Connect with us

GÜNDEM

Dezenfektanlar konusunda uzmanlardan önemli açıklamalar

Dünya genelinde koronavirüs salgını ülkeleri etkisi altına almaya devam ediyor, karantina uygulamaları Türkiye geneline de sıçramış durumda. Hal bu durumdayken uzmanlar dezenfektanların nasıl kullanılması gerektiği hakkında açıklamalarda bulundu.

Dezenfektanların doğru kullanımı konusunda uyarıda bulunan Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneği (KLİMUD) Başkanı Prof. Dr. Selda Erensoy, dezenfektanların uygun şekilde sulandırılmasının önemine işaret etti, “Doğrudan dökmek hem çevre kirliliği açısından hem de solunması açısından zararlı, o yüzden de nasıl öneriliyorsa o şekilde kullanmak gerekiyor” dedi.

Yeni tip corona virüs (Kovid-19) salgından korunmanın yollarına değinen KLİMUD Başkanı Prof. Dr. Selda Erensoy, kişisel hijyen kurallarına uymanın önemini hatırlattı.

Hasta kişinin solunum damlacıklarının, bulaştığı yerlerden özellikle eller yoluyla taşındığını anımsatan Erensoy, “Temizlik önemli, bunun için de belli dezenfektanların kullanılması söz konusu. Eğer sabun ve su yoksa kolonya gibi alkol bazlı el temizleyicileri kullanabiliriz” dedi.

Ev ve iş yerlerinin temizliğinde yüzey temizleyicisi olarak dezenfektanların kullanıldığını belirten Prof. Dr. Erensoy, “Ev ve iş yerlerinin temizliği sırasında eğer bir hasta varsa onun olabildiğince izole edilmesi gerekiyor. Temizlik yapılırken en uygunu çamaşır suyunun sulandırılarak kullanılması. Bu aşamada dezenfektanların uygun şekilde sulandırılması çok önemli. Doğrudan dökmek hem çevre kirliliği açısından hem de solunması açısından zararlı, o yüzden de nasıl öneriliyorsa o şekilde kullanmak gerekiyor. Dezenfektanların açık havalarda sıkılmasının da bir anlamı yok, aksi takdirde gereksiz yere bitkilere ve diğer canlılara zarar veriyor” değerlendirmesinde bulundu.

İKİ DEZENFEKTANI KARIŞTIRMAK TEHLİKELİ

Erensoy, ev temizliğinde iki dezenfektanın karıştırılmasının ve solunmasının son derece tehlikeli olduğuna işaret ederek şöyle devam etti:

“Mesela sirkeyle çamaşır suyunu karıştırmak çok sakıncalı ona dikkat edilmesi gerekiyor. Çünkü iki dezenfektanın karıştırılması sonucu içeriğindeki maddelerin reaksiyona girmesiyle yanıcı yakıcı etki oluşturabilir. Ayrıca solunum yolu rahatsızlığı, astımı, alerjisi olanların bunlara maruz kalmaması da önemli.”

Özellikle toplu kullanılan yerlerde havalandırmanın önemine dikkati çeken Erensoy, yine ortak kullanılan kapı kolları, apartman kapısı, asansör düğmesi gibi noktaların da sık sık silinmesi gerektiğini belirterek sözlerini şöyle tamamladı:

“Alıştığımızdan daha uzun süreli elimizi yıkamamız gerekiyor. Çünkü bu şekilde mikropları mekanik olarak çözüyoruz ve suyun altında akıtıyoruz. Bunun için parmak aralarının ovuşturulması, bileklerin yıkanması, elimizi kuruttuğumuz kağıt havluyla musluğu kapatmamız önemli.”

Haberi Okumaya Devam Et
Advertisement
Habere Yorum Yap

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GÜNDEM

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan koronavirüs tedbiri açıklaması yaptı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan koronavirüs tedbiri açıklaması yaptı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan koronavirüs tedbiri açıklaması yaptı, bir çok kısmin dikkatle dinlediği açıklama sonrası  önlemlerin daha sıkı olacağını gösterdiği görüldü, vaka sayılarının artması ile birlikte önlemler sıklaşacağı görünüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı açıklamaların satırbaşları şöyle:

KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ

Bu işin birinci derecede sorumlusu Bilim Kurulu. Her türlü çalışmayı yürütüyor. Defaatle birçok tedbir açıklamamıza rağmen vatandaşlarımızın bu işe dikkat etmediğini görüyoruz. Sigara içtiklerini, maske takmadıklarını görüyoruz. Maske, mesafe ve hijyen bizler için çok çok önemli. Buna dikkat edilmediği sürece bunun artarak devamı kaçınılmaz hale geliyor. Sağlık Bakanlığımızın attığı adımlarla tedbir almaya mecburuz ve alacağız. Sağlık Bakanlığımızın ve çalışanlarımızın kararlı tutumlarıyla çalışmaları sürdürüyoruz. Vaka sayılarının ve vefatların artması üzüntü duyduğumuz tablodur.

AŞI ÇALIŞMALARI

Bu matematik değil. Çalışmaları yürüten kurumların bize verdiği raporlar üzerinden hareket ediyoruz. Bize en erken Nisan olabileceğini söylüyorlar. Aşı ithali konusunda Rusya, Çin ile yaptığımız görüşmeler var. Bunlar devam ediyor. Peyder pey de gönderilen bazı aşılarla, gönüllüler üzerinde kullanmaya başladık. Bir an önce neticelerini görmek için de çalışmalar devam ediyor.

 

KANAL İSTANBUL AÇIKLAMASI

Varlık Fonu’nun resmen başkanı benim. Daha önce aldığımız kararları bundan sonraki süreçte de devam ettiriyoruz. Burada fevkalade bir durum yok. Önümüzdeki süreçte, Varlık Fonunu küresel anlamda farklı bir yere oturtmak istiyoruz. Katar Emiri’nin dünkü ziyareti bu kapsamdadır. Burada 11 anlaşma imzalandı. Kanal İstanbul projesiyle ilgili talepler artıyor. Bizim yatırımlarda durma söz konusu değil. Bunlar içerisinde dikkate değer bir numaralı proje Kanal İstanbul’dur. Mimari ve teknik boyutları hazırdır. İşin ihale safhasına gelmiştir. Ulaştırma Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu işi birlikte yürütüyor. En kısa zamanda bu adımı atarak, Kanal İstanbul ile İstanbul çok farklı bir görünüme ve güce kavuşacaktır.

Haberi Okumaya Devam Et

GÜNDEM

Polisin yol verdiği aracın plakasında dikkat çeken detay! ‘Size trafikte iyi zaman geçirmeler’

Polisin yol verdiği aracın plakasında dikkat çeken detay! 'Size trafikte iyi zaman geçirmeler'

Polisin yol verdiği aracın plakasında dikkat çeken detay! ‘Size trafikte iyi zaman geçirmeler’

İsmail Kaki isimli bir vatandaşın Instagram’da yayınladığı video sosyal medyanın gündemine oturdu. Çekilen videoda polislere selektör yapılarak “Sağa al canım hadi” dendiği duyuluyor. 

Instagram hesabından yayın yapan İsmail Kaki isimli bir vatandaşın 34 RTE 06 plakalı aracıyla trafikte yaptıkları sosyal medyada tepki çekti.

Kaki’nin polislere “Hadi canım sağa al” diyerek yol istediği görülüyor.

Yayını izleyenlere de mesaj gönderen Kaki’nin, “İşten çıktık gidiyoruz. Polis de yol veriyor. Sağa al canım hadi. Neyse size de trafikte iyi zamanlar” dediği duyuluyor.

Kaynak: Gunboyu

Haberi Okumaya Devam Et

GÜNDEM

Ak Partili Ahmet Hamdi Çamlı Tarihi Camiye Babasının adını eklemiş! Yazık kafana!

İstanbul Fatih’te bulunan 270 yıllık 1. Mahmut Çeşmesi’ni yeniden yaptırdıktan sonra babasının adını da yazdıran AK Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı

Ahmet Hamdi Çamlı Tarihi Camiye Babasının adını eklemiş! Yazık kafana! Ak parti millet vekili olan şahıs, kusura bakma vekilde olsan biz Ak partiyi sevsek ‘de sen koskoca tarihi camiye babanın adını kimden izin alıp eklettin, sen ne utanmaz bir adamsın!

Baktım bekledim tepki kim verir diye?

Şaka gibi açıklama yaptı

İstanbul Fatih’te bulunan 270 yıllık 1. Mahmut Çeşmesi’ni yeniden yaptırdıktan sonra babasının adını da yazdıran AK Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı, gelen eleştiriler üzerine “Babam da sağlığında yaptırmak için çok uğraştı. Bize nasip oldu. Hem onun ruhuna gitmiş oldu, hem bir çeşmeyi ihya etmiş olduk. Ne var yani bunda?” dedi.

Akıl alır gibi değil sahip çıkan bile olmuş, Yani Osmanlı padişahının yanında Ahmet Hamdi Çanlı’nın babasının da adı var artık,

Son diyoruz ki bu şekilde nereye gidiyoruz, ben deyim, Devletin kültürel mirası ve malı, Türk milletine emanettir, Ahmet Hamdi Çamlı DENEN NE OLDUĞU BELİRSİZ BİR MİLLET VEKİLİNİN TAPULU MALI DEĞİLDİR.

YOKMU BİR SAVCI İŞLEM YAPACAK, YOK MU BİR BAKAN HAYIRDIR KARDEŞİM SEN KİMSİN DİYECEK.

Bu rezalete sahip çıkan bu devletin adamı olamaz, bu milletin vekili zaten olamaz. kendisi hakkında suç duyurunda bulunduğumu belirteyim.

Haberi Okumaya Devam Et

Popüler