COVİD-19 AŞI TARTIŞMASI

COVİD-19 AŞI TARTIŞMASI

0
PAYLAŞ

Aşıyı bulan ülke aşıyı paylaşacak mı ? Satacak mı ?

Bir musibet bin nasihatten yeğdir, sözünü dünya olarak hiç bu kadar net bir şekilde yaşamamıştık diye biliriz .

Bugün gelinen nokta ‘da herkes bir cephe olmuş, virüs ile en etkili şekilde nasıl mücadele edebiliriz çabasına girmişti. Fakat insan her zaman nefis ve kendi iktidarını düşünen küçük düşünceler ile kendi kendini boğduğu için, bu pandemi günlerini de  kendi heline çevirme davranışı içine girmiştir.

Bugün tartışılan konu aşı bulunursa bedava mı dağıtılacak yoksa parayala mı satılaçak meselesi olmuş.

Yabancı basın’da son günler’de tatışılan en çok konu bu konudur. Bir dünya ülkesi bu aşıyı bulduğunda aşıyı bağzı ülkelere para bağzı ülkere jest yaparak çıkar elde etme amacı ile kullanılacağı dillendirilmeye başlanmıştır.

Dünya’yı ilgilendiren Aşı para ile satılamaz !

Bir ülke bugün aşıyı buldum dese ve bunu dünya geneline dağıtmak istese tüm ilaç firmalarının ayna anda bu aşıyı basip dünya nüfuzuna dağıtması bu şartlarda en az 3 sene 5 sene alır. Bunu yapması için ise bir çok ülke ile anlaşmalı olarak yapması gerektiğinden para ile satma durumu minimize olur.

Hiç bir ulus devleti bu risk’si almaz !

Çin’de bir kişi ile başlayan bu virüs dünya’yı rehin almış ve ölümlere yol açmışken bu risk’i alan hiç bir ulus devlet olmaz.

Bugün her hangi bir dünya ülkesi aşıyı bulsa afrika’da bir kişiyi aşısız bıraksa o afrika’lı insanın göçmen olarak ülkesine girmeyeceğinin garantisi yok.

Unutmamak gerekir ki ; Allah (C.c) kişinin iddasından kişiyi vurur…!

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK