Connect with us

GÜNDEM

MESS 10 Kasım Paylaşımı Radikal İslamcıları Çıldırtmaya Yetti

MESS 10 kasım paylaşımı toplumda kutuplaşmanın önüne geçilmesi gereken bu günler’de Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının çizdiği yolda yürüyen gençlerin neleri başardığını anlatan ve Atatürk’e özel yapılmış video oldukça ses getirdi.

3. grup ise videoya ateş püskürdü, AK troller ismiyle bilinen kullanıcı adı sahte olan hesaplar ve farklı resimlerle süslenmiş sözde AK partili hesaplar, radikal İslamcı terörist grupları, fetö terörist grubu ve nurcuların video için gereksiz ve put dediği iddia edildi.

Bunlar dışında toplumun büyük kısmı video için oldukça sade ve abartı yok bu güzel yaklaşım için teşekkür ederiz diyenlerin sayısı oldukça fazla.

GÜNDEM

Antalya’da olan depremin görüntüleri! 5.2 şiddetinde deprem!

Antalya'da olan depremin görüntüleri!
Türkiye’nin bir çok kesiminde sürekli depremlerin görülmesi paniğe yol açtı son 6 ayda çok yüksek deprem ve can kayıpları yaşanırken Antalya’da olan deprem  korku dolu anların yaşanmasına sebep oldu, bir çok kişi depreme karşı çalışma bekliyor, Ak parti ise depremle ilgili henüz bir adım atmazken, kentsel dönüşüm ile sorunu çözmeye çalışıyor, MHP’in ise depremle ilgili henüz bir açıklaması yok
CHP ve İYİ parti ise deprem vergileri ile hasar görmüş ve yıkılması olan alanların derhal boşaltılıp kalan kişilere destek verilmesini istiyor, fakat geçtiğimiz hafta bu yasa teklifi Ak parti ve MHP oyları ile ret edilmişti. Depremlerin konuşulduğu günlerde Antalya’da deprem olması korku dolu anların yaşanmasına sebep oldu
Akdeniz’de meydana gelen deprem çevre illerde şiddetli bir şekilde hissedildi. Vatandaşlar sokağa döküldü.
Ayrıntılar geliyor

Kaynak Yeniçağ

Haberi Okumaya Devam Et

GÜNDEM

Gezici Araştırma Merkezi açıkladı Kılıçdaroğlu’nun oyu artıyor!

gezici-arastirma-merkezi-acikladi-kilicdaroglunun-oyu-artiyor
Gezici Araştırma Merkezi açıkladı Kılıçdaroğlu’nun oyu artıyor! Ak Parti’de düşüş sürerken, MHP ise barajı geçemeyecek korkusu ile karşı karşıya kaldığı günlerde Kılıçdaroğlu’nun oyunun arttığı görüldü.
Gezici Araştırma Merkezi’nin CHP önüne sunduğu son ankete katılanların yüzde 50,9’u ülkenin ‘Parlamenter sistemle’, yüzde 35,4’ü ise ‘Başkanlık sistemi’ ile yönetilmesi gerektiğini söyledi.

Gezici Araştırma Merkezi’nin CHP önüne sunduğu son ankete katılanların yüzde 41,6’sı erken seçim isterken, yüzde 41’i ise erken seçime gidilmemesi gerektiğini söylüyor. Yurttaşların yüzde 47,5’i AKP’nin ülkeyi yönetemediğini belirtirken, yüzde 40’lık bir kesim doğru yönettiğini düşünüyor.

Ekonominin durumuna ilişkin ise yurttaşların yüzde 69,7’si Türkiye ekonomisinin kötü olduğunu, yüzde 21,1’i ise iyi olduğunu söylüyor. Cumhur İttifakı’nı oluşturan AKP’de ekonominin iyi olduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 43,6’da kalırken, MHP’ye oy veren seçmenlerin ise yüzde 65,5’i ekonominin kötü olduğunu belirtiyor.

Gezici Araştırma Merkezi Başkanı Murat Gezici, ankete ilişkin Cumhuriyet’e yaptığı değerlendirmede, “Seçmenler, siyasetçilerin gerçek sorunları ertelediğini ya da görmezden geldiğini ifade ediyorlar. Siyasetin gerçek sorunlara sahte yanıtlar vermesini istemiyorlar” dedi.

14 ilde bin 896 katılımcı ile yüz yüze yapılan ankette verilen yanıtlar ve Murat Gezici’nin değerlendirmeleri özetle şöyle:

“GENÇLER AKP’YE MESAFELİ”

AKP’ye oy vereceğini söyleyen kesimin yüzde 48’i, 44 yaş üstünü oluştururken, 18-27 yaş arasında ise AKP sadece yüzde 13,9’luk kesimden oy alıyor. 18-27 yaş arasındaki seçmenlerden yüzde 37,4 CHP’ye oy vereceğini söylerken, onu yüzde 33,3 ile DEVA Partisi izliyor.

KILIÇDAROĞLU PARTİSİNİ GEÇTİ

Cumhuriyet’ten Leyla Kılıç’ın haberine göre AKP’nin ülkeyi doğru yönetip yönetmediği yönündeki soruya ise yüzde 47,5’lik kesim “Yönetemiyor”, yüzde 40 ise “Yönetiyor” yanıtını verdi. MHP’ye oy verenlerin yüzde 41,6’sı da AKP’nin ülkeyi iyi yönetemediğini söylüyor. “Erdoğan’ın liderliğindeki yönetimi nasıl görüyorsunuz” yönündeki soruya ise ankete katılanların yüzde 38,5’i “başarılı”, yüzde 38,2 ise “başarısız” cevabını verdi. CHP lideri Kılıçdaroğlu’nu başarılı bulanların oranı yüzde 28 olurken, partisinin oy oranın üzerinde kaldığı görülüyor.

“EKONOMİ KÖTÜ, YURTTAŞLAR KAYGILI”

Ankete katılanlara Türkiye ekonomisinin nasıl olduğu yönünde soru yöneltildi. Yurttaşların yüzde 69,72’si ekonominin “kötü” olduğunu söylerken, yüzde 21,1’i ise “iyi” olduğunu belirtti. AKP seçmeninin yüzde 42,9’u “ekonomi kötü” derken, MHP seçmeninin de yüzde 65,5’i ekonominin kötü olduğunu düşünüyor.  Öte yandan katılımcıların yüzde 46,2’si önümüzdeki 6 ayın ekonomik olarak daha kötüye gideceğini söylüyor. “Ülkenin öncelikli sorunu nedir” sorusuna ise yurttaşların yüzde 58,6’sı ekonomi, yüzde 58 ile “pandemi” yanıtını verdiği görülüyor.

Ankete katılan yurttaşlara hayatlarından memnun olup olmadığının sorulması üzerine çoklu yanıt sistemiyle verilen cevaplarda yüzde 61’i “kaygılı”, yüzde 39,2’si “mutsuz”, yüzde 24,4’ü ise “Ne mutlu ne de mutsuz” dedi. İktidarın pandemiyi iyi yönettiğini düşünenlerin oranı yüzde 39,2 olurken, yüzde 30,9 kötü yönettiğini söyledi. Yurttaşlar pandemiye karşı alınan tedbirler içinde en çok yüzde 74,5 ile açık alanda sigara yasağına destek verdiği görüldü.

YAVAŞ, İMAMOĞLU, AKŞENER İLK 3 LİDER

Ankete göre Türkiye’de lider olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan sonra yüzde 14,8 oran ile Mansur Yavaş geliyor. Yavaş’ı yüzde 12,6 ile İmamoğlu, 9,7 ile Akşener, 9,4 ile Soylu, 8,6 ile Kılıçdaroğlu takip ediyor. İktidara karşı en etkili muhalefeti yapanlar oylandığında ise yüzde 16,1 oran ile Kılıçdaroğlu birinci sırada geliyor. Onu yüzde 14 ile Akşener takip ederken daha sonra sırasıyla Muharrem İnce, Ekrem İmamoğlu, Mansur Yavaş ve Ali Babacan takip ediyor.

“PARLAMENTER SİSTEM İSTENİYOR”

Yurttaşlara sorulan ülke “Başkanlık sistemi mi” yoksa “Parlamenter sistem mi” sorusuna yurttaşların yüzde 50,9’u “Parlamenter sistem”, yüzde 35,4’ü ise “Başkanlık sistemi” yanıtı verdi. Kabinede değişiklik bekleyip beklemediklerinin sorulması üzerine de yüzde 55,9’luk kesim kabine değişikliği yapılması gerektiğini söyledi. Yüzde 28,3 ise mevcut kabine ile devam edilmesi gerektiğini belirtti. Eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın görevinden istifa etmesinin sorulması üzerine ise katılımcıların yüzde 67,2’si “destekliyorum”, yüzde 14,8’i “desteklemiyorum” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu istifayı kabul etmesini doğru bulanların oranı da yüzde 71,1 oldu.

