Connect with us

EKONOMİ

Türk İtalyan İş Konseyi Başkanı Oktay’dan F-35 açıklaması

Türk İtalyan İş Konseyi Başkanı Zeynep Bodur Oktay’dan F-35 açıklaması.

ÇOĞRAFİ AVANTAJLARIMIZI DOĞRU ANLATMALIYIZ

Türk-İtalyan İş Konseyi Başkanı Zeynep Bodur Okyat , Türkiye’nin Dünya ülkelerine yaptığı yardımlar ve sağlık alanındaki başarıları dışarıdan nasıl göründüğüne dair görüşlerini anlattı “Türkiye’nin genlerinden gelen vicdanlı olma hasleti gösterilmeliydi. Karşılıksız yardımlar bu açıdan çok önemliydi. Bu karşılıksız yardım, iş birliğinin devamı için önemli bir adım. Ancak tek başına yeterli değil tabii. Hasletimizi ortaya çıkarırken, yabancı yatırımın gelmesi için likiditenin doğru yönetilmesi, genç nüfus kaynaklı talebin ve coğrafi avantajların doğru anlatılması gerekiyor” ifade etti.

TÜRKİYE’NİN ELİ DAHA ÇOK GÜÇLENECEK

Bu korona virüs dönemde İtalya’nın yaşlı nüfusunun kayıpları ve ekonominin ise  bir anda durdurulmasında büyük etken belirten Oktay, Türkiye’nin ise sağlık alanın da son teknolojinin kullanıldığı yeni hastaneleri ve güçlü dinamik sağlık ordusuyla öne çıktığını, bundan sonra ise o hastanelerdeki sağlık cihazlarının yerli ve milli yapmanın en büyük hedef olması gerektiğinin altını çizen Bodur “Bu dönemde altyapımızın güçlü olduğunu, hızlı adapte olma kabiliyetimizi ispat ettik. Çeviklik ve dayanıklılık yönümüz de çok önemli. Ekonomik olarak güçlü kalır, süreci doğru yönetirsek, elimiz daha da güçlenecek. Yeni dönemde cesaret, yenilikçilikle özümüze dönmek ve bunu süreçlerimize entegre etmek önemli” dedi.

ÇALIŞANLARIN GÖRÜŞLERİ ALINDI

Kale Grubu’nun faaliyette olduğu berliten Oktay , hemen tüm alanların krizden etkilendiğini, yapı grubunda beklenen yüzde 85’lik bir  daralmanın dikkate alınası  etkisinin görüldüğünü aktardı.

Okyay sözlerinin devamın da  “Geçtiğimiz dönemi adapte olmak için hazırlıkla geçirdik. Grupta 9 vakamız görüldü, tedavileriyle yakından ilgilendik, yerel yönetimlerle irtibat halinde hijyen ürünleri sağladık, mavi-beyaz yaka demeden tüm çalışanlarımızın görüşlerini aldık, şimdi yeni dönemi bekliyoruz. En önemli pazarımız olan Avrupa’dan siparişler gelmeye başladığında, normale dönüşün başlayacağını öngörüyoruz. Tekstilde önceden verilmiş siparişler vardı, eylül-ekimi bekliyor” dedi.

Bodur’un hedefleri gruba ışık olacak

Okyay “Yerel kalkınma ve sanayileşerek kalkınma öngörüsüyle Kale Grubu’nun tohumlarını atan İbrahim Bodur’un ilkelerini tüm topluma ulaştırabilirsek, amacımıza ulaşacağız. Bunun için çalışıyoruz” dedi.

‘F-35 PARÇALARINI 2022’YE KADAR ÜRETECEĞİZ’

Geçtiğimiz öneli süreçte ABD Başkanı Trump’ın “Türkiye F-35’in 1.000 tane parçasını üretiyor, vermezse ne olacak” çıkışıyla yeniden tartışılma başlatılan süreçte, bu parçalardan bir bölümünü üreten Kale’nin durumunu Türkiye Gazetesin’de  sorduğumuz Zeynep Bodur Oktay “Belirsizlik sürüyor. 2022’ye kadar taahhüt ettiğimiz parçaları üretmeyi sürdürüyoruz. Mart ayından sonra yeni sipariş açılmayacak” ifadesini kullandı.

‘HIZLI HAREKET EDEN KAZANACAK’

“Adada yaşamıyoruz, hepimiz bir şekilde etkileneceğiz, bütün dünya etkilenecek” çıkışı ile süreci anlatan Okyay “Dünya ekonomisi yüzde 3,2 küçülecek. Bazı sektörlerde yüzde 30’u aşan daralmalar görülecek. Burada talebi güçlü tutan, bunu destekleyen ülkeler kazanacak. Tabii bir de hızlı hareket edebilenler” dedi.

Haberi Okumaya Devam Et
Advertisement
Habere Yorum Yap

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EKONOMİ

Asgari ücrette ilk 5 madde anlaşma sağlandı

Türkiye’de yaşayan ve çalışmakta olan her kesimi yakınen  ilgilendiren asgari ücret görüşmeleri bu hafta başlıyor. Pazarlık aşamasında 5 önemli madde belli oldu. İşte detaylar.

 

 

7 milyon asgari ücretliyle birlikte, diğer kesimleri de yakından ilgilendiren 2021 asgari ücret zammı ile ilgili son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. Asgari ücret zammı görüşmeleri için geri sayım başlarken pazarlık da nelerin öne çıkacağı da netleşmeye başladı.

 

Pazarlıklarda ‘yaşam maliyeti, pandemi döneminde ekonomik durum, gerçekleşen ve hedef enflasyon, refah payı’ olmak üzere 5 parametrenin ön plana çıkacağı belirtiliyor. Peki yeni asgari ücret rakamı nasıl belirleniyor? Asgari ücret zammı tahminleri neler? İşte milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücret ile ilgili son dakika bilgileri…

Asgari ücret, kanun gereği beşer işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere, 15 kişiden oluşan komisyonca belirlenecek. Masaya işveren tarafını temsilen Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), işçi tarafını temsilen Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) oturacak.

 

Bakanlık’ta yapılacak ilk toplantının ardından komisyon, işçi ve işverenin ev sahipliğinde de birer toplantı daha gerçekleştirecek.

Dördüncü toplantı ise yine aralık sonunda Bakanlık’ta yapacak. En az 10 üyenin katılımı yeterli olacak ve oy çokluğuyla karar alacak. Oyların eşitliği durumunda, başkanın bulunduğu tarafın “çoğunluğu sağladığı” kabul edilecek.

Bu yıl brüt 2 bin 943 lira, net 2 bin 324 lira olan asgari ücrette muhtemel artış senaryoları şöyle: Merkez Bankası, 2020 yılı enflasyon tahminini yüzde 12,1 olarak revize etti. Buna göre artış yapılırsa; brüt 3 bin 299 lira 10 kuruş, net 2 bin 605 lira 98 kuruş olacak.

Artış oranının geçen yılki gibi yüzde 15 olması hâlinde, brüt asgari ücret 3 bin 384 lira 45 kuruş, net asgari ücret 2 bin 673 lira 40 kuruş olarak hesaplanacak.

Merkez Bankasının 2020 yılı enflasyon tahminine 3 puan refah payı eklenirse; brüt asgari ücret 3 bin 387 lira 39 kuruş, net asgari ücret 2 bin 675 lira 72 kuruş olacak.

4 puan refah payı uygulanırsa; brüt 3 bin 416 lira 82 kuruş, net 2 bin 698 lira 97 kuruş olarak hesaplanacak.

5 puan refah payı eklenirse de asgari ücret biraz daha yükselecek. Bu ihtimalde, brüt asgari ücret 3 bin 446 lira 25 kuruş, net asgari ücret 2 bin 722 lira 22 kuruş olacak.

MEVCUT ASGARİ ÜCRET NET 2 BİN 324 LİRA

Asgari ücret, halen bekar bir işçi için aylık brüt 2 bin 943 lira, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 2 bin 324 lira 71 kuruş olarak uygulanıyor.

Apartman görevlileri için ise normal işçilerden farklı olarak gelir ve damga vergileri kesilmediği için net 2 bin 501 lira 55 kuruş olarak hesaplanıyor.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 3 bin 458 lira. Bunun 2 bin 943 lirasını brüt asgari ücret, 456 lira 17 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 58 lira 86 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

Haberi Okumaya Devam Et

EKONOMİ

SPK AKP’li İsmail Kahraman’ın yeğeni Harun Kahraman’a 7 milyon ceza kesti

Harun Kahraman'a 7 milyon ceza kesti

Eski TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın yeğerine 7 milyonluk borsa cezasi.. ak parti içinde belirli bir seveni olan isme kesilen ceza sonrası millet vekilleri bizim aramıza ceza kesiliyor,kimsede haber vermiyor diyerek isyan ettikleri iddia edildi. Ak parti içinde karışıklık ve panik oluşturan olay sonrası cumhurbaşkanlığı ve MHP lideri konuyla ilgili henüz açıklama yapmadı.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), eski TBMM Başkanı AKP’li İsmail Kahraman’ın yeğeni Harun Kahraman’a yaptığı sosylam medya paylaşımlarıyla yatırımcıları yanlış yönlendirme suçlamasıyla 7 milyon 217 bin TL idari para cezası kesti.

Sözcü’de yer alan habere göre, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımlarla yatırımcıları yanlış yönlendiren eski TBMM Başkanı AKP’li İsmail Kahraman’ın yeğeni Harun Kahraman 7.2 milyon TL ceza aldı. SPK’nin önceki gün yayımladığı bültende cezaya neden olan eylemin “@kahraman_harun Twitter hesabı üzerinden Borsa İstanbul’da işlem gören GEREL hisselerine ilişkin takipçilerine ‘al’ veya ‘tut’ tavsiyesi verdikten hemen sonra mülkiyetinde bulunan GEREL paylarını satması” olduğu belirtildi.

Ceza, SPK’nın Piyasa Bozucu Eylemler Tebliği’nin 6. Maddesi’nin 4. Fıkrası’na dayandırıldı. Söz konusu fıkrada “Sermaye piyasası araçları hakkında gazete, televizyon, internet veya benzer nitelikte kitle iletişim araçları kullanarak yorum veya tavsiyede bulunduktan sonra, yorum veya tavsiyesini değiştirinceye kadar veya her halükarda 5 iş günü içerisinde, alım veya tut tavsiyesi verdiği halde satmak ya da satım tavsiyesi verdiği halde almak piyasa bozucu eylem olarak değerlendirilir” ifadeleri yer aldı.

BU YIL ÜÇÜNCÜ CEZA

Kahraman’a 22 Nisan 2020’de aynı maddeye dayanarak ve aynı eylem gerekçesiyle ama bu defa PETKİM hisseleriyle ilgili olarak 1 milyon 175 bin TL ceza kesilmişti. Kahraman’a 30 Eylül 2020’de yine aynı maddeden aynı eylem gerekçesiyle ama bu defa da Net Holding hisseleriyle ilgili olarak 1 milyon 175 bin TL idari para cezası kesilmişti.

7 YILDIR YAPIYORDU SPK BU YIL FARK ETTİ

Samanyolu Televizyonu’nda (STV) muhabir olarak görev yaparken, borsa yatırımcısı olan, ardından “profesyonel” olarak bu işe yönelen Harun Kahraman, 2014 yılından bu yana sosyal medya platformu Twitter üzerinden paylaşımlar yapıyor. O tarihten bu yana yaptığı işlemlerin görüntülerini paylaşan, hisse senetlerini aldığı şirketlerin isimlerini vererek hedef fiyat konusunda yönlendirmeler yapan Harun Kahraman’ın yıllardır süren bu eylemlerini 2020 yılına gelene kadar göz yumuluyordu.

Haberi Okumaya Devam Et

EKONOMİ

Ak Parti Katarlı firmanın 90 milyon dolar borcunu bir Kalem’de sildi!

Katarlı firmanın 90 milyon dolar borcunu bir Kalem'de sildiler!

Katarlı firmanın 90 milyon dolar borcunu bir Kalem’de sildiler! CHP liderinin yaptığı açıklamalar sonrası Katar kavgası devam ediyor, Kılıçdaroğlu yatırım yapmalarına kimse bir şey demiyor, önemli olan malın satılması, bu devletin malı ve arazileri satılıyor, Katarlı firmanın tek kalemde borçları siliniyor, Allah aşkına pandemi sürecinde hangi vatandaşın borcu sildiler? Biz buna karşıyız kimse bunlar yerli ve milli demesini esnafın hali ortada ben Ak partili seçmene sözüm yok onların vatan severliğinden kuşkumda yok onlarında hakkını savunuyorum, hepimizin çocuğu çoluğu var.. işsiz olan sizlersiniz, ben işsizleri savunuyorum, Nedir bu katar aşkı? hangi gerekçeler ile bu işleri yapıyorsun? Açıklama varmı yok, paylaşım varmı yok!

 

Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu: “Katarlı firmanın 90 milyon dolar borcunu, kafana göre bir kalemde siliyorsun. Emeklinin aylığına da 90 lira zam yap bari. Onu yapıyorsan bunu da yap.

Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu: “Her şeyi satıyorlar, her şeyi. Şimdi de Borsa İstanbul’u… Kaça sattıkları da belli değil. Bir de milliyetçi geçiniyorlar. Memleketin satılmadık yerini bırakmadınız, ne milliyetçiliği Allah aşkına!”

Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu: “Hakimler Savcılar Kurulu, ‘Önce bize soracaksın, sonra tahliye kararı vereceksin’ diye broşür dağıtıyor. Erdoğan da çıkıp hakimlere ‘Talimat almayacaksınız’ diyor, Anayasa’nın 138. maddesinden bahsediyor. Anayasa mı bıraktınız ülkede?”

Haberi Okumaya Devam Et

Popüler