Avrupa'da yeni bir kriz daha patlak verdi! İnşaat krizi başladı, Şirketler projeleri teker teker durduruyor » Baykuş Haber
DOLAR

18,5033$% -0.15

EURO

18,1806% 0.78

STERLİN

20,5596£% 1.76

GRAM ALTIN

985,90%-0,15

ÇEYREK ALTIN

1.616,00%-0,91

a
  • Baykuş Haber
  • EKONOMİ
  • Avrupa’da yeni bir kriz daha patlak verdi! İnşaat krizi başladı, Şirketler projeleri teker teker durduruyor

Avrupa’da yeni bir kriz daha patlak verdi! İnşaat krizi başladı, Şirketler projeleri teker teker durduruyor

Belçika’da faaliyet gösteren bir çok şirketin inşaat faliyetleri yüzde 53’ü tedarik sorunları ve giderek yükselen enflasyon gibi sebepleri göstererek projeleri durdurma kararı aldı.

Belçika İnşaat Konfederasyonu (Embuild), ülkede bulunan inşaat sektörünün durumuna ve son dönemde yaşadığı sorunlarunlar ile alakalı olacak kamuoyuna bir duyuruda bulundu.

Açıklamada, ülkedeki inşaat şirketlerinin yarısının teslimat sorunları, malzeme fiyatları veya müşteri talepleri nedeniyle bir süre için faaliyetlerini askıya almak zorunda kaldığı ifadeleri yabancı sitelerde haberlere yansıdı.

Embuild’in 6-13 Eylül’de 317 müteahhitle bir anket çalışması yaptığına dikkati çekilen açıklamada, inşaat şirketlerinin yüzde 53’ünün faaliyetlerini geçici olarak durdurduğu belirtildi.

Açıklamada, müteahhitlerin yüzde 40’ının yapı malzemeleri tedarikindeki sorunlar, yüzde 25’inin malzeme fiyatları nedeniyle işe ara verdiğine işaret edilerek, yapı malzemelerinin fiyatı ve teslimatı açısından işlerin iyiye gitmediği kaydedildi.

İnşaatçıların yüzde 30’unun müşterilerinin talebi nedeniyle işleri geçici bir süre askıya aldığı ifade dilen açıklamada, bunun mali ve teknik sebeplerden kaynaklandığına dikkati çekildi.

Açıklamada, inşaat şirketlerinin yarıdan fazlasının teslimat sorunları, yüksek malzeme fiyatları, müşteri isteği ve yüksek enerji fiyatları gibi çeşitli nedenlerle gelecek 3 ay içinde bir veya daha fazla şantiyeyi geçici olarak durdurmak zorunda kaldığı belirtildi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Fındık fiyatları artacak mı?

HIZLI YORUM YAP