SETA "Türkiye-Yunanistan İlişkilerinin Geleceği" paneli | Baykus Haber
Connect with us

EKONOMİ

SETA “Türkiye-Yunanistan İlişkilerinin Geleceği” paneli

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) tarafınca video konferans yöntemi ile  “Türkiye-Yunanistan İlişkilerinin Geleceği” konu başlıklı web paneli düzenlendi.

 

 

SETA Avrupa Araştırmaları Direktörü Doç. Dr. Enes Bayraklı’nın moderatörlüğünü yaptığı panele, Marmara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zuhal Mert Uzuner, Trakya Üniversitesi Balkan Araştırma Enstitüsü Öğretim Üyesi Dr. Ali Hüseyinoğlu, Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Kıbrıs Akademik Birimi Hukuk Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Emete Gözügüzelli ve Diriliş Postası yazarlarından Batuhan Gülşah katıldı.

Uzuner, yaptığı konuşmada, geçmişten bugüne Türkiye-Yunanistan ilişkilerinde çeşitli konularda zaman zaman gergin dönemlerin yaşandığını anımsattı.

Türk-Yunan ilişkilerinde, egemenlik paylaşımı sorunu olduğunun altını çizen Uzuner, iki ülkenin belirli bölgelerde hak talep etmesinden kaynaklanan gerginliklerin de oluştuğuna dikkati çekti. Uzuner, Batı Trakya’daki Türk azınlık meselesinin de ikili ilişkilerde önemli sac ayaklarından biri olduğunu kaydetti.

Uzuner, Yunanistan’ın da içinde bulunduğu Avrupa Birliğinin (AB) Kıbrıs politikasına ilişkin yaptığı değerlendirmede de Birliğin bütüncül bir politikayla hareket etmediğini ve üyelerin ülke bazlı tutum sergilediğinin altını çizdi. Uzuner, “AB’nin toplu bir Kıbrıs politikası olduğunu söylemek zor.” dedi.

“Yunanistan, YEE gibi kurumların açılmasına izin vermiyor”

Hüseyinoğlu da Batı Trakya’daki Türk azınlığın yaşadığı sorunlara dikkati çekerek, Yunanistan’ın, Türkiye’yi, Türk dilini, tarihini, kültürünü ve sanatını tanıtmayı amaç edinen Yunus Emre Enstitüsü (YEE) gibi kurumların açılmasına izin vermediğini belirtti.

Hüseyinoğlu, “Türkiye’nin 1923’ten günümüze kadarki siyaseti, Batı Trakya’daki Türk azınlığın, çoğunluk Yunan ulusu ve kültürü içinde asimile olmamasına yöneliktir. Batı Trakya Türklerinin kendi özlerini koruyarak, asimile olmadan çoğunluk topluma entegre olmasına yöneliktir.” diye konuştu.

Buna karşılık, Yunanistan’daki Türk algısının negatif olduğunu ve bu yönde seyretmeye de devam ettiğini söyleyen Hüseyinoğlu, “Bunun bir yansıması da Batı Trakya Türklerine oluyor. Geçmişten günümüze ‘Siz Türk değil, Müslümansınız.’ söylemi bunun en bariz yansımalarından biri.” ifadelerini kullandı.

“Yunanistan Megali İdea’dan vazgeçmedi”

Gözügüzelli de Yunanistan’la ilişkilerde önemli ve tarihi bir süreçten geçildiğine işaret ederek, bu süreçte Yunanistan’ın hangi amaç doğrultusunda hareket ettiğinin ortaya konması gerektiğinin altını çizdi.

“Yunanistan halen Helen milliyetçiliği temelinde Megali İdea dediğimiz ülküden vazgeçmemiştir.” ifadesini kullanan Gözügüzelli, bu bağlamda, Batı Trakya’da Türk azınlığın haklarını teslim etmeyen Yunanistan’ın, Kıbrıs’ı da Yunan adasına çevirmeye çalıştığını söyledi.

“Söz konusu Türkiye olunca, kendi içinde çatışan gruplar bile birleşiyor”

Panteion Üniversitesinde yüksek lisans çalışmalarına devam eden Diriliş Postası yazarlarından Gülşah da son dönemde Yunan medyasının tamamında “Türkiye karşısında Yunanistan’ın mağdur olduğu yönünde” bir politikanın yürütüldüğüne işaret etti.

Gülşah, “Söz konusu Türkiye olduğunda kendi içerisinde çatışan gruplar arasında bile bir birleşme görüyoruz.” diye konuştu.

 

KAYNAK : AA

EKONOMİ

Ak Parti ve MHP’den 2021 yılı içinde üçüncü kez doğalgaza zam yapıldı!

Ak Parti ve MHP'den 2021 yılı içinde üçüncü kez doğalgaza zam yapıldı!

Ak Parti ve MHP’den 2021 yılı içinde üçüncü kez doğalgaza zam yapıldı! Zamlara engel olamayan Cumhur ittifakı sosyal medya üzerinden eleştirildi, gelişen son zamlarla ilgili henüz bir açıklama yapılmaması ise dikkat çekti, Ak troller isimli grup ise zam  değil fiyat düzenlemesi abartılıyor dedikleri iddia edildi.

BOTAŞ, mart ayı doğalgaz satış tarifesini açıkladı. Ocak ve şubattaki zamların ardından mart ayında da konut, ticarethane, sanayi ve elektrik üretim santralleri abone gruplarında yüzde bir zam yapıldı.

Havaların soğumasıyla birlikte tüketimi artan doğalgaza bir zam daha geldi. BOTAŞ’tan yapılan açıklamaya göre mart ayında konut, ticarethane, sanayi ve elektrik üretim santralleri abone gruplarına yüzde 1 zam yapıldı.

Doğalgaza gelen yeni zammı Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş., (BOTAŞ) internet sitesinden duyurdu.

Yayımlanan mart ayı tarife tablosuna göre konut tüketicileri için gaz dağıtım şirketlerine uyguladığı satış fiyatı, şubatta geçerli olan tarifeye göre yüzde bir artışla 1000 metreküp doğal gaz için 1289 lira oldu.

Ticarethane, sanayi ve elektrik üretim santralleri için ise tarife 1442 lira olarak belirlendi.

Kaynak: Sözcü

Haberi Okumaya Devam Et

EKONOMİ

Bitcoin 45 bin doların altına geriledi yatırımcılar şaşkına döndü!

bitcoin-45-bin-dolarin-altina-geriledi-yatirimcilar-saskina-dondu

Bitcoin 45 bin doların altına geriledi yatırımcılar şaşkına döndü! Bir çok kişinin yatırım yaptığı bitcoin düşmeye başladı yatırımcılar ise düşünün normal olduğunu savundu. 20 yıl içinde ise Bitcoin2in artık kalmayacağını dile getiren uzmanlar uyardı bu bir felaket olabilir dedi!

21 Şubat’ta 58 bin 330.57 dolara çıkarak zirveyi gören Bitcoin, gelen satışlarla 45 bin doların da altına geriledi.

Artan kurumsal alımların desteğinde, 21 Şubat’ta 58 bin 330.57 dolarlık yeni zirveyi gören kripto para piyasalarının en büyük hacimli birimi Bitcoin, gelen satışlarla 45 bin doların da altına geriledi.

Son 24 saat içinde 44 bin 530.90 ve 48 bin 253.27 dolar arasında dalgalanan Bitcoin, yüzde 5.97 düşüşle 44 bin 859.56 dolara inerken, birimin haftalık kaybı da yüzde 20.04 olarak hesaplandı. Bitcoin’in toplam piyasa hacmi de, yaklaşık 45 milyar dolarlık düşüşle 843 milyar dolara geriledi.

Bitcoin’de yeni yıl ile birlikte yaşanan hızlı tırmanışla, 1.0 trilyon dolar sınırını 7 Ocak’ta ve 1.5 trilyon dolar sınırını da 15 Şubat’ta aşan toplam piyasa hacmi, son 24 saatte yaklaşık 83 milyar dolarlık düşüşle 1 trilyon 374.57 milyar dolara geriledi.

Kripto para piyasalarındaki satışların etkisiyle, son 24 saatte en yüksek hacimli 100 birimden 87 birimin değeri düşerken, ilk 10 birimden sekizi düşenler arasındaydı.

Toplam 8 bin 611 kripto para biriminin işlem gördüğü 34 bin 938 piyasadaki toplam piyasa hacminin yüzde 61.3’ünü Bitcoin oluşturuyordu. Tüm piyasalarda 24 saatlik işlem hacmi ise 23 milyar dolarlık düşüşle 129 milyar dolara geriledi. (DHA)

 

Haberi Okumaya Devam Et

EKONOMİ

Ekrem İmamoğlu evsizleri iş sahibi yaptı! Ak Partililer şaştı kaldı!

ekrem imamoğlu evsizler için proje iş sahibi yaptı

Ekrem İmamoğlu evsizleri iş sahibi yaptı! Ak Partililer şaştı kaldı! Ekrem İmamoğlu alkışlanacak ir olaya imza attı, sokakta kalan vatandaşların önce barınma ihtiyaçlarını sonrasında ise iş sahibi yaptı, mülakata giren kişiler iş sahibi oldu.

Ak partili meclis üyeleri ise bu çalışma sonrasında neye uğradığını şaşırdı.

Ekrem İmamoğlu projelerini güçlendirmeye devam edeceğini dile getirdi.

Yıllardır evsizlere çare olmayan Ak parti ve MHP yönetimi ise yapamadıkları proje için seslerini dahi çıkaramadıkları görüldü.

İmamoğlu, ‘Umudum size kalıcı bir çözüm bulmak’ demişti! İBB’nin tesislerinde misafir edilen evsiz vatandaşlar, Bölgesel İstihdam Ofisleri aracılığıyla iş sahibi oluyor.

Haberi Okumaya Devam Et

Popüler