Yiğit Bulut'tan 'sıcak para' uyarısı yurtiçi varlıkların yurtdışına transfer etmeye başlanacağını söyledi | Baykus Haber
Connect with us

EKONOMİ

Yiğit Bulut’tan ‘sıcak para’ uyarısı yurtiçi varlıkların yurtdışına transfer etmeye başlanacağını söyledi

Yiğit Bulut'tan 'sıcak para' uyarısı yurtiçi varlıkların yurtdışına transfer etmeye başlanacağını söyledi

Yiğit Bulut’tan ‘sıcak para’ uyarısı yurtiçi varlıkların yurtdışına transfer etmeye başlanacağını söyledi, gündeme dair açıklamalar yapan Ak partili Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yiğit Bulut2un açıklamaları..

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Yiğit Bulut’tan ‘sıcak para’ uyarısı

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Yiğit Bulut geçmişte de dönem dönem Türkiye’nin uyguladığı sıcak para girişine odaklı para polkitikasında optimal dengenin iyi belirlenmesi gerektiğini, aksi takdirde bu yurtiçi varlıkların yurtdışına transfer etmeye başlanacağını söyledi.

Bulut, CNNTürk televizyonundaki canlı yayındaki açıklamalarında, “Sıcak para politikaları kısa vadede çok iyimser sonuçlar doğurabilirler… Yani kısa vadede olumlu sonuçlar görürsünüz ama bunun bir optimal noktası vardır. Optimal noktayı kaçırdığınız zaman sıcak para politikası içerideki varlıkları yurtdışına transfer etmeye başlar” dedi.

Türkiye’nin pandemi döneminde büyüyen tek ülke olduğunu da belirten Bulut, “Az önce haber okudunuz IMF Türkiye’yi övüyor. Ben eyvah dedim orada. Eğer IMF Türkiye’yi övüyorlarsa biz optimal noktaya gelmişizdir demektir. Optimal nokta yani sıcak para politikasını kesme noktası” dedi ve şöyle devam etti:

“Vatandaş bunu nasıl okumalı: Kısa vadeli bir aşı yapılyor şu anda dünyadaki pandemik risk de göz önüne alınarak. Ama bu aşının optimal noktasının nerede duracağı çok önemli. TCMB bu kararı verecek tabi bağımsız olduğu için kimse karışmıyor şu anda. Ama bu optimal noktanın çok iyi bulunması Türkiye’nin yeri geldiğinde faizi düşürmeye başlaması, düşürmeye başladığı faizle birlikte de rezervini de daha öncesinden başlayarak artırması gerekiyor.

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, göreve geldiğinden bugüne politika faizini 675 baz puan artırarak %17’ye çıkardı. TCMB son iki ayda politika faizinde artış yapmazken enflasyondaki yukarı yönlü risklere dikkat çekerek gerekirse yeni sıkılaştırma yapacağı sinyalini de verdi.

Kasım ayından beri uygulanan sıkı para politikaları 5 milyar doları portföy yatırımları 15 milyar doları sıcak para olarak bilinen ve kısa vadeli yatırımcı tipini temcil eden büyük bölümü swap olan diğer kanallardan geldi. Bu dönemde TL dolar karşısında %20 değer kazandı. Kasım 2020 öncesi 4 yılda TL dolar karşısında %60 değer kaybetmişti.

Bulut konuşmasında, “Piyasalarda bazı televizyonlarda çok ciddi bir yalan söylem var. Türkiye’nin 140 milyar dolar rezerv sattığına dair. Türkiye’nin hiç bir zaman 140 milyar dolar satılabilir rezervi olmadı” dedi.

Rezervin her zaman brüt olarak bakılması gerektiğini belirten Bulut, “Türkiye’nin rezerv sattığı yalanı malesef son dönemde pompalanıyor” dedi.

Kasım 2020 öncesinde uygulanan alışılagelmişin dışındaki politikalarla TCMB kendine ait rezervlerinin büyük bölümünü kaybetti. Bankacıların hesaplamasına göre TCMB ilgili iki yılda yaklaşık 128 milyar dolar rezerv kaybı yaşadı. TCMB’nin rezervlerindeki kayıp lokal bankalarla gerçekleştirilen swaplar nedeniyle brüt rezervlere aynı ölçüde yansımadı.

TCMB verilerine göre bankanın brüt rezervi 2019 sonunda yaklaşık 80 milyar dolar, son güncel veri olan 12 Şubat 2021’de 53.7 milyar dolar. Lokal bankalarla yapılan swap miktarı ise aynı dönemde yaklaşık 40 milyar dolar.

Kaynak: Reuters

EKONOMİ

Ekrem İmamoğlu evsizleri iş sahibi yaptı! Ak Partililer şaştı kaldı!

ekrem imamoğlu evsizler için proje iş sahibi yaptı

Ekrem İmamoğlu evsizleri iş sahibi yaptı! Ak Partililer şaştı kaldı! Ekrem İmamoğlu alkışlanacak ir olaya imza attı, sokakta kalan vatandaşların önce barınma ihtiyaçlarını sonrasında ise iş sahibi yaptı, mülakata giren kişiler iş sahibi oldu.

Ak partili meclis üyeleri ise bu çalışma sonrasında neye uğradığını şaşırdı.

Ekrem İmamoğlu projelerini güçlendirmeye devam edeceğini dile getirdi.

Yıllardır evsizlere çare olmayan Ak parti ve MHP yönetimi ise yapamadıkları proje için seslerini dahi çıkaramadıkları görüldü.

İmamoğlu, ‘Umudum size kalıcı bir çözüm bulmak’ demişti! İBB’nin tesislerinde misafir edilen evsiz vatandaşlar, Bölgesel İstihdam Ofisleri aracılığıyla iş sahibi oluyor.

Haberi Okumaya Devam Et

EKONOMİ

Bakan Murat Kurum’dan Kanal İstanbul açıklaması

Çevre ve Şehircilik Bakanı görevinde bulunan Murat Kurum, ”Kanal İstanbul Projesi gerçekten vizyon bir proje. Türkiye’yi dünyada lider bir ülke yapacak, İstanbul’umuzun marka değerine marka katacak bir projedir ve bu noktada her türlü ayrıntı, detay düşünülmektedir” ifadelerine yer verdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı, Ahi Evran Üniversitesi’nde düzenlenen il değerlendirme toplantısına katıldı.

Ardından gündemde olan konularla ilgili açıklama yapan Bakan Kurum, Kanal İstanbul projesine değindi.

Kurum, “İnşallah 2021 yılı içerisinde Kanal İstanbul’a başlayacağız. Kararlı bir şekilde Kanal İstanbul projesini İstanbul’umuza ve Türkiye’mize kazandıracağız. Gerçekten vizyon bir proje. Türkiye’yi dünyada lider ülke yapacak, İstanbul’umuzun marka değerine marka katacak bir proje. Bu noktada her türlü ayrıntı, her türlü detay düşünülmektedir. Şimdi muhalefet, su kaynaklarının giderildiğini söyledi. Buna ilişkin bilimsel raporlarla su kaynaklarının giderilmediğini ispat ettik. Depremsellikle ilgili ‘İstanbul’a zarar verir’ dediler yine bunu raporlarımızla zarar vermediğini ispat ettik. ‘Yoğunluk getirir’ dediler. Yine yapmış olduğumuz planlarla herhangi bir yoğunluk getirilmediğini de gösterdik. Bu anlayışla da çalışmalarımızı yapıyoruz. Bu projeye karşı çıkmak adına bir duruş var. Tabi bu CHP duruşu, CHP zihniyetidir. Kör bir bakıştır ama biz hayırda yarışmaya devam edeceğiz. Onlar şerde yarışmaya devam etsinler. Biz ülkemize değer katacak proje üretmeye, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 19 yılda ne yapıyorsak bundan sonra aynı anlayışla hayırda yarışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

‘ARKADAŞLARIMA TALİMAT VERDİM’

İstanbul Maltepe’de belediye işçilerinin grevi sonrası oluşan çöp yığınlarına değinen Bakan Kurum, “Sayın Cumhurbaşkanımız 1994 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni kazandığında yine çöp, çamur ve çukurla mücadele ettik ve geldiğimiz süreçte İstanbul’umuzu yeşil alanlarıyla, yürüyüş yollarıyla, parklarıyla, bahçeleriyle yaşanabilir bir şehir haline getirdik. Bugün görüyoruz ki, çok da üzülüyoruz ki İstanbul’da yeniden çöp dağları, çukurlar, çamurlar oluşmaya başladı. Ben arkadaşlarıma talimat verdim. Çöpleri toplama işleminde Bakanlık olarak her türlü desteği verebileceğimizi sizin aracılığınızla Ahilik şehrinden yine ifade etmek isterim” ifadelerini kullandı.

Haberi Okumaya Devam Et

EKONOMİ

MicroStrategy 1 milyar dolarlık Bitcoin satın alım yaptı !

Son zamanda aldığı 70,000 Bitcoin ile kripto para yatırımcısı kurumlar arasına katılan iş zekası, mobil yazılım ve bulut tabanlı hizmetler şirketi MicroStrategy, 19,452 Bitcoin daha aldığını açıkladı. Aynı zamanda şirketin kurucu ortağı olan Saylor, daha önce yaptığı açıklamada Bitcoin’in önümüzdeki dönemde altının tüm piyasasını kapsayacağını ileri sürdü.

 

Analistlere göre, MicroStrategy CEO’su Michael Saylor’ın konuyla ilgili yaptığı açıklama sırasında Bitcoin’in fiyatı 52,765 dolar düzeyindeydi ve bu da toplam 1.03 milyar dolarlık alıma karşılık geliyor.

Bu gelişme üzerine, Mucrostrategy’nin elindeki Bitcoin varlığı 90,000 düzeyine yükseldi ve bunun bugünkü fiyatlarla karşılığı 4.5 milyar dolara yükseldi.

ABD’li yazılımcı Jack Dorsey’in şirketi Square Inc. kripto para birimini “ekonomik güçlendirme aracı” olarak göstererek, yaklaşık 170 milyon dolara 3,318 Bitcoin satın aldığını duyurdu.

KAYNAK : DHA

Haberi Okumaya Devam Et

Popüler