir operasyon başlattılar. Ama bu istenilen sonuçları üretmedi, Türkiye şimdi bir baskı ortaya koyacaktır.

“TÜRKİYE BU TUZAĞA DÜŞMEYECEKTİR”

Ağar, Irak’ın kendi başına karar vermesinin çok zor olduğunu, kafa karışıklığı yaşadığını belirtti. Ağar, şöyle konuştu:

Bu Irak’ın lehine olan bir durum ama Irak o kadar prangaları olan bir ülke ki, kendi üniter yapısı için olacak bir harekata evet diyemiyor. Bu ziyaret son derece önem kazanıyor. Bu ziyarette ‘evet’ dedirtebilir mi Türkiye? Türkiye, ‘biz sizin PKK ile her türlü desteği veririz diyor. Ama burada bir hassasiyet daha var, PKK’nın tuzağına da düşmemek gerekiyor. Bizim buradaki niyet ve bakışımız PKK varlığı değil. PKK’ya entegre YPG/PYD varlığı. YPG/PYD ile ayrıştırılmaya çalışılan bir başka fotoğraf var. Türkiye’nin gücünü birileri kendi menfaatleri doğrultusunda kullanma eğiliminde, Türkiye bu tuzağa düşmeyecektir. Sembolik olarak PKK’yı Türkiye’nin kucağına atarak, PYD/YPG’yi meşrulaştıracaklar. Böyle büyük bir tuzak var. Buna çok dikkat edilmesi gerekiyor.

“BU ÇOK ZOR BİR DENKLEM”

PKK’nın yok edilmesinin elzem olduğunu ancak zorlu bir denklemle karşılaşılacağını ifade eden Ağar, “Türkiye için PKK’nın varlığının ortadan kaldırılması elzem mi? Evet elzem. Ama bu nasıl yapılacak? Bu çok zor bir denklem. Irak Merkezi Hükümeti ve peşmerge ile anlaşılırsa bu yapılacak. Türkiye oraya yapılacak müşterek bir harekata katılabilir, kendisi de harekat yapabilir. Nokta operasyonlar da yapılabilir.” dedi.

“IRAK MERKEZİ HÜKÜMETİ MANİPÜLASYONA ÇOK AÇIK”

Ağar, sözlerini şöyle sürdürdü:

Irak Merkezi Hükümeti, ‘Konuşalım bunu’ diyor. Bakın, ‘Destek verelim’ diyemiyor. ‘Türkiye, buradan çıkacak mı?’ diyor, Hulusi Akar en başında söyledi, ‘Biz Irak’ın toprak bütünlüğüne ve üniter yapısına saygılıyız. Bizim derdimiz PKK’ diye. Ama Irak Merkezi Hükümeti’nin aklı o kadar karışık ki, manipülasyona o kadar açık ki, ‘Türkiye bizim toprağımıza girer de çıkmaz ise…’

“KARLARIN ERİMESİ İLE BİR HAREKETLİLİK BEKLİYORUM”

Ağar, Pençe Harekat bölgesinde baharla birlikte bir hareketlilik beklediğini ifade etti, “Yani ben ilk baharla birlikte, karların erimesi ile birlikte Türkiye’nin Güney Doğu bölgesinde, Pençe Harekat bölgesinde bir hareketlilik bekliyorum. Sincar’a bir harekat, ister birebir, ister destek vererek buna da şaşırmayacağım. Sincar tarafına bir harekat söz konusu olabilir.” dedi.

PKK SİNCAR’DAN ÇEKİLİRSE NELERİ KAYBEDER?

Ağar’ın konuya ilişkin sözleri şöyle:

Sincar’da statüde bir değişiklik olmadı, Irak polisi ve askeri oraya girdi ama statüde değişme olmadı. PKK oradan çıkmadı.

Sincar, PKK için hala merkez önemde bir yer. Hem Suriye’yi, hem Mahmur’u tutması, hem Ezidi dramını istismar etmesi açısından son derece önemli bir yer.

Sincar’dan PKK çekilmek durumunda kalırsa, bağlantı hatlarında koğuş yaşanır. Sembol bir alanı kaybetmiş olabilir. Burada çok güçlü bir üstlenmesi var, kampları var. sözde drone akamesi falan denen yerler var. Etnik kimlik istismarı yaptığı bir alanı kaybeder. Orada sunmuş olduğu hizmetin karşılığında aldığı desteği kaybedebilir.

Haberi Okumaya Devam Et

GÜNDEM

Akkuyu Nükleer Santrali’ndeki patlamayla ilişkin açıklama geldi!

Son dakika haberleri: Mersin Valiliği, Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) inşaat çalışmaları sırasında planlı patlatma sonucunda bölgedeki bazı ev ve seralarda hasar oluştuğunu, konuyla ilgili inceleme başlatıldığını bildirdi.

 

 

 

Mersin Valiliğince, Akkuyu Nükleer Güç Santralı bölgesinde yapılan planlı patlatma sonucu bölgedeki ev ve seralarda oluşan zararın tespitine yönelik komisyon kurulduğu bildirildi.

Valilikten yapılan açıklamada, Akkuyu NGS’de planlı patlatma yapıldığı belirtilerek şunlar kaydedildi:

“Akkuyu Nükleer Güç Santrali bölgesinde bugün yapılan planlı patlatma sonucu patlamanın etkisiyle Büyükeceli bölgemizde ev ve seralarda meydana gelen zararların tespitine yönelik zarar tespit komisyonu kurulmuş olup gerekli çalışmalara başlanmıştır. Patlatmayla ilgili gerekli incelemeleri yapmak üzere Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığından bir ekip görevlendirilmiştir. Konu her yönüyle incelenecek ve sorumlular hakkında gerekli işlemler yapılacaktır.”

KAYMAKAMDAN ZİYARET

Gülnar Kaymakamı Yunus Emre Bayraklı, Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) inşaat çalışmaları sırasında planlı patlatma sonucunda evlerinde ve seralarında hasar oluşan vatandaşları ziyaret etti.

Bayraklı, beraberinde Belediye Başkanı Alpaslan Ünüvar ve Cumhuriyet Başsavcısı Tugay Çatlı ile santral inşaatının yer aldığı Büyükeceli Mahallesi’ndeki patlatma sırasında evleri ve seralarında hasar oluşan vatandaşlara ziyarette bulundu.

Vatandaşlara ekiplerin hasar tespit çalışmaları yaptığını anlatan Bayraklı, gereken desteğin sağlanacağını belirterek geçmiş olsun dileklerini iletti.

 

Haberi Okumaya Devam Et

GÜNDEM

Kalyon Holding’de Bozuk ve böcekli yemek verilen işçiler çileden çıktı: “İşte bundan sonra adalet böyle olacak” dedi!

Kalyon Holding'de Bozuk ve böcekli yemek verilen işçiler çileden çıktı: “İşte bundan sonra adalet böyle olacak” dedi!

Kalyon Holding’de Bozuk ve böcekli yemek verilen işçiler çileden çıktı: “İşte bundan sonra adalet böyle olacak” dedi! Hamam böceği çıkan yemek sonrası ortalık bir birine girdi, işçiler iki yıldır para alamadığı için Hükümete ve Holdinge tepkili.

Kalyon Holding’in inşaatında çalışan ve yemeklerinde hamam böceği çıkan işçiler, yemekhaneyi basarak tepki gösterdi. 2 yıldır haklarını alamayan Kayı İnşaat işçileri ise patronlarının ofisi önünde “Coşkun parayı öde Coşkun” diye bağırarak haklarını istediler.

Kalyon Holding’in İstanbul Uluslararası Finans Merkezi Ziraat Kuleleri inşaatında çalışan işçiler, yemeğin bozuk ve böcekli olması nedeniyle şantiyede protesto eylemi yaparak yemekhaneyi bastı. Kalyon Holding’in inşaatında çalışan ve yemeklerinde hamam böceği çıkan işçiler, yemekhanedeki masaları kırdı.

2 YILDIR HAKLARINI ALAMIYORLAR

2 yıldır haklarını alamayan Kayı İnşaat işçileri ise patronlarının ofisi önünde “Coşkun parayı öde Coşkun” diye bağırarak haklarını istediler.

Kalyon Holding’in İstanbul Uluslararası Finans Merkezi Ziraat Kuleleri inşaatında çalışan işçiler, yemeklerinde böcek çıktığını duyurarak, yemekhanedeki masaları kırdı. İşçilerin sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamaya göre işçiler yemekte çıkan hamam böceğini görünce sinirlendi, durumu protesto etti. Protestonun büyümesi üzerine yemekhanedeki masaları devirdiler. İşçiler, “İşte bundan sonra adalet böyle olacak” diye bağırdı. İşçilerin öfkesini gören aşçıların yemekhaneden kaçtığı öğrenildi.

Haklarını 2 yıldır alamayan Kayı İnşaat işçileri ise İstanbul’da şirket merkezinin önünde toplandılar. İşçiler patronları Çoşkun Yılmaz’a haklarının ödenmesi çağrısı yaparken, “Coşkun parayı öde Coşkun” diye bağırdılar.

İşçilere destek olan HDP İstanbul milletvekili Musa Piroğlu da “İşçiyi ölümüne çalıştırıp servetine servet ekleyenler işçinin hakkını ödemeye geldi mi kenara kaçıyorlar” diye konuştu.

Kaynak: Cumhuriyet

Haberi Okumaya Devam Et

Popüler