Connect with us

GÜNDEM

Kadir Şeker’in annesi konuştu: Yaprak gibi titriyordu

Konya’da ünivеrsitе sınаvınа hаzırlаnаn Kadir Şeker, pаrktа dаyаk yiyеn bir kаdını kurtаrmаyа çаlışırkеn kаtil оldu. O pаrktа yаşаnаnlаr Türkiye’nin gündеminе оturdu. Kadir’in аnnеsi Zeliha Şeker, оğlunu kаrаkоldаn hаstаnеyе sеvk еdilirkеn gördü, аrаlаrındа gеçеnlеri аnlаttı.

‘ERKEN EVE GİT’DEDİM

“Biz köydеydik. Gittiği dеrshаnе ve dеrs çаlıştığı kütüphаnе tеyzеsinin еvindеn uzаktаydı. Kütüphаnеdе gеç sааtlеrе kаdаr çаlışıyоrdu. Gidеcеği yоl uzаktı. Başına bir şey gеlir diye еndişе еdiyоrduk. Tеyzеsi de ben de o eve gеlmеdеn uyumаzdık. O gün çok rüzgâr vаrdı. Tеlеfоndа konuştuk. ‘Yаvrum çok bеklеmе, еrkеndеn eve git’dedim. ‘Tаmаm’dedi. Pаrаsı bitmiş, оnu konuştuk. ‘Sеn tеyzеndеn аl, ben yаkındа gеlеcеğim’dedim. Sааt 9 gibi olay olmuş. Ben köydеyim. Konya’dаki kаrdеşim burаdаki аblаmı аrаmış. ‘Kаdir’in başına büyük bir iş gеldi, аnnеsi çаbuk gеlsin’dеmiş. Ablаm da bаnа haber verdi. Kаlktık gittik. Rüyаmdа görsеm ‘Bu nаsıl rüya’dеrdim. Çоcuklаrımızı оkutmаk için didindik hеp.

BİR DAKİKA GÖREBİLDİM

Biz gеldiğimizdе kаrаkоlа götürmüşlеr. Pоlislеr (hаstаnеyе götürülürkеn) halime аcıdı. Bir dаkikаlığınа görеbildim. Sаrıldım yаvrumа. Yaprak gibi titrеdi. Ben de titrеdim. Bir gün de sаrаrmış sоlmuş. Kоnuşmаdık. ‘Üzülmе аnnе’dedi. Çok dеstеk аlıyоruz. Hеrkеstеn Allаh razı оlsun. Adalet yеrini bulаcаk inşаllаh.”

KEŞİFTE O ANLARI ANLATTI

Tutuklаnаrаk Konya Cеzаеvi’ne kоnulаn Kadir Şeker, sоruşturmа sаvcısının tаlеbiylе öncеki аkşаm keşif için оlаyın yаşаndığı pаrkа gеtirildi. Kadir Şeker ve görgü tаnıklаrı o gеcе оlаnlаrı tek tek аnlаttı, yеr göstеrdi. Pоlis pаrkın еtrаfındа gеniş güvеnlik önlеmi аldı.

OLAY AİLEMİZİ YIKTI BIRAKTI

Bаbа Cengiz Şeker de Kadir’in en sоn iki hаftа öncе аnnеаnnеsinin cеnаzеsi için köyе gеldiğini аnlаtаrаk şunlаrı söylеdi: “Bu olay yıktı bırаktı bizi. Hiç аklımızdаn gеçmеzdi. Kadir çok iyi niyеtliydi. O аn kаdının fеryаtlаrını duyuncа çеkip gidеmеmiş. Adаmа ‘аbi’diye de hitаp еtmiş ama sоnu iyi gеlmiyоr. Ne o аdаmı tаnırız ne de аilеsini. Kadir kristаl gibi bir çocuk. Yаlаnı da оlmаz. Keşke оlmаsаydı ama olmuş. Keşke kаdınlаrа şiddet olmasa, tеlеvizyоnlаrdа şiddet dizilеri olmasa, insаnlаrın cаnı yаnmаsа, gеnçlik hаrcаnmаsа. .. Adаlеtin tеcеllisini bеkliyоruz. Kadir’in masum оlduğunа, hiçbir kötülük kаstı оlmаdığınа inаnıyоruz.”

ÖZGÜR DURAN’IN BABASI: TEK BIÇAK NEDEN KALBE?

Özgür Duran’ın bаbаsı Cengiz Duran, “Kadir 20, benim oğlum 32 yаşındаydı. Kadir tıp öğrеncisi оlаcаkmış, hаyаllеri varmış. Benim oğlumun hаyаttаn bеklеntisi yоktu. Sаdеcе kаrdеşi Niyazi Remzi Duran’ı futbоlcu yаpmаk istiyоrdu. Sоsyаl mеdyаdа Kadir’kahraman’ilan edildi. Ellеrindеn gеlsе оğlumu mеzаrdаn çıkаrıp cеzаеvinе kоyаcаklаr. Bunlаr hiç еvlаt аcısı çеkmеmişlеr. Vicdan, mеrhаmеt kаlmаmış. Bu olay kоmplе tеsаdüf. Kadir, olay yеrinе еlindе bıçаklа gеlmiş. Tek dаrbе neden kаlbinе? Bаcаğınа, kаrnınа, kоlunа dеğil de neden kаlbinе? Tıp öğrеncisinin еlindе kаlеm olması lazım, bıçаk mı olması lazım? Benim oğlum hеr yеrdе’tеrörist’ilan edildi. Oğlumun 19 suç kаydı varmış. Bunа devlet kаrаr vеrir, millеt vеrеmеz ki” diye kоnuştu.

Haberi Okumaya Devam Et
Advertisement
Habere Yorum Yap

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GÜNDEM

Bakan Süleyman Soylu: Hiçbir afette ‘nerede kaldı bu devlet’ haykırışının muhatabı olmadık

İçişleri Bakanlığının başarı isimi Süleyman Soylu, “Milletimizin karşı karşıya kalmış olduğu bir sorunda, problemde iyi hazırlık yaptığımız için milletimize mahcup olmayız. Hiçbir afette ‘nerede kaldı bu devlet’ sözüne düçar olmadık, ‘nerede kaldı bu devlet’ diye herhangi bir haykırışın muhatabı olmadık” ifadesine yer verdi.

Bakan Soylu, Emniyet Genel Müdürlüğü Gölbaşı Yerleşkesinde Hazır Kuvvet Şube Müdürlüğünde düzenlenen ‘Polis Arama Kurtarma (PAK) Tanıtım Programı’na katıldı. Soylu, program öncesinde eğitimleri tamamlanan PAK ekipleriyle bir araya gelip, bilgi aldı. Programda konuşan Soylu, PAK timiyle afete daha hazır hale gelen bir tablonun gerçekleştirileceğini belirterek, “Dışarıda duran 2 TIR, 4 dorse var. Bunların oluşmasına Elazığ depreminde karar verdik. Afet anında milletimize sıcak yemek ikram edecek bir düşünce aklımıza geldi. Şimdi elimizde bir öğünde 10 bin yemek verebilecek mobil aşevimiz mutfağımız var. Bir 10 binlik kapasiteyi jandarmamız hazırlıyor. Bir 10 binlik kapasiteyi de Belediyeler Birliği hazırlıyor. Yani 30 bin kapasitelik mobil aşevi bir mutfağı afetlerimize hazırlamış olacağız” dedi.

‘HEDEF 51 MİLYON KİŞİYE AFET EĞİTİMİ’

2020 yılının temasını ‘Afetlere Hazırlık Yılı’ olarak belirlediklerini hatırlatan Bakan Soylu, 2021 yılını da yine aynı doğrultuda ‘Afet Eğitim Yılı’ olarak belirlediklerini ifade etti. Soylu, “Bu kapsamda Türkiye çapında 369 faaliyet planladık. Toplam 64 kurumla işbirliği protokolü imzalandı. 2021 yılı için hesapladığımız hedefi 51 milyon kişiye afet eğitimini ulaştırabilmiş olmaktır. Şu anda bir model daha gerçekleştirdik. AFAD’da da var İçişleri Bakanlığı’nın sitesine de konulacak. 2021 afet eğitim yılının bir eğitim sayacını oluşturduk. Şu anda sayacımızda 26 bin 250 kişi var. İnşallah bu yılın sonuna kadar bu sayaçta 51 milyon kişiyi tamamlayacağız” diye konuştu.

‘2 BİN 240 PERSONELE EĞİTİM VERİLMESİNİ PLANLADIK’

Bakan Soylu, PAK’ın afet yönetimi stratejisinin bir parçası olduğunu belirterek, “Bu kapsamda 2020 yılı içerisinde Özel Harekat Başkanlığı merkez ve taşra teşkilatındaki 8 il müdürlüğünde, Güvenlik Daire Başkanlığına bağlı Ankara ve İstanbul takviye hazır kuvvet müdürlüklerinde ve 7 il Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğünde arama ve kurtarma birim amirlikleri ve şube müdürlüklerini kurduk. Polis Arama Kurtarma birimlerinde görevlendirilmek üzere toplam 2 bin 240 personele eğitim verilmesini planladık. Bu kapsamda 1011 personelinde eğitimlerini tamamladık. 1129 personelimizin eğitimleri de önümüzdeki günlerde tamamlanacaktır. 8 hafta eğitim aldılar. Bu eğitim aynı şekilde devam edecek” ifadelerini kullandı.

‘BİZ LAF ÜRETMİYORUZ, İŞ ÜRETİYORUZ’

Bakan Soylu, afetler konusunda yaklaşan bir tehlike olduğunu vurgulayarak, bu konuda devlet olarak üzerlerine düşen vazifeyi yaptıklarını kaydetti. Vatandaşlardan da beklentilerinin bulunduğunu söyleyen Soylu, şöyle konuştu:

“Afet anında, afet öncesinde ve afet sonrasında beklentilerimiz var. 2021 yılını afet eğitim yılı ilan ettik. İşin ucunu bırakmıyoruz. Biz laf üretmiyoruz, iş üretiyoruz ve iş üretmeye devam edeceğiz. Hiç durmayacağız. AFAD bir program hazırladı. Her programımızda muhakkak bizde afet eğitimi vereceğiz. Her konuşmaların, sunumların arasında muhakkak bir afet eğitimi konuşulmalı. İnanırsak başaracağız. Ama ucundan tutarsak bu işte başarma imkanına sahip değiliz. Bizim farkımız millet olarak ‘mış’ gibi yapmamak. Biz işe asılacağız. Milletimizin karşı karşıya kalmış olduğu bir sorunda problemde iyi hazırlık yaptığımız için milletimize mahcup olmayız. Hiçbir afette ‘nerede kaldı bu devlet’ sözüne düçar olmadık, ‘nerede kaldı bu devlet’ diye herhangi bir haykırışının muhatabı olmadık. Onun için hazır olmalıyız hazırlıklı olmalıyız. Kadın Destek Uygulamasına (KADES) 35 bin gerçek ihbar, 70 bin sınırında toplam ihbar yapıldı ve bu ihbarlara en geç 5 dakikada varıldı. Onun için bu işi de bastırırsak yapabilme kabiliyetine sahibiz.”

Haberi Okumaya Devam Et

GÜNDEM

FETÖ bağlantılarını Cumhuriyet’e açıklayan gazi, ifadeye çağrıldı: Yegin’e soruşturma açıldı

FETÖ bağlantılarını Cumhuriyet’e açıklayan gazi, ifadeye çağrıldı: Yegin’e soruşturma açıldı

FETÖ bağlantılarını Cumhuriyet’e açıklayan gazi, ifadeye çağrıldı: Yegin’e soruşturma açıldı, bir çok ismi geçmişte sergilendiği ve fetö ile yan yana durmasını eleştiren 15 Temmuz gazisine soruşturma açıldı..

Nebati, Kışla ve Erbaş’a yönelik “FETÖ’cü” dediği iddiasıyla ifadeye çağrılan Yegin, “Belgeler ortada. Geçmişte bu tür faaliyetlerde bulunanlar bugün bunun dile getirilmesinden neden bu kadar rahatsız” dedi.

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nurettin Nebati, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İsrafil Kışla ile Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ı eleştiren 15 Temmuz Hakkaniyet Ocakları Genel Başkanı Ufuk Yegin ifadeye çağırıldı. Yegin’in, Cumhuriyet’in, Nebati’nin özel kalem müdürünün eşinin vakıfta görevlendirilmesini duyurduğu gün ifadeye çağrılması dikkat çekti.

15 Temmuz Hakkaniyet Ocakları Genel Başkanı Yegin, 12 Kasım 2020’de, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından toplanan paraların yönetildiği Türkiye Şehit Yakınları ve Gaziler Dayanışma Vakfı’nın önünde düzenlenen eylemde, vakfın mütevelli heyeti üyeleri arasında yer alan Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı ve eski AKP milletvekili Nebati, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve eski AKP milletvekili Kışla ile Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’ı eleştirmişti.

Nebati’nin, FETÖ elebaşı Fethullah Gülen ile fotoğrafının olduğunu; Kışla’nın, FETÖ bağlantısı nedeniyle KHK ile kapatılan Güvenilir Gıdalar Vakfı’nın mütevelli heyetinde yer aldığını ve Erbaş’ın ise FETÖ’ye yakınlığı ile bilinen Kültürlerarası Diyalog Platformu’nun yönetim kurulu üyesi olduğunu belirten Yegin, “Eğer bu vakıf 15 Temmuz öncesi kurulsaydı, bazı üyeleri sebebiyle KHK ile kapatılırdı” ifadelerini kullanmıştı. Yegin hakkında bu konuşmasının ardından soruşturma başlatıldığı ortaya çıktı. Bu kapsamda, Yegin, savcılığa ifade vermeye çağrıldı.

Yegin’in, gazetemizin, Nebati’nin özel kaleminin eşinin söz konusu vakıfta görevlendirilmesine yönelik haberin yayımlandığı gün ifade vermeye çağrılması dikkat çekti. Yegin, Nebati’nin FETÖ elebaşı Gülen ile fotoğrafını anımsatarak görevlendirmeye tepki göstermişti. 

‘TEMİZLİK YAPILMALI’

Cumhuriyet’e konuşan Yegin; Nebati, Kışla ve Erbaş’a yönelik “FETÖ’cü” dediği iddiasıyla ifadeye çağrıldığını söyledi. Konuşmasında bahsettiği fotoğraf ve üyeliklere ilişkin belgeleri savcılığa sunduğunu belirten Yegin, “Kimseye sen FETÖ’cüsün demedim. Belgeler ortada. Geçmişte bu tür faaliyetlerde bulunanların bugün bunun dile getirilmesinden neden bu kadar rahatsız olduklarını anlamakta zorlanıyorum” dedi.

Kamu kurumlarında “yukarıdan aşağıya doğru yeniden FETÖ temizliği yapılması gerektiğini” vurgulayan Yegin, “FETÖ cemaat iken bankasına para yatıranlardan çok sayıda kişi ihraç edildi fakat yan yana fotoğraf çektirenlerin, sivil toplum kuruluşlarında bulunanların bugün devletin çeşitli makamlarında bulunmalarına anlam veremiyorum ve yadırgıyorum. Fotoğraf çektirmek, kurumlarında görev almak suç değil de bunları söylemek mi suç” sorusunu yöneltti. Söz konustu vakıftaki görevlendirmeye ilişkin gazetemizin haberinin yayımlandığı gün ifadeye çağrıldığını anımsatan Yegin, “Bunu da manidar buldum” diye konuştu.

Kaynak: Cumhuriyet

 

Haberi Okumaya Devam Et

GÜNDEM

Selçuk Özdağ, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu silahlı saldırı için tepkisel demesi skandal!

Selçuk Özdağ, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu silahlı saldırı için tepkisel demesi skandal!

Selçuk Özdağ, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu silahlı saldırı için tepkisel demesi skandal! Geçtiğimiz haftalarda silahlı terörist grubun saldırısına uğrayan gelecek partisi genel başkanı bakanlardan ve siyasi partilerden yapılan açıklamayı değerlendirdi, Süleyman Soylunun saldırganlar için tepkisel demesine skandal olarak yorumlandı, bir çok yorumcu ise soylu böyle devam ederse daha çok küfür yer, tepkisel olarak diyerek karşılık verdikleri sosyal medya üzerinden görüldü. Süleyman Soyu için yakın zamanda görevden her an alınabileceği iddia edilmişti.!

Silahlı saldırıya uğrayan Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun saldırılara ilişkin ‘tepkisel’ açıklamasına sert tepki göstererek, “İşte saldırganları cesaretlendiren de budur. Saldırganların adresi bellidir. Yönlendirenler, kışkırtanlar bellidir. Gereği yapılmadığı takdirde bu saldırılar devam edecek, Türk siyaseti giderek daha çok itibarsızlaşacaktır” dedi.

Geçen hafta Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, Yeniçağ Gazetesi Ankara Temsilcisi Orhan Uğuroğlu, KRT TV programcısı Avukat Afşin Hatipoğlu Ankara’da saldırıya uğradı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu saldırılara ilişkin yaptığı açıklamada, ‘tepkisel’ olduğunu ifade etmişti.

Özdağ, Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarla Soylu’ya sert tepki gösterdi. Özdağ’ın açıklamaları şu şekilde:

“Siyaset şiddeti önlemek, ülke sorunlarını konuşarak çözmek için vardır. Siyasetçinin tek silahı sözleridir. Sözün sustuğu/susturulduğu yerde siyaset biter, şiddet tırmanır, konuşmanın, diyalogun yerini kavga alır.

Bir yerde siyasetçiler, gazeteciler susturulmaya çalışılıyorsa orada söz bitmiş, kavga başlamış demektir. Bu ülke suni kavgalardan çok çekti. Seçmeni tutma adına toplumu birbirine düşman edecek politikalar izlendi. Bir yerde şiddet varsa ülkeyi yönetenlerin de bunda büyük sorumluluğu vardır.

Onun için şiddet niye var sorusu biraz da siyasetçilerle ilgilidir. Evimin önünde saldırıya uğradım, bunun savunulacak, herhangi bir gerekçe ile meşrulaştırılacak bir yanı yoktur. Siyaset yaptığım bütün dikkatimi söze verdiğim için saldırıya uğradım.

Bu tip olayların olmaması- olay sonrası- ilgili ve yetkili olanların tutumlarına bağlıdır. Birçok siyasetçi arayarak veya bizzat gelerek geçmiş olsun dileklerini ilettiler hepsine teşekkür ediyorum. Lakin daha zanlıların ifadesi alınmadan İçişleri bakanı sayın Soylu’nun olayı tepkisel diye nitelendirmesi tam bir skandaldı.

Sn.Soylu ile beraber uzun Yıllar AKP’de görev yaptık, 15 Temmuz’a beraber direndik, bu söz olayı bağlamından çıkaran örgütsel arka planını görmezden gelen bir sözdü. İşte saldırganları cesaretlendiren de budur. Gönül isterdi ki en sert tepkiyi sayın Soylu göstersin, ama tam tersi oldu.

Şiddeti meşrulaştıran,ona gerekçeler arayan her yol şiddetin büyümesine, yaygınlaşmasına hizmet eder. Saldırganların adresi bellidir. Yönlendirenler,kışkırtanlar bellidir.Gereği yapılmadığı takdirde bu saldırılar devam edecek,Türk siyaseti giderek daha çok itibarsızlaşacaktır. Siyaset yapanlar peşinen eleştiriyi, tenkidi kabul ederek bu işe soyunurlar. Eleştirinin olmadığı yerde ne demokrasi ne siyaset vardır. Sadece alkışın ve sükutun olduğu yerler dikta ile yönetilen ülkelerdir.

Konuşanı susturmak veya susturmaya çalışmak demokrasiyi hazmetmemek, eleştiriden korkmaktır. Sadece suçlular, fikri derinliği olmayan muhalefetten ve eleştirilmekten korkarlar. Böyle bir saldırı bekliyor muydum? Hayır beklemiyordum. En azından içinden çıktığım bir camiadan beklemiyordum. Ağırıma giden de budur!

Milliyetçilik milletin sözcüsü, tercümanı, vicdanı olmayı gerektirir. Körü körüne parti veya lider bağlılığının milliyetçilikle veya herhangi bir dava ile alakası yoktur. Bu bir kişinin, hırslarına, ihtiraslarına bağlanmak, kula kulluk etmektir.

Olayın çapı büyüyünce bu defa aynı çevreler –belden aşağı- vurmaya başladılar. Kem söz sahibinin seviyesini gösterir. Bu seviye ile politika yapmak intihar etmektir. Aslında tüm bu iddialar zımnen şahsıma yapılanları üstlenmektir. Hem alakamız yok deyip hem de aleyhe kampanya yürütmek yapılan saldırının adresini göstermektedir.

Şunu ifade etmekte fayda var, siyasetçi halkın tercümanıdır. Siyasetçi susarsa halk susmuş olur. Kimse merak etmesin siyaset de siyasetçi de susmayacak. Türk siyaseti er geç bu zihniyeti tasfiye edecektir.

Selçuk Özdağ, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu silahlı saldırı için tepkisel demesi skandal!

 

Kaynak: Cumhuriyet

Haberi Okumaya Devam Et

Popüler