Çavuşoğlu Dünyaya duyurdu: İşte Sultan Fatih’in Ayasofya Vakfiyesi tercümesi

Çavuşoğlu Dünyaya duyurdu: İşte Sultan Fatih’in Ayasofya Vakfiyesi tercümesi

0
PAYLAŞ

Bakan Çavuşoğlu Dünyaya duyurdu: İşte Sultan Fatih’in Ayasofya Vakfiyesi tercümesi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun katıldığı bir program da canlı yayında Ayasofya’nın tapusunu dünya’ya göstermiş ve ‘Kesinlikle uluslararası bir konu değildir’ diyerek tartışmaların yüzüne kapıyı sertçe vurmuştu. İşte Ayasofya Vakfiyesi’nde yer alan o tapunun tarihi metni.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu canlı yayında dünya’ya tarihi belgeyi paylaşmıştı. Herkes tarihi vakfiyede ne yazdığını merak etmişti çünki çoğunluğun beyninden Osmanlıca silinmişti ve bu sebepten anlamadı.

SULTAN FATİH’İN AYASOFYA VAKFİYESİ TERCÜMESİ

“İşte bu benim Ayasofya Vakfiyem, dolayısıyla kim bu Ayasofya’yı camiye dönüştüren vakfiyemi değiştirirse, bir maddesini tebdil ederse onu iptal veya tedile koşarsa, fasit veya fasık bir teville veya herhangi bir dalavereyle Ayasofya Camisi’nin vakıf hükmünü yürürlükten kaldırmaya kastederlerse, aslını değiştirir, füruuna itiraz eder ve bunları yapanlara yol gösterirlerse ve hatta yardım ederlerse ve kanunsuz olarak onda tasarruf yapmaya kalkarlar, camilikten çıkarırlar ve sahte evrak düzenleyerek, mütevellilik hakkı gibi şeyler ister yahut onu kendi batıl defterlerine kaydederler veya yalandan kendi hesaplarına geçirirlerse ifade ediyorum ki huzurunuzda, en büyük haram işlemiş ve günahları kazanmış olurlar.

Bu sebeple, bu vakfiyeyi kim değiştirirse; Allâh’ın, Peygamber’in, meleklerin, bütün yöneticilerin ve dahi bütün Müslümanların ebediyen LANETİ ONUN VE ONLARIN ÜZERİNE OLSUN, azapları hafiflemesin onların, haşr gününde yüzlerine bakılmasın.
Kim bunları işittikten sonra hala bu değiştirme işine devam ederse, günahı onu değiştirene ait olacaktır.

Allah (C.c)’ın azabı onlaradır.
Allah (C.c) işitendir, bilendir.

(Fatih Sultan Mehmed Han H.z / 1 Haziran 1453)

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK