Ekonomiye yılda 32 milyon liralık katkı

Ekonomiye yılda 32 milyon liralık katkı

0
PAYLAŞ

Ekonomiye yılda 32 milyon liralık katkı

Devlet Su İşleri Genel Müdür Vekili Kaya Yıldız, Muğla’da  çalışmaları süren Yatağan Girme Barajı’nın tamamlanmasıyla ile birlikte milli ekonomiye katkısı yıllık 32 milyon lira olması hedeflendiğini duyurdu.

Yatağan Girme Barajı ekonomiye yılda 32 milyon liralık katkı sağlayacak

Yıldız, açıklmasında DSİ tarafından Muğla iline yapılan yatırımlarla bölgenin verimli topraklarının suya kavuşturulduğunun, halka ise içme kullanma suyu temin edildiğinin altını çizdi. Bunun ile birlikte derelerdeki taşkın riskinin minimize edildiğini belirtti.

 

Muğla merkez ve ilçelerinde son zamanlarda yapılan su yolu yapılarının artmasının bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde çok ciddi rol oynadığına belirten Yıldız, Yatağan Girme Barajı inşaatında çalışmaların hızlı ve kesintisiz şekilde sürdüğüne kaydetti.

Barajın bitmesiyle beraber 21 bin 510 dekar tarım arazisinin sulanmasında önemli bir rol üstlendiğini belirten Yıldız, şunları aktardı:

“Temelden 71 buçuk metre yüksekliğe sahip Yatağan Girme Barajı’nın tamamlanmasıyla bölgede yapılacak sulu tarımla hem tarlalardaki verim hem de yörede ürün çeşitliliği artacak. Projenin tamamlanmasıyla bölgede istihdama katkı sağlanacak. Sulu tarımla 2020 birim fiyatlarıyla milli ekonomiye yıllık 32 milyon 265 bin lira gelir artışı sağlanması ve 717 kişiye daha istihdam alanı açılmasını hedefliyoruz.”

Yıldız, fiili olarak yüzde 57’si tamamlanan projenin toplam maliyetinin 172 milyon 810 bin lira olduğunu duyurdu

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK