Ayasofya CAMİİ hakkında dikkat çeken kulis : Karar yazım aşamasında !

Ayasofya CAMİİ hakkında dikkat çeken kulis : Karar yazım aşamasında !

0
PAYLAŞ

Ayasofya Camii hakkında dikkat çeken kulis : Karar yazım aşamasında !

Sabah Gazetesi Ankara Temsilcisi ve yazarı Okan Müderrisoğlu, misafir olarak gittiği  televizyon programında çok dikkat çeken bir kulis bilgisini kamuoyu ile paylaştı. Müderrisoğlu, Ayasofya’nın statüsünün ne olacağı konusunda Danıştay tarafından değerlendirilen ve Türkiye’nin ve Dünya’nın merakla beklediği kararla ilgili gündeme bomba gibi düşen sözler söyledi.

 

Sabah Gazetesi Ankara Temsilcisi ve yazarı Okan Müderrisoğlu, NTV’de yer alan Siyasi İşler programındaki konuşmasında Ayasofya’nın Bakanlar Kurulu kararı ile müzeye çevrildiğini tekrar söyledi. Müderrisoğlu, edindiği kulis bilgisini kaynak göstererek Danıştay’ın oy birliğiyle Camii’den müze’ye çevirme kararın hukuka aykırı olduğunu değerlendirdiğini ve dolayısıyla Ayasofya’nın cami statüsünü koruduğunu beyan etti. Müderrisoğlu, Danıştay tarafından verilen kararın dosya aşamasında olduğunu da söyledi.

 

“Danıştay konunun çözülmesinden yana irade sergiledi”

Okan Müderrisoğlu’nun açıklamaları :

 

“Danıştay 10’uncu Dairesi bu konunun hukuken sağlam hukuki argümanlar üretilerek ve konunun esasına girilerek konunun çözülmesinden yana irade sergiledi. Bunun altını çizelim. Yani bu konuda idarenin yetkisi vardır ya da yoktur konusu siyasetin ve günlük polemiğin bir başlığıdır. Bunun da açıklanabilir, karşı çıkılabilir, onaylanabilir argümanları vardır ancak ben Danıştay’dan edindiğim izlenimi söyleyeyim ki esasına bu konunun girerek bunu reddetmelisiniz. Bu idari tasarruftur.

“Ayasofya’nın statüsü cami statüsüdür”

Bu konuda kararı da oluşturdu. İdari yargılama usulü bu kararın 15 gün içerisinde yayınlanmasına amir. Dolayısıyla o karar yayınlandığından itibaren de çok somut sonuç ifa edecek. Benim öğrendiğim, buradan kamuoyuyla da paylaşayım. Umarım da yanılmam. Oy birliğiyle bir karar tesis edildiği. Dolayısıyla da Ayasofya’nın statüsü ile tartışmaların kökten ortadan kaldırabilecek; en azından hukuki nitelikte bir karar olduğu yönünde. Altını çizeyim bu karar oy birliğiyle alındığı yönünde duydum. Bakanlar Kurulu kararı ile Ayasofya’nın statüsünün değiştirilmesine ilişkin kararın uygulanabilir olmadığı hususundaki argumanların sağlam bir şekilde ortaya konulacağı kanaatindeyim. Sonuçta Ayasofya’nın statüsü cami statüsüdür.

“Kararın oy birliğiyle alındığını duydum”

Danıştay, Ayasofya’nın statüsünün değiştirilmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararında hukuka uygunluk bulunmadığına ilişkin yargılama faaliyetiyle bu kararın iptali yönünde bir tasarruf ortaya koyacak. En azından benim öğrendiğim bu. Ben Danıştay adına henüz kamuoyuyla paylaşılmayan bir kararı aktaracak bir konumda değilim. Benimki bir gazetecilik faaliyeti neticesinde bir kulis bilgisi. Bu kararın oy birliğiyle alındığını duydum ve bu kararın yazım aşamasında olduğunu duydum.”

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK