Connect with us

GÜNDEM

AK partili Belediye başkanı Dr. Şadi Yazıcının iddialarına İYİ Parti’den sert yanıt!

AK partili Belediye başkanı Dr. Şadi Yazıcının iddialarına İYİ Parti’den sert yanıt!

AK partili Belediye başkanı Dr. Şadi Yazıcının iddialarına İYİ Parti’den sert yanıt!, Tuzla belediyesinin ne yaptığı ortaya çıktı, sosyal medya’da yaptığı paylaşımla dikkat çekmeye çalışan Dr. Şadi Yazıcın için iyi parti bir açıklama yaptı.

AKP’li Tuzla Belediyesi’nin Yayla Mahallesi’nde rezerv yapı alanı ilan edilen 77 bin metrekarelik alana ilişkin belediye başkanına yetki talebi tartışma yarattı.

Millet İttifakı’nın Tuzla Belediye Meclis üyeleri istenen yetkinin geniş olduğunu belirterek dosyanın içeriğini ve ilgili bakanlığın devir yetki yazısını görmek istedi.  AKP’li Meclis üyeleri ise evrakların emlak müdüründe olduğunu, onun da korona virüse yakalandığını, zaten önemli bir belge de olmadığını belirterek yetki belgesini CHP’li ve İYİ Partili Meclis üyelerine vermedi.

Bunun üzerine Millet İttifakı üyeleri oylamada ret oyu kullandı. Teklif ise AKP’li meclis üyelerinin oylarıyla kabul edildi.

‘KENTSEL DÖNÜŞÜME KARŞI ÇIKTILAR’

İktidara yakın gazetelerde ise oylama ‘CHP ve İYİ Parti Meclis üyeleri, 40 yıllık binaların kentsel dönüşüme gitmesine ‘Red’ oyu verdi.’ şeklinde yansıtıldı.

AKP’li Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı da yaptığı açıklamada: ‘Hayır oyu veriyorsunuz. Ondan sonra da komik bir şekilde ‘Deprem için ne yaptın?’ diye soruyorsunuz’ ifadelerini kullandı.

İYİ PARTİ’DEN İDDİALARA SERT YANIT

Konuyla ilgili olarak Yeniçağ’a açıklama yapan İYİ Partili Meclis Üyesi Akın Gürkan ise iktidara yakın medyada çıkan haberlere tepki göstererek ‘Millet ittifakının meclis üyeleri sanki “kentsel dönüşüme hayır dediler” diye bir yaygara koparılmak istenmektedir. Bu konu hakikaten trajikomik, insanı şaşkına çeviren artık bu kadar da olmaz dedirten, insanların aklı ile dalga geçmekten başka bir şey değildir’ dedi.

AKP’li Belediyenin eksik bilgilerle Meclis’i topladığını, üyelerin de neye evet neye hayır diyeceklerini bilemediklerini belirten Gürkan açıklamasında;  ‘İYİ Parti olarak tavsiyemiz şudur ki sızlanmayı ve halkı şikâyeti bırakın, bir an önce ilgili yerlerin Kentsel Dönüşümlerini planlayın, Rezerv alanı ilan ettiğiniz yerlerde Rezerv yapılarını oluşturun. Yaptığınız kentsel dönüşümlerde Tuzla Halkının menfaatlerini en yüksek ölçüde koruyun.’ İfadelerini kullandı.

İYİ Partili Akın Gürkan’ın açıklamasının tamamı şöyle:

“Tuzla belediyesi Kasım Ayı toplantıları 3.birleşiminde Cuma günü görüşülen ve birinci birleşim gündemine ilave teklif olarak getirilen  “İstanbul İli, Tuzla İlçesi, Yayla Mahallesi (Beş evler mevkii ve yakın çevresi) Sınırları içerisinde Kalan ve Rezerv Yapı Alanı Olarak İlan Edilen Alan İçerisinde Kalan Taşınmazlar ve Yapılar için Yetki verilmesi Konulu Hukuk Komisyonunda görüşülen rapor” ile ilgili olarak, basında sanki Millet ittifakının meclis üyeleri “kentsel dönüşüme hayır dediler” diye bir yaygara koparılmak istenmektedir. Bu konu hakikaten trajikomik, insanı şaşkına çeviren artık bu kadar da olmaz dedirten, insanların aklı ile dalga geçmekten başka bir şey değildir.

Millet ittifakının meclis üyeleri olarak, Rezerv yapı alanında yapılacak olan uygulamalar hakkında bilgi, bakanlığın verdiği yetki devri yazısını, verilen yetkinin ne şekilde uygulanacağını hiçbir şekilde izah etmeyenler ve meclisten sınırsız yetki isteyenler, meclisin denetim iradesine gem vurmak isteyenler” “kentsel dönüşüme hayır dediler” diye bir yaygara koparmaktadırlar.

Tuzla belediyesi uzun zamandır, komisyon üyelerinin de defalarca dile getirdiği bu bilgi belge ve evrak saklama, komisyona sunmama olayını sürekli yapmaktadır.

Müdürlüklerin hazırladıkları dosyalarla ilgili olarak komisyon üyelerince istenen belge ve bilgiler verilmemekte dolayısı ile konularla ilgili tam bir bilgi edinilmesi engellenmektedir.

Bu eksik bilgilerle meclis toplanmakta Millet İttifakı meclis üyelerinin her meclis toplantısında defalarca dillendirdiği bilgi ve belge verilmemesinden muzdarip üyeler de neye evet neye hayır diyeceklerini bilememektedirler. Tuzla halkının haklarını korumak uğruna siyasi kariyerlerini ve alacakları eleştirileri de yine Tuzlalıların menfaatine gelecek bir halel uğruna, göğüslemektedirler.

İYİ Parti Tuzla Meclis Üyesi olarak seçilip meclise geldiğim ilk aylardan başlamak üzere hemen hemen her meclis toplantısında Riskli Yapıların Tespitlerinin Yapılmasını, Tuzlanın bir Riskli Yapı Haritasının çıkarılması gerekliliğini mesleğim olması sebebi ile de çokça üstünde durdum ve sürekli dillendirdim.

Depremin ülkemizin ve yaşadığımız şehrin en önemli sorunu olduğunu. Gündemimizin “KANAL-İSTANBUL” değil “DEPREM İSTANBUL” olduğunu defalarca anlatmama rağmen“ kentsel dönüşüme hayır dediler” diye bir yaygara koparmak sırf siyasi rant devşireceğim diye uğraşırken komik duruma düşmekten başka bir şey değildir.

Belediye başkanlığı sızlanma makamı veya halkı şikâyet etme makamı da olmamalıdır.

Belediye Başkanının, senelerdir kooperatiflerle uğraştığını fakat site yöneticilerinin kendinden maaş istediğini, değişik değişik farklı taleplerde bulunduğunu anlatıp halkı şikâyet etmesi hiç de uygun bir davranış değildir.

İYİ Parti olarak Tavsiyemiz şudur ki sızlanmayı ve halkı şikâyeti bırakın, bir an önce ilgili yerlerin Kentsel Dönüşümlerini planlayın, Rezerv alanı ilan ettiğiniz yerlerde Rezerv yapılarını oluşturun. Yaptığınız kentsel dönüşümlerde Tuzla Halkının menfaatlerini en yüksek ölçüde koruyun.

Kentsel dönüşümün Tuzla’da bir an önce başlaması gerektiğini, başlatılmadığı takdirde gündemden hiç düşürmeyip yapılana kadar da sıcak tutacağımızı, tüm aşamalarında konunun takipçisi olacağımızı ve Tuzla halkının menfaatlerini sonuna kadar koruyacağımızı buradan ilan ediyor, tüm Tuzla Halkına Sağlık, Esenlik ve Huzurlu günler diliyorum.”

 

GÜNDEM

İstanbul’da koronavirüs definleri görüntülendi! Büyük çoğunluğu Kilyos Mezarlığında

İstanbul'da koronavirüs definleri görüntülendi! Büyük çoğunluğu Kilyos Mezarlığında

İstanbul’da koronavirüs definleri görüntülendi! Büyük çoğunluğu Kilyos Mezarlığında, Ölüm sayılarının sürekli artması ve önlem alınmayan ölümler halkta tedirgin oluşturdu, Hükumet yetkilileri Ak Parti ve MHP ise henüz ölümler ile ilgili bir açıklama yapmazken Vatandaşlar ise Ak parti ve MHP’ye tepkili önlemler yetersiz olduğunu söyleyen vatandaşlar hükumeti önlem alamamakla ilgili şikayet etmeye devam ediyor. İYİ parti ve CHP ise Hükümeti eleştiriyor, tam kapanmanın gerekli olduğunu sürekli dile getiren liderler ise hükümetin çare bulamadığını savunuyor!

Koronavirüs salgınının merkez üssü olan İstanbul’da Kilyos Mezarlığı görüntülendi. Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin cenazesi tabutlarla toprağa veriliyor. Bunun nedeni ise hem hastalığın yayılmasını önlemek hem de ileride cenaze sahipleri farklı bir mezarlığa defin etmek istediğinde süreci hızlandırmak.

Türkiye’nin en çok yeni tip koronavirüs vaka ve ölüm oranına sahip İstanbul‘daki Kilyos Mezarlığı görüntüledi.

Salgının en çok etkilediği şehirlerin başında gelen İstanbul’da vefat sayılarındaki artış sürüyor. İstanbul’da bulaşıcı hastalıklardan hayatını kaybedenlerin büyük çoğunluğu Kilyos Mezarlığı’na defnediliyor.

CENAZELER TABUTLARLA DEFNEDİLİYOR

Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin cenazesi tabutlarla toprağa veriliyor. Bunun nedeni ise hem hastalığın yayılmasını önlemek hem de ileride cenaze sahipleri farklı bir mezarlığa defin etmek istediğinde süreci hızlandırmak.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Fotoğraf bugün Türkiye’de çekildi! Ekipler harıl harıl mezar yeri kazıyor
Uçakta cesur fotoğraflarını paylaşıp, ücrette anlaştığı yolcularla cinsel ilişkiye girdi
Vali ve belediye başkanı da oradaydı! Koronaya rağmen tabutuna onlarca kişi omuz verdi

CENAZE İŞLEMİNİ YAPAN PERSONELLER ÖZEL KIYAFETLER KULLANIYOR

Virüsün Türkiye’de görüldüğü andan itibaren sağlık çalışanları gibi cenaze işlerine bakan çalışanlar da zor şartlar altında mücadele ediyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kentte artan vaka ve ölüm sayısına rağmen morglarda ve mezarlıklardaki özverili çalışmaları dikkati çekiyor.

Defin işlemini gerçekleştiren mezarlık çalışanlarına cenazenin hangi hastalıkla ilgili bulaşıcı olduğuna dair bilgilendirme yapılıyor, çalışanlar cenaze yıkama sırasında eldiven, tıbbi maske, siperlik ve sıvı geçirmez önlük kullanıyorlar.

Koronavirüs sebebiyle hayatını kaybedenlerin cenazesine defin öncesi ya da sonrası dezenfeksiyon ihtiyacı bulunmuyor, özellikle cenazenin kefenlenip tabutun içerisine koyulduğu ana kadar eldiven kullanmak zorunlu. Morglar ise her gün belirli aralıklarla dezenfekte ediliyor.

Haberi Okumaya Devam Et

GÜNDEM

İstanbul’daki vefat sayılarında korkutan tablo Ak Parti ve MHP önlem alamıyor!

İstanbul’daki vefat sayılarında korkutan tablo Ak Parti ve MHP önlem alamıyor! İBB başkanı İmamoğlu’nun sayıları her gün açıklaması sonrası sağlık bakanlığı hasta sayıları açıklamış fakat ölümleri tam anlamı ile açıklayamamıştı, Bir çok şehirde ise durum oldukça vahim Ak parti ve MHP ise önlem alamadığı sağlık sistemi alarm veriyor milyonlarca insan virüs ile karşı ,karşıya kalmaktan korkuyor, Hükumette seslerini duyuran milyonlar tam anlamı ile kapanalım demesine karşın Hükümet ise bu şekilde bir kapanma istemiyor! MHP ve AK parti kapanmaya gerek olmadığını açıkladı!

Ak troller ise ölüm sayıları ile ilgili algı yapmaya devam ediyor, ölüm yok, herkes işine baksın, CHP algı yapıyor diyerek iktidar partisini savunduğu görüldü. savunan içinde Nedim Şener, Ahmet hakan, gibi isimlerde var.

Corona virüs salgının merkezi olan İstanbul’daki toplam ölüm sayısı, Kasım ayında geçtiğimiz yıllara göre 2 katına çıkmış durumda. 2018 ve 2019’da günlük ortalama 200’ler civarında olan vefat sayısı, bu yıl Kasım ayında 400’lere ulaştı

Corona virüs salgınında vaka sayılarının tekrar zirve yapması ile birlikte açıklanan vefat sayıları ile ilgili tartışmalar da yeniden gündemde. Salgının merkezi durumunda olan İstanbul’daki vaka ve vefat sayısı da bu tartışmaların odağında yer alıyor.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, corona virüs salgınının İstanbul’da geldiği nokta ile ilgili geçtiğimiz günlerde uyarılarda bulunarak İBB Mezarlıklar Daire Başkanlığı’na sağlık kurumlarından “bulaşıcı hastalık” kodu ile her gün gönderilen vefat sayısının, Türkiye için açıklanan vefat sayısının en az 50 kadar fazlası olduğunu söylemişti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da  “Açıkladığımız tüm rakamlar doğru, herkes icraata odaklanmalı” demişti. İmamoğlu da bakana yanıt vererek İstanbul’da geçen senenin Kasım ayı ile bu yılın Kasım ayı arasında son 10  günde iki katından fazla ölüm sayısına ulaşıldığını belirterek “Geçen sene ile bu sene arasında başka bir bulaşıcı hastalık yok ki; bir tek covid var. Geçen sene ile bu sene arasında başka bir bulaşıcı hastalık varsa açıklasınlar. İki katını aşan vefat sayısı var” demişti.

İBB Mezarlıklar Daire Başkanlığı Küçükçekmece Mezarlıklar Gasilhanesi (Fotoğraf: Fahrettin ÖZTÜRK)

VEFAT SAYISI 2 KATINA ÇIKTI

Son olarak Küçükçekmece’deki gasilhane önünde yıkanmayı bekleyen cenazeler nedeniyle oluşan uzun kuyruk görüntüsü İstanbul’daki son durumu da özetler nitelikte. İstanbul’da son 3 yılın Kasım ayındaki vefat sayıları arasında neredeyse 2 katı ulaşan bir fark dikkat çekiyor. 2018 ve 2019 yılının Kasım aylarında günlük ölüm sayısının 200’ler civarında olduğu İstanbul’da, bu yıl sayı 400’ler seviyesinde. E-Devlet uygulaması üzerinde İstanbul’daki vefat sayıları sorgulandığında 2018 yılında 1-26 Kasım arasında  toplam vefat sayısı 5 bin 385 iken 2019’da aynı dönemde bu sayı 5 bin 312 oluyor. 2020 yılına gelindiğinde ise 1-26 Kasım tarihleri arasındaki toplam vefat sayısı 9 bin 828’e çıkıyor.

“BULAŞICI HASTALIK” KODU TARTIŞMASI

Bulaşıcı hastalık kodu ile sağlık kurumlarından İBB Mezarlıklar Daire Başkanlığı’na gönderilen ölüm bildirimleri de tartışma konusu. Salgın öncesinde ölüm raporlarında bu kod pek kullanılmadığı için geçtiğimiz yıllar ile karşılaştırma yapmak mümkün değil. “Bulaşıcı hastalık” olarak kayıtlara geçen her ölümün Covid-19’a bağlı olup olmadığı da tartışmalı.  İstanbul’da son 9 ayda İBB Mezarlıklar Daire Başkanlığı’na sağlık kurumlarının “bulaşıcı hastalık” kodu ile bildirdiği vefat sayıları; Nisan ve Mayıs ayında binlerle ifade edilmeye başlarken Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül’de yüzler seviyesine indi. Ekim ayında ise vefat sayısı tekrar binlerle ifade edilmeye başlanmış durumda. İlk vakanın görüldüğü Mart ayından Kasım ayına kadar bulaşıcı hastalığa bağlı olarak İstanbul’da hayatını kaybedenlerin sayısı ise 11 bin 600’ü buldu.

istanbuldaki-vefat-sayilarinda-korkutan-tablo-ak-parti-ve-mhp-onlem-alamiyor

Kaynak: Özlem GÜVEMLİ

Haberi Okumaya Devam Et

GÜNDEM

AK parti ve MHP’nin sakladığı Bursa’da koronavirüs kaynaklı ölümler artınca yüzlerce yeni mezar yeri açıldı

AK parti ve MHP'nin sakladığı Bursa'da koronavirüs kaynaklı ölümler artınca yüzlerce yeni mezar yeri açıldı

AK parti ve MHP’nin sakladığı Bursa’da korona virüs kaynaklı ölümler artınca yüzlerce yeni mezar yeri açıldı. Görüntüler korkunç derecede olması ise vatandaşı tedirgin ederken çalışmak ve işe gitmek zorunda kalanlar ise yarının ne olacağını bilmiyoruz her gün ölüme yürüyoruz, devletimizin kapanma yapması gerek, bizi duymuyorlar, 15 – 20 gün kapanmada hiçbir iş yeri batmaz, devletimiz elektrik, su, doğalgaz gıda yardımı yapmalı, bunu yapmalı.

Görüntü sonrası Hükumete sesler yükselirken, sağlık bakanı Kocanın yakın Zaman’da istifa edeceği koşuluyor.

CHP ve İYİ parti aylar önce uyarmıştı, hükumet dikkate almamıştı.

Hükumet henüz yeterli adımları atmaması sebebiyle eleştiriliyor, sayıların bu şekilde artması sonrası ise bir çok bakan ve vekilin Ak partiden istifa etmesi bekleniyor.

 

Haberi Okumaya Devam Et

Popüler