Merkez Bankası: Çin’le swap anlaşması sağlandı !

Merkez Bankası: Çin’le swap anlaşması sağlandı !

0
PAYLAŞ
A yuan banknote is displayed next to a U.S. dollar banknote (back) for the photographer at a money changer inside the Taoyuan International Airport March 18, 2010. China faces important negotiations over its exchange rate in coming weeks, the U.S. ambassador to China said on Thursday, adding that it was not just the United States that wanted action on the Chinese yuan. REUTERS/Nicky Loh (TAIWAN - Tags: BUSINESS)

Merkez Bankası: Çin’le swap anlaşması sağlandı !

Merkez Bankası, Çin ile imzalanan swap anlaşması kapsamında ilk Çin Yuanı fonlamasının 18 Haziran’da yapıldığı duyrudu.

Türkiye, Katar’ın ardından Çin’le de swap anlaşması sağladı. Türkiye Merkez Bankası, Çin ile imzalanan swap anlaşması ile ilgili ilk Çin Yuanı fonlamasının 18 Haziran’da yapıldığını kamuoyuna duyurdu. Merkez bakansından yapılan açıklamada, Türk şirketlerin Çin’den ithalatını yerel para ile ödeme yaparak gerçekleştirdiğini açıkladı.

Merkez Bankasından yapılan açıklama :

”Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ile Çin Halk Cumhuriyeti Merkez Bankası arasında 2019 yılında yenilenen swap (para takası) anlaşması çerçevesinde Çin Yuanı (CNY) fonlamasının ilk kullandırımları 18 Haziran 2020 tarihinde yapılmıştır. Bu sayede ilgili bankalar aracılığı ile çeşitli sektörlerdeki Türk şirketleri, Çin’den ithalatlarını CNY cinsinden ödeme yaparak gerçekleştirmiştir.

Swap anlaşması kaynaklarının kullanılmış olması, uluslararası ticaret ödemelerinde yerel para kullanımı ve Türk firmalarının uluslararası likiditeye erişimi açısından önem arz etmekte olup aynı zamanda her iki ülke arasındaki mali işbirliğini de güçlendirecek bir adım olarak değerlendirilmektedir.

Öte yandan ticari bankalar da uluslararası faaliyetlere ilişkin ürün yelpazelerini, söz konusu swap anlaşmasını dayanak alan bir strateji ile genişletebileceklerdir.

TCMB, uluslararası ticaret ödemelerinin yerel para birimleri ile yapılmasının yanı sıra swap anlaşmalarını ve bu kaynaklarının kullanımını desteklemeye devam edecektir.” denildi.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK