InvestAZ’nin patronu Elshan Guliyev ve GM Fatih Yeğenoğlu’dan Büyük Vurgun!

InvestAZ’nin patronu Elshan Guliyev ve GM Fatih Yeğenoğlu’dan Büyük Vurgun!

1
PAYLAŞ
InvestAZ'nin patronu Elshan Guliyev ve GM Fatih Yeğenoğlu'dan Büyük Vurgun!

SPK, izinsiz sermaye piyasası faaliyetleri ve yasa dışı foreks işlemleri nedeniyle InvestAZ’nin patronu Elshan Guliyev ve GM Fatih Yeğenoğlu’nun da aralarında bulunduğu 5 üst düzey yönetici hakkında suç duyurusunda bulundu.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), İnvestaz Yönetim Kurulu Başkanı Elshan Guliyev, şirketin Genel Müdürü Fatih Yeğenoğlu, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Jeyhun Adbullayev, Yönetim Kurulu Üyeleri Ümit Arca ve Hakan Avdan hakkında usulsüz işlemler nedeniyle suç duyurusunda bulundu.

SPK bülteninde yer alan bilgilere göre, patron Elshan Guliyev ve Ümit Arca Yeni Zelanda’da mukim Invest AZ Limited lehine izinsiz sermaye piyasası faaliyetinde bulunmaları nedeniyle, Jeyhun Abdullayev, Hakan Avdan ve Fatih Yeğenoğlu hakkında ise izinsiz sermaye piyasası faaliyetine yardım ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulunuldu.

İNTERNET SİTELERİNE ERİŞİM ENGELİ KARARI

Kurul ayrıca, Invest AZ’ye ait “https://www.invest-az.com” ve “https://www.investaz.az” siteleri hakkında, Türkiye’de yerleşik kişilere yönelik olarak internet aracılığıyla yurtdışında kaldıraçlı işlem yaptırıldığı gerekçesiyle erişim engeli için hukuki süreç başlattı.

BÜYÜK VURGUN

Daha önce SPK tarafından bir çok kez yakalanarak ceza kesilen InvestAZ, geçtiğimiz ay yapılan büyük vurgunla dikkatleri üzerine çekmişti. InvestAZ’nin bir müşterisinin 1 milyon dolarını yurt dışına usulsüz şekilde kaçırdığının ortaya çıkmasının ardından, patron Guliyev ve diğer şüpheliler hakkında 17 yıl hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

YENİ ZELANDA BAĞLANTISI

Savcılık, yürütülen soruşturmada müşterinin yatırdığı paranın Yeni Zellanda’da faaliyet gösteren İnvest-Az Limited adındaki, isim benzerliği buluna başka bir şirketin hesabına yatırıldığının belirlemesinin ardından SPK şirkete 1 milyon 836 bin 538 lira para cezası kesmişti.

PAYLAŞ

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK