CHP’li Murat Emir Ziya Selçuk’a sordu. 160 milyon dolar nereye gitti

CHP’li Murat Emir Ziya Selçuk’a sordu. 160 milyon dolar nereye gitti

0
PAYLAŞ
ziya selçuk 160 milkyon dolar
CHP’li Murat Emir Ziya Selçuk’a sordu. 160 milyon dolar nereye gitti? Eğitim bakanı ziya selçuk eleştirilerin gündemine düştü, CHP vekilleri ise eğitim bakanına sorduğu soruların ne zaman cevaplanacağı ise belirsizliğini koruyor.
CHP İstanbul Milletvekili Murat Emir, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması için verdiği soru önergesinde korona virüs salgını sonrası öğrencilerin dersleri takip etmesi için kullanılan ama yaşanan aksaklıklarla büyük tartışmalara neden olan EBA sistemini gündeme getirdi. Emir, verdiği soru önergesinde Dünya Bankası’ndan EBA için alınan 160 milyon dolarlık kredinin akıbetini sordu.

Gazete Duvar’da yer alan habere göre, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili Murat Emir, Milli Eğitim Bakanlığı’nca uzaktan eğitim için kullanılan ancak milyonlarca öğrencinin altyapı yetersizliği nedeniyle giriş yapamadığı EBA sistemini gündeme getirdi. Anlık olarak yalnızca 1 milyon öğrencinin giriş yapabildiği sistemle ilgili Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a yazılı soru önergesi yönelten Emir, Dünya Bankası’ndan alınan 160 milyon dolarlık krediyi hatırlattı. Emir, şu ifadeleri kullandı:

“Dünya Bankası ile ‘Türkiye Güvenli Okullaşma ve Uzaktan Eğitim (SSDE) Projesi’ kapsamında 160 milyon dolarlık bir kredi anlaşması imzalanırken Milli Eğitim Bakanı Selçuk, Cumhurbaşkanı tarafından imzalanan projenin 31 Ağustos günü başladığını ilan etti.

‘EBA’DA KAPASİTE SORUNU DEVAM EDİYOR’

Proje ile anlık yalnızca 1 milyon kullanıcının aynı anda erişim sağlayabildiği EBA sisteminin kapasitesinin artırılması amaçlanıyor. Ancak o tarihten bu yana proje ve sözleşmesi imzalanan kredi tutarına ilişkin kamuoyuna bilgi verilmedi. EBA sistemi, sık sık kapasite sorunlarıyla gündeme geliyor. Dünya Bankası’ndan tam da bu sorunun çözümü için kredi alındı ancak, halen bir gelişme yok.”

NE ZAMAN TAM KAPASİTE ÇALIŞACAK?

Emir, Selçuk’a yönelttiği önergede şu soruları sordu:

Dünya Bankası tarafından onaylanan kredi tutarı olan 160 milyon doların tamamı Milli Eğitim Bakanlığı’na aktarılmış mıdır?

Proje kapsamında 160 milyon dolarlık tutardan bugüne kadar hangi hizmetler için ne kadarlık bir harcama yapılmıştır?

Dünya Bankası’ndan 160 milyon dolarlık bir finans desteği sağlanmasına karşın, halen EBA sisteminde neden bir iyileştirilmeye gidilmemiştir?

EBA sisteminin kullanıcı kapasitesinin ne kadar artırılması planlanmaktadır ve mevcut sistem, yeterli kapasiteye ne zaman ulaştırılacaktır?

Kaynak Yeniçağ:

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK