Connect with us

GÜNDEM

İzmir depreminden sonra bina dayanıklılık testi uygulaması başladı

İzmir depreminden sonra bina dayanıklılık testi uygulaması başladı

İzmir’de yaşanan üzücü deprem sonra Bağcılar belediyesi halkın aklında Acaba bizim evler depreme ne kadar dayanaklı ? Sorusuna bir cevap verebilmek için evlerin depreme ne kadar dayanıklı olup/olmadığına dair ” DAYANIKLILIK TESTİ” ni başlattı. Belediyede görev alan  yapı uzmanları, doktorun stetoskopla hastasının akciğerini dinlediği gibi betondaki titreşimi dinleyip binanın sağlam olup olmadığını değerlendiriyor.

 

Bağcılar Belediyesi, deprem korkusu yaşayan vatandaşların akıllarındaki ‘Evim güvenli mi?’ sorusunu gidermek için bina dayanaklılık testi uygulamasını başlattığını duyurdu. Belediyede görevli yapı uzmanları, doktorun stetoskopla hastasının akciğerini dinlediği gibi betondaki titreşimi dinleyip binanın sağlam olup olmadığını ortaya çıkarıyor.

 

 

İzmir’de meydana gelen depremin ardından Bağcılar’daki vatandaşlar, olası bir şiddetli depreme karşı evlerinin dayanıklı olup olmadığını öğrenmek için Bağcılar Belediyesi’ne başvurabilir. Yetkililer, başvurular neticesinde bina dayanaklılık testini yapıyor. Belediyenin Kentsel Tasarım Müdürlüğü de talepler doğrultusunda bir plan hazırlayıp çalışmalarına başlıyor.

ÖRNEKLER MAKİNELERDE BASINCA TABİ TUTULUYOR

Yapı uzmanları depreme karşı dayanıklılık tespitini iki farklı yöntemle yapıyor. Birincisi klasik olarak da tabir edilen ‘Karot alma’ yöntemi. Binanın alt kat ya da uygun katlarından betonlardan karotla numune alınıyor. Alınan numuneler yapı ve zemin laboratuvarına götürülerek buradaki makinelerde basınca tabi tutuluyor. Basınca dayanamayan karot örnekleri kırılıyor. Bu binanın riskli olduğunu gösteriyor. Ayrıca deprem yönetmeliğine göre en küçük katsayının C25 olması gerekiyor.

C20 ALTINDAKİ KOLONLAR RİSKLİ GRUBA GİRİYOR

İkinci yöntemle ise binaya tahribat vermeden sismik aletle testler yapılıyor. Yetkililer bunu doktorun stetoskop ile hastasının akciğerini dinlemesine benzetiyor. Yapı uzmanları da ellerindeki sismik cihazı duvarın uygun bir yerinden betona dayayıp titreşimleri dinliyor. Ulaşılan veriler sisteme yükleniyor ve burada karşılaştırmalar yapılıyor. Deprem yönetmeliğine göre C20’nin altındaki kolonlar riskli gruba giriyor. Bu tablo bir ihbar kabul edilerek betondan numune alımı yapılıp binanın depreme dayanıklılığıyla ilgili gerçek sonuç ortaya çıkarılıyor. Binaların sağlamlık testinin yanında beton içindeki demirler de inceleniyor. Demirlerin nervürlü olmasına dikkat ediliyor. Riskli olduğu kesinleşen binalar için boşaltım ve yıkım işlemleri başlatılıyor. Her iki yöntemde de binanın deprem güvenli olup olmadığıyla ilgili rapor, hak sahiplerine bildiriliyor.

“TÜM HEMŞERİLERİMİZE YARDIMCI OLUYORUZ”

Kentsel dönüşüm ve bina yapımına çok dikkat ettiklerini söyleyen Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, “Belediyemiz bünyesinde hizmet veren laboratuvarımız var. Bize müracaat eden tüm hemşerilerimize bu konuda yardımcı oluyoruz. Mesai arkadaşlarımız en iyi şekilde destek veriyorlar. Rabbim inşallah böyle bir afeti bir kez daha yaşatmasın” dedi.

Maddi durumu yetersiz vatandaşların binalarından numune alma işlemi belediye tarafından ücretsiz olarak yapılıyor.

GÜNDEM

Selin Ciğerci’nin Tolga Polat ile görüntüleri ortaya çıktı evlilik bitiyor!

Selin Ciğerci’nin Tolga Polat ile görüntüleri ortaya çıktı evlilik bitiyor! Selin ciğercinin aşk fotoğrafları ve Aldatma görüntüleri ortaya çıkmaya başladı, bir süredir Kocası Gökhan tarafından aldatıldığı ortaya çıkan Selin ciğercinin Şimdiki kocası ile birlikte olduğu sırada Kerim can Durmaz’ın evinde aşk yaşadığı birlikte olduğu resimler ortaya çıktı.

Evlilik Bitme noktasına geldi!

Gökhan Çıra resimlerin yayınlanmasının ardından çok sinirlendiği ve bu ilişki artık bitmeli bu şekilde evlilik devam edemez dediği iddia edildi, Gökhan şanlının canının çok sıkkın olduğu söyleniyor, Selin Ciğerci ise sessizliğini henüz bozmadı. Resimleri ortaya çıkmasının ardından Selin Ciğerci uzun süre medyada görünmemek istediği belirtiliyor, kendisini eve kapattığı gelen diğer bilgiler arasında, sinir krizi geçirdi, göz yaşları sel oldu, kimsenin telefonunu açmadığı iddia ediliyor

 

Gökhan Çıra’nın Selin Ciğerci’yi Melisa Emirbayer ile aldattığı iddia edilmişti… Şimdi de Selin Ciğerci’nin Tolga Polat ile görüntüleri ortaya çıktı

Selin Ciğerci Gökhan Çıra ilişkisinde peş peşe gelen aldatma haberleri magazin gündeminde bomba etkisi yaratmaya devam ediyor. Daha önce Gökhan Çıra’nın eşi Selin Ciğerci’yi Melisa Emirbayer ile aldatması şok etkisi yaratmıştı. Şimdi ise Selin Ciğerci’nin eşi Gökhan Çıra’yı, Tolga Polat ile aldattığı iddia edilen fotoğraflar canlı yayında paylaşıldı.

Sosyal medya fenomeni Selin Ciğerci’nin eşi Gökhan Çıra tarafından Melisa Emirbayer ile aldatmasının ortaya çıkmasının ardından yaşananlar dudak uçuklatırken şimdi ise başka bir iddia ortaya atıldı.

Günlerdir devam eden Selin Ciğerci, Gökhan Çıra ve Melisa Emirbayer aşk üçgeninin ardından peş peşe gelen iddialar yok artık dedirtti.

Selin Ciğerci’nin Gökhan Çıra’yı aldattığı iddia edilen Tolga Polat, Beyaz TV’de Söylemezsem Olmaz programında canlı yayında bağlandı ve şok eden açıklamalarda bulundu. Selin Ciğerci ile olan ilişkisini ve yaşadığı süreci anlatan Polat birlikte çekilen fotoğraflarını yayında paylaştı.

Tolga Polat açıklamaları şu şekilde;

“Selin’le bir süre ilişkimiz oldu. Hatta Gökhan, Selin ile konuştuğumuzu öğrenmiş geldi mekan bastı tehdit etti.

“KERİMCAN’IN EVİNDE BULUŞTUK!

“Gökhan yanında olmadığı zamanlarda görüntülü konuşuyorduk. Bir kaç kere görüştük. Kerimcan’ın evinde de buluştuk, dışarı da da görüştük.”

 

Tolga Polat’ın açıklamaları dinleyenleri şok ederken ikilinin ortaya çıkan samimi görüntüleri de ihaneti belgeledi.

İşte selin Ciğercinin Tolga Polat ile görüntüleri ( resimleri )

 

 

Selin Ciğerci'nin Tolga Polat ile görüntüleri ortaya çıktı evlilik bitiyor! ifşa

Haberi Okumaya Devam Et

GÜNDEM

Ak Partili Denizli Milletvekili Nilgün Ök 18 yıl önce araba var mıydı dedi, şaka gibi açıklama!

Ak Partili Denizli Milletvekili Nilgün Ök 18 yıl önce araba var mıydı dedi, şaka gibi açıklama! Ak partide bir skandal daha, 18 yıl önce araba varmıydı araba dedi goycuların diline düşen vekil sosyal medyadan ağır eleştiriler aldı.

Mecliste konuşmaya yapan onlarca vekil ise duyduklarına inanamadı işte AK partili Nilgün Ök için goygoycuların yaptığı paylaşımlar

TBMM’de Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın bütçe görüşmelerinde CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül: “AKP’li sözcü arkadaşı dinleyince yani on sekiz yıl önce araba yoktu, uçak yoktu, tren yoktu, on sekiz yıldan beri telefon yoktu, yani on sekiz yıldan beri olmaya başladığını gördük” dedi. Bu sözler üzerine AK Parti Denizli Milletvekili Nilgün Ök, ‘Araba Var Mıydı?’ sorusu Twitter’da #18yılönce etiketi ile TT oldu.

Haberi Okumaya Devam Et

GÜNDEM

7 yaşındaki kızı istismar edip başını taşla ezdiler iyi hal indirimi verildi! Adalet bakanı nerede!

7 yaşındaki kızı istismar edip başını taşla ezdiler iyi hal indirimi verildi! Adalet bakanı nerede!

Türkiye yaşanan taciz,tacevüz, olaylarının, çocuklara yapılan tecavüzlerin ve ölümler tartışıla dursun bir olay yürekleri dağladı, sosyal medya’da millet adalet bakanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslendi, bu çocuklar kimin çocuğu adalet nerede? Bu çocuklara sahip çıkamayan devlet nerede? Bu çocuklara iyi halden indirimi kim verdiriyor?

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP lideri henüz açıklama yapmazken Adalet bakanı Gül’de sessiz kaldığı görüldü!

Şanlıurfa Ceylanpınar’da 2012 yılında 7 yaşındaki Yağmur Özaydın’ı istismar edip başını taşla ezerek, öldürdüğü iddiasıyla yargılanan Yusuf Bayluğ, ‘iyi hal’ indirimiyle 35 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Yağmur Özaydın, iddiaya göre, 15 Kasım 2012 tarihinde Taşlıyaylak Mahallesi’nde kayboldu. Eve gelmeyen ve ailesinin ihbarı üzerine güvenlik güçleri tarafından aranan Özaydın, 2 gün sonra mısır tarlasında yarı çıplak halde, başı taşla ezilerek, öldürülmüş bulundu.

7 AY SONRA TAHLİYE 3 YIL SONRA BERAAT

Soruşturma başlatan güvenlik güçleri, cinayetin ardından mahalleden taşınan Yusuf Bayluğ ile kardeşi U.B.’yi, 2013 yılının Aralık ayında Bursa’da gözaltına aldı. Adliyeye sevk edilen 2 kardeş, ‘canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme’ ve ‘çocuğun cinsel istismarı’ suçlarından çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Ancak 2 kardeş, 7 ay sonra yargılandıkları duruşmada tahliye edildi.

Devam eden davada, 2016 yılında ise mahkeme heyeti, kardeşlerin delil yetersizliğinden beraatine karar verdi. Cinayete kurban giden çocuğun ailesinin avukatları, kararın usül ve yasaya aykırı olduğunu belirterek, bozulması için Yargıtay Ceza Dairesi’ne başvurdu.

YILLAR SONRA GELEN ADALETE İYİ HAL İNDİRİMİ

Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi, verilen beraat kararının usule uygun olmadığını belirleyerek, bozdu. Bunun üzerine 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden görülen davanın bugünkü duruşmasında mahkeme heyeti, sanıklardan Yusuf Bayluğ’u ‘kasten öldürme’ suçundan 36 yıl, ‘çocuğun cinsel istismarı’ suçundan 12 yıl ve ‘kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma’ suçundan 12 yıl hapis cezasına çarptırdı.

60 yıl hapis cezası verilen Yusuf Bayluğ’un cezası, daha sonra ‘iyi hal’ indirimi uygulanarak, 35 yıla düşürülürken, diğer sanık U.B.’nin ise beraatine hükmedildi. Yağmur Özaydın’ın ailesinin avukatı iyi hal indirimine itiraz edeceklerini belirtti.

Kaynak: Yc

 

Haberi Okumaya Devam Et

Popüler