Erdoğan'ın, "Merkez Bankası rezervlerimiz 100 milyar dolar seviyesine ulaştı demişti 13 milyar dolarmış! | Baykuş Haber
Connect with us

EKONOMİ

Erdoğan’ın, “Merkez Bankası rezervlerimiz 100 milyar dolar seviyesine ulaştı demişti 13 milyar dolarmış!

Erdoğan'ın, "Merkez Bankası rezervlerimiz 100 milyar dolar seviyesine ulaştı demişti 13 milyar dolarmış!

Erdoğan’ın, “Merkez Bankası rezervlerimiz 100 milyar dolar seviyesine ulaştı demişti 13 milyar dolarmış! Cumhurbaşkanı Erdoğan NATO zirvesi öncesi açıklamalarda bulunmuş ve merkez bankasının net re zevklerinin 100 milyar dolar seviyesine ulaştığını açıklamıştı, konuyla ilgili ekonomistler ve merkez bankası üzerinde görülen rezervlerin ise net 13 milyar dolar olduğu ortaya çıkması kafalarda soru işareti bıraktı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yanlış bilgiyi verenin ise kim olduğu merak edilirken, konuyla alakalı henüz resmi bir açıklama yapılmaması dikkatlerden kaçmadı.

Ekonomist Eğilmez’den Erdoğan’a rezerv yanıtı

28 Mayıs 2021 itibarıyla TCMB’nin brüt rezervleri 93,7 milyar dolar, net rezervleri 13,6 milyar dolar, swap hariç net rezervleri eksi 56 milyar dolardır. Merkez Bankası rezervlerini güncellenmiş olarak aşağıdaki siteden izleyebilirsiniz.

merkez bankası rezervi ortaya çıktı

Ekonomistlerin görüşe göre ise Cumhurbaşkanına yanlış bilgi veriliyor maalesef, bu bilgilerin tamamı ise ekonomiyi etkiliyor denildi, CHP ve İYİ parti daha önce merkez bankasının tarafsız yönetilmesini istemişti.

Ak parti ev MHP ise bunu ret etmişti, Aynı zamanda CHP ve İyi parti zararın soruşturulmasını istemiş MHP ve Ak parti ise bunu yeniden ret ettikleri Mecliste ortaya çıkmıştı.

‘TCMB’NİN NET REZERVLERİ 13,6 MİLYAR DOLAR’

Bu açıklamanın ardından Ekonomist Mahfi Eğilmez, Twitter hesabından TCMB döviz rezervleri hakkında paylaşımda bulundu.

Eğilmez, “28 Mayıs 2021 itibarıyla TCMB’nin brüt rezervleri 93,7 milyar dolar, net rezervleri 13,6 milyar dolar, swap hariç net rezervleri eksi 56 milyar dolardır” dedi.

tcmb-reserves.github.io

Kaynak: Cumhuriyet