Connect with us

EKONOMİ

Düşüşte olan Dolar sonrası Benzine 19 kuruş zam yapıldı

Düşüşte olan Dolar sonrası Benzine 19 kuruş zam yapıldı

Dolarda olan düşüş umut verici, Euro’da olan düşüş umut verici olsa da benzine yapılan zam araç sahiplerini ilgilendiriyor, Ak Parti ve MHP ortaklığı ile kurulan hükümet sonrası doların sert yükselişi sonrası son bir hafta ‘da olan düşüş benzine yapılan zamma engel olamadı.

nerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası’nın (EPGİS), sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı duyuruya göre, bu geceyarısından itibaren geçerli olmak üzere benzinin litre satış fiyatına 19 kuruş zam yapıldı.

Fiyat artışının ardından benzinin litre satış fiyatı İstanbul’da ortalama 6,77 liradan 6,96 liraya, Ankara’da 6,85 liradan 7,04 liraya, İzmir’de ise 6,87 liradan 7,06 liraya yükselecek.

Dağıtım firmalarının belirlediği fiyatlar rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösteriyor.

Haberi Okumaya Devam Et
Advertisement
Habere Yorum Yap

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EKONOMİ

2020-2021 araç muayene ücretleri kaç para olduğu açıklandı

2020 -2021 araç muayene ücretlendirmesinde yeniden değerlendirme fiyat oranı belli oldu. 2020-2021 araç muayene fiyatları…

 

 

Türkiye’de, araç muayene hizmetini; Doğuş Grubu, TÜV SÜD ve Bridgepoint’in ortak olduğu TÜVTÜRK yürütüyor. Araç muayene bedeli, her yıl yeniden değerleme oranında artırılıyor.

2021 yılı için belirlenen yeniden değerleme oranı yüzde 9.11. Muayene ücretlerine, yeni yılın başında bu oranda artış yapılmasına kesin gözüyle bakılıyor.

 

KREDİ KARTI İLE ÖDEME

Halen, araç muayene bedeli nakit olarak ödeniyor. Ankara’da, söz konusu bedelin kredi kartıyla ödenmesine yönelik bir çalışma yapılıyor. Bu çalışmanın son aşamaya geldiği kaydedildi. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan kaynaklar, gelecek ay ya da en geç yılbaşında araç muayene bedelinin, kredi kartıyla da ödenebileceğini ifade etti.

 

Taksit söz konusu mu? Kaynaklar, “İlgili bankanın, bu konuda olanak sağlaması ya da seçenek sunması durumunda taksit de yapılması mümkün olabilecek. Bankanın, pozisyonunun önemli olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

2020 yılı araç muayene ücretleri şöyle:

Otobüs, kamyon, çekici ve tankerler: 462,56 lira
Otomobil, minibüs, kamyonet, özel amaçlı taşıt, arazi taşıtı, römork ve yarı römorklar:342,50 lira
Traktör, motosiklet ve motorlu bisikletler: 174,64

Haberi Okumaya Devam Et

EKONOMİ

Batı’nın liderleri bizi bu yüzden kıskanıyor Avrupa’da olmayıp Türkiye’de olanlar ortaya çıktı!

Batı'nın liderleri bizi bu yüzden kıskanıyor Avrupa'da olmayıp Türkiye'de olanlar ortaya çıktı!

Batı’nın liderleri bizi bu yüzden kıskanıyor Avrupa’da olmayıp Türkiye’de olanlar ortaya çıktı! CHP sözcüsü ortaya attığı konuşma da eleştirilerin hedefi Akparti ve küçük ortağı mhp oldu, bir çok soruya cevap verilmediğinin altını çizen Veli Ağbaba iktidar sorulara cevap vermekten aciz dedi.

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Türkiye, devletin uçak filosu bakımından Almanya, Fransa ve Japonya’yı geride bıraktığını belirterek, “Almanya’da 12, Fransa’da 14, İtalya’da 11, Japonya’da ise kamuya ait 2 özel uçak bulunuyor” dedi.

Sözcü gazetesinden Başak Kaya’nın haberine göre, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Türkiye ile diğer ülkeleri makam aracı ve uçak sayısı bakımından karşılaştırdı. Ağbaba, Türkiye’nin devletin uçak filosu bakımından Almanya, Fransa ve Japonya’yı geride bıraktığına dikkat çekti.

“Türkiye, devletin uçak filosu bakımından da birçok ülkeden daha önde. Almanya’da 12, Fransa’da 14, İtalya’da 11, Japonya’da ise kamuya ait 2 özel uçak bulunuyor.

Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı’nın hava filosundaki uçak sayısı ise Katar’ın hibe ettiği Boeing 747-8 model uçakla birlikte 16’ya yükseldi.”

Ağbaba 2019 yılı verilerine göre; Türkiye’de 125 bin kamu aracı bulunduğunu söyledi ve ekledi: “Bize en yakın 29 bin araç ile İtalya. İngiltere’de bakanlıklara 90 araç verilmiş. Belçika’da Başbakan, Dışişleri Bakanlığı ve Çalışma Bakanlıkları’na 7’şer, İçişleri Bakanlığı’na 6 araç tahsis edilmiş.”

MUHALEFET UÇAK SAYILARINI SORDU ANCAK YANIT GELMEDİ

KIBRIS’a yapılan ziyarette de gündeme gelen Cumhurbaşkanlığına ait uçakların sorumluluğunu kimse üstlenmedi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in, “Cumhurbaşkanlığına ait kaç uçak var?” sorusuna Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay “Sorunun muhatabı Ulaştırma Bakanlığı’dır” cevabını verdi. Ulaştırma Bakanlığı ise “Bizim bilgimiz yok” yanıtı gönderdi.

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban’ın aynı konudaki soru önergesi ise Tarım ve Orman Bakanlığı’na sevk edildi.

CHP’li Alban, “Cumhurbaşkanı’na sorulan sorunun Tarım ve Orman Bakanlığı’na sevk edilmesi, devleti yönetenlerin ciddiyetini gösteriyor. Bakanlık, devlet kurumu uçaklarla ilgili bilgi sahibi değil. Bu nasıl iş” dedi.

Kaynak Yeniçağ:

Haberi Okumaya Devam Et

EKONOMİ

Erdoğan: Türk milletine seslendi bazı acı ilaçlar içmemiz gerekiyor dedi!

Erdoğan: Türk milletine bazı acı ilaçlar içmemiz gerekiyor dedi!
Ekonomi ‘de olan değişiklik ile birlikte Merkez bankasının Faiz artırmasına bir çok siyasetçi ve kişi olmamalı derken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın destek olması kafaları karıştırdı, bir çok isim ise yapılmanın doğru olduğunu savundu, faiz artırılması sonrası dolar düşüşe geçtiği görülse de fazla bir azalma olmadığı görüldü, uzmanlar uyardı Ekonomi daha kötüye gidecek, faiz halka indi, halk vergisini veriyor ama geçinecek durumu da yok, radikal islamcı ve troller ise faiz artırımı için sessiz kaldı, doları biz düşürdük dedikleri görüldü, fakat dolar anlık düşse de sonrasında yeniden yükselişe geçti.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan MÜSİAD ticaret fuarında açıklamalarda bulundu. Merkez Bankası’nın faiz artırımına değinen Erdoğan, “Şu aşamada bazı acı ilaçları içmemiz gerektiğinin de farkındayız. Faiz artırımı kararını bu çerçevede değerlendiriyorum. ” dedi. Erdoğan, sözlerinin devamında ise, “Faiz sebeptir, enflasyon neticedir” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezinde 18. MÜSİAD EXPO Fuarı’na katıldı. Erdoğan, burada gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Merkez Bankası’nın dün aldığı kararla faizleri 4.75 puan artırarak 10.25’ten yüzde 15’e yükseltmesini değerlendiren Erdoğan,  “Şu aşamada bazı acı ilaçları içmemiz gerektiğinin de farkındayız. Faiz artırımı kararını bu çerçevede değerlendiriyorum.” şeklinde konuştu.

Erdoğan sözlerinin devamında ise, “Faizlerin aşağı inmesini temin etmek hedefimizdir. Faiz sebeptir, enflasyon neticedir, bunu böyle bilin. Faiz her şeyden önce paradan para kazanmak sureti ile insanları sömürmektedir.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Bugün atacağımız tohumları, yarın meyvelerini toplayabilmek için elimizdeki tüm imkanları kullanmamız gereken bir dönemden geçiyoruz. Salgın konusunda gereken her şeyi yapıyor, bilim insanlarımızın tavsiyeleri doğrultusunda atılması gereken adımları atıyoruz.

Salgının ikinci dalgasının dünyayı kasıp kavurduğu dönemde nispeten daha iyiyiz. Tüm imkanları seferber ederek üretimi, ihracatı ayakta tutuyoruz. Bu anlayış ile işçilerimizden yardıma muhtaç vatandaşlarımıza kadar her kesime el uzattık.

“DEMOKRASİ VE ÖZGÜRLÜKLERİMİZİN ÇITASINI YÜKSELTECEK HAZIRLIKLAR İÇİNDEYİZ”

Hem salgın sorunlarını hem ekonomik sıkıntıları hep birlikte işbirliği ve dayanışma ile aşarak hedeflerimize ulaşabiliriz. Hepimize görevler düşüyor. Hazine ve Maliye Bakanlığımız, Merkez Bankamız, diğer kamu kurumlarımız, özel sektörümüz bundan sonra daha güçlü şekilde birlikte çalışacak. Demokrasi ve özgürlüklerimizin çıtasını yükseltecek hazırlıklar içindeyiz. 18 yıl boyunca bu ülkede yapılan her reformun altında bizim imzamız var.

Anayasamızı demokrat ve özgürlükçü bir anlayış ile defalarca değiştirdik. Yeni anayasa ile kolları sıvadık ancak CHP’nin oyunbozanlığı sebebiyle netice alamadık. Karanlık mahfillerle başka gayretler içine girdikleri ortaya çıktı.

YARGI REFORMU: MECLİS’E EN KISA SÜREDE GETİRECEĞİZ

Yeni reformlar için hazırlıklar yapıyoruz. Yeni bir yükseliş dönemine sokmakta kararlıyız. Yeni yargı paketleri ile ilgili hazırlıklar sürüyor, kısa sürede Meclis’e getireceğiz.

FAİZ KARARI YORUMU

Şu aşamada bazı acı ilaçları içmemiz gerektiğinin de farkındayız. Faiz artırımı kararını bu çerçevede değerlendiriyorum. Faizlerin aşağı inmesini temin etmek hedefimizdir. Faiz sebeptir, enflasyon neticedir, bunu böyle bilin. Faiz her şeyden önce paradan para kazanmak sureti ile insanları sömürmektedir.

Yeni ekonomi yönetimimiz ile birlikte tüm dikkatimizi buraya yöneltip ülkemizi bu kronik sancıdan kurtaracağız.

Yurt dışındaki tasarruflarımızı mutlaka ülkemize getirmeliyiz. Varlık barışı konusunda gerek yurt dışı gerek yurt içi yastık altı netiniz varsa bunları sorguya tabi olmadan kayıt altına almamız ülkemiz için yeni bir ufuk sağlayacaktır.

Ekonomide ve demokraside ülkemizi yeni bir yükseliş dönemine sokmakta kararlıyız.

Kaynak Yeniçağ

Haberi Okumaya Devam Et

Popüler