Başkan Erdoğan Kırgızistan Cumhurbaşkanı Caparov basın toplantısı gerçekleştirdi ! Önemli mesajlar verildi... | Baykuş Haber
Connect with us

GÜNDEM

Başkan Erdoğan Kırgızistan Cumhurbaşkanı Caparov basın toplantısı gerçekleştirdi ! Önemli mesajlar verildi…

Son Dakika Haberleri: Başkan Erdoğan, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Caparov ile birlikte basın mensuplarının karşısına çıktı. Basın mensupları ile gerçekleşen bu toplantıda ikili ilişkiler, ekonomi , ticaret ve diğer birçok alanda işbirliği gerçekleştirileceği konusunda önemli mesajlar verdi.

 

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Son dönemde yaşanan hadiseler FETÖ/PDY’nin kanlı, karanlık ve çirkin yüzünü bir kez daha gözler önüne sermiştir. İnşallah omuz omuza vererek bu tehdidin üstesinden beraberce geleceğiz.” diyerek konuştu.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Caparov  yapılan bu basın toplantısında  “Kırgızistan, Türkiye’nin uluslararası alanda öneminin artmasından memnuniyet duyuyor.” dedi.

 

 

Başkan Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle;

FETÖ İLE MÜCADELE! “İKİ ÜLKE İÇİN DE SORUN TEŞKİL EDİYOR”

Yaptığımız görüşmelerde bu irademizi bir kez daha teyit ettik. FETÖ başta olmak üzere terör örgütleri ile mücadeleyi ele aldık. FETÖ’nün her iki ülke için de milli güvenlik tehdidi oluşturduğu konusunda hemfikiriz. Omuz omuza vererek bu tehdidin üstesinden geleceğiz. Kırgız Cumhuriyeti’nin yanında olmaya devam edeceğiz.

Yeni sistemin getirdiği imkanlarla Kırgızistan’ın hedeflerine yol alacağına inanıyorum. Türkiye bu süreçte Kırgızistan’a her türlü desteği verecek. Tacikistan-Kırgızistan arasında yaşanan olaylar bizleri derinden üzdü.

Bu sorunun iki komşu ülke arasında barışçıl yollarla çözümünü temenni ediyoruz. Görüşmelerimizde ticari ilişkilerimizi gözden geçirdik. 507 milyon dolar düzeyindeki ticaret hacmimizde salgına rağmen önemli bir düşüş yaşanmadı. 1 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefimize ulaşmak için çalışacağız.

Aldığımız kararlar ve az önce imzalanan metinler ile stratejik ortaklığımızın zeminini güçlendirdik. Karşılıklı yatırımların geliştirilmesi konusunda değerli kardeşimle aynı hissiyatı paylaşmaktan memnuniyet duyuyorum. Attığımız adımlarda inşallah Türkiye-Kırgızistan arasındaki uçak seferlerini de 28 frekans artırmak suretiyle bu gidiş-gelişler çok daha sıkı olacak ve böylece geliş-gidişler artmış olacak. Manas Üniversitesi’yle alakalı atılacak adımlarda ciddi manada bir dayanışmanın olmasına karar verdik.

 

Kaynak : Basın Toplantısı / Baykuş Haber

Devam et
Habere Yorum Yap

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir