Connect with us

EKONOMİ

Türkcell yeni dönemde  1,1 Milyon  faturalı müşteri daha kazandı

 

Yerli ve Milli dijital operatörümüz Turkcell Grubu, bu yılın (2020) üçüncü çeyreğinde bütün alanlarında güçlü büyüme gösterirken, geçen sene aynı zamana göre  yüzde 16,1 artışla 7,6 milyar TL’ye yükseltti. Grup olarak da  değeri  FAVÖK ‘ da 3,4 milyar TL’yi gördü.

 

Turkcell dijital servislerine yenilerini eklemeye devam ediyor. ‘BiP Meet’ kullanıcılara hızlı ve güvenli biçimde uzaktan toplantı yapabilme imkanı sunarken, ‘lifebox transfer’ servisi kolay ve güvenilir dosya paylaşımı yapılabilmesini sağlıyor. Takıldığı her televizyonu akıllı TV’ye dönüştüren ‘TV+ Ready’ ürünü ise yüzlerce TV kanalını ve 5 binden fazla filmi her ekrana götürmeye olanak sağlıyor. Yeni servislere ek olarak Turkcell’in dijital ihracat hamlesi de 3. çeyrekte hız kazandı. Digicel Türkiye’de geliştirilen BiP, TV+, lifebox ve Hızlı Giriş servislerini faaliyet gösterdiği 32 ülkede müşterilerinin kullanımına sundu.

Turkcell üçüncü çeyrekte açıkladığı güçlü sonuçlarla birlikte yıl sonu için daha önce belirlediği hedefleri de yukarı yönlü revize etti. Buna göre konsolide gelir büyümesi hedefi yüzde 14 – yüzde 15 aralığına, FAVÖK marjı hedefi yüzde 41 – yüzde 42 aralığına, FVÖK marjı hedefi ise yüzde 20 – yüzde 21 aralığına yükseldi.

Güçlü büyümesini sürdüren Turkcell, 2020 üçüncü çeyrek finansal ve operasyonel sonuçlarını açıkladı. Tüm hedeflerinde karlı büyüme gösteren Turkcell Grubu’nun, 2020 yılının üçüncü çeyreğinde konsolide bazda toplam gelirleri, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16,1 artışla 7,6 milyar TL’ye ulaştı. Şirketin FAVÖK’ü 3,4 milyar TL olarak gerçekleşirken FAVÖK marjı ise yüzde 44,4’e yükseldi. FVÖK 1,88 milyar TL’ye yükselirken, FVÖK marjı da yüzde 24,5 oldu. Turkcell’in 2020’nin üçüncü çeyreğinde net kârı yıldan yıla yüzde 51,1 artarak 1,2 milyar TL olarak gerçekleşirken, mobil bileşik ARPU büyümesi yıldan yıla yüzde 14 artışla 52 TL’ye ulaştı.

“Turkcell 2020’nin ilk 9 ayında 1,1 milyon net faturalı müşteri kazandı”

Turkcell’in müşterilerin ihtiyaçlarına cevap veren ve sektöre öncülük eden çözümleri sayesinde geçen yılın aynı dönemine göre 1,1 milyon net faturalı müşteri kazandıklarını belirten Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, “Dijital dönüşümün ivme kazandığı 3. çeyrekte Turkcell olarak bütün metriklerde güçlü bir büyüme gösterdik. Bu dönemde hem altyapımız hem de yenilikçi dijital servislerimiz ile müşterilerimizin yanında olduk. Sadece bu çeyrekte 317 bin faturalı müşteri daha Turkcell dedi. Böylece yılın başından beri 1,1 milyon net faturalı müşteri kazanmış olduk. Milletimizin Turkcell’i tercih etmesi en büyük motivasyon kaynağımız. Yeni normale geçiş dönemi olan bu süreçte dijital dönüşüme uyum sağlayan iş modelimiz ve dijital servislerimiz sayesinde beklentilerin üzerinde sonuçlara imza attık. Turkcell tarihinin en başarılı 3. çeyrek sonuçlarından birini aldık ve yıl sonu için belirlediğimiz hedeflerimizi yukarı yönde güncelledik” şeklinde konuştu.

Özellikle pandemi döneminde artan dijital tüketimi ve değişen müşteri alışkanlıklarını yakından takip ettiklerini belirten Erkan, “Müşterilerimizin fiber hızında internet ihtiyacına cevap veren Superbox ürünümüzün abone sayısı bu çeyrekte 60 bin artışla 551 bine ulaştı. Bu aynı zamanda geçen yılın aynı dönemindeki müşterinin 2,5 katı anlamına geliyor. Dijital satış kanallarımıza olan ilgi de her geçen gün artıyor. Sabit işimiz hariç Turkcell Türkiye bireysel satışlarında dijital kanallarımızın payı yüzde 12 olarak gerçekleşti. Dijital kanallarımız üzerinden yapılan siparişlerin satışa dönme oranı yıllık bazda 2 katı olurken, aylık ortalama ziyaretçi sayımız ise 28 milyon olarak gerçekleşti” ifadelerini kullandı.

Dijital servisler yenilikçi çözümlerle büyümeye devam ediyor

Turkcell dijital servisleri inovatif özellikleriyle öne çıkan yeni çözümleriyle tekil bazda güçlü büyümesini sürdürüyor. 3. çeyrekte Turkcell’in dijital servisleri tekil gelir bazında yıldan yıla yüzde 28 büyürken, Turkcell dijital servislerine yenilerini eklemeye de devam etti. Turkcell mühendisleri tarafından geliştirilen ve TV izleme deneyimini dönüştüren Android TV çözümü ‘TV+ Ready’ ürünü takıldığı televizyonu akıllı TV’ye dönüştürüyor. TV+ Ready içerisindeki TV+ uygulaması sayesinde kullanıcılar 150’den fazla canlı TV kanalına ve binlerce filme diledikleri her ekrandan ulaşabiliyor. Uzaktan toplantı deneyimini bir üst seviyeye taşıyan BiP Meet ise kullanıcılara kişisel verilerini korurken, hızlı ve güvenli biçimde uzaktan toplantı yapabilme imkanı tanıyor. Turkcell’in 3. çeyrekte kullanıma sunduğu bir diğer yeni servis ise dosya transfer hizmeti ‘lifebox transfer’ oldu. lifebox transfer sayesinde kullanıcılar paylaşmak istedikleri dosyayı e-posta adresi aracılığıyla karşı tarafa güvenli bir şekilde gönderebiliyor.

“Paycell uygulamasının aktif kullanıcı sayısı 4,6 milyon oldu”

Turkcell’in kullanıcılarına ve üye iş yerlerine geniş yelpazede çözümler sunan techfin platformu Paycell’in ödeme deneyimlerini uçtan uca değiştirdiğini vurgulayan Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, “Dijital dönüşümün hızlı şekilde değiştirdiği alışkanlıklarımızdan birisi de dijital ödeme tarafında yaşanıyor. Bu dönemde ödeme alışkanlıkları dijitalleşen kullanıcılar Paycell’i tercih etmeye devam ettiler. Paycell uygulamamızın aktif kullanıcı sayısı 2020 yılının üçüncü çeyreği itibarıyla 4,6 milyon olarak gerçekleşti. Toplam işlem hacmi 2,2 milyar TL olarak gerçekleşen Paycell platformumuzun grup dışı gelir büyümesi yıllık bazda yüzde 85’lik artış gösterdi. 2020’nin üçüncü çeyreğinde 11 bin üye iş yerinde kullanılan Paycell ile maliyet ve verimlilik avantajları sağlayan mevzuatlara uygun ve Gelir İdaresi Başkanlığı’na başvuruda bulunan ilk Android POS cihazı Paycell Android POS’u da müşterilerimizin kullanımına sunduk” diye konuştu.

“Kurumların dijital dönüşümü Dijital İş Servisleri ile hızlanıyor”

Kurumsal müşterilerine uçtan uca dijital dönüşüm hizmeti sunan Dijital İş Servisleri’nin gelirleri 2020’nin üçüncü çeyreğinde yıldan yıla yüzde 40 artış gösterdi. Şirketlerin dijital dönüşümüne bulut teknolojileri, veri merkezi hizmetleri, siber güvenlik, bilgi teknolojileri ve nesnelerin interneti alanlarında katkı sağladıklarının altını çizen Erkan, “Dijital İş Çözümleri işimiz kapsamında özel sektör şirketleri ve kamu kuruluşlarının dijital dönüşüm yolculuklarında süreçleri hızlandırıyoruz. Sağlık sektörünün dijitalleşmesi adına 2017 yılında Yozgat Şehir Hastanesi ile başladığımız süreçte, yakın zamanda açılışı gerçekleşecek Tekirdağ Şehir Hastanesi’yle birlikte toplam 7 hastanenin dijital altyapısını biz sağlıyoruz. 3. çeyrekte kurumlar için sunmaya başladığımız güvenli dijital imza ve dijital evrak çözümlerimiz ile sektörde öncü olmaya devam ediyoruz” dedi.

Beklentileri aşan büyüme ile birlikte hedefleri yükseltti

Turkcell’in güçlü iş modeli ve etkin bilanço yönetimi, pandeminin ardından yeni dönemde hızlı büyümeyi de beraberinde getirdi. Üçüncü çeyrekte Turkcell’in Ukrayna’daki operasyonları karlı büyüme gösterirken, Belarus, Ukrayna ve KKTC operasyonlarımızdan elde edilen gelir, geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 25,3 artışla 658 milyon TL olarak gerçekleşti. Turkcell, açıkladığı bu güçlü sonuçlarla birlikte 2020 yıl sonu hedeflerini yukarı yönlü güncelledi. Şirket konsolide gelir büyümesi hedefini yüzde 14 – yüzde 15 aralığına, FAVÖK marjı hedefini yüzde 41 – yüzde 42 aralığına, FVÖK marjı hedefini ise yüzde 20 – yüzde 21 aralığına yükseltti. Güncellenen hedefler, Turkcell’in 2020 yılına başlarken belirlediği hedefleri pandeminin etkilerine rağmen yakalayacağına işaret ediyor.

Haberi Okumaya Devam Et
Advertisement
Habere Yorum Yap

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EKONOMİ

Katar Borsa İstanbul’a ortak oldu, Katarlılar Borsayı ‘da aldı!

Katar Borsa İstanbul'a ortak oldu, Katarlılar Borsayı 'da aldı!

Katar Borsa İstanbul’a ortak oldu, Katarlılar Borsayı ‘da aldı! Ak parti Katar ortaklığı ile bir çok firmanın katar ile ortak olması Halkın tepkisini çekerken bir ortaklık daha geldi, Katarlılar bu Sefer’de borsaya ortak oldular!

Türkiye Varlık Fonu ve Katar Yatırım Otoritesi, Borsa İstanbul’un yüzde 10’luk payının QIA’ya devri için mutabakat anlaşması imzaladı.

TVF’den yapılan yazılı açıklamada, “TVF CEO’su Zafer Sönmez ile QIA CEO’su Mansoor bin Ebrahim Al-Mahmoud tarafından bugün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleşen bir törenle imzalanan anlaşma, Borsa İstanbul’un yönetişimi için iki kurumun gelecekte yapabileceği iş birliğini de kapsıyor.” denildi.

Katar Devleti’nin yatırım fonu olan QIA’ya devredilecek paylardan sonra TVF, Borsa İstanbul’un yüzde 80,6’lık payını elinde bulundurmaya devam edecek.

