Connect with us

GÜNDEM

Müftülükteki iğrenç olay bir taciz daha! Yıllarca taciz edilmiş!

Müftülükteki iğrenç olay bir taciz daha! Yıllarca taciz edilmiş!

Son yıllarda din kisvesi altında faaliyet gösteren dernek ve yapılarda olan taciz, tecavüz, istismar gündemden eksik olmuyor, bir taciz olayı daha resmiyet kazandı, yıllarca taciz edilen kişi ifadesinde çarpıcı detayları anlattı.

Daha öncede taciz olayına adı karışan Ensar vakfı gibi derneklere sahip çıkan Ak partinin bu duruma ne diyeceği ise merak konusu oldu.

Taciz ve tecavüz olayları ile ilgili kanun teklifi AK parti ve MHP oyları ile red edilmişti.

İsmail Saymaz müftülükteki iğrenç olayı yazdı: 10 yaşlarından itibaren…

İsmail Saymaz istismara uğrayan K.T.’nin müftülük çalışanı tarafından küçük yaşlardan itibaren istismar edilmesini bugünkü yazısına taşıdı. İsmail Saymaz, istismara uğrayan K.T.’nin ““Bilmediğim, bilincinde olmadığım, yaşamak için yaşımın uygun olmadığı cinselliği bana alıştırmıştır.” ifadelerini aktardı.

Sözcü Gazetesi yazarı İsmail Saymaz, Çorum’un Kargı ilçesinde Kargı Müftülüğü’nde şoför olarak çalışan H.B.A. tarafından 10 yaşlarından itibaren bir çocuğun istismar edilmesi hakkında görülen davayı yazdı.

Saymaz, istismara uğrayan K.T.’nin ““Bilmediğim, bilincinde olmadığım, yaşamak için yaşımın uygun olmadığı cinselliği bana alıştırmıştır.” ifadelerini aktardı.

İsmail Saymaz’ın Sözcü’de yer alan yazısı şöyle:

Çorum’un Kargı İlçesi, aylardır müftülükte meydana gelen cinsel istismarı konuşuyor. İstismarın mağduru, bugün 24 yaşında olan K.T. adlı genç adam.

K.T.’nin iddiasına göre…

O daha ilkokuldayken, annesi ikinci bir evlilik yaparak, Y. köyüne taşındı. Yatılı bölge okuluna verilen K.T., izin günlerinde annesinin yaşadığı köye geliyordu.

Bu günlerde üvey babasının damadı olan H.B.A.’nın evinde çocuklarıyla oynuyordu. Şimdi 42 yaşında olan ve Kargı Müftülüğü’nde şoför olarak çalışan H.B.A., eve geldiğinde K.T.’yi istismara başladı.

İstismar dağda, ormanda, köy yollarında, boş evlerde ve kulaklarınıza inanamayacaksınız, kaymakamlık binası içerisindeki müftülüğün arşiv odasında bile devam etti.

K.T., savcılıkta alınan ifadesinde şu iddiaları dile getirdi:

“Bilmediğim, bilincinde olmadığım, yaşamak için yaşımın uygun olmadığı cinselliği bana alıştırmıştır. Evinde, Kargı Müftülüğü’nde, dağda, ormanlık alanda, evin yakınındaki boş evde birliktelik yaşadık. Beni 10 yaşlarından itibaren istismar etmiştir. Kendisini bir baba profili gibi görüyordum. O da ilgimi ve sevgimi kötü emellerine alet etmiştir.”

SES KAYDI ORTAYA ÇIKINCA…

K.T., istismarın lise ve üniversite yıllarında sürdüğünü, intihara kalkıştığını, annesinin evliliği bozulmasın diye şikayetçi olamadığını ileri sürdü. Hatta K.T. mecbur bırakıldığı ilişkiden ötürü cinsel eğiliminin değiştiğini savundu.

Genç adam, H.B.A. ile aralarındaki konuşmanın kaydını savcılığa kanıt olarak sundu. H.B.A., kaydın ortaya çıkması üzerine “Zafiyet göstermiş olabilirim” dedi.

Geçen 7 Mayıs’ta tutuklanan H.B.A.’ya zincirleme şekilde çocuğun cinsel istismarı ve hürriyetinden yoksun kılma suçlarından iddianame düzenlendi.

İddianamede şöyle yazıyor:

“Ses kayıtları dinlendiğinde, mağdur ile şüpheli arasında cinsel ilişki bulunduğunun açık olduğu, münasebetin ne zaman başladığı konusundaki şüpheyi mağdurun konuşma esnasında geçmişte yaşadıkları deneyimden bahsederek ve şüphelinin de itiraz etmeyerek ortadan kaldırdığı…”

K.T.’nin istismara uğradığı odayı tarif ettiği vurgulanarak, “Hükümet konağının içerisinde bulunan müftülük arşivinin bulunduğu katı ve ortamı ayrıntılı bir şekilde anlattığı, bu odanın herkes tarafından bilinebilecek bir yer olmadığı” belirtildi.

MÜFTÜ VEKİLİ DE VAR

Ayrıca K.T., Kargı müftü vekili olarak görev yapan F.K.’nin, H.B.A. ile aralarındaki ilişkiyi öğrenmesi üzerine kendisiyle yakınlaştığını ileri sürdü. K.T., bu kişiyle de 2014-2015’te müftülükte cinsel ilişki yaşadığını iddia etti. Ancak rızasının bulunduğunu ifade ettiği için F.K.’ye dava açılmadı.

Müftü: Kürsüye çıkacak halimiz kalmadı
Kargı’daki cinsel istismar skandalından sonra kaymakamlıkça idari soruşturma açıldı. Bu çerçevede Kargı Müftüsü Mahmut Uluşahan’ın mütalaası alındı.

Uluşahan, 17 Nisan tarihli mütalaasında şunları yazdı:

“Bizler dini temsil ve tebliğ eden kurum ve gönüllüleriz. Sarığımız cübbemiz beyazdır, leke kabul etmez. Köy imamlarımız Vefa Sosyal Destek Grubu’nda milletin hizmetini görmek için çarşıya gelip alışveriş yapmaktadırlar. Ne var ki bu olaydan dolayı başımız yere eğilmiştir. İnsanların içine çıkıp yüzlerine bakacak halimiz kalmamıştır.

Çarşıda bir imamımıza 10-15 metre mesafeden yüksek sesle ‘Hoca müftülükte neler oluyor’ diye alayvari bir şekilde bağırmışlar. Yine bir görevlimize, ‘Hoca siz Vefa Destek’te çok çalışıyorsunuz ama arkadaşlarınız sizi rezil etti, çalışmalarınız boşa gitti’ demiş.

İlçenin merkez camisinde bir cenaze namazında imam arkadaşımız ‘Safları düzeltelim muhterem cemaat’ dediğinde arkalardan bir ses ‘Safları düzeltin, arkanızı sağlama alın, imamların ne yapacağı belli olmaz, bunlara güvenilmez’ demiş.

Yeni yeni tanımaya ve diyalog kurmaya başladığım ilçede güzel hayallerim vardı. Vaazlarım da beğeniliyordu. Ama artık başımız yere eğildi, kürsüye çıkacak halimiz kalmadı. Sağdan soldan sataşmalara karşı hep imamlarımıza sabır tavsiye ettim.

Dinin, Diyanet’in, müftülüğün ve imamlarımızın itibarını korumak için bu lekenin bir an önce temizlenmesini temenni ediyorum. Kurumumuzun bu lekeyi hak etmediğinden ve kesinlikle kabul etmeyeceğinden şüphem yoktur.

Temsil ve tebliğ görevimize devam edip faydalı olabilmemiz ve bu dedikodudan kurtulabilmemiz için F.K. ve H.B.A.’nın ilçe dışına tayin edilmelerinin uygun olacağı kanaatindeyim.”

İdari soruşturma sonunda H.B.A. ve F.K. açığa alındı. F.K. bir başka ile tayin edildi.

 

GÜNDEM

İBB’in istediği indirime Ulaştırma Bakanlığı’nın istediği ile ret edildi, Zam yapıldı!

İBB'in istediği indirime Ulaştırma Bakanlığı'nın istediği ile ret edildi, Zam yapıldı!
İBB’nin getirdiği sistemle Otobüs+Marmaray kullanan İstanbullular en uzak mesafe için 3,5+3,5=7 TL öderken, Ulaştırma Bakanlığı’nın aktarma indirimini iptal ettirmesiyle 3,5+7,0=10,5 TL ödeyecek. Yani İstanbullulardan bir ayda 182 TL daha fazla ücret alınacak.
Marmaray’da 9 aydır uygulanan aktarma indirimi, TCDD’nin itirazı sonucu mahkeme kararıyla kaldırıldı! İBB’nin geçen hafta UKOME’ye getirdiği aktarmanın devam etmesi yönündeki yeni karar ise, merkezi yönetim temsilcilerinin oy çokluğuyla reddedildi.

Haberi Okumaya Devam Et

GÜNDEM

Ak Partili belediye başkanı Tevfik Göksu’ya bağlı ekipler evine ekmek götüren çocuğa yaptıkları!

Ak Partili belediye başkanı Tevfik Göksu'ya bağlı ekipler evine ekmek götüren çocuğa yaptıkları!

Esenler belediye başkanı Tevfik Göksu’nun zabıtlarının evine ekmek götürmek için çalışan bir çocuğa yaptıkları sosyal Medya’da tepkilere sebep oldu!

Sanat camiasının ve yaptığı yardımlarla bir çok kişinin gönlünü fetih eden Haluk levent ‘de kayıtsız kalmadı.

 

Tevfik Göksu’ya bağlı ekiplerin küçük çocuğa yaptıkları tepkiler sürüyor, Tevfik Göksu ise sessiz kaldı.

Göksu için bir sonraki seçimde  Ak partiden aday olmasını istenmediği iddia edilmişti. Küçük çocuğun feryadı ise yürekleri dağladı, Ak parti ve MHP’den henüz açıklama gelmedi.

Haberi Okumaya Devam Et

GÜNDEM

İçişleri Bakanlığı: ‘Konaklama Tesislerindeki Restoranlar’ genelgesi yayımlandı

Dünyada ve ülkemizde koronavirüs vaka sayılarının plağın dışı yükselişi ile birlikte vatandaşın canını korumak adına kısıtlar ardı arkasına gelmeye devam ediyor.

İçişleri Bakanlığı’nca, 81 il valiliğine gönderilen, ‘Konaklama Tesislerindeki Restoranlar’ konulu genelge ile, otel ve konaklama tesislerindeki lokanta veya restoranlar sadece konaklama yapan müşterilerine yönelik yemek hizmeti verebilecek. Otel ve konaklama tesislerinde bulunan restoran, lokanta ve diğer salonlarında saat 22.00’den sonra müzik yayını hiçbir şartta yapılamayacak

 

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine ‘Konaklama Tesislerindeki Restoranlar’ konulu genelge gönderdi. Genelgede, koronavirüs salgınının yayılımında tüm dünyada ve özellikle Avrupa’da hızlı bir artış yaşandığı ve Türkiye’de de vaka ve hasta sayılarında yükseliş görüldüğü belirtildi. Bu genelge ile restoran, lokanta, pastane, kafe, kafeterya gibi yeme ­içme yerlerinin 10:00 ila 20:00 saatleri arasında sadece paket servis veya gel­-al hizmeti verecek şekilde açık olabileceği, restoran, lokanta veya online yemek sipariş firmalarınca saat 20:00 den sonra sadece telefonla ya da online sipariş üzerine paket servis hizmeti verilebileceği hüküm altına alındığı ifade edildi.  Öte yandan oteller ve konaklama tesisleri içerisinde bulunan restoran ve lokantaların hangi esaslar çerçevesinde faaliyet verebilecekleri ise İçişleri Bakanlığınca yayınlanan ‘Sıkça Sorulan Soruların’ 9’uncu maddesinde açıklandığı belirtildi. Buna rağmen bazı oteller ve/veya konaklama tesislerinde restoran ve lokantalar için belirlenen kurallara aykırı uygulamalar yapıldığı, şartları taşımayan kişilerin otel veya konaklama tesisi içerisindeki restoran veya lokantalara kabul edildiği ya da kısıtlamaları aşmak adına içerisine konaklama da eklenerek müzikli-yemekli eğlence programı paketlerinin satışa sunulduğuna dikkat çekildi.

SADECE MÜŞTERİLERİNE YÖNELİK YEMEK HİZMETİ VEREBİLECEK

Buna göre,yeme-içme yerleri için getirilen kısıtlamalardan istisna tutulan otel ve konaklama tesislerindeki lokanta veya restoranlar sadece konaklama yapan müşterilerine yönelik yemek hizmeti verebilecek. Otel ve konaklama tesislerindeki lokanta veya restoranların dışarıya paket servisi yoluyla satış yapmalarına müsaade edilmeyecek. Bu yerlere yönelik denetim faaliyetleri yoğunlaştırılacak ve etkinliği artırılacak. Kolluk kuvvetlerince yapılan denetimlerde, otel ve konaklama tesislerindeki lokanta veya restoranlarda bulunan müşterilerin  Kimlik Bildirme Kanunu çerçevesinde bildirimde bulunulan kişiler arasında olup olmadığının muhakkak kontrol edilecek. Kimlik Bildirme Kanunu çerçevesinde yapılan bildirimlerle otel ve konaklama tesislerinin kendi kayıtları arasında tutarsızlık olup olmadığının denetlenecek. Otel ve konaklama tesislerinde bulunan restoran, lokanta  ve diğer salonlarında saat 22.00’den sonra müzik yayınına (canlı müzik, kayıt dinletilmesi vb. her türlü yayın dahil) hiçbir şartta yapılamayacak. Vali ve kaymakamlarca yukarıda belirtilen esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararlarının ivedilikle alınması ve uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek. Belirlenen esaslara aykırı uygulama yaptığı veya eğlence yeri şeklinde faaliyetlerde bulunduğu tespit edilen otel ve konaklama tesislerine Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ve Turizmi Teşvik Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilecek. Konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.

Haberi Okumaya Devam Et

Popüler