Connect with us

GÜNDEM

Bakan Gül: Yargı hukuka, Anayasa’ya bakar

Adalet bakanı Abdülhamit Gül katıldığı bir sempozyum da Adaletin hiç bir şahsa  hiç bir kimsenin tekelinde veya zamanın getirisine göre çalışmadığını dile getirdi.Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “Bırakın adalet yerini bulsun, isterse kıyamet kopsun. Yargı konjonktüre bakmaz, yargı hatıra bakmaz, birilerinin dediğine bakmaz. Yargı dosyaya, vicdanına, hukuka, Anayasa’ya bakar” dedi.

 

Adalet Bakanı Gül, Ceza İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Ankara’da otelde düzenlenen ‘Ceza Hukukunda Alternatif Çözüm Yolları Sempozyumu’na katıldı. Sempozyumda Bakan Gül’ün yanı sıra Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca ve çok sayıda davetli de yer aldı. Bakan Gül, bugün için en önemli gayretlerinin, iyi işleyen adalet sistemi olduğunu belirterek, “İyi işleyen bir adalet sisteminden anladığımız da vatandaşımıza güven veren bir sistemdir. Adliyenin kapısı, adaletin kapısıdır. Bu kapıya gelen herkes hakkına erişeceğini, bu kapıya gelen herkes en saygın muameleyi göreceğini hissetmeli, inanmalı ve yaşamalıdır. İster ceza uyuşmazlığı olsun, ister hukuk uyuşmazlığı olsun hukuku yaşatacak olan uygulamanın kendisidir. ‘Bu ülkede adalet var’ dedirtecek olan uygulamadır. Hangi reformu, hangi mevzuatı yaparsak yapalım, asıl olan uygulamanın kendisidir. Uygulamada adliyeye yolu düşen her insan için ‘kolaylaştırıcı’ olmak insana verilen değerin bir gereğidir” diye konuştu.

 

 

‘YARGI KONJONKTÜRE BAKMAZ’

Hukuk sistemi ve yargısal işleyişin, adalete olan güveni beslerken, insanlar için de hukuk güvencesi, öngörülebilirlik ve hukuki istikrar sunması gerektiğini belirterek, şunları söyledi:

“Bir dosyada verilen bir kararla ilgili ister kazanan, ister kaybeden ‘kim olsa aynı kararı verirdi’ dedirtebiliyorsak işte orada hakikat ortaya çıkmış ve adalet tecelli etmiştir. İşçisi, iş vereni, öğrencisi, memuru, çiftçisi ve esnafıyla toplumun yargıdan beklediği de işte budur. Bırakın adalet yerini bulsun, isterse kıyamet kopsun. Yargı konjonktüre bakmaz, yargı hatıra bakmaz, birilerinin dediğine bakmaz. Yargı dosyaya, vicdanına, hukuka, Anayasa’ya bakar. Bizim beklentimiz budur. O yüzden siz vicdanınıza danışın, adalet yerini bulsun, ne olursa olsun. Yargı mensuplarının yanında HSK vardır, bu millet vardır. Hiç kimsenin tavsiyesine, talimatına bakarak değil dosyaya bakarak, vicdanınıza göre karar verin, 83 milyon huzur içinde geleceğe daha güvenle baksın. Bu konuda bütün hakim ve savcıların yanında güçlü şekilde durmaya devam edeceğiz.”

 

 

‘EKONOMİNİN VAZGEÇİLMEZ UNSURU HUKUKİ ÖNGÜRÜLEBİLİRLİK’

Demokratikleşme ve erişilebilir adalet sistemini, insan onurunun yükseltilmesinin bir gereği olarak gördüklerini kaydeden Bakan Gül, şöyle konuştu:

“Demokratik ortamı ve erişilebilir adalet sistemini, aynı zamanda ekonomik kalkınmanın ve sosyal gelişmenin olmazsa olmazı olarak görüyoruz. Üreten, insanımıza iş ve istihdam oluşturan bir ekonominin vazgeçilmez unsuru hukuki öngörülebilirliktir. Ekonomik öngörülebilirlikle hukuki öngörülebilirlik iç içe geçmiş kavramlardır. Hukuk güvenliğiyle ekonomik güvenlik, birbirini tamamlayan unsurlardır. İşte yargı reformu belgemiz, öngördüğümüz yeni düzenlemelerle ülkemizin önünü açacak, erişilebilir adalet sistemi ile de yatırım ortamının iyileşmesine hizmet edecektir. Bugün yaptığımız çalışmaların temel hedefi de hukuk devleti ilkesinin tam anlamıyla hayata geçmesi hususundaki tüm çabaların masaya yatırılması ve gerekli adımların atılmasıdır. İster yerli ister yabancı yatırımcı olsun, uzun vadeli yatırımlar, öngörülebilir, sonuçları kestirilebilir bir hukuk pratiği ile yakından ilgilidir. Anayasa Mahkemesi karar verip mahkemenin uyar mı, uymaz mı gibi bir öngörülebilirliğinin olmadığı yerde yatırımdan, hukuk öngörülebilirliğinden bahsetmek mümkün değil. Dolayısıyla Anayasa, kanun, hukuk uygulanmak için vardır. Yargı sisteminin kalitesi, hızı, ihtiyaçlara cevap verme kapasitesi yatırım ortamını geliştiren temel şartlardandır. Yatırımcının, hukuki güvence ve hukuki istikrar beklentisini de en yüksek bir şekilde karşılamak hepimizin görevidir. Hukuku, bir ülkede ölçülebilir bir değer haline getiren şeyin, adil ve etkin işleyişiyle yargı sistemi olduğuna inanıyoruz.”

 

 

‘ASIL OLAN TUTUKSUZ YARGILAMADIR’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla ceza adaleti sistemini alternatif çözüm yolları ile birlikte birçok yönüyle ele almaya ve ‘Yargı Reformu Strateji Belgesi’ndeki uygulamaları 2023 hedeflerine daha yakın zamanda ulaştırmak için çalıştıklarını belirten Bakan Gül, şunları söyledi:

“Geldiğimiz noktada dünyada, cezada eleme sistemleri gittikçe artıyor. Eğilim, dava sayısının önceki aşamalarda elenerek azaltılması yönündedir. Beraatle sonuçlanma ihtimali yüksek olan davaların açılmaması, elbette bu konudaki bir uygulamanın yaygınlık kazanması ortak bir beklentidir. Savcılarımızın bu çerçevede elindeki imkanlarını güçlendirmemiz, yetkilerini de artırmamız gerekiyor. 2019 yılında savcılıklarımıza 3 milyon 494 bin 231 dosya gelmiş. Önceki yıldan devreden 1 milyon 592 bin 319 dosyayla birlikte toplam dosya sayısı 5 milyon 86 bin 550 olmuş. Aynı yıl ceza mahkemelerine yıl içinde açılan dosya sayısı 1 milyon 684 bin 483. Bakılan toplam dosya sayısı ise 3 milyon 110 bin 371. 2019 yılında savcılıklara gelen fiillerin yüzde 52.7’si hakkında ‘kovuşturmaya yer olmadığına dair’ karar verilmiş yani boşuna yargı sistemi meşgul edilmiş, vatandaş gitmiş gelmiş. Açılan davalarda mahkumiyet oranı yüzde 46,8. Mahkemelerde verilen kararların yüzde 53,2’si ise beraat, hükmün açıklanmasının geri bırakılması gibi kararlar. Yani açılan davaların yarıdan fazlası da beraatla ya da başka şekilde sonuçlanmış. Asıl olan tutuksuz yargılamadır. Tutukluluk istisnadır. Berat oranlarına bakıldığında tutuksuz yargılamanın önemini bir kez daha görüyoruz.”


‘AK PARTİ, REFORMCU YAPISINI SÜRDÜRECEK’

Konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Gül, gündemde yeni reform olup olmadığına ilişkin şunları söyledi:

“AK Parti, reformcu yapısını her alanda olduğu gibi ekonomi ve hukuk alanında da sürdürecektir. ‘Reform bitti, sona erdi’ gibi bir düşünceye kapılırsak sona ermiş oluruz. Reform süreklidir, dinamiktir ve her zaman yapılması gereken bir iradedir. Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanı’mızın kamuoyuna açıkladığı, ‘Yargı Reformu Strateji Belgemiz’ var. 2023 hedeflerine doğru da daha iyi işleyen hukuk sistemi, adalet için çok önemli adımlar attık. Bugün ve yarın devam edecek bu sempozyumda da 2023 yılına kadar daha güvenilir bir hukuk sistemi için çalışmaları yapmaya devam ediyoruz. Hukukun güvenilirliği, ekonominin de güvenirliğini destekliyor. Uygulamada elbette daha iyi uygulamaları görmek istiyoruz. Hukuk devletinde yapılan tüm işlemler  vatandaşların hakkını koruma yönünde yapılmalı. Adaletin bu anlamda tecellisi herkes için çok önemli. Hem yerli hem de yabancı yatırımcı için önemli.”

Haberi Okumaya Devam Et
Advertisement
Habere Yorum Yap

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GÜNDEM

Ak Parti ve MHP’ye şok! Suriyeli bir polisimizi şehit etti!

Ak Parti ve MHP'ye şok! Suriyeli bir polisimizi şehit etti!

Ak Parti ve MHP’ye şok! Suriyeli bir polisimizi şehit etti! Ak parti hükumetinin sürekli destek verdiği Suriyeliler bu Sefer’de bir polisimizi şehit etti, bir çok suça karışan suriyelilere gelen tepkiler her geçen gün artarak devam ediyor, Türk milleti ise Suriyeliler için referandum yapılmalı, onlar yüzünden iş bulamaz hale geldik, sürekli kaos ve kargaşa halindeler bu toplumun bu millete ayak uyduramıyorlar, ev kiraları onlar yüzünden artarak devam ediyor, şiddet, gürüldü  ve sürekli çocuk yapmaları savaş olduğu halde kadınlara tacizlerinden bıktık, Hükumet bu olaya el atıp onları göndermese seçimde asla oy vermeyeceğiz. Bu millet bu toprakları kanıyla aldı savaştan kaçarak değil tepkileri geliyor, Ak troller ise onlar bizim kardeşimiz, diyerek Suriyelileri savunduğu sosyal medyada Halk suriyelilerin ülkelerine tamamının dönmesini ve vatandaşlık verilenlerin vatandaşlıklarının iptalini istiyor, CHP ve İYİ parti ise seçimde iktidar partisi olunması halinde Suriyeliler ülkelerine döneceği sözünü verdi.

 

Antalya’da cinayet şüphelisi olarak hakkında yakalama kararı bulunan Muhammet Karataş (22), Kahramanmaraş’ta kaldığı otelde kendisini gözaltına almaya gelen polislere tabancayla ateş açtı. Saldırıda biri ağır, 2 polis memuru yaralandı. Yaralı polis memurlarından Barış Göl, hastanede şehit olurken, kent genelinde operasyon sonrasında kaçan zanlı yakalandı.

Gelen son dakika haberine göre, olay, saat 11.00 sıralarında İsmetpaşa Mahallesi Egemenlik Caddesi’nde meydana geldi. İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü’ne bağlı Cinayet Büro Amirliği ekipleri, Antalya’da işlenen bir cinayetle ilgili şüpheli olarak aranan Muhammet Karataş’ın kentte olduğu bilgisine ulaştı. Polis ekipleri, hakkında yakalama kararı olan şüphelinin eşkaline uyan kişinin Egemenlik Caddesi yakınlarında görüldüğünü belirledi. Bölgedeki mobese ve güvenlik kameralarını inceleyen polis ekipleri, şüpheli Karataş’ın otelde kaldığını saptadı.

Kahramanmaraş’ta gözaltına alınmak istenirken açtığı ateş sonucu bir polisin şehit olmasına, 1 polisin yaralanmasına neden olan zanlı yakalandı.

1 KİŞİ DAHA GÖZALTINA ALINDI

Kahramanmaraş’ta 1 polisi şehit edip, 1 polis memurunu yaraladıktan sonra kaçan ve Şazibey Mahallesi’nde vurularak yakalanan Muhammet Karataş ile irtibatlı olduğu belirlenen S.Ç., gözaltına alındı. Şüphelinin emniyette sorgulanmasına başlandı. Öte yandan otelden çıkarken mavi renkli pantolonu bulunan Muhammet Karataş’ın saldırının ardından yakalanmamak için pantolonunu değiştirdiği de belirlendi.

HAVALANDIRMA BOŞLUĞUNDAN ATEŞ AÇTI

Hareket geçen polisler, otelin üçüncü katına çıkarak, şüphelinin kaldığı odaya yöneldi. Bu sırada, havalandırma boşluğunun olduğu alanda duran Muhammet Karataş, kendisini gözaltına almaya gelen polislere tabancayla ateş açtı. Saldırıda polis memurlarından birisi karın bölgesinden, diğeri ise bacağından yaralandı. Polislerin de karşılık vermesi üzerine şüpheli, kaçmak için havalandırma boşluğuna girdi.

ACI HABER GELDİ

Muhammet Karataş’ın, kendisini gözaltına almaya gelen polislerden silahla vurduğu Barış Göl, hastanede doktorların tüm müdahalesine rağmen kurtarılamayarak, şehit oldu.

ÖZEL HAREKAT POLİSLERİ OPERASYON BAŞLATTI

Silah sesleri üzerine bölgeye takviye polis ekipleri ve ambulanslar sevk edildi. Yaralı polis memurları hastaneye kaldırıldı. Tedaviye alınan polislerden birinin sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu belirtildi.

Otelin çevresi ablukaya alınırken, Özel Harekat polisleri de yolu yaya ve araç ulaşımına kapatıp, sivillerin uzaklaştırılmasının ardından otele operasyon düzenledi. İl Emniyet Müdürü Salim Cebeloğlu da olay yerine gelip, gelişmeleri takip etti. Otelde kalanları tahliye eden polislerin yaptığı aramada, şüpheliye ulaşılamadı. Şüphelinin kaldığı odadaki eşyalar ise incelemeye alındı.

KENT GENELİNDE OPERASYON

Görgü tanıkları ile bölgedeki güvenlik ve mobese kameralarını inceleyen ekipler, Muhammet Karataş’ın yakalanması için kent genelinde operasyon başlatıldı.

ZANLININ KAÇIŞI GÜVENLİK KAMERASINDA

Bu arada, zanlının olayın ardından otelden kaçması güvenlik kamerasınca görüntülendi.

Görüntülerde, otelin kapısından koşarak çıkan zanlının kalabalığın arasında hızlıca ilerlemesi yer alıyor.

 

YAKALANDI, AMELİYATA ALINDI!

Kahramanmaraş’ta 1 polisi şehit edip, 1 polis memurunu yaraladıktan sonra kaçan ve Şazibey Mahallesi’ndeki av bayisinden mermi satın almak isterken, polis ekiplerini fark edince kaçmaya başlayan cinayet şüphelisi Muhammet Karataş, ‘dur’ ihtarına uymayınca ateş açılarak, etkisiz hale getirildi.

Yaralanan saldırganın kaldırıldığı Necip Fazıl Şehir Hastanesi’nde ameliyata alındığı belirtildi.

OSMANİYE’YE ŞEHİT ATEŞİ DÜŞTÜ

Antalya’da cinayet şüphelisi olarak hakkında yakalama kararı bulunan Muhammet Karataş (22), Kahramanmaraş’ta kaldığı otelde kendisini gözaltına almaya gelen polislere tabancayla ateş açtı. Saldırıda 2 polis yaralandı. Yaralanan polislerden Barış Göl, kaldırıldığı hastanede yapılan tüm müdahalelere karşın kurtarılamadı. Barış Göl’ün şehit olduğu haberi, memleketi Osmaniye’deki ailesine verildi. Acı haberi yetkililerden alan aile, gözyaşlarına boğuldu. Yakınları ve komşuları, dev Türk bayrağı asılan şehit evine akın etti.

 

ANTALYA’DA ARKADAŞINI ÖLDÜRÜP, OTOMOBİLİNİ SATMIŞ

Kahramanmaraş’ta, kaldığı otelde kendisini gözaltına almaya gelen polislere tabancayla ateş açıp, birinin şehit olmasına, diğerinin yaralanmasına neden olan saldırganın, Antalya’da arkadaşı Aykut Çakal’ı otomobilini satarak parasını almak için öldüren Muhammet Karataş (22) olduğu ortaya çıktı.

Antalya’da, giyim mağazasında reyon yöneticisi olarak çalışan Aykut Çakal’dan (24) İstanbul’da yaşayan ailesi 23 Kasım gecesinden sonra haber alamayınca durumu polise bildirdi. Tüm aramalara rağmen Aykut Çakal’ın izine rastlanmazken, aile, oğullarının kaybolmasının ardından 2008 model otomobilinin Muratpaşa ilçesindeki bir galeriye satıldığını, satış işlemini gerçekleştiren kişinin de arkadaşı Muhammet Karataş olduğunu öne sürdü. Karataş’ın, satış işlemleri sırasında da Aykut Çakal’a benzeyen Suriyeli Muhammet G.’yi aracın sahibiymiş gibi yanında getirdiği iddia edildi.

Antalya’da tüyler ürperten cinayette yeni gelişme

TOPRAĞA GÖMÜLÜ CESEDİ BULUNDU

Çalışmalarını bu yönde genişleten ekipler, Aykut Çakal’ın benzeri Muhammet G.’ye ulaştı. Gözaltına alınan Muhammet G., Aykut Çakal’ı otomobilini satıp parasını almak için Muhammet Karataş ile boğarak öldürdüklerini, cesedini de Varsak bölgesindeki ormanlık alana gömdüklerini itiraf etti. Muhammet G.’nin belirttiği ormanlık alanda arama yapan polis, Aykut Çakal’ın el ve ayakları bağlı cesedini, toprağa gömülü halde buldu. Ekipler tarafından gömüldüğü yerden çıkartılan Çakal’ın cansız bedeni, otopsinin ardından toprağa verilmek üzere İstanbul’a gönderildi. Şüphelilerin Aykut Çakal’a ait otomobili 86 bin liraya sattıkları saptandı. Bulunan otomobile el konuldu.

SURİYELİ ZANLI TUTUKLANDI

Gözaltındaki Muhammet G., emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Muhammet G., savcılıktaki ifadesinin ardından çıkarıldığı nöbetçi sulh ceza hakimliği tarafından tutuklandı.

Haberi Okumaya Devam Et

GÜNDEM

Ak Partili belediye milyonları bakın nereye harcadı! Bu kadarda olmaz!

Ak Partili belediye milyonları bakın nereye harcadı! Bu kadarda olmaz!
Ak partili belediyelerin son 5 yılda yapmış olduğu harcamalar halkın gözünden kaçmıyor son seçimde büyükşehirleri kaybeden Ak partinin önümüzde ki dönemde bu şekilde devam ederse küçük şehirleri ‘de kaybedeceği konuşuluyor, Ak parti başkanı Erdoğan’ın belediyecilik bizim işimiz demesine karşın kendi belediyelerin başarısız olmasının önüne geçemediği görünüyor.
Gaziantep’in AKP’li Şahinbey Belediyesi, 5 milyon 790 bin liraya, 15 bin adet kol saati aldı. İhale şartnamesinde belirtilen saatlerin özellik ve markalarının, ihaleyi alan firmanın envanterinde bulunması da dikkat çekti.

Koronavirüsü salgını nedeniyle acil olmayan birçok ihale iptal edilirken Gaziantep’in AKP’li Şahinbey Belediyesi, 5 milyon 790 bin liraya, 15 bin adet kol saati aldı. Belediye kol saatlerini yeni evlenen çiftlere dağıtacak.

İhaleye tek firma katıldı ve şartnamede belirtilen saatlerin özellik ve markalarının, ihaleyi alan Serhat İthalat ve Pazarlama A.Ş., firması envanterinde bulunması da dikkat çekti.

Maliyet belediye tarafından 5 milyon 125 bin TL olarak belirlendi ancak firma ile 5 milyon 790 bin TL’lik sözleşme imzalandı.

Geçmişte seccade, fincan takımı, aşure malzemesi, top, çamaşır makinesi alımlarına da milyonlar harcayan Şahinbey Belediyesi, saat sözleşmesini 5 Kasım’da imzaladı.

 

“ANTİALERJİK OLACAK”

 

Sözcü’den Deniz Ayhan’ın haberine göre; saat şartnamesi şöyle:

– Kordonu deri, çelik veya hasır örgülü olacak. Suya, buğuya, çizilmeye karşı dirençli olacak.

– Ahşap veya ceviz kutuya konulacak. Kutuda bir kadın bir de erkek saati olacak. Ürünler antibakteriyel ve antialerjenik olacak.

– Revello, RMS Romanson & Co, Dice Kayek ve Grand Romanson markaların belirlenmiş modelleri ve garanti süresi de 2 yıl olacak.

Serhat A.Ş. İstanbul’un AKP’li Başakşehir Belediyesi’ne 580 bin lira karşılığında 4 bin adet saat satmıştı.

Kaynak Yeniçağ

Haberi Okumaya Devam Et

GÜNDEM

CHP’den AK partiye şok cevap Photoshop ile bizi PKK cenazelerin ‘de neden gösterdiniz?

CHP: Ak partiye öyle bir cevap verdik ki vekiller dondu kaldı, Photoshop ile PKK cenazelerin ‘de gösterip yayınladınız eğer benim bir PKK cezasesinde olduğumu kanıtlayansanız namussuz ve şerefsizsiniz dedi, Ak partili vekillere seslen  CHP grup başkan vekili bunu birde utanmadan medyalarda yayınladınız! Hesap vereceksiniz hesap!

Ne olmuştu

Ak trol hesapları ve Radikal İslamcı terör grupları bazı görselleri photoshop ile yayınlamış ( fetö taktiği ) ile CHP’in PKK cenazelerinde olduğunu yayınlamıştı, Resimlerin PHOTOSHOP olduğu söylense de medya ve TV kanallarında hükumete yakın yayın organlarında bu görüntüler servis edilmişti.

Hesapların incelendiğin ‘deAkt eski paralel yapı hesapları olduğu ve darbeden sonra bir kaç ay bazıları bir iki sene sonra Ak partili olduklarını dava adamı oldukları açıklamıştı kendilerini gizlemek için Ak partiyi ve Cumhur başkanının resmini kullanan terörist yapı elemanları zaman, zaman sahte belge ve resimler ile kaos çıkarmaya devam ediyor.

Haberi Okumaya Devam Et

Popüler