 

“SEÇİMİN SEYRİNİ EKONOMİ BELİRLEYECEK”

Anket sonuçlarını değerlendiren Gezici Araştırma Merkezi Başkanı ve Uluslararası Güvenlik ve Stratejik Çalışmalar Uzmanı Murat Gezici ise seçimin seyrini ekonominin belirleyeceğini söyledi. Yurttaşların gelecek ile kaygıları bulunduğunu belirten Gezici, “Seçmen kitlesinin büyük bir bölümü, ekonomik sorunlar yaşıyor. Gelecek ile ilgili kaygılar, umutsuzluklar, hayal kırıklıkları taşıyor. Seçmenler nezdinde ekonominin alarm vermesi, onların mevcut hükümetin izlediği ekonomi politikasına eleştirel bir şekilde bakmasına neden oluyor. Dolayısıyla bugün seçmen nezdinde AKP hükümetinin ekonomi ile ilgili izlediği politikalar kırık not almış gibi görünüyor” dedi.

Siyasetin izlediği güzergahın öfkeyi, kaygıyı, umutsuzluğu normalleştirdiğini kaydeden Gezici, “2010 sonrası seçmen profili, yeni dünya düzeniyle uyumlu olarak kayda değer bir değişim geçirdi. Yaptığımız araştırmalarda öncelikle genç ve orta kuşağın ideolojik oluşumlar ile arasına bir mesafe koyduğunu gözlemliyoruz.  Milliyetçilik, İslamcılık, Atatürkçülük gibi bir takım ideolojik oluşumların insanları ayırdığını; oysa esas ihtiyaç duyulanın demokrasi, ifade hürriyeti, insan hakları, adalet, çevrecilik, cinsiyet ve sınıf eşitliği gibi değerler olduğu ifade ediliyor. Türkiye siyasetinin paradigmasını bu değerlerin oluşturmasını talep ediyorlar. Diğer bir deyişle ana akım Türkiye siyasetinin değişim yaratamadığını, klasikleşerek mevcut sorunlara çözümler üretemediğini savunuyorlar. Siyasetçilerin, gerçek sorunları ertelediğini, görmezden geldiğini ifade ediyorlar. Siyasetin gerçek sorunlara sahte yanıtlar vermesini istemiyorlar” diye konuştu.

AKP VE MHP DE MUTSUZ

İktidar ve muhalefet seçmeninin de mutsuz olduğunu söyleyen Gezici, “MHP seçmeninin yüzde 22,2’si mutsuz ve yüzde 26,5’i kaygılı iken AKP seçmeninin yüzde 12.8’i mutsuz, yüzde 28.4’ü ise kaygılı. Bu anlamda MHP seçmeni ile AKP seçmeninin yarısına yakınının duygu durumu mutsuzluk ve kaygılılık ekseninde. Mutsuzluk ve kaygılılık hali, iktidar seçmeni ile muhalefet seçmeni arasında paylaşılan ortak havuzlardan biri haline geldi. Meclis’te ortak noktada buluşamayan muhalefetteki partiler sokakta halkla ortak değerler üzerinden bir araya gelmeye başladılar. Sorunlara birlikte eğiliyorlar. Sahada aynı dili konuşan ve tek kadrodan oluşan muhalefet kanadı görüyoruz” dedi.

ERDOĞAN AYRI KABİNESİ AYRI

Ankete göre Erdoğan ile kabinesi arasında bir boşluk olduğunu kaydeden Gezici, “Kabine için Erdoğan’dan kopuk, onun beklentilerine ve vizyonuna uyumlu olmadığı düşüncesi ön plana çıkıyor. Seçmen, Erdoğan’a onay verirken, mevcut kabinesine onay vermiyor. Bu durum hükümete yönelik bir kabine değişikliğine dair önemli ipuçları sağlıyor” ifadelerini kullandı.

“CUMHUR İTTİFAKI’NDAN CHP’YE GEÇİŞ”

“Önümüzde son derece önemli bir seçim var” diyen Murat Gezici, şunları söyledi: “Bu süreçte iktidarın kendini revize etmesi, daha demokratik, daha çoğulcu ve kesinlikle tansiyonu düşmüş bir siyaseti kılavuz edinmesi önem kazanıyor. Ancak ne iktidar ne de muhalefet ideolojiyi değil, değerleri rehber alan seçmenleri kazanmak için alternatif bir şey söylemiyor. AKP’ye 2018’de oy veren gençlerin ve kadınların bir milyon 650 bini CHP’ye oy verebilirim diyor. MHP’ye oy verenlerin 1 milyon 100 bini de CHP’ye oy verebilirim diyor. İktidarın da ve aslında muhalefetin de önünde bir yol ayrımı var: Seçimlere giden yolda eski usul siyasete devam mı edilecek yoksa değişen seçmen profili ve tercihleri gözetilip mevcut siyaset dönüştürülerek bir başka siyaset biçimi mi oluşturulacak? Bu, Türkiye siyasetinde önemli bir mesele olacak.”

Kaynak Yeniçağ: İşte Kılıçdaroğlu’nun masasındaki son anket, Gezici Araştırma Merkezi açıkladı

Haberi Okumaya Devam Et

GÜNDEM

CHP medyası tut yemiş bülbüle döndü ölü taklidi yapıyor !

Gündeme resmen bomba etkisi yapan CHP’deki taciz ve tecavüz skandallarına tepkiler gün geçtikçe çığ gibi büyümeye devam ediyor. Yeni Şafak Gazetesi yazarlarından olan Hasan Öztürk bu olaylarla ilgili “CHP’deki kadına yönelik cinsel istismar CHP medyasında neden göz ardı edilir” başlık bir yazı kaleme aldı. Öztürk yazısında CHP medyasındaki çifte standar uyguladığına  dikkat çekti.

 

 

Hasan Öztürk, “CHP’deki kadına yönelik cinsel istismar CHP medyasında neden göz ardı edilir” başlıklı çarpıcı yazısında “Senin sapığın, benim sapığım olmaz. Senin tecavüzcün, benim tecavüzcüm olmaz. Tecavüzcü tecavüzcüdür ve hangi siyasi partiden olursa olsun, hangi meşrepten olursa olsun gereğinin yapılması şarttır.

 

Ama ne yazık ki özellikle CHP medyası, dindar-muhafazakâr kesimlerin içindeki bu tür vahim hadiseleri sündüre sündüre günlerce gündemde tutmayı âdet haline getirmiştir. Destekledikleri siyasi parti ve çevrelerinde bu tür vahim hadiseler yaşandığındaysa lâl olmuştur.” ifadelerini kullandı.

İşte Hasan Öztürk’ün o yazısı;

 

CHP İstanbul teşkilatlarında görevli kadınlara yönelik “cinsel taciz ve tecavüz iddiaları” karşısında eski CHP milletvekili Barış Yarkadaş hançeresini yırtarcasına haykırdı..! CHP’li gazeteci Yarkadaş’ın “Sessiz kalamam” demesi üzerine CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, “Şov yapıyorsun” diyerek tepki gösterdi. CHP medyasıysa neredeyse lâl oldu. Lâl olmayanlar da konuyu “Olur böyle şeyler” diyerek geçiştirme cihetine gitti.

CHP Maltepe İlçe Başkan Yardımcısı Umut Karagöz’ün 23 yaşındaki bir genç kıza cinsel saldırı nedeniyle tutuklanması üzerinden bir gün bile geçmeden başka tecavüz ve taciz haberleri geldi. Sayı her gün artıyor.

Cinsel saldırı olayının Yarkadaş’ın sosyal medya hesabından, “Tarihe not düşmek için yazıyorum: CHP Maltepe İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Umut Karagöz’ün karıştığı cinsel saldırı olayına sessiz kalamam” duyurmasından sonra CHP medyasındaki çifte standart çok dikkat çekici bir hal aldı. 

CHP medyasından bazı isimler meseleyi “vakayı adiye” gibi yansıttı. Bazıları, “Yetişkinler arasında olur böyle vakalar büyütmeyelim” bile dedi.

CHP MEDYASI “TACİZ VE TECAVÜZ” VAKASINA NASIL BAKMIŞ?

Son üç gündür olup biteni takip etmeye çalışıyorum. CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun “amiral gemimiz” dediği Sözcü’ye bakıyorum, Cumhuriyet’e bakıyorum. Tık yok!

Ne hikmetse Barış Yarkadaş’ın şu ifadelerine bile yer vermemişler: “Ben pazar gecesi Maltepe’deki olayı yazdıktan sonra, çeşitli ilçelerden çok sayıda aynı konulara dair şikâyetler aldım. CHP’nin bir üyesi olarak, partime ve ülkeme duyduğum sorumluluk gereği kamuoyuyla paylaştım. Ve sosyal medya hesabıma gelen yorumlardan, bizzat beni arayarak tebrik eden partililerimin verdiği destekten gördüm ki, yüksek oranda bir rahatsızlık varmış.”

İnternette yaptığım taramada, Sözcü’nün CHP’deki son skandala ilişkin bir cümle bile haber yapmadığını gördüm.

Ama aynı gazete 13 Eylül 2020 günü İsmail Saymaz’ın imzasıyla mesela şu haberi yayınlamış:

“Sakarya’daki tarikat liderinin 12 yaşındaki küçük kızı istismar etme haberinin ardından Van’dan da iğrenç bir haber geldi. Van’da 36 yaşındaki evli ve 3 çocuk babası bir köy imamı çocuk istismarından cezaevine gönderildi. Korkunç olay Van’ın Gevaş ilçesinde gerçekleşti. Tarih 21 Temmuz 2020. Aladüz köyünde altı yıldır imamlık yapan 36 yaşındaki T.B. kitap almak için camiye gelen 9 yaşındaki İ.B. adlı kız çocuğunu (…) taciz etmekle suçlandı.”

Haberin devamında 9 yaşındaki çocuğun ifadesini de hiç sansürsüz yayınlamışlar!

“CHP, taciz, Barış Yarkadaş” başlığıyla yaptığım taramada ise 2016’da yayınlanan bir haber ile karşılaştım.

11 Nisan 2016’da o dönem CHP’den milletvekili olan Barış Yarkadaş, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne bir araştırma önergesi vermiş.

Sözcü’nün haberi şöyle:

“CHP’li Barış Yarkadaş, Gümüşhane’de ortağı olduğu yurtta kalan kızlara tecavüz ettiği ve AK Parti il yönetimindeki ağabeyi ile bir AK Parti’li milletvekilinin devreye girmesiyle üstü kapatıldığı iddialarıyla ilgili olarak TBMM’ye araştırma önergesi verdi. Yarkadaş, ‘Tecavüz olayının siyasi bir partinin nüfuzunun kullanılarak kapatıldığını’ ileri sürerek, iddiaların araştırılarak gereken önlemlerin alınmasını istedi.”

Vay..!

2016’da bir yurtta yaşanan tecavüz olayının “siyasi bir partinin nüfuzunun kullanılarak kapatıldığını” belirterek araştırma komisyonu kurulmasını öneren Yarkadaş, Sözcü’de haber olmuş. Ama aynı ismin, 2020’nin Kasım ayının son gününde CHP içindeki tecavüz ve taciz iddialarını içeren sosyal medya paylaşımları haber olmamış. Bu ne yaman çelişki öyle değil mi?

Cumhuriyet gazetesi de son skandal ile ilgili haber yapmaktan imtina etmiş.

CHP’nin isminin geçtiği taciz ve tecavüz olaylarıyla ilgili en yeni haber 2018 yılına ait.

Cumhuriyet 22 Şubat 2018’de şu haberi yapmış:

“CHP kurultayı için Kuşadası’ndan Ankara’ya giden partilileri taşıyan otobüste 14 yaşındaki bir erkek çocuğuna sarkıntılık ettiği iddiasıyla aranan ve kaçmaya çalışırken yakalanan CHP Kuşadası ilçe yöneticisi, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. CHP, bu kişiyi jet hızıyla ihraç etti.”

Ama CHP İstanbul İl Teşkilatlarında yaşanan taciz ve tecavüz vakaları Cumhuriyet’te kendine haber olarak yer bulamamış!

TECAVÜZCÜ TECAVÜZCÜDÜR

Senin sapığın, benim sapığım olmaz. Senin tecavüzcün, benim tecavüzcüm olmaz. Tecavüzcü tecavüzcüdür ve hangi siyasi partiden olursa olsun, hangi meşrepten olursa olsun gereğinin yapılması şarttır.

Ama ne yazık ki özellikle CHP medyası, dindar-muhafazakâr kesimlerin içindeki bu tür vahim hadiseleri sündüre sündüre günlerce gündemde tutmayı âdet haline getirmiştir. Destekledikleri siyasi parti ve çevrelerinde bu tür vahim hadiseler yaşandığındaysa lâl olmuştur.

Bu ülkede Ensar Vakfı’nda görevli bir ahlaksız öğretmen üzerinden tüm camiayı “tecavüzcü” ilan eden bir güruh oluştuysa bunun müsebbibi CHP medyasıdır.

Yine taciz ve tecavüz kendi çevrelerinde olduğunda “Yetişkinler arasında olur böyle vakalar” diyerek konuyu geçiştirenler ve hatta üzerinde hiç durmayanlar da aynı çevrelerdir.

Haberi Okumaya Devam Et

Popüler