 

Haberi Okumaya Devam Et

EKONOMİ

TCDD Müdürü: Biz kendi aile fertlerimizi bile Marmaray’a ücretsiz geçiremiyoruz maalesef

TCDD Müdürü: Biz kendi aile fertlerimizi bile Marmaray'a ücretsiz geçiremiyoruz maalesef

TCDD Müdürü: Biz kendi aile fertlerimizi bile Marmaray’a ücretsiz geçiremiyoruz maalesef demesi salonda şok etkisi oluşturdu! İBB başkanı Ekrem imamoğlundan ise gereken cevap geldi ne yani ücretsiz mi bineceksiniz? Ekrem imamoğlu çalışmaları ve şeffaf yönetimi ile örnek olmaya devam ediyor. Ak partili seçmenin İBB başkanını için adam neticede işini yapıyor, bizde memnunuz demesi ise Ak partili seçmenin ‘de İmamoğlu’na bakışını her gecen gün daha da olumlu hale getiriyor.

TCDD İstanbul Bölge Müdürü Veysi Alçınsu, “Biz kendi aile fertlerimizi bile Marmaray’a ücretsiz geçiremiyoruz maalesef. Gönül ister yani” diyerek aile fertlerinin Marmaray’a ücretsiz binemediğini söyledi ve bu durumun yeniden değerlendirilmesi gerektiğini temenni etti.

Alçınsu’nun sözleri karşısında şaşkınlığını gizleyemeyen Ekrem İmamoğlu ise, “E yani? Ücretsiz mi geçireceksin bir de anlamadım sayın müdürüm” diyerek tepki verdi.

Toplantıda yaşananlar sosyal medyada da geniş yankı uyandırırken, “Veysi Alçınsu kimdir?” sorusu Google’da en çok aratılan kelimeler oldu.

Kaynak Yeniçağ

 

Haberi Okumaya Devam Et

EKONOMİ

Son dakika; Asgari ücret görüşmeleri ile ilgili kritik tarih belli oldu

Herkesin merakla beklediği Asgeri Ücret ne kadar olacak ? Askeri ücret zammı nedir ? sorularına cevap verilecek tarih belli oldu . Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk  İş veren ,işçi ve hükümet yetkililerinden oluşacak olan komisyonun 4 aralıkta ilk toplantısını gerçekleştireceğini duyurdu.

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2021’de geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında ilk toplantısını 4 Aralık’ta gerçekleştirecek. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Bu yıl asgari ücretin, tüm tarafların uzlaşısı ile tespit edilmesini temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

 

 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yaptığı açıklamada, Asgari Ücret Tespit Komisyonunun ilk toplantısı için işçi ve işveren temsilcileriyle görüş alışverişinde bulunduklarını belirterek, şu bilgileri verdi: “Asgari Ücret Tespit Komisyonumuzun 2021’de geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere ilk toplantısını 4 Aralık’ta yapmasını kararlaştırdık. Sürecin şimdiden tüm kesimlere hayırlı olmasını diliyorum. Bu yıl asgari ücretin, tüm tarafların uzlaşısı ile tespit edilmesini temenni ediyorum.”

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR?

Asgari ücreti, yasa gereği 5’er işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Bu komisyonda, işveren tarafını Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), işçi tarafını ise en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) temsil ediyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk’un başkanlığında, Bakanlık’ta yapılacak ilk toplantının ardından komisyon, işçi ve işverenin ev sahipliğinde de ayrı ayrı toplanıyor. Komisyon, son toplantısını yine Bakanlık’ta yapıyor.

OY ÇOKLUĞUYLA KARAR VERİLİYOR

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

MEVCUT ASGARİ ÜCRET NET 2 BİN 324 LİRA

Asgari ücret, halen bekar bir işçi için aylık brüt 2 bin 943 lira, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 2 bin 324 lira 71 kuruş olarak uygulanıyor. Apartman görevlileri için ise normal işçilerden farklı olarak gelir ve damga vergileri kesilmediği için net 2 bin 501 lira 55 kuruş olarak hesaplanıyor.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 3 bin 458 lira. Bunun 2 bin 943 lirasını brüt asgari ücret, 456 lira 17 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 58 lira 86 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

Haberi Okumaya Devam Et

Popüler